novecento novecento komentáře u knih

Kniha světel Kniha světel Chaim Potok

Kniha světel. Tento Potokův román je hodně autobiografický. Autor nás opět provází na příběhu dvou chlapců (Geršon a Arthur) jejich dospíváním v rozdílném rodinném prostředí. Školní radosti i strasti na neortodoxním semináři Hebrejském Institutu v manhattanském Riverside vyvrcholí promocí za přítomnosti Harryho Trumana, Alberta Einsteina a dalších
židovských osobností té doby. Na pozadí končícího se Korejského válečného konfliktu čtenář pozná, že autor psal knihu na základě vzpomínek ze své služby vojenského židovského kaplana. Naštěstí to bylo již poválečné období, které mělo ale také své velké problémy. Byl zde ale i prostor pro cestování obou hlavních postav, které vyvrcholilo v japonské Hirošimě, kde se Boží světlo 6. srpna 1945 proměnilo ve smrtící světlo atomové bomby. Arthur se zde pokusil hledat odpuštění a smíření se svým otcem fyzikem, který velkou mírou přispěl k sestrojení bomby. ,,Někdo mění pouště v města a někdo zase města v pouště, řekl Arthur,,
Je to ale kniha Chaima Potoka, proto jste v závěru opět zasaženi a musíte se zamyslet nad sílou osudu a projít-prolistovat si celou knihu znovu.
P.S. kniha: Mravní síla je trvalejší než politická moc. H. Truman.,,Můj přítel mi řekl, Einsteine, v Drážďanech, Hirošimě a Nagasaki Američané předvedli, že pokud jde o rychlost vyhlazování, předčí i nacisty. Srovnání je to samozřejmě mylné. Ale skvrna po činu zůstane. Možná to byla volba mezi dvojím zlem. Možná takhle vypadají všechny závažné volby. Přesto cítím, že nás to všechny poskvrnilo...,,
Kdo chce pochopit tohoto židovského autora, měl by si přečíst i tuto zajímavou knihu.

18.04.2017 5 z 5

Slib Slib Chaim Potok

Román Slib je pokračováním knihy Vyvolení. Uběhlo pět let a Chaim Potok příběh rozehrává jako obsáhlou šachovou partii se dvěma známými hlavními aktéry: Dannym a příběh vyprávějícím Reuvenem. Jsme svědky široké spleti rodinných problémů, ale i napjaté atmosféry mezi členy židovských komunit. Tentokrát není místem střetů baseballové hřiště, ale učebny newyorské univerzity, kde Reuven studuje, aby se mohl stát rabínem. Při svém studiu se dostává do střetu a názorových rozdílů ve výkladu Talmudu. Rav Kalman-strážce víry je neústupný zastánce tradičního ortodoxního výkladu, který prošel peklem Majdanku a 2 světové války. Naopak Reuven je ovlivněn svým otcem a jeho snahou o reformu pojetí výkladu Talmudu, aby ho inteligentní člověk bral vážně. Pro člověka žijícího mimo judaismu se budou zdát náročné debaty výkladu kolem problematiky Talmudu zdlouhavé a nepochopitelné, ale z pohledu spisovatele je lze určitě chápat. Protipól příběhu Reuvena je strastiplná snaha začínajícího psychologa-psychiatra Dannyho o léčbu mladého rodinného přítele Michaela, ale i příběh jejich společné lásky ke krásné dívce Ráchel. Nitky všech příběhů se proplétají, aby v závěru vyvrcholily náročnými střety, kdy jen silné osobnosti dorazí k vytouženému cíli. Kniha určitě stojí za přečtení. Z mého pohledu také spisovatel v dalších knihách stvořil postavu Ašera Lva na základě společných charakteristik osobností Dannyho a Reuvena a s celkově dobrým výsledkem…

13.04.2017 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne...Kniha, ke které se opakovaně rád vracím..

11.04.2017 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Chaim Potok

Na osudovém příběhu dvou chlapců se dozvídáme o podrobnostech života rozdílných židovských komunit v New Yorku. Danny je synem cadika, ortodoxního duchovního vůdce chasidů. Je rodově předurčen stát se rabínem a vést svoji komunitu. Naopak Reuven pochází z tradičního umírněného prostředí židů žijících v newyorském Brooklynu. Jeho otec je talmudický učenec a učitelem na ješivě, snaží se prakticky přejít k realizaci a vzniku samostatného státu Izraele.
Očima vypravěče Rauvena jsme svědky Dannyho vzpoury proti uzavřenému náboženskému i myšlenkovému světu, který odmítá vše cizí. Chaim Potok tento příběh uvádí na pozadí období závěru 2 světové války. Výstižně popisuje válečnou atmosféru a její vnímání lidmi žijícími v New Yorku, včetně velkého smutku po nečekaném úmrtí presidenta Roosevelta. Je to mnohovrstevný příběh, kdy vedle příběhu dvou chlapců poznáme i osudy lidí, které oba míjí ne své cestě k dospělosti. Po dotčení poslední stránky jsem se vrátil k úvodnímu mottu knihy, které dobře vystihuje životní filosofii člověka a hlavních představitelů tohoto příběhu.
"Když je pstruh, který se vynořil pro mušku, chycen na háček a zjistí, že nemůže volně plout, pustí se do zápasu, zmítá sebou, šplouchá a někdy i uteče. Často je však taková situace nad jeho síly. Podobně i lidská bytost zápasí se svým okolím a s háčky, jež jsou na ní nalíčeny. Někdy své nesnáze zdolá, jindy na ně nestačí. Tento zápas je vše, co svět vidí a zcela přirozeně nechápe. Volně plovoucí ryba jen stěží pochopí situaci ryby na háčku".
Karl A. Menninger.
"Opravdové štěstí nespočívá v množství přátel, ale v kvalitě a volbě". Ben Jonson.
Kniha je jednoduše a lidsky podaná čtenáři, doporučuji číst Chaima Potoka..

09.04.2017 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Inteligence, to je dar našeho druhu a je to i jeho nebezpečí, protože nedokáže ovládat své představy. Představujeme si nádherné věci, ale i strašné věci a za výběr nedokážeme nést odpovědnost. Říkáte, že máte v sobě dobro i zlo, anděla i ďábla, ale ve skutečnosti máte
v sobě jedině sílu představivosti (kniha)
Nejsme připraveni uskutečnit své představy. Někdy je lépe zapomenout (závěr filmu)
Doporučuji přečíst tuto napínavou knihu a pak film, který je výborný, ale má své hranice.

04.04.2017 4 z 5

Dar Ašera Leva Dar Ašera Leva Chaim Potok

Kniha Chaima Potoka Dar Ašera Lva vyšla v nakladatelství Argo r. 2003 a je vyprodána.
Není ani v antikvariátech. Dá se ale běžně koupit její slovenská verze z nakladatelství Artforum, ve velice dobré kvalitě papíru a tisku, včetně obalu, který vystihuje o čem kniha je. Příběh navazuje na předcházející knihu. ,,Jmenuji se Ašer Lev,,. Čtenář musí přečíst nejprve tuto knihu, jinak se ochudí o polovinu poutavého příběhu. Se čtením jsem neměl problém. Dokonce po přečtení asi 200 stran se mi zdál sen o Ašerovi ve slovenštině. Dějově uběhlo pár let a Ašer, který musel odejít na pokyn rebeho-náboženského vůdce z amerického Brooklynu do Francie, žije v Saint-Paul-de-Vence, kousek od Středozemního moře. Má rodinu a nové přátele z řad výtvarníků a spisovatelů. Příběh je opět mnohovrstvý, kdy sledujete přátelství Ašera se sochařem Jacobem Kahnem, který byl Picassovým přítelem. V knize se táhnou samostatné dějové linie Ašerova otce, matky, ženy Devory a dětí. Dar Ašera Lva není jen v jeho talentu malování, ale překvapivě po smrti strýčka Jicchoka i o jeho daru v závěti, která rozbouřila již tak divokou náladu v chasidské komunitě ortodoxních židů.
Ašer je opět zmítán mezi nenávistí okolí a svým talentem. Navíc tuší, že má přijít o syna. Avrumel je již ve svých pěti létech vybrán za budoucího rebeho -náboženského vůdce. Autor se vrací k holocaustu, rozmlouvá v myšlenkách se Cezánnem, Pissarrem, Rainerem Mariem Rilkem, a všudy přítomným Picassovým stínem. Přiblíží se Vám také svět židovské kultury, každodenní rituály, povinnosti i radosti, ale i boj o své bohem dané právo na území Izraele. Knihu doporučuji.

26.03.2017 5 z 5

Izraelské osudy Izraelské osudy Břetislav Olšer

Břetislav Olšer v knize Izraelské osudy píše o velkém úsilí lidí při hledání vlastního životního prostoru v rámci historických souvislostí. Problém společného (ne)soužití Židů a Arabů na malém prostoru, který oba národy považují za zaslíbený. Je to taky stále nezapomenutelný holocaust, ale i dnešní mladá generace, kterou zajímají jiné, aktuální problémy. Je to velice poučná kniha pro většinu z nás, kteří berou židovskou víru jako takovou a nevnímají její vnitřní prostor, jako je ultra ortodoxní, moderně ortodoxní, konzervativní, nebo jen reformní židovská komunita. Nahlédnete do mnoha problémů, jako je vysychání Mrtvého moře, Spielbergovo smíření s židovskou babičkou a jak ho jeho druhá žena křesťanka, přiměla natočit film Schindlerův seznam. Dozvíte se, co znamená název Palestina, jak ukrást stíhačku Mig-21 a budete také seznámeni se všemi válečnými konflikty, včetně napadení Izraele arabskou koalicí v době, kdy slavil největší svátek judaismu Jom kippur (svátek odpuštění) Olšer se snaží najít odpuštění i u lidí, kteří byli navždy poznamenáni při válečných, nebo bombových střetech, ale také nachází lidské pochopení při souhlasu s darováním orgánů, bez ohledu na všudypřítomnou víru. V poslední kapitole knihy Proroková ní odňato prorokům autor mimo jiné uvádí: Pokud jde o izraelsko - palestinský konflikt, nejde o boj okupanta s okupovaným, nýbrž o svár dvou národů, z nichž oba si nárokují (právem) celé sporné území. Spor lze řešit jedině kompromisem, v rámci něhož se oba národy musejí zříci části svých oprávněných požadavků. Pokus rozhodnout spor silou zbraní nevede k řešení. Aktuální stav tohoto konfliktu je vyjádřen pomocí trefné židovské anekdoty.
Novinářka zpovídá rabína u Zdi nářků: Rebe, jak často se sem chodíte modlit. R: Dvakrát denně. N: Za co se modlíte. R: Aby se lidé přestali nenávidět, aby nebyly války, aby si lidé pomáhali a měli se rádi. N: To jsou samé krásné věci. Jak dlouho už se tady modlíte. R: Asi padesát let. N: Padesát let, to je neuvěřitelné. A jaký máte pocit, když vidíte svět kolem sebe? Rabín: Mám pocit, jako bych mluvil do zdi…
Doporučuji přečíst a občas se k ní doma vracet…

20.03.2017 4 z 5

Jmenuji se Ašer Lev Jmenuji se Ašer Lev Chaim Potok

Kdo má rád výtvarné umění, toho tato kniha nadchne, zejména gradujícím závěrem, který jsem si opravdu čtenářsky vychutnal. Chaim Potok ve svém podání vytváří současný příběh v době 20 století, přesto že život ortodoxní chasidské židovské rodiny je stále veden duchem víry, tradic a svátků v době 16-17 století. Ašer Lev - chlapec s velkým darem a talentem na kreslení je ve své rodině brán rozporuplně s obavou, že se jedná o pokušení, vábení Druhé strany – zla. Dochází k odcizení otce, který jezdí po Evropě a zakládá nové židovské školy-ješivy a matky, která je připoutána mateřskou láskou k synovi a přes odpor svého muže svého syna v malování celou dobu podporuje. Příběh je vrstvený po létech dospívání chlapce a v závěru má mladý malíř Ašer Lev ruku, která v sobě skrývá sílu tvořit a ničit, sílu pobavit a poděsit. Dřímalo v ní ďábelské a božské zároveň, dvě stránky téže síly. Sílu přinést radost a způsobit bolest. Kam to celé vedlo se dozvíte v knize, kterou Vám určitě doporučuji..

14.03.2017 5 z 5

Případ Neruda Případ Neruda Roberto Ampuero

Román Případ Neruda od chilského spisovatele, publicisty a univerzitního profesora
Roberta Ampuera je zajímavý a čtivý pohled do soukromí básníka, který si našel svůj pseudonym, když byl okouzlen španělským překladem našich Malostranských povídek.
Kniha hledá a citlivě odhaluje to, co mělo být navždy utajeno. Najdeme zde mnoho úvah
o smyslu života a mezilidských vztazích. Kniha: Prosím o odpuštění všechny oběti mého štěstí…Já nemohu být otcem nikoho jiného, než svých básní…Poutavým příběhem nahlédneme i do chilské reality v kritické době let 1970-1974 a zjistíme, že žádná z variant nebyla ideální, jak komunisté Gotwaldovského typu, nebo krutá Pinochetová junta. Doporučuji tuto knihu o básníkovi, který napsal také Sto sonetů o lásce..Miluji kousek země, kterou jsi pro mne ty, protože ve vesmírných paloucích nebe neznám už jinou hvězdu..

13.03.2017 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Kniha nám přibližuje hrůzovládu Stalinského aparátu a tajné služby. Doporučuji všem k přečtení, stejně jako navazující Utajovaný projev. Z Agenta 6 je již cítit snaha o prodloužení série, ale je to taky dobrá kniha. Farma je ze současnosti, ale taky napínavý příběh, kdy stále o někom uvažujete, ale nakonec je vše úplně jinak. Doporučuji stáhnout z ulož.to i film Dítě 44. Je to sice jen asi 60% knihy, ale také dobré. Chybí tam ale úvod knihy, kdy matka říká malému synovi..Vy jste lovili kočku (na jídlo byl hladomor), ale přitom někdo lovil vás...(jeho malého bratra někdo unesl a...) Doporučuji přečíst tuto realitu, zejména snílkům, kteří bojují s Kotletovským upíry a mimozemšťany, ať si sednou na prdel...

13.03.2017 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Četl jsem ji na SPŠ v době kdy vyšla 1976-77. Je to kniha, která nastartovala moji zálibu k literatuře. Ten příběh je ve mně stále živý již 40 let. Dovedl jsem o této knize hovořit v hodině ČJ s profesorem, který byl tenkrát viditelně mile překvapen. Čtenář této knihy by měl být alespoň trochu zamilovaný, nebo toužit po lásce. Věřím, že stále nasraného a nespokojeného člověka, málo která kniha uspokojí. Knihu doporučuji, stejně jako Všichni lidé bratry jsou a Nemusí být vždy kaviár.
J. M. Simmel je dobrý autor.

08.03.2017 4 z 5

Devět bran Devět bran Jiří Langer

František Langer v poutavé předmluvě popisuje svůj vztah k mladšímu bratrovi Jiřímu a snaží se nám vysvětlit jeho počínání v kontextu rodiny a židovské Prahy na počátku 20 století, ale taky utrpení Jiřího cestou po Dunaji do vysněné Palestiny. V závěru píše. Pod modravým nebem Izraele, ani v pouličním ruchu Brooklynu už nemůže trvat mystická skutečnost, jakou chasidský nárůdek mohl používat, jen ve své haličské odloučenosti od světa, v chudobě, ve které si všichni byli rovni, ve svobodě v níž byli podrobeni jen vůlí boží, a ve vznešenosti, která na jejich obce padala z moudrosti a ze zázraků jejich posvátných rabínů. Kniha je z mého pohledu také cenné svědectví o životě věřících lidí, kterým dnes tak málo rozumíme a chybí nám více vzájemného porozumění. Pravda je, že se o to moc nesnažíme.

06.03.2017 4 z 5