Noeni Noeni komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Neuvěřitelná kniha. Mistrovské dílo. Já nemám slov. George Orwell byl geniální. Tahle kniha je geniální. A děsivá. Hodně děsivá. Zanechala ve mně takové pocity jako ještě žádná kniha. Měl by si ji přečíst každý. Přečetla jsem ji asi měsíc zpátky, i když v mé knihovně byla nějaký ten pátek a myšlenek na ni jsem se dosud nedokázala zbavit. A asi už ani nezbavím. V maturitním kánonu ji nemáme, což je ohromná škoda, myslím si, že by ji tam měla mít každá škola. Jsem opravdu ráda, že jsem si tento literární skvost mohla přečíst.

01.03.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle bylo úžasný! Ještě teď se nemůžu vzpamatovat z toho, co se stalo, jak to celé dopadlo! Po dočtení jsem nějakou chvíli zírala, neschopná pohybu, to se mi snad ještě nestalo. První knížka od Agathy Christie, kterou jsem přečetla a nutně potřebuju další. Vraha jsem neuhádla, což se mi u detektivek stává málokdy. Jsem nadšená!

10.10.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

V této knize jsem si zamilovala snad úplně všechno. Hlavní postavy Animant Crumbovou a Thomase Reeda. Děj. Názvy kapitol. Viktoriánskou dobu, v níž se děj odehrává. Knihovnu, která je zde naprosto úžasně popsaná. Obálku. Rozsah knihy. Autorčin styl psaní. Romantickou linku. Celkovou atmosféru, kterou knížka má... Zkrátka všechno. Během čtení jsem se musela pořád usmívat. Byla jsem strašně dojatá. Hrozně moc na mě kniha zapůsobila. Neskutečně mě to všechno bavilo.
Když jsem si Kroniky prachu pořizovala, měla jsem hodně vysoká očekávání už od první chvíle, kdy jsem zjistila, že kniha existuje, až jsem se bála, že budu zklamaná. Nebyla jsem. Ani trošičku. Pro jistotu jsem si však zároveň s ní nekupovala Kroniky prachu - pár stránek navíc... No, mohla jsem ušetřit za poštovný. Po dočtení Kronik prachu jsem ani na vteřinu neváhala a bonusovou knihu ihned objednala. Dnes už je taky přečtená a já vím, že se k oběma knihám znovu vrátím. Naprostá dokonalost, zbožňuju je!

14.01.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tato kniha dokazuje, jak velkou moc má láska. Člověk ji potřebuje, a v těch nejhorších chvílích obzvlášť. Příběh Lalea a Gity je hrůzostrašný, ale měli jako jedni z mála štěstí, nebyli na ty hrůzy po celou dobu sami a měli jeden druhého. Možná i částečně díky jejich lásce dokázali přežít. Nemám k tomu víc co dodat. Knihy tohoto typu mě vždy donutí přemýšlet a vidět o něco jasněji, jaké hlouposti neustále řeším.

23.10.2020 4 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

„Nikdy nikoho nepodceňuj, protože v té chvíli, kdy to uděláš, už jsi prohrála."

Proč si knihu přečíst?
Je čtivá.
Je originální.
Není klišé.
Má velmi propracované postavy, s nimiž se život nemazlí.
Jejím obsahem je dobrodružství, i tajemno.
Překvapivý konec. (Ten jsem opravdu nečekala. Potřebuju druhý díl!!!)
Ilustrace. (A moc povedený!)
Fantasy. (A teď vážně, kdo nemá rád fantasy? Tuhle knihu si totiž musíte přečíst, i pokud do této skupiny lidí patříte!)
Rozesměje vás.
Dojme vás.
Ohromí vás.
...
... jednoduše zkrátka proto, že je naprosto skvělá!

Kniha se mi velmi líbila, bylo to zase něco úplně jiného, a jsem moc ráda, že se dostala z wattpadu (kde jsem ji před pár lety četla poprvé) a konečně vyšla v tištěné podobě. Protože tohle je opravdu něco skvělýho. Co musím zmínit, je to, jak mě rozčilovala Lea, která se často (pro mě bezdůvodně) vztekala a urážela, ale nakonec jsem si ji oblíbila - je jiná, než ostatní hlavní hrdinky. Je svá, nikomu nedovolí, aby jí poroučel, nenechá si nic líbit, dokáže se ozvat i ve chvílích, kdy všichni jen zarytě mlčí, má svou hlavu, je reálná a není uťáplá. Takže už jen díky ní je tato kniha správná volba.
Úžasně vykreslený svět s mapou, jejíž místa můžeme sledovat po celou dobu cesty hlavních postav a co mě hodně zaujalo, bylo obchodování s bílým masem.
Byla jsem okouzlená po celou dobu čtení (a zvlášť při čtení Honorských pohádek) a pevně věřím, že druhý díl si zamiluju stejně tak.

14.05.2020 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

„Se závojem či bez, nemravné či světice, tváří tvář smrti jsme si všechny rovny."

Letošní novinka, o které se tolik mluvilo a psalo, že mě zpočátku odrazovala. Obálka mě taky nezaujala. Ale nesuďme knihy podle obalu. Ačkoliv je růžový, v knize nic růžového rozhodně není. Po přečtení anotace mě učarovala natolik, že jsem si ji musela pořídit a přečíst. Nelitovala jsem. Ani jednu vteřinu čtení. Je to kniha, od které se nelze odtrhnout, která vás chytí do svých spárů (v tom nejlepším slova smyslu) a nepustí ani dlouho poté, co ji dočtete. Budete se u ní usmívat, budete zděšení, naštvaní, dojatí. Bude vás mrazit. Budete cítit bolest, smutek, radost i vztek. Budete překypovat odvahou a možná se i zamilujete.
A ten konec... ten vás dostane.

„Nebe je kluk v domku na stromě, co má studené ruce, ale hřejivé srdce."

22.10.2020 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neuvěřitelně silný příběh, během kterého mi běhal mráz po zádech a vynechávalo srdce. Během čtení se mi vystřídaly snad všechny emoce; od úsměvu a dojetí při randění s Arthurem a dalších pěkných situací před válkou, po znechucení a děs při dění za války... Respekt a čest všem, co si tuhle hrůzu museli prožít... Tuhle knihu budu rozdýchávat ještě dlouho...

24.08.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knížka s nádhernou myšlenkou, do které jsem se zamilovala. Obrovský obdiv a klobouk dolů Antoine de Saint-Exupérymu! Kromě jeho knižní tvorby zbožňuju i jeho citáty, se kterými můžu jen souhlasit.

14.07.2019 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Kudy ke hvězdám je přesně jedna z těch knih, ke které se budu vracet, když budu potřebovat něco oddechového, milého a vtipného nebo když mi bude nejhůř, protože ačkoliv se nejedná o fantasy knihu, tohle bylo neuvěřitelně magické a kouzelné čtení. Atmosféra celé knihy je naprosto jedinečná. Ty popisy přírody a mapy... všude jen lesy, hory, hvězdy... co k tomu víc napsat. Hned bych taky jela kempovat do divočiny.

Děj je hodně předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo, o zvraty a tajemství tu tak není nouze a já měla během dvou dnů přečteno, doteď nevím jak. Čtivost zaručena, děj krásně plyne a hlavní postavy, i některé z vedlejších, vás jistě budou bavit. Zorie, Lennon, Avani, Mac, Sunny, Joy a samozřejmě Andromeda jsou úžasní. V knize je i spousta popkultury a sarkasmu, což se mi taky moc líbilo. A já po delší době začala dokonce lepíkovat a dost jsem si to užívala. Co se týče milostné linky, máme zde bývalé nejlepší kamarády, kteří se od jisté události nemůžou vystát a my můžeme sledovat, jak si k sobě po roce opět hledají cestu a společně odkrývají, proč se tak dlouho jeden druhému vyhýbali.

V knize najdete také rodinné a přátelské vztahy, dobrodružství, hlavní hrdinku milujíc plánování a noční oblohu, několik faktů a spoustu dalšího.

Tahle knížka vás rozesměje, dojme a namotivuje na vaši vlastní dobrodružnou cestu.

Krásná kniha.

13.08.2022 5 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Knížku jsem si chtěla přečíst především proto, že jsem od Waltera Tevise před pár lety četla Zpěv drozda, což je naprosto bravurní sci-fi a jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Většinou před filmem či seriálem nejdřív čtu knihu, tady jsem nejprve viděla seriál, (Ten je velmi povedený, nedokážu říct, zda se mi líbil víc seriál nebo kniha, jsem nadšená z obojího.) přesto pro mě stále byly všechny šachové partie tak napínavé, že k tomu lze říct jen jedno: Walter Tevis byl zkrátka Mistr spisovatel. Kniha je ohromně čtivá, děj krásně plyne a díky častým krátkým větám často graduje.
Musím říct, že co se týče šachu, ovládám jen základy, ale tahle kniha mě velmi inspirovala naučit se víc. Takže za mě veliké doporučení, Dámský gambit je literární skvost!

18.12.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Ano, ano, ano!!! Konečně česká kniha, která řeší vážná současná témata jako je stalking, obtěžování, vydírání, znásilnění. Navíc to všechno autor podal a zakomponoval do příběhu tak originálním způsobem, že mu zcela patří můj obdiv a náklonnost! Vůbec mi nevadil jazyk, jakým je knížka napsaná, čehož jsem se na začátku obávala, je zde hovorová čeština s vulgarismy a anglicismy, ale k příběhu se to dokonale hodí a řekla bych, že je díky tomu autentičtější. Jsem ráda, že se autor držel i českého prostředí. Hlavní postavy byly úžasně propracované a líbil se mi nápad s kachničkama!
Mám ohromnou radost, že tahle knížka existuje, čtení jsem si moc užila. Veliký dík a klobouk dolů autorovi!
Projekt Kronos mám na seznamu.

18.10.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

(SPOILER) Nádherný, ač velmi smutný příběh, dvě časové roviny, jejichž propletení se mi moc líbilo, poplakala jsem si.

SPOILER:
Nějak nechápu, proč se Stella a Dan nemohli znovu setkat po smrti Charlese. Zbytečná ztráta tolika let, kdy měli být spolu.

10.10.2021 4 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Jsem ráda, že moje časová prodleva čtení mezi knihou Kroniky prachu a Kroniky prachu - pár stránek navíc... byla "pouze" necelý týden, protože já po dočtení Kronik prachu tolik prahla po víc! Moc se mi líbily ilustrace, autorčiny poznámky pro mě byly velmi přínosné a dopisy a rozebrání dalších postav jsem si opravdu užila. A samozřejmě část s Animant a Thomasem, ta byla famózní. A ten konec... Nevěděla jsem, že je možný se ještě víc zamilovat. Očividně je možný opravdu všechno.

14.01.2021 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Povedená kniha! Nejlepší knížka s LGBT tématikou, kterou jsem četla. Čtivá, milá a zkrátka krásná. Určitě se chystám na druhý díl.

15.10.2019 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Ač mi knížka připadala trochu naivní, vzhledem k situaci a době, ve které se děj odehrává, jsem byla ochotná to tolerovat, jelikož jinak se mi moc líbila a Romain Rolland si zaslouží veliký obdiv.

14.07.2019 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Tip na fantastický thriller/detektivku se skvělými hlavními hrdiny? Loutkové divadlo rozhodně doporučuju, bylo dost slušnou jízdou.

Sériový vrah upaluje své oběti a několik vyšetřovatelů se ho snaží odhalit, zatímco za sebou nezanechává žádné stopy, jen další těla.
Zprvu se zdá, že, až na podobný věk a stejné pohlaví, spolu oběti nemají nic společného. Ale je tomu skutečně tak? Všechno to totiž začalo před dvaceti šesti lety. A některé traumatické události ještě dřív.

Popisy sice nejsou detailní a explicitní, i tak mi ale bylo místy špatně když jsem četla, jaká zvěrstva sériový vrah páchal a jaká zvěrstva byla v minulosti páchána přímo na něm. Nedá se to srovnávat, obojí bylo naprosto nechutný, zvrácený, příšerný, pouze odlišnějším způsobem. A já si jen přála, aby se vrah nestal vrahem, aby byla vykonána spravedlnost, ne pomsta.
Něco málo přes sto stránek před koncem jsem už věděla, kdo je vrah. Dlouho jsem přemýšlela o třech lidech, jeden z nich mi ale seděl nejvíc a doufala jsem, že to není on.

Nicméně, tohle se opravdu povedlo. Všudypřítomné napětí, některá místa sice byla zdlouhavější, ale nikdy netrvala tak dlouho, aby mě čtení přestalo bavit. Vyšetřování mě ohromně bavilo, oblíbila jsem si dvojici vyšetřovatelů Washingtona Poea a Matildu Bradshawovou. Fascinovalo mě jejich myšlení, dedukce, to, jak se vzájemně doplňovali. Byli velmi inteligentní, stejně tak i vrah. V knize jsou rozebrány veškeré jeho pohnutky, tragická minulost, špatné i dobré stránky. Bylo hodně zajímavý sledovat, jak si se všemi pohrával, jak se ke všemu dostal a jak se situace, které prožil v minulosti, podepsaly na jeho psychice a dohnaly ho až k vraždám. Proč vraždil určitým způsobem, proč s tím začal v konkrétní dobu, proč si vybíral specifická místa. Všechno se postupně čtenář dozvídá a jakkoliv to všechno bylo odporný, celkový příběh mě moc bavil.

Další díly mám určitě v plánu, ale musím si teď od čtení podobných příběhů dát pauzu a přečíst si pro změnu něco veselejšího nebo alespoň nerealističtějšího.

Přečteno v rámci závisláckého společného čtení ve Facebookové skupině Knižní závisláci.

26.03.2022 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Pro milovníky viktoriánského Londýna, dobrodružství, napětí, historie, detektivek nebo jen dobré četby, kniha jako stvořená. Čte se rychle, protože zkrátka potřebujete vědět víc. Hlavní postavy jsou sympatické a navzdory očekávání společnosti se nebojí prosadit a jít si za svým. A ta temná atmosféra je bravurní. Já jsem naprosto nadšená, moc, moc, moc doporučuju a těším se na další knihy od autorky.

25.09.2021 5 z 5

Deník Deník Anne Frank

Tato kniha před několika lety odstartovala mé čtení a zájem o holocaust. Příběh velmi chytré, citlivé a nadané dívky, který vás chytí za srdce. Hodně. Jedna z knížek, na kterou se nedá zapomenout. Rozhodně doporučuju, měl by si ji přečíst každý.

08.02.2020 5 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Achilleova píseň mě skrz naskrz psychicky i fyzicky zničila. Na začátku mi bylo hrozně líto Patrokla za to, co si v dětství prožil, od jeho seznámení s Achillem jsem se musela neustále usmívat; ti dva si úžasně padli do noty, přirostli mi k srdci, díky obrovské emotivitě knihy jsem se do nich okamžitě vcítila a do jejich vztahu se naprosto zamilovala. Romantická linka je nádherná a chemie mezi nimi neskutečná. Miluju to. Miluju je.
Věděla jsem, jak jejich příběh dopadne, ale připravená jsem stejně nebyla, to ani nešlo. Pořád je mi hrozně smutno a myšlenkami se ke všemu vracím, na tenhle příběh rozhodně nezapomenu.
Osobně zbožňuju, když na mě kniha opravdu moc, až drasticky, zapůsobí, což se přesně stalo.
V knize není moc akce, válka často bývá spíš v pozadí, díky čemuž jsem měla možnost víc poznat samotnou řeckou mytologii, spoustu postav a vztahy mezi nimi a onu dobu, což mi vyhovovalo.
Achilleova píseň je napsaná nádherným květnatým a poetickým jazykem, ztvárněná jako Young Adult, takže žádné explicitní scény neobsahuje, přesto dokázala nejednou šokovat a několikrát mě rozplakat. Miluju tuhle knihu. Strašně moc. Nedá se to slovy popsat. A doporučuju ji všem! Obzvlášť pak zájemcům o mytologii, historii či LGBT literaturu. Zaslouží si mnohem víc pozornosti!

Vytkla bych pouze to, že neměla o pár stránek víc. Chybělo mi víc podrobností o souboji s Hektorem, slavném Trojském koni a obecně konci Trojské války, na můj vkus je tady tohle všechno zmíněno až moc stručně. Nakonec to pro mě ale není tak stěžejní a moje nadšení z knihy nic neubralo.
Jedna z mých nejoblíbenějších knížek.

13.08.2022 5 z 5

Evvie Drakeová začíná znovu Evvie Drakeová začíná znovu Linda Holmes

Tohle bylo tak krásný... moc příjemný čtení se sympatickými hlavními hrdiny a neuspěchanou romantikou, líbilo se mi, jak si Evvie a Dean postupně vytvářeli vztah. Všechno bylo tak reálně popsaný, Dean a Evvie mi okamžitě přirostli k srdci a těch pár hodin strávených s nimi mě pohladilo po duši. Přesně tohle můžu.

25.11.2021 5 z 5