NoraHudecová NoraHudecová komentáře u knih

Ďábel v Bílém městě Ďábel v Bílém městě Erik Larson

Kniha "Ďábel v Bílém městě" má dve dejové línie. Obe sa odohrávajú v roku 1893 počas budovania a samotného konania Svetovej Kolumbovskej výstavy v Chicagu.
Jedna dejová línia pomerne podrobne opisuje architektúru celej výstavy, od jej počiatku až po veľké finále a aj čiastočnú likvidáciu.
Druhá dejová línia pôsobí tak trochu doplnkovo, aj keď si myslím, že práve táto časť priláka väčšinu čitateľov rovnako, ako aj mňa. Príbeh sériového vraha H. H. Holmesa, ktorý využil výstavu na konanie svojich zvrátených zločinov.
Názov, ale aj anotácia knihy môžu byť zavádzajúce. Preto si treba ujasniť, že ide o literatúru faktu, v knihe nie je žiadna priama reč, žiadne dialógy a ústrednou témou je svetová výstava.
Občas som mala trošku problém prelúskať sa pasážami s detailnými opismi postupov výstavby.  Čítanie o tak obrovskom projekte bolo ale
aj pre mňa ako laika veľmi zaujímavé. Zároveň sa dočítate niečo o samotných architektoch a ich živote. Organizácia celého projektu prináša so sebou množstvo komplikácií od politiky cez financie až po prírodné živly.
Na pozadí tohto všetkého sa odohráva príbeh amerického "Jacka Rozparovača". Holmes postavil hotel plný tajných miestností a chodieb, v ktorom boli vítané najmä mladé dievčatá. Tie pricestovali z rôznych kútov sveta, aby sa stali súčasťou výstavy. Niektoré z nich po vstupe do jeho hotela už nikto nikdy nevidel. Ako sa tomuto šialenému vrahovi darilo tak dlho vyhýbať spravodlivosti?
Knižku rozhodne odporúčam, ale len pre náročnejšieho čitateľa, nie je to veru žiadna detektívka :)

21.07.2020 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Televízny scenárista uniká pred realitou len pár dní pred Vianocami. Na nefunkčné manželstvo a stres z práce chce zabudnúť na chate v horách. Oddych na samote sa však čoskoro mení na boj o prežitie.
Ako veľké plus hodnotím autorovu schopnosť perfektne vytvoriť napätú a mrazivú atmosféru. Napriek tomu, že hlavná postava a takmer jediná, je extrémne nesympatická, istým spôsobom sa do nej dokážete vcítiť.
Príbeh je pomerne krátky, ale našlo sa v ňom pár "hluchých miest", hlavne zo začiatku. Zvedavosť vám však určite nedovolí knihu odložit. Po celý čas hľadáte vinníka alebo iný záhadný jav, ktorý stojí za touto nočnou morou.
Od autora som čítala už "Trhlinu" a "Strach", preto som už zhruba vedela, čo môžem očakávať. Zhrnula by som to slovami - záhada, napätie a prekvapivý koniec.
Ak ste čítali predchádzajúce knihy od autora a páčili sa vám, určite vás nesklame ani "Tma".

21.07.2020 4 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Ako už samotný názov naznačuje, čaká vás desať veľmi zvláštnych príbehov. Podľa môjho názoru je kniha tak špecifická, že naozaj nie je pre každého. Dovolim si tvrdiť, že je určená najmä pre náročnejších čitateľov.
Jednotlivé poviedky sú odlišné svojou dĺžkou a najmä tématikou. Môžete sa tešiť napríklad na históriu, sci-fi, psychológiu či filozofiu. Pre čitateľov, ktorí majú radi jasne ukončený dej to nebude správna voľba.
Možno je to nezmysel, ale poviedky s nádychom sci-fi mi tak trochu pripomínali seriál "Black mirror" .
Medzi moje top patrí určite: Transfugium, Švy, Pravdivý príbeh a Hora Všech svatých.

09.05.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Moja prvá kniha od autorky a určite nie posledná.
Príbeh nie len o holokauste, od ktorého sa nebudete môcť odtrhnúť.
Hlavná postava Sage sa spriatelí so starším pánom- Josefom, ktorý pred ňou odhalí svoju strašnú minulosť.
Minka - jej babička sa po dlhom čase rozhodne prehovoriť o tom, že prežila holokaust.
A samotná Sage sa popri tom všetkom snaží vyrovnať so smrťou svojej matky.

30.04.2020 4 z 5

SuperŽENY SuperŽENY Andrea Kellö Žačoková

50 rôznych žien a ich zaujímavé životné príbehy. Niektoré SuperŽeny určite poznáte ale mnohé z nich boli pre mňa úplne neznáme. O to viac sa z knižky teším.
To že my ženy môžeme študovať a vybrať si povolanie nebolo vždy samozrejmosťou.
Jednotlivé texty sú krátke a výstižné, preto sa knižka číta veľmi dobre a rýchlo.
Obsah knihy skvele podčiarkujú "obyčajné", jednoduché ale krásne ilustrácie.

30.04.2020 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Nález mŕtveho dievčaťa v kontajneri odštartuje nové vyšetrovanie. Stretávame starých známych Fosterovú, Mossovú a Petersona. Vyzerá to tak, že prípad súvisí so sociálnymi sieťami. Obeť zmizla potom, ako sa chystala na rande naslepo. Onedlho vychádza na povrch, že to zrejme nie je prvý prípad s rovnakým modus operandi. Vrahovi sa darí veľmi dobre tajiť svoju identitu. Čitateľ sa však už po pár kapitolách dozvie kto je vrah, ale deju to nijak neuškodilo. Vyšetrovateľom sa kráti čas, pretože za podobných okolností zmizlo ďalšie dievča. Podarí sa im ju zachrániť?
V poradí už štvrtý pribeh zo série o Erike Fosterovej a zopakujem to, čo aj pri predchádzajúcich dieloch. Veľkou výhodou knihy, ale aj celej série sú krátke kapitoly. Na základe toho, nie je ani vyšší počet strán prekážkou a autorovi sa darí udržať si čitateľovu pozornosť. S čím celkom bojujem je hlavná postava. V prvých dvoch knihách mi bola nesympatická, ale "Temné hlbiny" ma celkom presvedčili a začala som jej fandiť. Teraz som opäť na vážkach. Uvidíme, čo nás čaká v ďalších knihách. Teším sa na nasledujúci prípad. Netvrdím, že je to niečo prevratné, ale ak máte radi detektívky určite dajte autorovi šancu.

30.04.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Knihu o dvanásťročnej Barunke, žijúcej v dysfunkčnej rodine, som prečítala takmer na jeden dych. Text je pomerne krátky a jednoducho napísaný. Príbeh rodiny čítame z pohľadu Báry a jej matky, ktoré majú medzi sebou často konflikty. Najmä pasáže z pohľadu Báry pôsobia autenticky a sú písané rečou malého dievčaťa. Pri čítaní som mala pocit, akoby som špehovala rodinné pomery u susedov. Ďalej som cítila veľa hnevu, súcitu a bezmocnosti. Vzťahy v tejto rodine sú narušené, čitateľ chce hlavnú hrdinku utešiť a pomôcť jej. Nič však nie je čierno-biele a platí to aj v tomto prípade. Situácie v rodine nie sú tak úplne jednoznačné, aj keď tušíte, že niečo nie je tak, ako má byť.
Nechcem viac prezrádzať, ale určite odporúčam. Je to emočne veľmi silný príbeh a len tak naň nezabudnem.

24.04.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Malý rodinný hotel na odľahlom vidieku priláka kamarátky, manželov, snúbencov, partnerov, ale aj jednotlivcov - právnika a spisovateľku. Všetko nasvedčuje tomu, že ich čaká ideálny zimný víkend plný oddychu. Vonku ale začne zúriť snehová víchrica a hotel náhle zostáva bez elektrického prúdu. Hostia aj majitelia sú odrezaní od sveta. Mobily sa vybíjajú a cesty sú neprejazdné. A potom sa stane nehoda, alebo? Atmosféra medzi ubytovanými hustne a všetci sú v strehu. Čo ak to nebola nehoda a majú medzi sebou vraha?
Pre mňa je to v poradí tretia kniha od autorky a opäť som spokojná. Krátke kapitoly, žiadne zbytočné odbiehanie a relatívne zaujímavá zápletka. I keď je jasné, že autorka sa inšpirovala u Agathy Christie, ktorú v knihe aj spomína. Autorke sa celkom podarilo preniesť na mňa ťaživú atmosféru, ktorá v skupine panovala. Ľudia sa pod tlakom situácie menia a nedôvera a paranoja sú veľkí nepriatelia. Postavy si nezískali moje sympatie a jeden muž bol teda obzvlášť nepríjemný. Napriek tomu sa knižka dobre a ľahko čítala. Za mňa áno.

23.04.2020 4 z 5

Normálni ľudia Normálni ľudia Sally Rooney

Marianne a Connell sa poznajú zo školy, majú však spoločné ešte niečo. Jeho matka chodí pravidelne upratovať dom Marianninej rodiny. V škole sa spolu nebavia. Connell chodí pravidelne pre svoju matku k Marianne domov, tam sa sa dajú do reči.
Príbeh je o tom, ako sa ich vzťah vyvíjal počas strednej a vysokej školy, o ich schadzaní a rozchádzaní.
Nedá sa poprieť, že sa navzájom priťahujú, to ale ešte nemusí nič znamenať. Kniha potvrdzuje, že vo vzťahu je dôležitá komunikácia. Niekedy nestačí ani to, možno ide o správne načasovanie.
Veľa recenzií hovorí, že je to len ďalší zamilovaný young adult príbeh. Možno na tom niečo je, ale ja ju s čistým svedomím odporúčam aj "starším" ročníkom. Žiadne sladké rečičky a naivita vás nečakajú. Okrem iného vidím pridanú hodnotu vo veľmi realistických konverzáciách medzi M a C.
Celkovo sa kniha veľmi príjemné čítala a hlavným postavám som držala palce.
Autorka okrem lovestory načrtla aj tému toho, čo je vlastne normálne a kto to určuje.
Nemôžem si pomôcť, ale pri čítaní sa mi neustále v hlave vynáral film/kniha "S láskou, Rosie".

17.04.2020 5 z 5

Handrová bábika Handrová bábika Daniel Cole

SPOILER - komentář obsahuje informace, které prozrazují část děje
Naguiba Khalida vyhlásila porota za nevinného v prípade vraždy mladých dievčat. Detektív Wolf bol aj napriek tomu presvedčený, že Khalid je kremačný vrah. Wolf sa po vynesení rozsudku neovládol a priamo v súdnej sieni napadol Khalida. V krátkej dobe sa však potvrdilo, že mal pravdu a Khalid zabil ďalšie dievča a bol odsúdený. Po tomto incidente skončil Wolf v psychiatrickej liečebni. Onedlho po návrate do práce je nájdené mŕtve telo hneď oproti jeho bytu. Jedno mŕtve telo zošité zo šiestich obetí. Neskôr sa objaví aj zoznam šiestich mien s dátumami ich smrti. Posledné meno na zozname je sám detektív Wolf. Súvisí tento prípad s jeho minulosťou?
Oceňujem zaujímavý námet, ktorého potenciál ale podľa mňa nebol využitý naplno. Vyšší počet postáv prispieva k celkovej neprehľadnosti príbehu. Považujem za dobrý nápad, že autor sa snaží pomôcť čitateľovi zorientovať vo vyšetrovaní formou tabuliek. Pomerne veľká časť príbehu je venovaná aj súkromiu hlavných postáv. Musím priznať, že ich vzťahové záležitosti ma miestami zaujímali viac ako samotné vyšetrovanie. Dej je trochu zdĺhavý a chýba mu napätie.
Asi som mala vysoké očakávania a po prečítaní som tak trochu sklamaná. S autorom to ale ešte nevzdám a to v prvom rade kvôli postave Wolfa, ktorý má našliapnuté na celkom nevšedného psychopata.

12.04.2020 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Dej sa javí, najmä zo začiatku, trochu detektívne. Na predmestí Ružomberku sa stratilo dieťa. Štyria bývalí kamaráti vedia, že sa to nestalo po prvýkrát. Len nedávno sa do rodného mesta vrátil posledný člen partie. Minulosť, ktorá ich spája a desí sa vracia.
Strašidelná, mrazivá a tiesnivá, taká je atmosféra celého príbehu . Od začiatku do konca som bola v napätí a musela som čítať len za denného svetla.
Ako sa aj v samotnej knihe spomína trochu to pripomína Kingove TO či záhadu Dyatlovej expedície. Zároveň vás kniha prenesie aj do dávnych čias staroveku.
Pútavé čítanie pre milovníkov záhad, temnoty a hororu.

08.04.2020 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny v priestoroch železničnej stanice na území Protektorátu Čechy a Morava.
Hlavná postava Miloš Hrma sa zaškoluje ako výpravca. Malou stanicou pravidelne prechádzajú nemecké vlaky, ktoré prevážajú vojakov alebo zásoby. Miloš spoznáva svojich spolupracovníkov a rozhodne sa zúčastniť plánovanej sabotáže.
Čitateľ zároveň sleduje prerod hlavnej postavy z chlapca na muža.
Príbeh je inšpirovaný skutočnou udalosťou - odpálenie nemeckého muničného vlaku partizánmi.
Krátka novela, ktorá asi nebude pre každého. Tragikomická je prvé slovo, ktoré ma napadlo po jej prečítaní. Určite si pozriem aj film na motívy tejto knihy a pustím sa aj do ďalších kníh od autora.

05.04.2020 4 z 5

Zlo. Spomienky súdneho znalca Zlo. Spomienky súdneho znalca Anton Heretik

Profesor klinickej a forenznej psychológie Anton Heretik sa pustil do rozprávania o stretnutiach s páchateľmi najťažších zločinov. Keďže pôsobí ako súdny znalec, stretol sa so stovkami zločincov a mal teda z čoho vyberať.
Každá kapitola je zameraná na iný motív, charakteristiku či prostredie, z ktorého zločinec pochádza. V úvode kapitoly vás čaká uvedenie do problematiky a následne prichádzajú na rad konkrétne kazuistiky. V knihe sú spracované viaceré známe prípady ako napríklad Ondrej Rigo alebo Matej Čurko. I keď autor neuvádza celé mená nie je problém si to domyslieť. Ďalej sa dočítate o policajnej kriminalite, závislostiach, mafii, jednostrannej láske, schizofrénii atď.
Autor píše síce zrozumiteľne aj pre laikov, ale používa množstvo odborných výrazov. Ak náhodou neovládate terminológiu určite pomôže internet.
Za mňa tisíckrát áno, odporúčam.

02.04.2020 5 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Knihu Peter a Lucia som čítala prvýkrát ešte počas strednej školy a už vtedy ma zaujala.
V čase vojny sa zrodila láska medzi dvomi mladými ľuďmi. Tušia však, že ich vzťah nebude mať dlhé trvanie. Užívajú si spoločné chvíle naplno ale v kútiku duše sú obaja vystrašení a bezmocní. Všade okolo nich zúri vojna a je len otázkou času, kedy zasiahne aj Petra a Luciu. Zamýšľam sa či by bola ich láska taká silná aj keby vznikla v lepších časoch a prežili by spolu krásny naplnený život?
Čo mňa osobne veľmi upútalo bola pasáž s Petrovím bratom Filipom, ktorý už bojuje vo vojne. Filip už nie je zďaleka taký naivný ako Peter. Rovnako aj rozhovory o vojne s Petrovími kamarátmi dodávajú knihe iný rozmer ako "len" ľúbostný román.
Prečítajte si ju, je skvele napísaná a taká krátka, že to zvládne každý.

31.03.2020 4 z 5

Pekné dievčatá Pekné dievčatá Karin Slaughter

Sestry, ktoré spolu nehovoria dlhé roky spojí smrť manžela jednej z nich. Takmer pred dvadsiatimi rokmi zmizla ich tretia sestra, ktorá sa nikdy nenašla. Strach a bolesť, ktorá rozdelila rodinu sa vracia a nastáva boj o život. Pravda je na dosah.
Oddychový ale miestami totálne zvrátený triler. Fantázia autorky nepozná hranice. Sestrám som držala palce, takže napriek ich neduhom som si ich relatívne obľúbila. Ako kontrast k drsným scénam nám autorka ponúka dojímavé listy otca pre jeho stratenú dcéru. Možno by nebol zlý nápad zvážiť film na motívy tejto knižky.
Je až neuveriteľné ako páchateľovi všetko vychádza, ale je to fikcia takže asi nie je dôvod sťažovať sa. Niektoré pasáže boli príliš zdĺhavé a dlhé kapitoly trochu uberali príbehu na napätí.
Moje prvé "stretnutie" s Karin Slaugter ale považujem za celkom úspešne a určite sa pustím aj do jej ďalších kníh.

31.03.2020 4 z 5

Tradície na Slovensku Tradície na Slovensku Zora Mintalová Zubercová

Dočítate sa pomerne detailne o spôsobe života našich predkov po celom Slovensku. Dozvedela som sa viac o tom ako žili, jedli, pracovali ale aj oslavovali. Akú veľkú rolu u nich zohrávalo náboženstvo a čo všetko ovplyvňovalo. A tiež niečo o rozdieloch medzi sedliakmi a mešťanmi a napokon aj o deľbe práce.
Text je rozdelený na dve časti. V prvej polovici sa dočítate o narodení, svadbe či smrti a druhá časť textu je rozdelená podľa ročných období. Súčasťou knihy sú aj recepty z minulosti prispôsobené dnešným podmienkam a nájdete ich vždy na konci väčšieho celku. Doplňujúcim prvkom sú aj riekanky, vinšovačky a úryvky piesní.
Odporúčam všetkým vekovým kategóriám.

26.03.2020 5 z 5

Padesát minut Padesát minut Robert M. Lindner

Psychopatický vrah, impotentný komunista, bulimička, fašistický sociopat a vedec, ktorý uniká do vzdialených galaxií.
Terapeutické sedenia z pohľadu psychoterapeuta a psychológa R. M. Lindnera, ktorý pôsobil v päťdesiatych rokov minulého storočia.
Okrem piatich pacientov sa dočítate aj o duševnom zdraví samotného psychológa.
Autor si pomerne často upravuje pravidlá, porušuje konvencie a verí hlavne svojej intuicií. Upozorňuje na to, že jeho kolegovia by nemali odvahu liečiť pacientov inak ako je v tých časoch zaužívané.
Kniha je napísaná zrozumiteľne aj pre laikov, ale určite ju ocenia napríklad aj študenti psychológie.

22.03.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Pri riešení iného prípadu sa náhodou objaví telo dievčatka, ktoré zmizlo pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Do obnoveného vyšetrovania sa púšťa Erika Fosterová so svojím tímom. Jessica Collinsová mala 7 rokov, keď bez stopy zmizla a jej rodinu to nezvratne poznačilo. Erika sa snaží pochopiť rodinné vzťahy a o pomoc požiada aj bývalú vyšetrovateľku tohto prípadu. Amanda Bakerová si nedokáže odpustiť, že nenašla páchateľa a svoj žiaľ utápa v alkohole. Podarí sa im napokon nájsť vraha spolu s Erikou, alebo to Amanda vyrieši sama? Je jediný podozrivý naozaj vinníkom alebo je pravda skrytá niekde úplne inde?
Krátke kapitoly, zaujímavý námet a dočkáte sa aj mierneho napätia. Hlavná vyšetrovateľka Erika mi v predchádzajúcich dvoch dieloch nebola sympatická, ale teraz som celkom zmenila názor. A to asi najmä preto, že sa neopakoval scenár o odobratí prípadu a vyšetrovanie na vlastnú päsť ako v predošlých knihách. Príjemná zmena bola aj romantická zápletka. Určite budem v sérií aj naďalej pokračovať.

19.03.2020 4 z 5

Príbeh pôrodníčky Príbeh pôrodníčky Mandy Robotham

Fiktívny román z obdobia druhej svetovej vojny. Anke je pôrodná asistentka, ktorá je treťou ríšou vyhodnotená ako nepriateľ štátu. Preto je odvedená do táboru kde pracuje ako šička. Onedlho sa pri nečakanom pôrode prejavia jej schopnosti a začína v tábore pomáhať ženám pri pôrodoch. Po niekoľkých mesiacoch je z táboru premiestnená do sídla Adolfa Hitlera. Jej povinnosťou je starať sa o jeho tehotnú milenku Evu Braunovú.
V knihe sa prelína prítomnosť s minulosťou, kapitoly sú dlhšie a príbehu chýba spád. Áno, je možno zvláštne hovoriť pri téme holokaustu o tom, že príbehu chýba spád, ale vzhľadom na to, že kniha je fikcia, tak to musím spomenúť. Záver je naopak veľmi rýchly a to načo čakáte počas celého čítania sa udeje na pár stránkach.
Na túto tému je k dispozícii mnoho kníh, ktoré sú napísané podľa skutočných udalostí, siahnite radšej po nich.

15.03.2020 3 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Mandy, Christopher, Jade, Nick a Ellie sú súčasťou vedecky podloženého testu, ktorý vám na na základe vašej DNA nájde toho pravého/tú pravú. Databáza ľudí z celého sveta však ľudí nielen spája ale aj rozdeľuje. Čo urobíte, keď zistíte, že váš partner nie je geneticky predurčený pre vás? Váš vyvolený môže žiť na opačnom konci sveta, alebo môže byť ťažko chorý či dokonca sériový vrah.
Od knihy som mala nulové očakávania a práve preto ma asi milo prekvapila. Dej je pomerne akčný a plný zvratov. Je pravda, že je to možno až prekombinované, ale vôbec mi to nevadilo, skôr naopak. Každý príbeh bol extrémny, ale práve preto som hltala kapitolu za kapitolou. Myslím si, že pointa je veľmi zaujímavá, keď sa človek na príbeh pozerá z psychologického hľadiska. Ľudia dokázali zahodiť svoje dlhoročné vzťahy na základe vedy a nových technológií.

07.03.2020 5 z 5