NymphMaeve NymphMaeve komentáře u knih

Vítěz Vítěz Klára Janečková

Knihy Kláry Janečkové mám celkem ráda, i když vím, že se jedná o lehčí oddechové příběhy s jednodušší zápletkou. Kniha Vítěz mne velmi lákala nejen tématem, ale i anotací. Ráda jsem se do ní pustila hned, jak mi dorazila objednávka a zezačátku jsem byla celkem zklamaná. Příběh Johanky mne sice zaujal, ale nebyl tak čtivý a strhující, jak jsem si představovala. Když se děj rozběhl a vstoupil do jejího světa Tomáš, nabralo to jiné obrátky a já se ráda začetla. Bavilo mě to a bylo tam i pár nečekaných zvratů, které však byly velmi rychle vyřešeny a situace se zase vyvinula jinak, než to vypadalo. Kniha byla skutečně oddechová a netuším, zda se do ní pustím opakovaně. Nejspíš však ne. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla, líbila se mi, ale vyloženě nadšená nejsem. Autorce však zachovám přízeň a těším se na Francouzského manžela.

12.10.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Do knihy jsem se pustila díky kamarádce, která viděla film a knihu mi půjčila. Jsem jí moc vděčná, jelikož by mě to asi jinak minulo. Neměla jsem žádná očekávání, ale hned ze začátku mě příběh Gumpa chytil za srdce. Už dlouho se mi nestalo, že bych dobrovolně dělala ve čtení pauzy. I přesto, že bych knihu délkou přečetla najednou, nemohla jsem, byla to na mě silná káva. Miluju psy a i když momentálně žádného nemám, vždy to pro mě byla spřízněná duše. Z toho, co je v příběhu popsáno, mi bylo zle a nutilo mě to hodně přemýšlet o nás lidech. Na film se asi úplně necítím, ale tahle kniha mi zůstane v srdci i hlavě navždy a nezapomenu. Děkuji za ni i za iniciativu, která za ní stojí.

03.10.2021 5 z 5

Dvojí polibek Dvojí polibek Vlasta Javořická

Další úžasný román od Vlasty Javořické. Asi jsem skutečně propadla kouzlu jejího psaní, protože popis doby, chování a celkově cítění lidí je tak neskutečně krásně a věrně vypodobněno, že mám vždy pocit, že jsem tam také. Moc se mi líbí popisy oblečení i prostředí, navíc to vzájemné chování lidí i snášení utrpení, to je prostě dokonalé. Tady jsem s Jarmilou hodně soucítila a litovala, i když mne její šlechetné srdce udivovalo, závěr mi navíc ještě vyrazil dech a i dojetí se dostavilo. Výpověď a úcta ke starší generaci a volnější chování generace mladší je také velmi zaujímavé. Jsem moc ráda, že se mi tahle kniha dostala do ruky a mohla jsem si jí přečíst, navíc v podobě obou dílů v jedné knize. Dvojí polibek určitě doporučuji.

30.09.2021 5 z 5

Nezlomená Nezlomená Vlasta Javořická

Poslední dobou na knihách Vlasty Javořické dost ujíždím a čtu jednu za druhou. Tahle se mi líbila moc, život Martiny i po velké osudové ráně je dále plný obětavosti a víry. Její muž je vděčný a slibují si nádherný a spokojený život, ale rány osudu jsou bohužel nevyzpytatelné. Později se přidává Mirek a další děti, ani s nimi to není úplně snadné. Ale to, jak Martina vše snášela, dokázala vyřešit a poradit si, držela rodinu pohromadě, pečovala o ně a nikdy si ani malinko nestěžovala. Pro mě je tak trochu symbolem světice, protože já si to neumím ani trochu představit. Obdivuji opět autorčino věrné vypodobení prostředí a doby. Čtenář má chvílemi skutečně pocit, že je součástí toho všeho a vidí to na vlastní oči. Další nádherná kniha je za mnou a já se nemohu dočkat další. Děkuji a i tuto velmi doporučuji.

20.09.2021 5 z 5

Rozdrcené štěstí Rozdrcené štěstí Vlasta Javořická

Nemohu se nějak románů Vlasty Javořické nabažit. Náhodou jsem sáhla po dalším, který se odehrává v prostředí železnice a jsem za to ráda. Nejen, že k němu mám sama poslední dobou blízko, ale navíc je mi milé o něm i číst a vnímat jako ty rozdíly věku. Zde je ústřední motiv láska Věnceny a Sáši, kterou zdánlivě nemůže nic zničit. Osud, který Věncenu potká a pro co se sama rozhodne vrhne její život jiným směrem. Rodiny Láchova a Zahálkova však dojde i jiného spojení než drážního a i Věncena se snaží nalézt své místo a klid v duši. Příběh mne vtáhl a pohltil. Vyprávění je přímé a opět neskutečně zaujme. Děkuji za další kouzelný příběh a nějak tuším, že i další kniha, do které se pustím, bude od stejné autorky.

14.09.2021 5 z 5

Při západu slunce Při západu slunce Vlasta Javořická

Příběh ze života, který chytí za srdce. Dora chce moc z domova a tak se nechá namlouvat tím prvním, o kterého zavadí, záběhlickým vechtrem Janem Slabinou. Jsou zamilovaní, skromní a pracovití, takže to vypadá na šťastný život. Ale jen do té doby, než Jana začne hlodat červ žárlivosti. To, co Dora vydržela je obdivuhodné a já bych to nezvládla. Celý jejich život a život jejich dětí je popsán krásně a i když nebyl zrovna veselý, byl to nádherný čtenářský zážitek. Z knih Vlasty Javořické se dá čerpat nejen moudrost a poučení, ale i zábava a prožitky dřívějších generací. A takhle kniha patří mezi pár jejích nejlepších.

07.09.2021 5 z 5

Na scestí Na scestí Vlasta Javořická

Další nádherná povídková kniha, tentokrát o lidských osudech vedoucích na scestí. Je zde alkohol, marnotratnost, lakota, ubohost duše i další lidské neřesti. Příběhy jsou relativně krátké, ale vypoví mnoho. Styl autorky mne nepřestane bavit, je to nádhera a navíc nadčasovost vyprávění je obdivuhodná. Kniha byla krátká, ale úžasná. Děkuji za ní.

26.08.2021 5 z 5

Kamarádky Kamarádky Vlasta Javořická

Krátký, ale moc krásný příběh dvou rodin - Kolářových a Bukovských, odehrávající se za dob totality. Jana a Marie jsou přítelkyně, a i když se jako ještě napůl děti, ne vždy dokáží vcítit do druhé, vyrůstají spolu. Mariiny rodiče se dostanou do nesnází a tak je vychovávána spolu s Janou a jejími bratry. Je krásné sledovat vývoj i osudy obyčejných lidí. Kniha je velmi čtivá i přesto, že neobsahuje moc zvratů v ději a napínavých částí, krásně plyne. Charaktery se vyvíjejí, vzájemně se od sebe učí a to pro mne tvoří tu poutavost v ději. Kniha je úžasná, stejně jako jiné autorčiny knihy. Děkuji za ně a těším se na další.

12.08.2021 5 z 5

Vítězná láska Vítězná láska Vlasta Javořická

Další úžasný román Vlasty Javořické, který se mne hluboce dotknul a donutil k zamyšlení. Tentokrát je z období konce 2. světové války a období nástupu komunismu, krásně ukazuje náladu a smýšlení tehdejších lidí i následky všech změn. Rodina Karáskových a Soukupů se prolíná, střídají se období klidu a trýzně. Charaktery jsou úžasné vykreslené, vyvíjí se a dost velkou úlohu zde hraje víra. Není to kniha plná nečekaných zvratů ani napětí, ale pohladí na duši, dá poučení i zamyšlení a nedá se od ní odtrhnout. Miluju její romány a zatím jsem nenašla žádný, který by mne nebavil nebo nudil. Těším se na další.

06.08.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Styl autorky mne kdysi po první knize odradil, není to můj šálek kávy a celkově mi to nesedlo. Ale po delší době jsem ji dala další šanci a rozhodně nelituji. Styl vyprávění je velmi specifický, takový uspěchaný, nejspíš odrážející přímé myšlenkové pochody postav. Chvíli mi trvalo si na to zvyknout, ale pak už to nebyl problém. Vyprávění se střídá z hlediska více postav - Hany, Viktora a babičky. Děj se vyvíjí rychle, je velmi poutavý a udrží si čtenářovu pozornost. Chvilkami mi to nepřišlo moc uvěřitelné, ale rodinné problémy toho rázu jsem nikdy nezažila a tudíž to není plně objektivní. Nechápala jsem mnohé chování Hanky nebo Adama, měla jsem chuť jimi zatřást, aby se probrali. Jsem moc vděčná za vševysvětlující závěr, i když velmi zkratkovitý. Kniha se mi vcelku líbila a možná se pustím i do dalších knih autorky.

29.07.2021 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Těšila jsem se na další knihu mé.oblíbené autorky. Začátek vypadal velmi napínavě a ponoření se do děje bylo moc příjemné. Bohužel ne úplně vydrželo a jak se příběh vyvíjel, začínala jsem tušit, kam se bude ubírat. A víceméně jsem se trefila. Poslední části knihy mne sice trochu překvapily, ale ne tak jako ty předchozí. Oproti jiným knihám autorky jsou zde všechny postavy naprosto neutrální a jejich odhalování nebylo až tak zajímavé. Kniha má velmi zajímavý námět, je krásně a čtivě napsaná, jen oproti jiným jejím knihám to je malinko slabší počin. I tak se mi ale líbila a byla to velmi příjemná oddechovka.

12.07.2021 4 z 5

Jedináček Jedináček Mie So (p)

Knihu jsem si nechala doporučit v knihkupectví a na základě vyprávění se rozhodla jí zkusit. Netušila jsem, že se jedná o asijského autora a tak mne hned zezačátku překvapila jména hlavních postav. Zvykla jsem si, ale nuda, kterou jsem na začátku cítila se moc rozplynout nechtěla. Nějaká akce tam byla, občas i něco zajímavého, ale děj byl neskutečně předvídatelný, bez překvapení či důležitých odhalení. Hajong nedostala moc prostoru k nějakým svým myšlenkám, což by možná trochu více pomohlo ke čtivost. Asi nelituji přečtení, ale není to knížka, která by mi zůstala v paměti nebo bych se k ní někdy vracela. Průměrná kniha bez strhujícího zážitku či speciálního poznávacího znamení.

21.06.2021 3 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Měla jsem původně úplně jinou představu o tom, na co v knize narazím. Ale za překvapení jsem byla ráda, dostala mě surovost a přímost vyprávění, stejně jako obsah sdělení. Pokud chcete něco, co o smrti mluví přímo, bez obalu a s praktickými příklady, tohle je přesně ta kniha, po které byste měli sáhnout. Vyprávění se odehrává nejen v krematoriu, ale i ve škole, takže můžete nahlédnout do světa balzamování těl, historie pohřbívání, spalování, procesů poté a mnoho dalších věcí, které normálně člověk neví. Její přístup mne zaujal a je pravda, že místy i překvapil. Vcelku se mi to moc líbilo a jsem ráda, že jsem nedala na předsudky. Mnoho jsem se naučila a mnoho pochopila.

09.06.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Mám moc se ráda knížky Colleen Hoover, tato se ale skutečně vymykala oproti jiným jejím knihám. Byla však stejně poutavá a napínavá jako ty ostatní. Líbila se mi hlavní myšlenka a upřímně jsem nečekala tolik různých zvratů a úhlů pohledu. Bylo neskutečně zajímavé sledovat nejen minulost Jeremyho, ale i zpětné vyprávění. Připomíná mi to, jak moc pravda relativní a že je nejdůležitější právě úhel pohledu, který událostem sami dáváme. Rozuzlení bylo dechberoucí. Autorka umí pracovat s fakty i slovy, je úžasná a doufám, že tohle nebyla její poslední kniha podobného charakteru.

02.06.2021 4 z 5

Páni mají radši Sukuby Páni mají radši Sukuby Jill Myles

Na knihu jsem narazila náhodou v jedné FB skupině. Doporučení znělo fantasy porno - co jiného jsem s touhle informací mohla dělat, než knihu sehnat a ze zvědavosti se do ní pustit. Když pominu to, jak je vše až moc přitažené za vlasy a neustále si připomínám, že jde o fantasy žánr. Myšlenka je velmi zajímavá, ale není to žádná hluboká literatura. Jde o silně jednoduchý, až primitivní příběh, který je proložen pár silnými milostnými scénami. Pro čtenáře s větší fantazií je to celkem pěkná oddechovka, na druhou stranu znám pár knih na podobné bázi, které udělají lepší službu. Někdy v budoucnu možná otevřu další díl a zkusím, zda je srovnatelný. Jinak hodnotím průměrem, protože ani v rámci erotické literatury to není nic extra. Ale zase některé fantasy detaily jsou hezky promyšlené a líbily se mi - andělé vs. upíři, modré oči sukuby, boj "dobra" se "zlem".

28.05.2021 3 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Opravdu recenze nelhaly, autorka nezklamala a tentokrát jsem si knihu opravdu užila. Zatímco předchozí díly byly malinko slabší než ten první, dům Marwicků je zaručeně hned v patách až možná na stejné úrovni. Rozsah je akorát, děj se rozvíjí velice rychle. Vyprávění máme z pohledu sousedky Josefiny, ze které se ihned stane kamarádka Anny, nové obyvatelky domu Marwicků. Že se tam dějí divné věci se ví, zvědavá Josefina však začne pátrat a narazí na ducha Helen Marwickové. Líbí se mi, že autorka to na tak malý rozsah knihy nepřehání s postavami, vcelku se tam kromě dvou hlavních hrdinek a duchů objeví pouze čtyři další a dvě jen úplně okrajově (max. 3 stránky). Je to napínavé, čtivé, přímočaré a velice poutavé. Nemohla jsem se odtrhnout a chtěla číst dál a dál. K vyvrcholení děje je dostatek prostoru, je dechberoucí a naprosto vás dostane. Místy jsem se docela bála, je to skutečně realisticky vykreslené, čtenář má pocit, že tam je také. Co mne ale mrzí, že tam na konec není věnován žádný prostor vysvětlení Helenina života, jen domněnky a soudy. Vysvětlení jevů a závěr samotný je povedený. Dalším minusem jsou ty občasné pravopisné chyby, pro mne jsou rušivé, ale zvládnu je přehlížet, když to není chyba vyjmenovaných slov (například: smít ze sebe v koupelně pach - to tam skutečně je, str. 135 první řádek). To je chyba korekce, ne autorky ani knihy samotné. Jinak je toto dokonalý příběh, jsem z něj unešená a pokud váháte, zda si knihu přečíst, rozhodně ANO.

27.05.2021 5 z 5

Žena, která věděla příliš mnoho Žena, která věděla příliš mnoho Michele Campbell

Čtivost knihy vás dostane prakticky okamžitě. Do příběhu je čtenář vržen s takovou energií, že se nedá bránit. Nejen vývoj děje, ale i příjemně podávaná fakta si udrží vaši pozornost. Se vztahy je to horší. Snažila jsem se vše pochytit a spekulovat, ale nedalo se. Trochu užší spojení jsem měla s Tabithou, Conor mi moc neseděl a ostatní jsem bohužel neřešila, a to byla chyba. Ninu jsem víceméně vypustila, taky chyba. Celkem vzato jsem autorce věřila všechno a zároveň nic. Od poloviny je to opravdu napínavé a to tak, že jsem po dlouhé době vytáhla knihu i doma a dočetla, abych věděla, jak to je. Vyvrcholení a rozuzlení je skutečně strhující, hltala jsem stranu za stranou. Konec mne moc nepotěšil, ale dal se očekávat. Vcelku to byl velmi povedený příběh, krásně a čtivě zpracovaný a rozhodně splnil to, co sliboval. Na plný počet tomu něco chybělo, možná trocha více osobitosti hlavních postav, nebo za to může pár nevyjasněných okolností, co mne nutí přemýšlet (například občasné Tabithino chování bylo moc nelogické a "umělé")? Nevím, ale knihu jsem si opravdu užila.

25.05.2021 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Ačkoliv mám Stephena Kinga moc ráda, k této knize jsem se dostala přes Čtenářskou výzvu. Autor má svůj styl nejen psaní, ale i vyprávění a řazení textu, nezklamal ani u Carrie. Přiznám se, že očekávání jsem neměla žádná a vypovídací hodnota je na úrovni kratší povídky, je příběh hezky vystaven. Události před i po jsou dobře rozebrané, jen mi chybělo trochu více zaměření na Carrie a její osobnost a pocity. Byla to šikanovaná puberťačka s vyšinutou matkou a velmi emočně labilní stránkou. A hlavně její okolí utvářelo to, co se poté stalo. Kdyby to kolem bylo více konkrétní a bylo tam i více pohledů, možná by kniha v některých zemích nebyla vnímána tolik negativně. Každopádně jsem si ji užila, je to zajímavé dílo, které určitě stojí za přečtení a s ohledem na další knihy autora je to jeho průměr.

20.05.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Moc jsem se těšila na další knihu od Viktorie Hanišové, její Houbařku miluju. Jenže od začátku jsem tušila, že to nebude ono. Vyprávění Elišky je sice od počátku poutavé a zajímavé, místy jsem měla chuť jí chytit, obejmout, držet a rozmazlit. I přesto ale příběh není tak silný. Její pátrání, které ovlivňuje celý její život i její vztahy s okolím, moc pořád připomínalo jejího démona z minulosti. Vykreslení postav je jako vždy dokonalé, síla příběhu, který ke konci skutečně vrcholí, je neskutečná. I přesto nemám z knihy tolik emocí a ani silných pocitů jako právě třeba z Houbařky. Úrovní mi dost připomínala spíš třeba Anežku, i například tím věkem a celkově nějakým obsaženým vzdorem. Eliška mi nebyla protivná, naopak mi přišla hodná a milá, ale vím dobře, že kamarádky bychom být nemohly, i proto jsem to asi neprožívala tak silně, nedošlo ke splynutí. Ale příběh je skutečně vypovídající, je plný emocí i prožitků, příjemných i velmi nepříjemných, mnoho střetů s realitou dnešního světa i malinko vyšinutých názorů a možností. Je to opravdu kniha ze života, každý si v tom najde své a hlavní dějová linka má rozhodně co říct. Na závěr opět narážíme na relativně otevřený konec, ale na to jsem si už zvykla, ani v životě nic ničím nekončí i tady je mnoho možností, jak jít dál. A jen naše rozhodnutí utváří zítřek. Doporučuji přečíst stejně jako doporučuji nemít přehnaná očekávání.

17.05.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Celou knihu jsem si říkala, jak je to úžasný příběh, navíc s prvky českých pověr, které sama neznám. Akce začala celkem brzy, což se dá pochopit v ohledu na menší rozsah knihy. Vyprávění je poutavé a zajímavé od začátku do asi tří čtvrtin. Vyšetřování přízraku staré ženy se nevleče a je plné akce, kterou jsem si užívala a měla čas o tom všem i přemýšlet. Charaktery na mne působily věrohodně a mile, sám vypravěč mi byl sympatický. Ke konci se však autor zacyklil v matematicko-filozofické úvaze, kterou jsem neměla šanci pochopit a musela i dohledávat informace k lepšímu porozumění. Je to škoda, u knih Jozefa Kariky jsem se ráda bála i přemýšlela nad formami nadpřirozena, ale tohle bylo moc. Zkazilo mi to závěr knihy i celkový dojem. Kdyby to bylo o půlku kratší a polopatější, možná bych hodnocení nestrhávala. Tady mi to přišlo, jakože autor měl málo stran, tak to natáhl odborným výtahem, který si pro knihu připravoval jako pracovní materiál. Velká škoda.

11.05.2021 4 z 5