Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Výborná krimi, ale zdaleka mě neoslovila tolik jako ostatní knížky paní Klevisove. Patrně kvůli tomu, že svět dostihového sportu je mi cizí.

18.01.2023 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Popisné pasáže snad nemusely být tak obsáhlé, ale jinak jde o skutečně vynikající literární dílo, které čtenáře nutí k zamyšlení, ať už jde o vypravěče Stinga, Nathana, ale hlavně hlavní hrdinku Sofii. Mohla by si na Sofie na válečných troskách, pod kterými jsou pohřbeni její nejdražší, znovu vystavět spokojený život, kdyby nepotkala duševně nemocného Nathana, nebo její vztah s ním byl podvedomou sebedestrukci? Osobně se přikláním k názoru, že spíš to druhé. Vědomí, že jsem jedno své dítě musela poslat na smrt a bylo jen na mně, které půjde do plynové komory a kterému bude dána slabá šance na život, musí být nesmírně traumatizující. Chudák ženská.

15.01.2023 4 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Hlavní hrdinka, jejíž jméno zůstává utajeno, pracuje jako společnice bohaté Američanky. Během pobytu v lázních se seznámí s charismatickým Maxem De Winterem, kterého nenápadná, praktická, ale inteligentní dívka uchvátí natolik, že ji po krátké době požádá o ruku. Společně začínají žít na Maxove panství Manderley. Mladá žena je se svým manželem šťastná, ale stále častěji cítí, že ji začíná zastinovat výrazná osobnost manželovy zesnulé první ženy Rebeky, krásné a spolecensky obratné damy.......

"Kdybyste se potkaly vy dvě, vzala by te pod paží, zavolala na Jaspera a konverzovala by o kvetinach, umění, zkrátka o všem, co máš ráda. A ty by ses zachovala jako ostatní. Vrhla by ses ji k nohám a zboznovala bys ji. "

Jaké je tajemství života a smrti Rebeky De Winterove? Ustojí jejich manželství zkoušku, které je tak záhy vystaveno?

10.01.2023 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Krásně popsaná atmosféra odlehleho holandského ostrova, výborná zápletka a naprosto nečekané rozuzlení. Paní Klevisova opět nezklamala.

19.12.2022 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Skvělé. Byla jsem hrůzou bez sebe, až příště uvidím sněhuláka, uteču. No, na jihu Izraele to nehrozí.

13.08.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Li-yen, členka horského kmene Akha, vyrůstá v uzavřené vesnici daleko od čínského hlavního města, daleko od komunistické propagandy. Již v dětství o sobě objeví silnou lásku k pěstování čaje a všemu, co s touto plodinou souvisí, stejně jako lasku ke vzdělání. Jako jedna z mála je svými osvícenými rodiči poslána do školy.
Roky ubíhají, Li-yen dospívá a postupně dochází k citovemu vzplanutí k místnímu mladíkovi. Když se z nemanželského svazku narodí dcera, Li-yen ji před jistou smrtí ochrání tím, že ji nechává před vchodem do městského sirotčince. Potom už je pozdě: Dívka je dána k adopci kalifornskému páru.
I přes krach manželství se Li - yen snaží hledět do budoucna s optimismem. Vystuduje, stává se podnikatelkou na poli obchodu čajem a i přes počáteční nedůvěru ve vztah muze a ženy zakládá novou rodinu......
Ve vzdálené Kalifornii Haley, Američanka s čínskými kořeny, zatím objevuje svou lásku k čaji i zájem o čínskou kulturu......
Další výborná kniha čínsko - americké autorky, kde se snoubí dvě naprosto rozdílné kultury, dva politické systémy, aby nakonec objevily styčné body a postupně se uzavřely v kruh.

19.03.2024 5 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

"Doktor Livesey, zeman Trelawney a ostatní mě požádali, abych sepsal příběh ostrova Pokladů a zamlčel jen polohu ostrova, neboť poklad na něm zůstal až dodneska. A tak se roku 18....chapu pera a vracím se do doby, kdy měl můj otec hostinec U admirála Benbowa....... " zacina anglický mladík Jim Hawkins své vyprávění.
Nález záhadné mapy v pozůstalosti starého námořníka Bonese vede k expedici za pokladem, kterou iniciuje zeman Trelawney, poněkud zbrkly dobrodruh. Ovšem není sám, kdo o mapě ví a má zálusk na poklad.......

Klasický pirátský příběh plný napětí a dobrodružství.

" Samé dukáty, samé dukáty.... "

"Na moře jich vyplulo sedmdesát pět,
však jen jeden z posádky navrátil se zpět."

07.08.2023 5 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Nejlepší Forsyth. Napínavé až do konce - rozhodně bych nečekala, či identita se skrývá za tajemným Jerichem.

09.06.2023 5 z 5

Anglický špion Anglický špion Daniel Silva

Jaký je důvod atentátu na Brity milovanou anglickou princeznu, bývalou členku královské rodiny? Otázka,nad kterou si marně lame hlavu šéf britské MI5 Graham Seymour. Obrací se proto na svého dávného přítele, agenta Mossadu Gavriela Allona. Po dalším ničivém bombovém atentátu v londýnské Brompton Road dochází Gavriel k šokujícimu zjištění, že primárním cílem vraha nebyla princezna, ale on sám..........
Další vynikající Silva a jeho Gavriel Allon.

09.06.2023 5 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Narozdíl od populárního seriálu, který pronikl dokonce i za železnou oponu, je kniha daleko rozsáhlejší. Osirela Američanka Phidalephia se nenarodila do správné doby - a jen velmi těžko se jí daří bořit dobové tradice, kdy místo ženy bylo u rodiny a u plotny. Philadelphia však velmi vyčnívá - je nadanou malířkou, po zpretrhani pout s rodinou své tety si sama vydělává na živobytí, nakonec ji osud přivede do cesty Brentona, díky němuž objeví netušené možnosti řeky Murray a stává se kapitánkou říční plavby. Tady by mohl příběh končit happyendem jako v seriálu, ale v životě je tomu jinak, proto životní cestu této úžasné ženy provázejí i karamboly a tragédie.

17.04.2023 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna je atraktivní a inteligentní členka petrohradské smetánky, manželka a matka syna Sergeje. V manželství se však necítí spokojená, takže když se jednoho dne objeví přitažlivý Vronski, Anna se rozhodne vše hodit za hlavu a odkracet za hlasem svého romantického srdce. Přichází tak o syna i své privilegované postavení. Postupně se ukazuje, že ani Vronski není ideal. Ovšem mosty jsou definitivně spálené a Anna vidí jediné východisko....
Tento roman jsem kdysi objevila na českém velvyslanectví v Tel Avivu a během čekání na vyřízení svých záležitosti jsem se do něj zacetla - bylo povoleno si ho vzít - a prelouskala ho během tří večeru. Šlo o starší vydání, takže jazyk byl poněkud archaický, ale to tomuto klasickému románu neubralo na kvalitě.

28.03.2023 4 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Vzpomínka na první ročník. Všem se nám satirická báseň o ruskem carovi Vladimirovi a pohanskem bohu Perunovi moc líbila . Aby ne.
"Car necar, svátek nesvatek,
je mi všechno rovno,
ne a ne, nebudu hrmit,
neb co z toho mám? Hovno. "

"..... na tu jeho cekuladu,
že mu na ni seru...... "

12.03.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Přátelský bernardyn Cujo je během své lesní potulky skrabnuty netpyrem prenasejicim vzteklinu - a nikdo si nevšimne, ze se pomalu mění v pominutou bestii. Děj vygraduje uvězněním matky a jejího malého syna v porouchaném autě na dvoře farmy majitelů psa. Úplně mi ta atmosféra zoufalství a beznaděje i po letech ožívá před očima - opuštěná farma, nikde nikdo, horko, auto, které se pomalu mění ve smrtící past, telefon vzdálený čtyři metry od něj...... Mobily byly v sedmdesátých letech hudbou vzdálené budoucnosti. Výborně napsaný thriller.

01.02.2023 4 z 5

Metráček - I.a II.díl Metráček - I.a II.díl Stanislav Rudolf

Sice mi - aspoň v první části knihy - neseděl styl psaní, místy připomínal text telegramu, ale jinak mám tu knihu rada. Více se mi líbí druhý díl, kdy Jitka, budoucí zdravotní sestra, už neřeší jen problémy s vahou nebo domácí peripetie, ale zejména problematický vztah k Honzovi, své první lásce. Jitcin dialog se sebou samou ve chvíli, kdy čeká před domov nimi dveřmi na Honzu, si pamatuji dodnes.

08.01.2023 4 z 5

"Na jih od hranic, na západ od slunce. "
"Na západ od slunce? "
"Slyšel jsi někdy o nemoci zvané sibiřské šílenství? Den za dnem sleduješ, jak slunce vychází na východě, putuje po obloze a zapadá na západě, a něco v tobě se roztříšti a uhyne. Odstrčis svůj pluh stranou a, s hlavou kompletně zbavenou všech myšlenek, kráčíš směrem k západu. K zemi na západ od slunce. Jako posedlý jdeš dnem i nocí, bez jídla a pití, až padnes a zemres.To je sibiřské šílenství. "
Komorní příběh úspěšného mladého muže, manžela a otce, který se zene za iluzi o někom, koho poznal před lety, a té iluzi je schopen obětovat vše. Poučná kniha.

28.12.2022 4 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Zdena Frýbová

Alena a Josef Dvořákovi - ti dva se tedy hledali. Bylo jen otázkou času, kdy jeden druhého zamorduje a upřímně řečeno se divím, že na lavici obžalovaných neseděla Alena. Jinak vyborna kniha.

08.12.2022 5 z 5

Stokrát přečtena milovaná knížka, před několika lety z ní byla nadšená i moje dcera. Pipiny vtipné prupovidky jsou nesmrtelné.

29.11.2022 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Obávám se, že autor má vestecky dar, i když doufám kvůli vám všem, kteří žijete v Evropě, že se mýlí. Velmi dobře napsaná a sugestivní kniha.

28.11.2022 5 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Jak dlouhý asi musel být každý den Anny a její rodiny, kdy každý malý sramot mohl znamenat konec? A přesto byla Anna schopná uvěřit, že lidé jsou ve své podstatě dobří. Knihy, kterou by si měl každý povinně přečíst.

14.11.2022 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Sice jsem tehdy čekala něco jiného, ale kniha mě nadchla. Všem doporucuji i stejnojmenný film.

10.10.2022 4 z 5