OliP OliP komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jemný příběh zasažený do přírody, kterou by možná někteří pohrdli, ale která je v knize nádherně popsaná a toho popisu je zde tak akorát, aby se v něm i člověk, který, stejně jako já, o mokřadech neví zhola nic (mimo to, že tam zhusta žijí ptáci), neztratil. Ráda si od autorky zase něco přečtu.

06.04.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Líbilo se mi neotřelé pojetí románu i příběh jako takový. Autorka uchopila toto velmi zajímavé téma lehce netradičním způsobem, který se mi líbil. Moc hezky vykreslila život dané doby a daného místa.

03.08.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je jednoduše PANÍ spisovatelka. Knížka od ní opět nezklamala,je opravdu nádherná. Její styl psaní je propracovaný,ale zároveň se může pyšnit lehkostí a uvěřitelností,což je perfektní kombinace. V této knize se paní Mornštajnová dotýká i otázky vyhlazování Židů za 2.světové války.O tomto tématu mám toho načteno víc a když jsem se pročetla do této části knihy,měla jsem trochu obavu,jak toto téma autorka uchopí.Nutno dodat,že naprosto zbytečnou. Pro mě nejsilnější kniha od této autorky,i když jí její prvotina v tomto ohledu velmi konkuruje

05.07.2017 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moje nejoblíbenější česká autorka... ale tuto knihu hodnotím jako nejslabší. Je to perfektně řemeslně zpracované, její styl mám opravdu ráda, ale chybí mi tam hloubka. Ten příběh jako takový hluboký je, ale v jeho samotném vykreslením ji postrádám. Autorka se žene roky dál a dál, aby se dobrala finále, ale mohla se sem tam víc zastavit a postavám se hlouběji podívat do duše. To mi tam velmi chybí. Ten příběh je jednoduše zrychlený, prvoplánově se snaží něco sdělit na úkor samotného příběhu. Škoda.

03.05.2021 3 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Opravdu zajímavá a dobrá kniha. Není to žádné veselé čtení, ale má to hloubku a je to zajímavě napsané. Nemohla jsem se odtrhnout. Hlavní hrdinka mi byla ze začátku i docela sympatická, ale čím jsem ji víc a víc poznávala, tím víc jsem ji považovala jednoduše za sobce. Prožila si svoje, ale sama si šla svým neštěstím někdy docela až nepochopitelně naproti. S tím jsem musela vypořádat, a bylo to velice zajímavé i přes nevoli k hlavní hrdince hltat další a další strany knihy. Na rozdíl od dalších komentářů pro mě už pokračování mít kniha nemusí, skončila podle mě tam, kde měla. Pokud mohu předvídat, Malka stylem, jakým se rozhodla vydělat peníze v závěru knihy, svého cíle těžko dosáhne a opět se vrhá někam, kde jí nic hezkého nečeká. Mě by velice zajímal pohled Malčiných bratrů, jak se jim vedle někoho takového vyrůstalo... ani pro ně to nebylo jednoduché.
I podle délky mého komentáře je jasné, že mě kniha zaujala. Za mě vydařená prvotina! Snad se brzy dočkám další knihy od této autorky.

16.09.2017 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Přečetla jsem za 2 dny, rychlé kapitoly, strhující děj popisující těžké předrevoluční časy komunistického Rumunska a následný dramatický převrat.

20.11.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Má nejoblíbenější česká autorka, ale za mě její nejslabší kniha. Námět velmi dobrý, ale kniha se žene jrdnotlivými roky k pointě a opomíjí hlubší pocity jednotlivých postav. Řemeslně opět zpracováno perfektně, ale chybí mi tam hloubka.

03.05.2021 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla. Citlivě napsaná i o tak strašné době, jakou byla druhá světová válka. Velice nevšední styl vyprávění. To velice oceňuji. Chytla za srdce. Ráda bych se o Zloděje knih dozvěděla více... jaký byl její další život? Je to ta z knih, u které je vám neskutečně líto, že obracíme poslední stránku a víte, že už další není napsaná.

08.04.2017 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi hezky, poctivě napsané, velmi čtivé. Jen nevím, jestli se odhodlám k četbě 2. dílu. De facto celou knihu jsem se bála o život hlavních hrdinů a po přečtení na mě padla "deka", lépe to nepopíšu. Dusivý pocit z přetěžkého údělu hlavních hrdinů této knihy. Např. paní Mornštajnová také umí zpracovat i těžké téma, u ní ale ten dusivý pocit nemám. Velice na knize ale také oceňuji, že jsem se opět dozvěděla něco o našich dějinách, co jsem nevěděla.

31.01.2021 4 z 5

Tak důležité v těchto dnech (dočetla jsem krátce před konáním ZOH v Pekingu) a navíc neskutečně čtivé. Autor piloval, přepisoval, plánované vydání knihy se odkládalo... ale to se dá pochopit, protože tu knihu chtěl mít perfektní a podle mě se mu to povedlo. Pan Etzler píše další díl a tím mi udělal nesmírnou radost.

28.02.2022 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Pěkná čtivá kniha. Rybí krev od stejného autora ale nepřekonala. Na konci knihy jsem měla pocit, že ještě skončit neměla, myslím, že pokud by se autor rozepsal a osudy hlavních postav posunul ještě dál, neškodilo by to.

08.04.2017 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Opravdu krásná kniha, doporučuji. Líčí osudy tří žen ústy té nejmladší, ve kterých se promítají všechny více i méně smutné etapy 20.století. Přečteno jedním dechem a velmi se těším na další knihy této autorky. Píše opravdu velice pěkně a čtivě.

08.04.2017 5 z 5

Rodinná sága mapující období od konce monarchie až po konec druhé světové války v oblasti Sudet. Četlo se jedním dechem. Autorka krásně vykreslila ženské i mužské postavy, v příběhu je postav tak akorát, aby se v nich člověk orientoval. Kapitoly jsou krátké, to mi vyhovovalo velmi, vizuální zpracování knihy perfektní. Chyběl mi popis u fotek, ale možná to byl záměr... nicméně protože ten kraj zběžně znám, kolikrát mi dumalo, nejen kdo, ale i co je na fotce zachycené a popisek by mi pomohl. Zajímaly by mě také osudy postav po roce 1948... Každopádně plný počet hvězd.

25.02.2023 5 z 5

Patrioti Patrioti Sana Krasikov

Skvělá kniha, velmi poutavá a výborně napsaná. Zase jiný pohled na éru Stalinovy krutovlády. Vhled autorky do problematiky Stalinovy éry je značný, zřejmě si vyžádal dlouhé hodiny jejího času, na knize se to pozitivně projevilo. Často jsem navíc měla stažené hrdlo, zejména v částech týkajících se osudu Julika v době jeho dětství.

17.04.2020 5 z 5

Albert jede domů Albert jede domů Homer Hickam

Tak milá kniha! Konečně zase něco pěkného, co zahřeje na duši. Já jsem knihu přečetla jedním dechem, žádná slabá místa pro mě neměla. Homer i Elsie byli oba dva opravdu zajímaví lidé a v průběhu jedné cesty plné zážitků si hledali cestu i k sobě. Není to jen road movie v knižní podobě, ja v tom viděla něco víc a moc se mi to líbilo.

30.06.2018 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Opravdu pěkná kniha, popisující život jednoho mongolského rodu z pohledu několika jeho žen. Je velmi zajímavé, jak na různé věci mají tyto ženy různý úhel pohledu. Ze začátku jsem měla trochu problém s nespisovným jazykem, ve kterém je kniha napsaná- sama spisovně nemluvím, ale psané slovo mi prostě sedí víc spisovné. Rychle jsem si ale zvykla. Pokud se vám tato kniha bude líbit, neváhejte a kupte si i další knihu od této autorky Stanice tajga.

12.04.2018 5 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Líbilo se mi velmi. Kniha psaná celmi "jemně", s noblesou, což odpovídá autorovi. Zvlášť v poslední době je zřejmé, jak nám taková osobnost, jako byl Václav Havel, v čele státu chybí.

11.03.2018 5 z 5

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Má oblíbená autorka - a nezklamala. 8. život pro Brilku je ještě lepší, ale i tato kniha mě naproto vtáhla do děje a nemohla jsem se odtrhnout. Životní příběhy na pozadí dějin Gruzie. Současnost a minulost se prolínají v této knize perfektně, příběh se odlupuje jak vrstvy cibule a to vás nutí číst další a další stránky. A přesně to dělá tuto knihu opět fantastickou.

08.01.2024 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Četlo se mi lehce, děj se zajímavě prolínal a pěkně plynul. Ještě si od tohoto autora určitě něco přečtu. Ve vztahu k ostatním komentářům- postavy jsem zvládla sledovat relativně bez problémů, na děj jsem se nemusela soustředit více než obvykle, bylo to napsané moc pěkně a "odsýpalo to,"ale to jen můj čistě subjektivní názor.

03.01.2023 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

Skvělá kniha. Tak čtivá... Sága rodu na pozadí pohnutých dějin Gruzie. Postavy vykresleny tak uvěřitelně a lidsky, se všemi jejich klady i zápory. Moc doporučuji.

28.02.2022 5 z 5