Nikidree Nikidree komentáře u knih

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Ačkoliv povídku čtu až po přečtení celé série Skleněného trůnu, doporučuji ostatním to udělat obráceně. A také se nenechat odradit Calaeninou povahou. A to jak zde v povídkách, tak v prvním díle ST.
Proč? Povídky jsou před událostmi celé série a tak lépe pochopíte narážky či zmínky, které se v ní objevují + poté mnohem víc oceníte proměnu Calaeny (hlavně povahovou). Protože co si budeme povídat, je to arogance sama, byť k tomu má důvod.
Druhý důvod je za mě styl psaní. Ačkoliv povídky vyšly 2 roky po prvním díle, v některých místech my přišly neobratné jako první díl ST. Ovšem když to překonáte, čeká vám naprosto úchvatná, neuvěřitelně propracovaná a nemilosrdná série.

Z povídek mě nejvíc oslovila poušť, protože Tišší vrazi mě naprosto uchvátili. Ostatní povídky nejsou špatné, avšak ani tak dobré, abych k nim něco zvlášť napsala. Snad jen u poslední zmíním konec, kdy jsem si prostě říkala jen wow. Že je Arobynn hrozně mazaný a prohnilý "píp", člověk pochopí velmi rychle. Ale to co prohlásí na konci, to je mazec.

21.05.2021 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Velmi se mi zamlouvá, jak příběh pokračuje a k jakým změnám došlo. Ovšem nemohu se zbavit dojmu, že mi tam "něco" nesedí. Myslím, že to je hlavně Tamlin a jeho chování. Přijde mi, že vůbec nemyslí a chová se jako bezduchý blázen. Ovšem díky tomu jsem si mnohem víc užívala děj s Rhysem.
Feyre mě na začátku trošku štvala, ačkoliv jsem se snažila pochopit její jednání. Potom se ale zlepšila a to její popichování s Rhysem bylo k nakousnutí. Zbožňuji jeho povahu.
Autorku již znám ze Skleněného trůnu a tak tuším, co od ní čekat. Ostatně konec v prvním díle i v tomto druhém, je toho důkazem. Celkově její (ne)čekané zvraty v ději mi mnohdy přivozují infarkt. A to i když je už čekám.
Ovšem tentokrát jsem měla problém s posledními cca 30-40 stránkami. Tušila jsem, jak to dopadne a nechtěla to. Ovšem překonala jsem se a už se vrhám na další díl.

26.12.2020 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Tento díl vnímám lépe než předchozí. Už se tu začali dít "lepší" věci a celkově mi obsahově přišlo vyprávění poutavější. Jazyk a hlavně volba slov, stejně jako nejrozmanitější přirovnání jsou i nadále velmi působivé.
Stále však trvám na tom, že mi tam chybí něco.. víc. Jistě, Kvothe je mladý a v jistých ohledech nezkušený, na což se velmi snadno zapomene, byť v případě jisté dámy je to naopak velmi vidět.
Zjednodušeně ani tady jsem necítila velké nutkání zhltnout všechny stránky najednou, byť jsem to udělala díky volnému času a chuti číst.
Doufám, že v dalším díle se to rozjede ještě víc. Vážně mě zajímají jeho skutky, které fascinují kdejakého sedláka stejně jako malé dítě.

02.11.2020 4 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Zajímavá kniha s velmi dobrým způsobem vyprávění. Barvitý a zajímavý popis čehokoliv, dokáže velmi oslovit.
Na můj vkus mi tam chyběla troška nějaké zajímavé akce. Něco, od čeho bych se mohla odrazit a zhltnout zbývající stránky jedním dechem. Doufám, že se to objeví alespoň v druhém díle. Přeci jen tady jsou hlavně začátky jeho života. Očekávám, že ty "velké činy", díky kterým je tak známý, se budou odehrávat hlavně v druhém díle.
I přesto se mi celá kniha četla velmi dobře a snadno. Díky způsobu, jakým jsou události vyprávěny, se u toho člověk nenudí.

29.10.2020 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Ačkoliv nejsem zrovna fanoušek detektivek a vlastně je vůbec nevyhledávám, kvůli keškám s částí mrtvoly, jsem prostě musela udělat výjimku.
Námět je velmi originální a dost dobře zpracovaný. Obecně se knížka četla velmi dobře, díky příjemnému stylu psaní. Avšak místy jsem se celkem nudila a dokonce i ztrácela pocit napětí. Dost možná to je tím, že to není žánr co preferuji.
Druhá polovina knihy je rozhodně lepší a skvěle ji zakončuje překvapivý závěr. Padoucha jsem netipla správně a o to to pro mě bylo zajímavější. Trošku mě rušily vsuvky s bývalým manželem, protože jsem netušila, co přesně se mezi nimi stalo. A tak jsem to vnímala spíš jen jako odbočku, aby vyšetřovatelka měla taky něco jako "osobní život" a nežila jen prací.

07.09.2020 4 z 5

V objetí temnoty V objetí temnoty Alexandra Ivy

Po knížce jsem sáhla náhodou v knihovně a až teď po přečtení jsem zjistila, že je to vlastně druhý díl. Naštěstí jsou knihy jakoby samostatné příběhy jen ze stejného světa a s postavami, které se tak nějak míhají skrz díly - to mě uklidnilo.
Zbožňuji tento druh knih a tahle si mě získala. Líbí se mi jiné pojetí nadpřirozeného světa včetně ras a vlastně celého příběhu. Autorka píše hezky, postavy se chovají dle svého charakteru a celkově jde o příjemné čtení. Nevadí mi ani prolínání úhlů pohledů, jelikož je to vše takové příjemné a nenucené.
Těším se na další díly!

03.12.2019 4 z 5

Sukuby to rády horké Sukuby to rády horké Jill Myles

Za mě je zápletka lepší a zajímavější než v prvním díle. Také se lehce objasnilo pár věcí, byť stále jich je dost ještě neznámých.
Bohužel Jackie mi stále přijde jako trubka a občas i jako fňukna. Avšak tady konečně projevila trochu intelektu a ukázala, že je taky schopná něco podniknout sama. Ale měla by přesstat zmiňovat sobeckost ostatních, když ona sama dělá to samé.
Velmi mě zajímá, pro koho se nakonec rozhodne (Noe nebo Zane) a hlavně proč se zrovna ona stala sukubou. Myslím, že v tom je prostě něco víc.
Velké mínus (už od prvního dílu) vidím v korekci překladu - pokud tedy vůbec nějaká proběhla. Jinak je to prostě dobré oddechové čtení, které máte za chvíli přečtené.

03.04.2019 4 z 5

Mrazivé kousnutí Mrazivé kousnutí Chloe Neill

Až u tohoto dílu jsem se konečně dočkala "něčeho většího". I když i tady to jsou poněkud silnější slova. 'Epický' souboj ke konci byl -podle mě- to nejlepší z celých 6 knih. Avšak i tady musím říct, že autorka absolutně nevyužila potenciálu, který ji souboj poskytl. A to myslím smrtelně vážně.
Vždyť Malik dal Merit krásnou radu a to že má používat katanu jako prodlouženou paži. Tak proč sakra při souboji nic takového není!? Místo toho je tam cosi s řetězovou houpačkou, což jsem musela číst dvakrát, abych vůbec pochopila, co s ní Merit udělala.
Tohle mě na na autorce štve čím dál víc. Něco hezkého napíše a potom se to vůbec nestane, nebo se to udělá úplně jinak. Proč? Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. To samé postavy. Objeví se jen když se hodí do krámu. Na jednu stranu to chápu, na druhou se už od 3. dílu nemůžu zbavit pocitu, že se autorka snaží o realitu (se vším všudy) s nadpřirozenem a nejde ji to. Oceňuji, že nechce typický "pohádkový příběh" v reálném světě, ale nezvládá to. Prostě ne. Kdyby vynechala některé naprosto zbytečné odbočky, udělala by mnohem lépe. A takových věcí je tam bohužel spousta. Třeba jako neustálé popisování oblečení..

Ve čtení pokračuji hlavně kvůli dokončení série. Avšak i přes výše zmíněné vady má série s Merit něco málo do sebe. Jsou tam opět trošku jinak zpracovaní upíři, není to moc náročné (pokud nepřemýšlíte, proč postavy (ne)dělají to co by (ne)měli atp), čte se to rychle a občas se objeví i něco zajímavého. A největší plus pro mě je sarkasmus a vtipné poznámky. To se autorce většinou povede.

26.03.2019 3 z 5

Zaklínač – komplet 8 knih Zaklínač – komplet 8 knih Andrzej Sapkowski

Zpočátku jsem nechtěla nic psát, ale když se mi celý příběh rozležel v hlavě, usoudila jsem, že si alespoň pár slov zaslouží.
První dvě povídkové knihy hodnotím naprosto skvěle, byť se tam člověk dozví od všeho kousek, tudíž sága jako taková je místy lehce "vyzrazena", ale s tím jsem do toho šla, takže v pohodě. Navíc, některé věci se díky povídkám naopak objasní.
Ságu jako takovou hodnotím velmi kladně. Avšak tady musím zmínit, že některé knihy byly lepší než jiné. Nejvíce mě zklamala Paní jezera, kterou jsem se velmi dlouho prokousávala. První polovina se četla ještě dobře, ta druhá byla poněkud tvrdý oříšek už jen kvůli rychlému střídání mnohdy nezáživných dějových linek, většího výskytu 'elfštiny' (vlivem nepřeložení nevím, co postavy říkaly) a pro mě naprosto nezáživných politických machinací. Chápu, že bylo potřeba ságu nějak zakončit, ale za mě musím říct, že to bylo poněkud nešťastně zakončené. Vzhledem k tomu, že příběh Ciri teprve začíná (pokračuje..), končí kniha způsobem, jako kdyby už nic nebylo (pocitově).
Rozhodně nelituji času, který jsem nad Geraltem strávila a myslím, že každý fanoušek fantasy by ho měl přečíst.
Byť se pro mě Geralt nestal úplně srdcovou záležitostí, v případě, že o něm ještě nějaká kniha vyjde (na Bouřkovou sezónu se chystám), určitě si ji přečtu.

13.06.2018 4 z 5

Kniha rozkoše a hrůzy Kniha rozkoše a hrůzy Michal Tesáček (p)

Na to, že to má jen 184 stránek a je tam 7 povídek, ani nevím, jak dlouho jsem to četla a raději to počítat nebudu.
Nečekala jsem od toho nic převratného a udělala jsem dobře. Během čtení první povídky jsem byla rozhodnutá nepokračovat v dalších. A nebýt toho, že siska byla hned druhá, asi by se tak opravdu stalo. Putování věčně vzrušené kočky bylo tak absurdní, až jsem se se za břicho popadala, jelikož jsem ještě stále tak trochu "puberťák". Ale ostatními jsem se velmi stěží prokousávala a častokrát je po přečtení jedné stránky odkládala na někdy jindy.
Nechci tím tuto knihu odsoudit. Jen to není úplně můj šálek kávy a asi se na čas podobným titulům vyhnu.

02.06.2018 2 z 5

V náruči temnoty V náruči temnoty Keri Arthur

Někdy si říkám, že si prostě počkám, až vyjde celá série a až poté se do ni pustím. Kdo si pak má všechno pamatovat, když má takto rozečtených x desítek různých sérii? :D A hlavně čekat na další díly?

Každopádně.. Tak nějak jsem doufala, že se Riley poučí. Když se to vezme kolem a kolem, všechny její vztahy se více méně rozpadly kvůli její práci (u Quinna hlavně kvůli faktu, že je vlčice), takže mě docela zamrzelo, že ji to nevyšlo s Kellenem. Hodili se k sobě a ačkoliv mi něco říkalo, že to neklapne podle náznacích ke konci, stejně mě to zamrzelo.
Tak nějak čekám, že v dalším díle bude vůči trvalému vztahu nedůvěřivá a opět bude couvat. Jak jsem již řekla, doufala jsem, že se poučí, ale což no.

Knížka se mi velice líbila a musím říct, že ty detektivní zápletky jsou velmi vydařené. Tuhle sérii bych doporučila všem, co mají rádi akci, napětí, fantasy bytosti a.. sex :D a to přes to, že ještě není u konce! :))

24.06.2017 5 z 5

Hell Boys Hell Boys M. T. Majar (p)

Nějak nevím, jak knihu zhodnotit. Líbila se mi, to ano, avšak detektivní zápletka mě příliš nenadchla. Tak nějak mi přišlo, že je to spíš detektivka z gigolovského prostředí, než něco, co šlape na paty "červené knihovně" (bráno s nadhledem).
Jediná věc, která mi celkem vadila byla Catherine VS Prudence. Na začátku se stěží srovnával s tím, že je Cat mrtvá a najednou, jako kdyby to ustalo a byla už jen Pru. A ke konci se opět porovnávalo mezi matkou a dcerou.
Tak jako tak hodnotím knížku kladně a doporučuji. Ryan se mi líbil povahově a ty jeho hlášky mě opravdu bavily. Pru byla předvídatelná, ale to se dá pochopit, vzhledem k tomu, jaký život vedla. A nějak jsem si oblíbila Coryho, i když tam o něm bylo jen pár zmínek.

PS: Souhlasím s většinou, že by se měla autorka zaměřit hlavně na vlčí řadu, ta je fakt dokonalá! :)

22.06.2017 3 z 5

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Druhý díl je mnohem lepší než první. Přesto ve mně stále nevzbudil pocit, že by se jednalo o něco úžasného. Dost možná proto, že jsem od toho čekala něco jiného, než se mi dostává.
Těšila jsem se na královny, které si půjdou po krku, které budou kout pikle, vymýšlet plány a dělat podpásovky. Místo toho sleduji příběhy všech možných lidí, kteří někdy s královnami ani nemají moc společného.
Neříkám, že je to špatné. Jen tu opravdu sedí kategorie pro mládež, kam už holt nespadám.
V sérii plánuji pokračovat, protože mě zajímá, jak to dopadne.

21.04.2024 3 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Na sérii jsem se těšila, avšak musím říct, že první díl mě příliš neoslovil. Zpočátku jsem trošku bojovala s tím, že co kapitola to jeden pohled (velmi dlouho jsem nic takového nečetla), ale brzy jsem to přestala vnímat.
První polovina je taková hodně popisná, kdy si čtenář může vytvořit alespoň základní vztah k hl. postavám, přehled o světe atp. Druhá už je poměrně svižnější a začíná se tam něco víc dít.
Co se týče hl. postav, prozatím jsem s nimi v pohodě, byť zatím nemám žádnou favoritku. Co bych u postav zatím asi vytkla, je chování Josepha a asi krapet naivita holek kolem něj. Ale zřejmě to má nějaký důvod, tak to zatím nechám být.
Ačkoliv spád událostí na konci knihy je "wow", většiny knihy na mě tak ani zdaleka nepůsobila. Svět, prostředí, odlišné zvyky vychovatelů budoucích královen,.. to vše je docela zajímavé, ale ani zdaleka jsem tomu nepropadla, abych hltala stránku za stránkou.

V sérii hodlám pokračovat, ale tomuto dílu dávám jen 2*, protože mě moc neoslovil.

01.04.2024 2 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Poslední díl je za mě nejlepší. Opravdu jsem si ho užila a tentokrát i musím říct, že mi postavy nepřišly tak protivné. Celkově je tu méně intrik, což očividně prospělo. Děj je tak nějak plynulejší a už na mě nepůsobil, jako soustavná smršť toho, co Jude chce a musí.
Myslím, že když se člověk přenese přes drsnou touhu Jude (a Madoca) po moci (a jejich cestu k ní přes mrtvoly a intriky), že si příběh užije. Možná, že kdyby mi sedly postavy a jejich charaktery, tak bych si všechny díly užila víc i já.
Poslednímu dílu dávám 4*, protože mě opravdu bavil a líbil se mi.

06.03.2024 4 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

Ačkoliv stále netuším, co přesně mě na této sérii fascinuje, musím říct, že druhý díl jsem zhltla jak malinu.
Jude mi stále leze na nervy a nemůžu říct, že bych ji měla ráda. U Cardana to samé. Navíc ten jejich (ne)vztah je těžko popsatelný a pro mě i těžko uvěřitelný. Ostatně ani teď mě žádná z postav vyloženě nezaujala. Všechny jsou takové odtažité, chladné a nejsem schopná si s nimi vytvořit nějaké sympatie.
Avšak řekla bych, že tu došlo k malému zlepšení. Že ten děj odsýpá a točí se více méně kolem hlavních událostí. Kterých je tam až až.
Jdu rovnou na třetí, tak snad se to konečně celé nějak vyvrbí.

05.03.2024 3 z 5

Temný dluh Temný dluh Chloe Neill

Příjemné a oddechové čtení. Docela jsem se na Merit těšila a taky jsem si od ní slibovala, že mi zpraví "čtecí náladu" a celkem se povedlo.
Popravdě nemám moc co napsat. Děj je takový že nenadchne ale ani neurazí. Ano bylo tam pár zajímavých zvratů, vtipných hlášek i pěkných scén. Ale tak trochu mi přijde, že se to celé nějak vleče. Nemyslím tento konkrétní díl, ale celou sérii. Nedovedu představit, kolik dílů má autorka ještě v plánu a velmi nerada bych zjistila, že se z toho stane "nekonečná" série.
Tak jako tak se těším na další díl, snad nebudu čekat moc dlouho.

28.02.2024 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Velké zklamání, které je u důvodem, proč jsem knihu četla nadvakrát s odstupem přes rok. Do Vran jsem se pustila hned po Griše, což byla zřejmě chyba. Griša oplývá magií, kdežto tady to jsou spíš střelné zbraně, intriky, nápady, krádeže.. Sice se tam krapet magie objevuje, ale není to ono. Ne pro mě, milovníka magie. Navíc hrdinové jsou hrozně mladí a dle mě se podle toho vůbec nechovají.
A nejvíc mi vadí, že něco vymyslí, a bez ohledu na to jak plán dopadne, se vždy něco podělá, jen aby z toho zase nějak vybruslili. A tak stále dokola. Ještě bych zmínila vztah mezi hl. postavami. Moc mě to nenadchlo, protože mi pocitově přijde, že se to stalo tak nějak přes noc. Leda by je fakt, že všichni přežili prostě osvítil a dali tomu opravdu plný průchod.
Tak jako tak druhý díl přečtu, naštěstí je to jen duologie. Ale dám si mezi díly pauzu.

25.02.2024 2 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Rachel Gibson

Třetí vypůjčená kniha od kamarádka a oproti "Řekni mi pravdu", mnohem lepší. Sice slovíčko "Hurá" po jisté činnosti mi nejde na rozum ještě teď, ale jinak se jedná o oddechovou knihu s občas vtipnými hláškami a naprosto nenáročným dějem. I mi přišlo, že hl. hrdinka se opravdu chovala reálně a ne jako poblázněná puberťačka.
Jediné co bych asi trochu vytkla je, že se z Vincova pohledu čtenář nedočká skoro žádné informace, kdy se pro něj z nezávazného pobavení stalo/stávalo něco víc.
Ale je to jen drobnost. A jelikož se mi hl. hrdinové zamlouvali, včetně prostředí, do kterého je příběh zasazen, dávám 4*.

05.02.2024 4 z 5

Řekni mi pravdu Řekni mi pravdu Rachel Gibson

Druhá z vypůjčených knih od kamarádky. Bohužel ta horší. Neoslovily mě postavy, prostředí a už vůbec ne zápletka. Takže jsem si čtení takřka neužila.
Hope mi nebyla sympatická a ani mě nijak neoslovil její život/události, kvůli čemuž se dostala do Gospelu. U Dylana jsem naopak nepochopila jeho přehnanou starostlivost o synovu nevědomost ohledně jeho matky. Asi je kniha zasazena do doby, kdy to byl/je problém.
A upřímně, ačkoliv je to smysl této knihy, nebavilo mě číst, jak jeden prahne po tom druhém a obráceně. Jak se nemůže nabažit její kůže atp. Prostě mi to tam nesedělo. Stejně jako drobné zápletky především kolem Hope. Například psaní článků bylo vždy zmíněné jen okrajově, hlavně o bývalém šerifovi (ten mě zajímal nejvíc). Ano jedná se o vatu, ať to není úplně strohé, ale musím říct, že tato vata je hodně mdlá.
Věřím, že jiní kteří mají tento typ knih rádi, nad tím stráví oddechové odpoledne. Mě tato kniha neoslovila a proto dávám jen 2*.

30.01.2024 2 z 5