ondra2 ondra2 komentáře u knih

Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Zmizelé koleje, zmizelá nádraží Petr Lapáček

Kniha kromě bohatého fotografického materiálu obsahuje zejména zobrazení upravených a zrušených tratí v mapách dle současného stavu, což je pro nepamětníky nezbytná pomůcka k vytvoření představy, kudy tratě v minulosti vedly. Z připojených textů si pak lze na řadě míst udělat představu, jak to někdy v minulosti šlo rychle, když se mělo něco postavit.

22.02.2022 5 z 5

Karel IV. - Císař a český král – vizionář a zakladatel Karel IV. - Císař a český král – vizionář a zakladatel Jan Royt

Vyzdvihnout je třeba zejména bohatý obrazový materiál, v tomto směru je kniha opravdu velkorysá. Bez této součásti by byla jen relativně obvyklým méně záživným popisem doby Karla IV. Výborná je především v seznamování s architekturou, a to nejen v Čechách, ale i v okolních zemích tvořících dříve součást zemí Koruny české.

10.10.2021

V oku bouře V oku bouře Tom Clancy

Je asi pravda, že řada knih od "Clancyho" i Clancyho je lepších, na druhou stranu i tato se čte poměrně slušně a děj odsýpá. Jak již uvedli jiní komentátoři přede mnou, závěr knihy je poněkud mezerovitý, bylo by nejspíše vhodné, aby děj byl podrobnější, lépe vysvětlený a tím rovněž na sebe navazující. Buď autor měl zadán omezený rozsah, nebo došla inspirace, nebo se mu nechtělo, v každém případě by to kvalitě prospělo a závěr by nebyl tak nějak osekaný a torzovitý.

04.06.2021 4 z 5

Dějiny Spojených států amerických Dějiny Spojených států amerických George Brown Tindall

Jedinou nevýhodou knihy je její omezený rozsah. Jen škoda, že se jedná podle autorů o zkrácenou verzi jejich předchozí publikace. Rád bych viděl verzi nezkrácenou.

11.01.2021

Vítězové nad Kartágem Vítězové nad Kartágem Jiří Kovařík

Standardní autorův přístup, kdy vlastní text prokládá citacemi antických historiků. Relativně stručný historický přehled válek a bitev Římanů s jejich protivníky bez podrobnějšího zabíhání do jiných oblastí tehdejšího života.

17.12.2020 4 z 5

Arnhem 1944 Arnhem 1944 Jaroslav Hrbek

Pro mě překvapivě čtivá. Události popisuje stručně, hutně a bez hluchých míst a nadbytečných úvah. Lze si jen povzdechnout, co vše mohlo být na vrchním velení učiněno lépe, aby nebylo tolika prakticky zbytečných obětí a operace mohla uspět. I tuto otázku kniha na závěr rozebírá.

25.11.2020 5 z 5

Historická předměstí a okraje města - levý břeh Vltavy. Dodatky III Historická předměstí a okraje města - levý břeh Vltavy. Dodatky III Kateřina Bečková

Opět výborný výlet do minulosti. S ohledem na značné stavební zásahy zejména v Holešovicích pro mě místa na některých fotografiích i s vysvětlivkami hůře identifikovatelná. Jinak spokojenost s celou sérií.

21.07.2020 5 z 5

Lucemburkové - česká koruna uprostřed Evropy Lucemburkové - česká koruna uprostřed Evropy František Šmahel

Průřezový pohled na vládu dynastie. V podrobnostech je třeba vyhledat některou knihu ze seznamu literatury.

29.05.2020 5 z 5

Benátky Benátky Peter Ackroyd

Pokud bude zájemce hledat politické dějiny, data bitev nebo územních ztrát či zisků, bude hledat většinou marně. Kniha se zabývá vším ostatním, čímž je ostatně také zajímavá. Na 100% tomu ale něco chybělo.

23.05.2020 4 z 5

Al Capone a jeho doba Al Capone a jeho doba Laurence Bergreen

Stejně jako Černobílé desetiletí popisuje padesátá léta že všech možných úhlů pohledu, tak i tato kniha nabízí pohled na známého gangstera nejen z hlediska jeho kriminální činnosti. Popisuje i osudy některých jiných osob podílejících se na postihu Ala Capona za daňové úniky a kdo viděl film Neúplatní, bude překvapen skutečnými osudy Eliota Nesse, který se na dopadení titulní postavy nepodílel prakticky vůbec.

18.04.2020 5 z 5

Izrael: dějiny Izrael: dějiny Martin Gilbert

Přehledný a podrobný popis dějin Izraele,na můj vkus příliš často protkaný osudy konkrétních jinak bezejmenných jednotlivců. Jinak lze souhlasit s předešlými komentáři,že je z textu patrný příznivější postoj autora k jedné ze stran konfliktu.

12.01.2020 5 z 5

Alžběta a Marie Alžběta a Marie Jane Dunn

Srozumitelně a přehledně podaná historie vzájemných vztahů mezi oběma královnami. Marie přes pohodlné dětství a rané mládí ve Francii, kralování ve Skotsku došla na popraviště. Alžběta pak přes relativně skromný život a hrozbu popraviště v mládí dosáhla pozice respektované panovnice. Sama pak umožnila synovi Marie to, čeho jeho matka marně snažila docílit celý život.

16.12.2019 5 z 5

Emil Hácha (1938-1945) Emil Hácha (1938-1945) Tomáš Pasák

Velmi čtivě psaná, pro mě až neočekávaně. Z knihy je patrná jistá sympatie autora k Emilu Háchovi, na druhou stranu do poněkud jinak obecně černého či spíše negativního pohledu na jeho osobnost kniha přispívá informacemi, jež z černé činí řadu odstínů šedé různé intenzity zejména vzhledem ke kontaktům s londýnskou exilovou reprezentací či snahou dosáhnout v rámci omezených možností osvobození zatčených. To ale bylo okupanty využito k ústupkům v jiných oblastech. Pro mě pak nové informace o Háchově praktické neschopnosti úřad státního prezidenta od poloviny války vykonávat pro zdravotní problémy, které ho nakonec možná naštěstí pro něj ušetřily poválečného soudu.

07.10.2019 5 z 5

Dějiny Iráku Dějiny Iráku Eduard Gombár

Po poměrně pro mě nepřehledné změti jmen různých vládců a dvorských funkcionářů se s přiblížením k současnosti stává mnohem čtivější. Záživná je pak od konce devatenáctého století do nedávné minulosti - 2011.

19.09.2019 4 z 5

Honba za zapomněním: Světové dějiny narkotik 1500–2000 Honba za zapomněním: Světové dějiny narkotik 1500–2000 Richard Davenport-Hines

Svým zaměřením neobvyklá publikace,v každém případě zajímavá a dobře napsaná.Pojednává o historii užívání omamných a psychotropních látek i postupném rozšiřování jejich sortimentu a stejně tak rozšiřující se represi a okruhu těch,u nichž je nakládání s nimi nelegální.Dospívá k závěru,že lepší je mírnější regulace a dohled než nekompromisní boj,jenž vede jen k tomu,že se počet uživatelů i zisky prodejců zvyšují a hlavní problém se tím nevyřeší.Jako negativního původce v tomto směru spatřuje USA a jejich tlak na ostatní země,aby přejaly jejich protidrogovou politiku.

04.03.2019 5 z 5

Pražské usedlosti Pražské usedlosti Barbora Lašťovková

Spousta zajímavých informací o původní podobě Prahy. Chybou knihy je to, že není součástí i mapový materiál, aby bylo zřejmé, kde přesně se ta která usedlost nachází, pokud tedy nejste obyvatel Prahy někde poblíž příslušného místa. Nedostatek je nutné vyřešit souběžným čtením (či spíše prohlížením) knihy Plán Prahy 1840 - 1842, jež sice obsahuje rovněž určité informace o některých usedlostech, tratích, městských částech a dalším místopisu Prahy, nekryje se však u usedlostí zcela a je v tomto směru užší a stručnější.

11.02.2019 4 z 5

Svitavy včera a dnes Svitavy včera a dnes Josef Čermák

Příjemná jednohubka pro znalce a obyvatele města. Škoda necitlivých zásahů v centru a stavby paneláků tamtéž.

17.01.2019 5 z 5

Reagan: Život Reagan: Život H.W. Brands

Rozsáhlý portrét velké osobnosti světové politiky oživovaný citacemi z deníku dotyčného, nevyhýbající se ani závěru života poznamenaného nemocí. Kniha se čte velmi lehce. V závěru pak je určitý kritický pohled na Ronalda Reagana z hlediska jeho přístupu ke způsobu řešení sporů mezi jeho spolupracovníky, resp. poskytnutí jim volného pole k působení, což následně vyvolalo aféru Irangate, kdy autor naznačuje, že sice prezident o spoustě věcí nevěděl, ale ne proto, že by nemohl, spíše proto, že nechtěl.

29.11.2018 5 z 5

Mao Mao Philip Short

Výborná knížka, praktiky k odstranění protivníků jako přes kopírák od Stalina, pravičáci, levičáci, inteligence a další na cestě Maa k absolutní moci. Zajímavý je podrobný popis represí (nicméně ne tak podrobný jako u Roberta Conquesta a Velkého teroru, jenž se nicméně věnuje kratšímu období), zejména pak pro mě kulturní revoluce, velkému skoku je prostor věnován menší, záludnost a trpělivost Velkého kormidelníka neomezená.

24.10.2018 5 z 5

Černobílé desetiletí. Padesátá léta a Spojené státy Černobílé desetiletí. Padesátá léta a Spojené státy David Halberstam

Výborná knížka, věnuje se celé řadě oblastí života, které doznaly v padesátých letech zásadních změn (např. rozšíření televize, bohatnutí společnosti), zejména bych doporučil podrobnější popis problematiky desegregace a cesty k zásadnímu rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Brown a problémům při jeho praktickém prosazování. Ocenil bych nicméně rozsáhlejší partii o mccarthismu, to ale kvalitě knížky neubírá. Mohla by být dvojnásob tlustá.

12.07.2018 5 z 5