ondrej.b ondrej.b komentáře u knih

Poslední pád Mistra Materny Poslední pád Mistra Materny Václav Erben

Tak tohle byla pro mě asi nejobtížnější Exnerovka, tedy co se týče četby. Hodně postav z uměleckého prostředí a vůbec celá problematika kolem těch vražd, navíc tím zvláštním způsobem. A taky pěkně zamotané to tedy bylo:-). Ale pořád to má spád a švih, vtip a hlavně sympaťáka jménem Michal Exner. No a Vlčka s Beránkem počítám rovněž.

31.01.2019 4 z 5

Osamělý mrtvý muž Osamělý mrtvý muž Václav Erben

Proč zkoušet číst další "Exnerovky"? No protože jsou to nejlepší české detektivky staré školy. Kapitána Exnera si zamilujete, to jinak nejde:-). Tady v tomto příběhu jsem si to opět užil. Moc pěkně vyprávěný děj, skvěle popsány jednotlivé postavy (třeba Adolf Kroupa, nebo Karel Buš - to je borec:-) a další. Nezklamou Beránek s Vlčkem jako vždy. I téma zoologické zahrady je zajímavé, dnes si tam už jen tak nevlezete přes rozbitý plot. Tohle nejsou provařené severské thrillery, tohle je české a moc hezké. Jako u každé knihy s kapitánem vás to nutí číst dál a dál a těžko se mi přestávalo, pokud jsem musel. Je to návyková literatura, a to mi jistě dosvědčí pán Bůh a svatý Václav....

28.01.2019 5 z 5

Krasavec Krasavec Vladimír Fiala

Špionážní románová sága staré školy, se soudruhy z STB, s padesátými léty, ale i např. s rehabilitačními soudy. Kniha s touto obálkou je celou trilogií, takže máte všechny díly pohromadě. Čte se to dobře, děj je celkem napínavý a krásně ukazuje, kdo je na správné straně. Pokud se oprostíte od ideologie, bude se vám to líbit. Mně stačí přečíst jednou.

24.01.2019 4 z 5

Stínovaná hranice Stínovaná hranice Tomáš Formánek

Moc pěkný příběh. Téma ochrany vzdušného prostoru tu je, ale v převaze děje jsou spíš příběhy lidí, kteří se kolem toho pohybují. Nástup dvou kamarádů, poručíků, na nové působiště, jejich konflikty ohledně ženy, příběh pilota, starající ho se o syna a řešícího své zdravotní komplikace a další. Tohle ukazuje v tom příběhu lidskou stránku a pěkně se to čte. Příběh vůbec nepůsobí ideologicky a toporně, prostě konstatuje, jak to tenkrát chodilo a jak se chránila státní hranice proti narušitelům ze západu. Pokud na příběh nahlížíte s nadhledem, budete spokojeni jako já.

16.01.2019 5 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Tohle je prostě velkolepá sranda. Skoro na každé stránce se budete chechtat, až se za břicha popadat. Aspoň tak jsem to měl já. Ty příhody, příběhy, typy postav a vůbec všechno, je to tak dokonale do sebe zapadající, že je to prostě dokonalé. Zaručeně vám tohle zvedne náladu, i když si třeba nalistujete jen několik stran, nebo někam zaboříte prst a otevřete knihu. Spojení medicíny a vojenského prostředí boduje 100%.

11.01.2019 5 z 5

Území ostnatého drátu Území ostnatého drátu Karel Patočka

Velmi originální příběh protikomunistického odboje, nic podobného se mi do ruky zatím nedostalo. Docela surově líčen boj s příslušníky STB a první část knihy kolem útěku Chrpy mě hodně bavila. I dál se příběh zajímavě vyvíjí a opravdu jsem byl docela nadšený vůbec celou zápletkou děje ohledně vyslání diverzní skupiny podzemním tunelem do republiky a bojem s tehdejší mocí. Ve skutečnosti si to nedovedu moc představit, ale od toho jsou romány, aby to člověk zažil třeba tam. A docela jsem se i občas zasmál, hlavně tedy díky hlášce: "U všech proletářů, to není možné." Jinak se tedy jedná o napínavý thriller, trochu nerealistický, ale zajisté zaujme.

06.01.2019 4 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

Pěkná knížka, pěkný formát a pěkný příběh lidí a lidiček různého postavení a existence na pozadí konce 80. let minulého století. Líbil se mi příběh, krátkost kapitol a obdivuji autora za originální název každé kapitoly. Zaujala mě postava Davida Jana Žáka. Má to být skutečný David Jan Žák, autor např. Návratu Krále Šumavy? Pokud ano, proč ho tam autor použil? Znají se spolu? Na náhodu mi to připadá dost divoké. Čtení je to tedy příjemné a nutí vás stále pokračovat, moc se mi příběh líbil.

19.12.2018 4 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Opravdu krásná kniha vzpomínek pana režiséra a rovněž i herce (těch rolí je opravdu hodně). Docela otevřeně zde mluví o své povaze, o vztahu k rodičům a vůbec o své filmařské práci. A rovněž i o vztazích na Barrandově a o tom, jací různí tehdejší tvůrci škodili a co byli vlastně zač. I když párkrát evidentně nechce jmenovat, škoda. Nicméně mi v té knize chybí konec, tj. další práce po roce 89 a vůbec další zážitky při tvorbě tak pěkných filmů, jaké pan Menzel dokázal natočit. Slibované informace na konci knihy bych si rád přečetl, tak snad rekonvalescence z nemoci dovolí nějakou formu těmto jistě zajímavým vzpomínkám dát. Děkuji předem a přeji hodně zdraví.

13.12.2018 5 z 5

Vlastizrádce - Osobní spis Vlastizrádce - Osobní spis Olin Jurman

Téma mě opravdu zaujalo a děkuji autorovi za sepsání knihy. Takovéto příběhy mám moc rád a čtu to vždy jedním dechem. Vlastně všechny autorovy knihy. Překlepů jsem tedy zaznamenal minimum, ale ty sliby na informace na dalších stranách, mě tedy taky iritovaly. Nechápu, proč je autor použil? Trochu mi to zavání bulvárním stylem, přitom kniha je dost zajímavá sama o sobě a nepotřebuje takovéto slovní obraty. Jen houšť dalších takových agentských příběhů. Ale nechápu, proč je zde uveden jako jediný autor pan Skotal? Přitom na obálce je uveden jako první Olin Jurman a v úvodním slovu je také jasně patrné, že hlavním autorem je on.... Takže za ty nevhodné slovní obraty "dočtete se dále" apod. jen čtyři hvězdy, jinak by to bylo za plný počet:-).

12.12.2018 4 z 5

Tintin v Americe Tintin v Americe Hergé (p)

Neohrožený Tintin je prostě nepřemožitelný a dokáže vyváznout z každé šlamastiky. Místy opět děj poněkud přitažený za vlasy, ale vzhledem ke stáří a oblibě jeho dobrodružství to musím brát s nadhledem:-)

12.12.2018 3 z 5

Golem a další komiksy Golem a další komiksy Rudolf Baudis

Miluji tyhle souborné komiksové knihy starších příběhů z časopisů ABC a ostatních. Tady jde o poctu Jiřímu Petráčkovi, jehož kresbu mám moc rád. Opět jsem si při čtení vybavil svá mladá léta a s chutí si připomněl seriály Golem, Nebe v plamenech a ostatní, ze kterých sálá dobrodružství na každé stránce. Zlatá éra československého komiksu. Zároveň velké díky nakladatelství Josef Vybíral, které mi se svou edicí Galerie českého komiksu dělá velikou radost a právě se chystám na novinku s příběhy Otakara Batličky.

27.11.2018 5 z 5

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

Pěkně zpracovaná tématika převaděčství na Šumavě, ať už se jedná o Kiliána, nebo o další po únoru 1948. Jelikož bylo použito archiválií, tak jednotlivé případy jsou obzvlášť zajímavě zpracovány a hlavně čtivě. Na jedné straně obdivujete statečnost lidí a na druhé straně vidíte zrůdnost komunistického režimu ve formě procesů, zavírání do lágrů a ztrátu lidské důstojnosti.

16.11.2018 4 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Taková průměrně vtipná sonda do absurdit tehdejší vojenské služby, nebo spíše její organizace. Určitě to neurazí, často i pobaví, mnozí si vzpomenou, že to tak podobně na vojně zažil každý. Každopádně, jak autor líčí ty delikatesy, které kuchař Hans vytvořil a Josef musel ochutnat, tak jistě se vám při tom budou sbíhat sliny:-).

12.11.2018 3 z 5

Vražda ve společnosti Consus Vražda ve společnosti Consus Václav Erben

Stále je to ten samý kapitán Exner se svou posedlostí čistotou a vytříbeným oblečením, stále ho dobře doplňují kolegové Beránek a Vlček, stále má příběh docela spád a opět je tam sympatická dívka, která Exnerovi....... :-). Nicméně zasazení do naší "novodobé" historie je tak nějak na hraně. Mobily a počítače mi k Exnerovi moc nesedí, byť jich není nijak moc. Zápletka je ale dosti zamotaná množstvím postav a nějak mi na konci chybělo "seznámení" s pachatelem. Ten konec mi přišel hodně rychle odbytý.

12.11.2018 3 z 5

Protistátní bezpečnost Protistátní bezpečnost Karel Kaplan

Těžko uchopitelná kniha a nemyslím tím hmotnost (i když je to kniha objemná), ale obsah. Asi jsem nebyl hoden si knihu "užít", ale takové množství textu, a tak podrobně vše popsáno, mně prostě nesedí. Události to ze své podstaty nejsou moc záživné, ale čekal jsem, že se o téhle problematice dočtu poněkud čtivější formou. Často jsem se po chvíli přistihl, že vlastně nevím, o čem čtu. Jediná dobře zpracovaná kapitola mi přišla o štěchovickém pokladu. Knihu bych viděl spíše pro historiky a hardcore příznivce takto úzkého časového období naší historie. Bohužel jsem byl zklamán.

02.11.2018 2 z 5

Českoslovenští legionáři za první světové války Českoslovenští legionáři za první světové války František Emmert

Moc pěkná kniha, která poskytne základy o našich legiích na všech frontách. Ideální publikace pro ty, kteří s legiemi začínají. Oceňuji i krásné fotografie a zajímavé informace o různých událostech v samostatných sloupcích.

30.10.2018 5 z 5

1938 Neporaženi 1938 Neporaženi Jan Drnek

To jsem si teda šmáknul! Fantasticky detailní vykreslení, jak by to mohlo být, kdyby... S velkou chutí jsem četl, jak naši generálové mistrně zvládli tuto válku, jak by vypadaly pohyby vojsk, techniky a vůbec politické pozadí všech s tím spojených událostí. Tady musí zaplesat srdce každého vlastence. Jen mě zarazilo to, že i v říjnu vychází slunce kolem 5:00 a začíná útok. Ale každopádně, kdo si chce spravit chuť z mnichovské zrady, tak tady si jí spraví měrou vrchovatou.

23.10.2018 5 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Výborná mystifikační rekonstrukce co by bylo, kdyby... I přes obsáhlost se mi to četlo dobře a pokračuji na druhý díl - Neporaženi. Historici asi nad tímto dílem ohrnují nos, ale i kdyby to mělo jenom přispět k tomu, aby si člověk začal zjišťovat skutečná fakta o tehdejší situaci, tak je dobře, že to autor napsal. Je to všechno bohužel jen "falešná" hrdost, kterou při čtení cítím, ale aspoň na papíře se bojuje.

P.S. Netuší někdo jestli Albatros chystá i další knihy ze série Žab? Už kvůli tomu nehezkému vzhledu původního vydání NV by to stálo za to.

14.10.2018 5 z 5

Kosmonauti na pokraji smrti Kosmonauti na pokraji smrti Karel Pacner

Opravdu úžasná kniha velmi zajímavých událostí, které v kosmu někdy dopadly dobře, ale někdy bohužel ne. Tradičně od autora dostanete kvalitní dílo plné faktů a precizně zpracovaných kapitol o jednotlivých událostech. Při čtení jsme si opravdu přišel na své. Možná jedna drobná výtka patří tiskařskému šotkovi, protože občas se v textu objeví nějaká předložka dvakrát nebo nesmyslně před slovem a pak i po něm. Ale všiml jsem si toho cca 5x, takže nic hrozného. Maximální hodnocení je na místě.

20.09.2018 5 z 5

Jurij Gagarin: utajená pravda Jurij Gagarin: utajená pravda Vladimír Liška

Ano, rovněž jsem byl spokojen s touto knihou a to tak, že si teď načítám další kosmické knihy od renomovaného autora, Karla Pacnera.

11.09.2018 5 z 5