ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Ve službách Ministerstva vnitra - Chránil jsem tři prezidenty Ve službách Ministerstva vnitra - Chránil jsem tři prezidenty Olin Jurman

Výborná kniha vzpomínek, která je zajímavá nejen svým tématem, ale i stylem psaní, resp. ponecháním hovorového vyjadřování hlavního hrdiny. Přesně takovéhle knihy mám rád. Četlo se to moc dobře a jedním dechem. Dozvěděl jsem se přesně to, co jsem chtěl a bylo to velmi zajímavé. A zdravím plukovníka Bobka do Břežan i autora ze Zbraslavi, přes kterou právě p. Jurman za ním jezdil:-)

14.04.2017 5 z 5

Atomoví vyzvědači studené války Atomoví vyzvědači studené války Karel Pacner

Poctivě a precizně (ostatně jak je autorovi vlastní) popsána historie a nedávná současnost států, které měly a mají co do činění s jadernými zbraněmi včetně osob, které kdy pomáhali "druhé straně" získat nejen informace o výrobě bomb a věcí s tím souvisejících. Je to zajímavé, čtivé, možná občas až moc obsáhlé.

31.03.2017 4 z 5

Špion - 30 let ve službách rozvědky Špion - 30 let ve službách rozvědky Olin Jurman

Kniha je určitě zajímavá, jen možná trochu moc obsáhlá a psaná do nejmenších podrobností, ze kterých mi toho moc v hlavě neutkvělo. Čekal jsem spíš obecnější informace o vojenské rozvědce, ale často jsou uvedeny osobní zážitky z akcí a cvičení, které se později trochu opakují a zdají se mi až moc podrobně vykreslené. Přečtu i další knihy a třeba budu spokojenější:-)

12.03.2017 3 z 5

Pod věží smrti Pod věží smrti František Šedivý

Tohle svědectví by mělo být jako povinná četba na školách, aby se nikdy neopakovaly ty hrůzy, co se děly v padesátých letech minulého století. Čte se to jedním dechem a člověk žasne, co to bylo za kreatůry, které dokázaly člověka dostat až na samé dno. Mučení, mlácení, hladovění, těžká práce, podlomené zdraví a následky do dalšího života, pokud to člověk přežil. Opravdu sugestivní čtení a čte se to jako "napínavý" román, bohužel s dějem, který se opravdu stal. Pokud bych mohl, dal bych knize i těch 126%, což byla pracovní norma pro MUKLa, aby se mohl trochu slušně najíst.....

11.03.2017 5 z 5

Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Poklad byzantského kupce / Bláznova smrt Václav Erben

Je to balada číst tak pěknou detektivku. Kapitán Exner a jeho tým jsou mi tak sympatičtí, že až nemají konkurenci. Moc pěkně napsáno a čte se to jedním dechem. Díky za takové knihy autorovi.

15.02.2017 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Opravdu skvostná kniha, která se tak pěkně čte, i když děj je často neveselý. Úplně jsem se tetelil blahem při čtení, maximální zážitek a díky za něj. Samozřejmě se mi do čtení promítal děj stejnojmenného filmu, který postrádá pochopitelně něco z knihy, ale rovněž je výborný.

28.01.2017 5 z 5

Provedu! Provedu! Martin X

Skvěle napsaný román a zajímavé období v něm zpracované. Moc se mi to líbilo a určitě se ke knize vrátím.

02.01.2017 5 z 5

Strážci Strážci Vlastislav Toman

Je radost si přečíst všechny příběhy této party. Skvělé souborné vydání, které mě moc potěšilo a budu se k němu určitě vracet. Díky za to.

14.09.2016 5 z 5

Krycí jméno GAMA Krycí jméno GAMA Josef Glückselig

Je to takové průměrné, jak německá zpravodajská služba donutila bývalého čs.konfidenta Gestapa, který nyní zastává vysokou funkci, ke spolupráci. A samozřejmě, že ho naše rozvědka odhalí a příkladně potrestá. Jednou přečíst stačí.

07.01.2016 2 z 5

Jen stromy tam nerostou Jen stromy tam nerostou Jaroslav Holub

Velmi čtivá knížka o budování posádky pohraniční stráže takřka na "koleni". Autor líčí strasti příslušníků, kteří ve sněhu a vánici budují posádku "Kámen" kousek od Lenory a následně její fungování, zásahy na hranici, ale i lidskou stránku vše postav příběhu. Je to dobře psané, vyprávěné a příběh stojí za přečtení.

01.12.2015 4 z 5

Stopy na hranici Stopy na hranici Stanislav Šusta

Celkem dost nudné povídky ze státní hranice, většinou našich spřátelených socialistických sousedů-soudruhů. Jedna či dvě povídky od pana Šusty jsou pěkné, ale zbytek je od cizích autorů (ruský, maďarský, německý, bulharský...) a nezaujaly mě. Celkově jsem čekal o dost lepší počin.

25.10.2015 2 z 5

Na prahu atomové války Na prahu atomové války Milan Syruček

Výborná kniha o tomto tématu. Myslím, že obsahuje vše podstatné o problematice jaderných zbraní a věcí s tím spojených. Autor umí opravdu zaujmout!

16.10.2015 5 z 5

Přestřelka Přestřelka Jan Procházka

Na můj vkus málo PS tématiky a moc omáčky kolem, zbytečných pocitů hlavního hrdiny, psychologie a "zážitků" partnerky hlavního hrdiny. Dočetl jsem, ale některé pasáže jsem musel přeskočit, přišlo mi to zbytečně zdlouhavé, škoda... Čekal jsem víc.

04.10.2015 2 z 5

Záhady brdských lesů Záhady brdských lesů Milan Syruček

Velmi čtivá kniha. A doporučuji navštívit právě i depot Javor-Borovno, to místo má ohromnou atmosféru.

01.10.2015 5 z 5

Hranice Hranice Dalibor Vácha

Hodně syrové a tvrdé líčení obou bitev, opravdu to není kniha pro ty, kteří si mysleli, že na východní frontě a cestou "domů" se toho až tak moc nestalo...

20.09.2015 5 z 5

Příběhy věrnosti a cti Příběhy věrnosti a cti Ota Holub

Všechny příběhy se zřejmě skutečně staly, protože ve fotopříloze jsou fotky příslušníků, kteří v povídkách vystupovali a také zemřeli. Celé je to poněkud tendenční, i vzhledem k době, ve které se příběhy odehrávají (konec 40 a počátek 50 let). Někdy je to až za hranu, to když jeden muž chce dělat odboj a zjistí, že nejvíc jsou za války pronásledováni komunisté, tak se chce ve Vítkovických železárnách k někomu připojit a stát se komunistou..... No já to skoro nedočetl, ale jestli to někdo vydrží, tak je to tak na jedno přečtení. Podobné povídky mám rád, ale bez nádechu propagandy a spíše z pozdější doby.

20.09.2015 2 z 5

Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965) Velké špionážní operace časů studené války (1945-1965) Karel Pacner

Jako vždy od pana Pacnera velmi kvalitně zpracovaná problematika, je to čtivé a zajímavé, těším se na druhý díl, který má vyjít letos.

22.06.2015 5 z 5

Šumavská bílá noc Šumavská bílá noc Petr Pavlík

Jsem spíše příznivcem příběhů, kdy se děj větví do většího časového úseku než je jeden den (noc). Navíc mi tu docela vadilo velké množství tzv. vnitřní řeči postav. Pro mě je to spíš průměrná knížka, za přečtení stojí, ale už se k ní nevrátím.

04.04.2015 3 z 5

V srdci Šumavy V srdci Šumavy František Vrbecký

Moc pěkně vykresleny příběhy lidí v odlehlém prostředí od civilizace, ať už v zapadlé vesnici u hranice, tak i na rotě PS. Ze začátku jsem v tom trochu tápal, ale posléze jsem se do toho začetl a moc se mi líbila.

28.03.2015 5 z 5

Orlí hnízdo Orlí hnízdo Josef Glückselig

Pěkný příběh o mladém muži, který je po nástupu na vojnu přidělen na vidovou hlásku. Jeho zprvu chladná povaha poznamenaná životem s matkou se postupně mění na uvědomělého a schopného muže a to hlavně tím, že poznal ve službě starší a zkušenější, kteří ho mnohému naučí. O tématice PS je kniha jen částečně, dějem se rozvíjí i linka Miloňova (tak se jmenuje hlavní hrdina) bratrance, na kterého zprvu nedal dopustit, ale postupně poznal, že je to špatný člověk. Knihu chápu částečně jako psychologickou a částečně náborovou, protože jak se Miloň mění, tak je to tím, že se na vojně musí starat nejen sám o sebe a poznal, o čem je život. A vojna z něj prostě udělala chlapa. Příběh se mi líbil.

28.03.2015 4 z 5