Niraj Niraj komentáře u knih

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Tak to je zase ten starý dobrý Goffa, jakého známe ze série s Mikou. První knihou nové série jsem byl krapet rozčarován. Příběh neměl ten typický Goffův šmrnc, spád ani břitký humor, chyběl mi detektiv Mika a nový mladý novinář, hlavní postava příběhu, mi nějak extra sympatický nebyl. Dokonce jsem se bránil druhý díl nové série vůbec začít číst, nechtěl jsem být znovu zklamán. Ale byly to zbytečné obavy. Tato druhá kniha je už tak, jak jsme byli zvyklí, vše je zpět. A novinářskej? Měním názor - nakonec to bude asi Mikovo dvojče :-)

12.06.2020 5 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Číst tuto knihu před pěti lety, tak si řeknu, že je to pěkná magořina. Ale dnes... ? Ano vážení, takto jsme tu 2 roky žili. A bohužel pokračujeme dále, jen v jiných kulisách! A vzhledem k prolomení hranic normálnosti, které se zdály do té doby nepřekročitelné, si už nemůžeme být nikdy jisti, co nás může potkat. Příběh to není trpce úsměvný, nýbrž smutně trpký.

28.11.2022 5 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Vše jsem již zhodnotil u prvního dílu, tento druhý jsem přečetl během pár hodin hned po něm a není co měnit. Příběh je napínavý a má spád až do konce.
Jen snad, že mě krapet (krapet víc) zaskočil ten konec. Jsem zvědav, jak to se sérií Detektiv Miko Syrový bude pokračovat dále.

14.10.2019 5 z 5

Přečteno za jednu noc a následné ráno. S tím jsem však nepočítal a druhý díl si nechal doma. To byla zásadní chyba !!! První kniha skončila v tak napínavém okamžiku, že se teď proklínám. Opravdu skvělý příběh.

Jinak Goffovy knížky patří k mým nejoblíbenějším, je vidět, že se autor v tomto prostředí pohyboval a zná ho velice dobře, takže příběhy vyznívají velmi reálně. Díky za ně.

11.10.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Škoda té poslední třetiny knihy. Od kontaktování hlavního hrdiny vrahem to šlo z kopce. Začaly se tam kupy takové do očí bijící náhody a superschopnosti hlavního hrdiny, že to celý, do té doby zajímavý, příběh zkazilo. Ten úplný konec, ten už byl vůbec přes čáru.
Jsem na vážkách, jak hodnotit. Málokdy hodnotím knihu jen podle uvěřitelnosti příběhu. Spíš je pro mě důležité, jak mě kniha zabavila. Jestli jsem ji hltal každou volnou chvíli a vyloženě se těšil na další čtení. Nebo jestli se mi válí knížka někde u postele a musím se nutit ji číst dál. Tato knížka je ten první případ. A nebýt toho mizerného konce, tak je to 4-5*. Ale takhle? Ten závěr je tak mizerný, že nemůžu jinak a dám za 3*, mrzím mě to. Možná, že to časem ještě přehodnotím.

23.01.2019 3 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

I když jsem tuto knihu ohodnotil "jen" 4*, vůbec se nedá říci, že by to byla kniha podstatně horší z repertoáru páně Goffy. Ale přeci jen ji považuji za o stupínek (stupíneček) slabší, než jiné jeho knihy. Proč? Tak hlavně proto, že zde hlavní hrdina jaksi není tím hlavním vyšetřujícím. Vystupuje zde spíše v jakési roli pomocné, přispívá k vyšetření případu, ale finální tah na bránu má naprosto jiné oddělení. A to mi trošku vadilo. Dále je zde spousta vzpomínek na minulost, spousta popisů niterních pocitů, neboť jednou z obětí je Mikův dávný kamarád z dětství. Přiznám se, zde jsem občas nějaký ten řádek i přeskočil.
Nicméně příběh je to děsivý, odkrývající naprostý lidský hnus. Běhá mi z toho mráz po zádech.

Jinak bych se rád zmínil o přidané hodnotě autorových knih. A tím je každodílný tip na skvělou hudbu. Zdá se, že Miko je vášnivý posluchač hudby a se svým oblíbeným repertoárem se před čtenářem nikterak netají. A tak občas, když textem proběhne nějaký název skladby/interpreta, který neznám, zkouším si zjistit, oč se jedná. A v naprosté většině nejsem zklamaný.

14.10.2019 4 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Tak to byla síla! Ani nevím, jestli k tomu chci něco dál psát. Asi ani ne.
Jak jedno úřednické rozhodnutí od stolu může zničit životy mnoha lidí. A že podobných případů už tu skutečně pár bylo. Běhá z toho mráz po zádech.

18.01.2019 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Být ve věku hlavních hrdinů, tak je to u mě jasný trhák. Fakt se mi to moc líbilo, takový návrat k Rychlým šípům v modernějším podání.
Je jasné, že když to čte dospělák navyklý na perfektně vykonstruované zápletky některých dospěláckých detektivek, tak sem tam nějakou nesrovnalost objeví a některé věci se mu mohou zdát i krapet naivní.
Ale jelikož u mě tam někde uvnitř ta duše kluka stále je, tak jsem se od knihy nemohl utrhnout a četl ji v každou volnou chvilku, například i v práci místo oběda. A což teprve četba v noci, při lampičce, v křesle ... to je atmosféra.

Takže i při hodnocení se vracím do klukovských let a těch 5* zaslouženě dávam.

Jo, a další plus, který oceňuji je velmi pěkná obálka knihy, navíc velmi příjemná na omak. A posledním plusem, který vždy oceňuji, je záložka, která je součástí této knížky. Taková tak šňůrečka, co kdysi bývala snad v každé knížce. To u mě vždy hned zvedá knihu o level výš.

Snad autora úspěch této knížky podnítí k dalším.

17.01.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Jediné, co nechápu je, jak mi tento skvělý autor tak dlouho unikal. Druhý jeho příběh a opět musím psát nadšený komentář. Kniha je vtipná i dojemná, smutná i plná naděje. A hlavně uvěřitelná. Když člověk chce, tak se tam taky někde najde. A má tak nad čím/kým přemýšlet. Přirovnání, kterými autor rozhodně nešetří, to je úplná jazyková slast. Rozhodně si tento příběh dám za čas ještě jednou.
V tomto případě posloucháno jako audiokniha v podání pana Vlasáka a jeho přednes by dal ještě na jednu hvězdičku navíc.

01.04.2019 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Na knihu jsem se těšil, námět mě lákal.

Jenže - k setkání dvou hlavních postav (na což jsem se těšil nejvíce) dochází až k závěru celé knihy, takže tomu předcházejí hodiny a hodiny zdlouhavých monologů, z kterých jsem měl spíše dojem, že autorka, víc než cokoliv jiného, chce dát na odiv svoje vlastní filozofické vzdělání. Navíc, jako člověk, který prožil část života i v době minulého režimu, jsem krapet alergický ta takto zjevnou propagaci ideologie proletariátu. Ale chápu, že ve Francii jsou tyto sociální otázky stále in.

Taky jsem nepochopil, proč domovnice tak důsledně skrývala svoje pravé já. Nemyslím si, že by se cokoliv změnilo, kdyby všichni věděli, že se jedná o sečtělou samozvanou filozofku. Myslím, že by to bylo každému stejně ukradené. Hrát hloupou a být inteligentní je podobné, jako být bohatý a chodit jako nuzák. Což hlavní hrdinka sama kritizuje. Obojí je jen jistá póza, snobárna.

Nicméně, dovedu si představit, že v době dospívání a hledání sebe, by mě kniha nadchla více, asi bych se byl schopen ztotožnit i s dospívající hrdinkou. Ale takhle, s odstupem času, mi přišla jako rozmazlený ufňukaný fracek.

08.02.2019 3 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Moje první knížka od pana Cílka, která mě zcela uchvátila. Knihu jsem četl opakovaně, je to jedna z "nejohmatanějších" knih v mé knihovně. Od té doby jsem přečetl spousty knih a článku od tohoto autora a shlédl a poslechl spoustu pořadů s ním. Jeho přístup ke krajině, historii a lidské společnosti se mi jeví jako velice moudrý a obdivuji se mu.

08.05.2013 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Tohle byla moje první kniha od p. Vondrušky. Koupil jsem si ji kdysívá přímo na jeho besedě. A tím to všechno začalo :-) Pak už jsem hltal každou jeho knihu této série, ale i některé z jeho dalších sérií. Komentář píšu dodatečně, po letech, protože jsem si všiml, že tuto knihu mám mezi nepřečtenými/neohodnocenými. Tenkrát jsem ještě na Databázi nebyl registrován.

Ano, možná je jednou z těch slabších od tohoto autora, jak tu níže někteří píší, ale já měl tu výhodu, že ji četl jako svoji první. A jako taková mě nadchla. Kdybych ji hodnotil hned tenkrát, dal bych ji určitě 5*, takže je spravedlivé to udělat i teď , po letech.

21.08.2019 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Posloucháno. Naprosto úžasný lidský příběh. Překvapivé bylo to postupné odkrývání vazeb mezi aktéry. Jsem nadšen a příběh mě nalákal na další knihy tohoto autora. Jen si nejsem zcela jist tou kategorií "Pro děti a mládež". Myslím, že citlivější povahy by to mohlo krapet zdrtit. Nicméně za sebe doporučuji.

29.03.2019 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Tak za mě srovnání se Stoletým staříkem krapet pokulhává, neboť Dáma mi až zase tak třeskutě vtipná nepřišla. Ano, humor tam bezesporu je, ale že bych se zajíkal smíchem tak, jak se mi to u Staříka stávalo, to rozhodně ne. Zde se jedná spíše o takový skrytý suchý humor. Kniha zajímavá je, ale ve srovnání se Staříkem jsou to za mě jen 3*

18.03.2019 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Super, snad v každé kapitole jsem se našel a zjistil tak, že bych na sobě mohl zase trošku zapracovat. Trošku jsem v tom rodinném shonu pozapomněl, že jsem míval kdysi slušně v tomto směru našlápnuto.
No a kočka, coby hlavní hrdinka ... Miluju kočky, takže oprávněně 5*

11.03.2019 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Super, velmi čtivé, napínavé. Začátek sice krapet víc výpravný, ale ne natolik, aby člověk knihu odložil. A když se konečně na scéně objeví J. Bergman, tak už to má spád.
Byla to moje první kniha této autorky, určitě se pustím i do dalších ze série.

15.02.2017 5 z 5

Výpravy pro starší a pokročilé Výpravy pro starší a pokročilé Jiří Peňás

Pozoruji, že čím jsem starší, tím méně už mě lákají ony velkolepé expedice do Himálají, amazonských pralesů, Thajska ... a soustu dalších exotických míst světa a čtení o nich. A naopak o to více mě přitahují takové ty obyčejné výlety "za humna". Tato knížka je právě o takovýchto "obyčejných" výpravách (v ČR i blízkém okolí) a já si čtení náramně užíval a už pomalu plánuji, kam se na jaře/v létě vydám. Pan Peňás používá jazyk, který mi sedí, místy je vyprávění vtipné, místy naučné. Určitě si přečtu i druhý díl.

24.02.2021 5 z 5

Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky Lukáš Hanuš

Kniha líčí vtipně cestu do Santiaga, zaměřuje se na každodenní problémy, které poutník na takové cestě řeší a drobné úsměvné hašteření partnerů. Tím se liší od jiných knih, které jsem o Santiagu četl, které byly většinou více místopisné, případně více duchovně zaměřené. Takže příjemná změna. Připomnělo mi to moji cestu, ve spoustě případů jsem situace na cestě prožíval podobně.
Do půlky se mi četlo velmi dobře, knížka odsejpala, bavil jsem se. Ale pak už to začalo být "na jedno brdo" - jak se říká. Stále stejné trable, vše zdlouhavě popisováno. Nutno ovšem přiznat, že co také na té cestě. Ono je to opravdu každodenně to samé. No a já se postupně ke knížce vracel se stále většími intervaly. Až jsem měl strach, jestli ji vůbec dočtu. Ale podařilo se. Jsem za ni rád, ale konečný pocit z ní mám na 3*

01.02.2021 3 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Je to moje první kniha tohoto autora a jak jsem četl více názorů, je to kniha nejslabší. Je pravdou, že do půlky knížky se absolutně nic neděje a já měl parkrát cukání ji zaklapnout a dál nečíst. Jen díky jiným komentářům zde jsem to neudělal a četl dál, protože avizovaly, že se to zlepší. A zlepšilo. Od půlky knihy už to má slušný spád, kniha začne být napínavá a závěr je vyloženě fofr.

Nicméně knize vytýkám:
- její dlouhý nudný rozjezd
- celkem časté anglické texty vsunuté do běžné konverzace. Absolutně jsem nepochopil proč. Nepřipadá mi to jako nějaké smyslupné obohacení knihy a vyloženě mi to tam vadilo (s angličtinou problémy nemám)
- a nakonec taky ten "deliriový" stav hlavního hrdiny asi ve 3/4 knihy, ten mi tam moc neseděl. Číst o tom, jak se kde kolikrát vyzvracel - to je trošku víc informací, než jsem potřeboval v danou chvíli vědět.

Chystám se zakousnout do dalších knih tohoto autora a těším se na stále lepší a lepší příběhy. Takže tuto hodnotím 3*, abych měl při hodnocení prostor pro ty další - lepší a nejlepší

25.03.2013 3 z 5

Město přeživších Město přeživších Thomas Thiemeyer

Poslechnuto jako audiokniha. Zakoupeno náhodně při nějaké akci na audioteka.cz Zaujala mě jen obálka, je podobná jedné deskové hře (Tikal), kterou jsem kdysi moc rád hrával. Tak jsem ji tam přihodil. A nelituji. Takové jemnější postapo, které mi sedí. Příběh je velmi napínavý, obzvláště v jeho druhé části. Přednes p. Marka Holého je perfektní, krásně atmosféru dokresluje. Jednou jsem šel s poslechem na večerní procházku k lesu a ... no byl jsem rád, že jsem se bez nehody vrátil :-)
Dokonce jsem netušil, že kniha je jen prvním dílem dvoudílné série. Až nečekané ukončení mě na to přivedlo. Jdu tedy urychleně shánět druhý díl.

18.11.2019 5 z 5