Nezletilci Nezletilci komentáře u knih

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Takto knihu četla Nezletilá kritička Marika (15 let), celou recenzi najdete ve facebookové skupině Nezletilí kritici: "Takový příběh jsem ještě nikdy nečetla. Vůbec jsem nebyla připravená na náročnost a chytrost, s níž je kniha napsána. Přitom na první pohled se jeví vše jednoduše a předvídatelně. Green se opět překonal. Také velmi cením znalosti, které autor musel nabýt při psaní knihy. Kniha je psychologicky propracovaná a musím přiznat, že jsem vše nepochopila, takže si ji přečtu ještě jednou, až budu starší."

01.09.2022 5 z 5

Bába Bedla Bába Bedla Markéta Pilátová

Nezletilá kritička Máša (9 let) knihu hodnotí takto:
"Bába Bedla je napůl houba a napůl žena, vždy se probudí do času, kdy nějaké dítě potřebuje pomoci. Tentokrát se probudila na konci druhé světové války v pohraničí, aby pomohla českému klukovi, německé Židovce, německé holčičce a ruskému vojákovi. Nejprve je naučila, jak přežít v lese a rozeznat houby. Tato knížka ukazuje, jak to bylo v pohraničí nebezpečné, každému tam šlo o život a musel se schovávat. A nebezpečí trvalo i po válce, to jsem nevěděla. Knížka má krásné ilustrace a doporučila bych ji každému, kdo má rád historii.

14.02.2022 4 z 5

Kluci netančej Kluci netančej Olga Stehlíková

"Fakt dobrá kniha. Taková ze života. Že se to může v reálu stát. Dokonce mi trochu připomíná mě. Taky rád tancuju. A zajímají mě věci, které můžou někomu připadat divný," Max, 11 let.

22.01.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

"Uchvátila mě Adunnina odhodlanost a touha po lepší budoucnosti, přestože si Adunni v životě zažila více zlého než dobrého. Je zde také vidět kontrast mezi prostředím, které nám vykresluje autorka a mezi naším vzdělávacím systémem. Většina dětí u nás tvrdí, že do školy chodí za trest a nejradši by do školy ani nechodily. Zatímco v této knížce je vzdělání popisováno jako jediný způsob, jak se vymanit z područí cizí moci a jak docílit toho, aby vás ostatní vyslyšeli..." Takto knihu hodnotí 18letá Tereza z facebookové skupiny Nezletilí kritici; celou recenzi najdete právě tam.

23.02.2024 4 z 5

Psí dny Psí dny Anja Dahle Øverbye

Takto komiks hodnotí Marta (13 let), celou recenzi na jdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Není to dlouhé čtení, mně četba zabrala zhruba půl hodinu, ovšem některé části jsem musela číst víckrát, jelikož pro mě byly trochu náročné na porozumění. Například se mi zdálo, že příběh měl zvláštní, řekla bych nedokončené vyústění. Může to být tím, že možná bude pokračování, nebo jsem to zkrátka jen nepochopila. Kdybych měla tento komiks finálně zhodnotit, řekla bych, že patří rozhodně k těm, které by si každá dospívající dívka měla přečíst..."

24.07.2023 3 z 5

Kluk odnikud Kluk odnikud Katherine Marsh

Takto knihu hodnotí Barborka (14 let), celou její recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Dojemný a napínavý příběh o přátelství dvou dospívajících osamělých kluků. Max je osamělý psychicky, má kolem sebe svoji rodinu, ale v Bruselu nikoho nezná a připadá si na všechno sám. Ahmed je opuštěný fyzicky, nemá rodinu, nemá kamarády, nemá nic. Je obdivuhodné, že Ahmed přes všechnu nepřízeň osudu zůstává milý a hodný na všechny okolo sebe. I Max, když vidí, že někdo potřebuje pomoc, nikdy neváhá a nabídne se. Vyvolává to ve mně příjemný pocit, že na světě existují dobří lidé..."

29.05.2023 4 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

Takto komiks četla Zorka (skoro 11 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Komiks Sibiřské haiku začíná vyprávěním autorky Jurgy Vily, která vzpomíná na svého tatínka a dobu jeho dětství. Byly to neklidné a kruté časy. Začala druhá světová válka. Německá říše napadla Polsko, Litvu krátce nato okupoval (jinak řečeno násilně zabral) Sovětský svaz, velmoc různých národů, kterou ovládali Rusové...Na každé stránce Sibiřského haiku jsou obrázky od ilustrátorky Liny Itagaki, které se mi moc líbí, protože jsou zajímavé a každý trochu jinačí. Na některých stránkách jsou to vyloženě krátké komiksy, jinde jsou to zase spíše ilustrace, dohromady tvoří román v obrazech..."

27.04.2023 4 z 5

Umění milovat a nemilovat Umění milovat a nemilovat Publius Ovidius Naso

Nezletilá kritička Rozi (14 let) četla knihu v rámci povinné četby takto: Z hlediska obsahu je toto jedna z nejhorších knih, co se mi kdy dostaly do rukou. To, co Ovidius považuje za ideály jak krásy, tak chování jsou dnešní, ale z velké části snad i tehdejší, morálce nepřístupné možnosti, jež bychom ani neměli znát. To, co podle něj ženy ocení, a co stačí pro naplnění jejich spokojenosti, je až skandálně ponižující stejně jako skutečnost, že Ovidius požaduje, aby byly krásné a hubené a pokud tento ideál nenaplní nemají téměř žádnou cenu a měly by, jak naznačil, prosit o znásilnění, což vlastně ( nanejvýš po malém odporu) uvítají..." Celou recenzi najdete ve facebookové skupině Nezletilí kritici.

20.04.2023 odpad!

Brzy Brzy Morris Gleitzman

Takto tetralogii četla Nezletilá kritička Rosaria (14 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Bylo to velmi drsné, drastické čtení, čtenář je stále ve stavu zoufalého doufání jako Felix že se události obrátí k lepšímu. Bylo silně zdůrazněno, že tato doba nemá obdoby v historii lidstva. Člověk si zvěrstva nacismu mohl opravdu důkladně představit."

24.03.2023 4 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Takto knihu hodnotí Nezletila kritička Zorka (10 let), celou recenzi najdete na Facebooku ve skupině Nezletilí kritici: "Moc se mi líbí děj, spisovatelka umí i těžké pocity čtenářům dávkovat po kouscích. Emoce z děje přicházejí pozvolna. Celá knížka je napsaná nespisovně, což dělá dojem, že to opravdu psala páťačka. Krásné jsou také ilustrace, které vyobrazují spíše pocity než děj. Když se pak člověk dozví, co přesně se stalo Mojenčině mamince (informace jsem si dohledala), je příběh ještě dojemnější."

24.03.2023 5 z 5

Buď připravena Buď připravena Vera Brosgol

Takto komiks hodnotí Nezletilá kritička Zorka (10 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Moc se mi líbí, jak je komiks nakreslený i jeho příběh. Skvělé je, že je napůl podle pravdy a všechno do sebe hezky zapadá, takže se člověk v ději dobře orientuje."

24.03.2023 5 z 5

Pan Nikdo a bílá tma Pan Nikdo a bílá tma Dora Kaprálová

Takto knížku četla Nezletilá kritička Zorka (10 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Knížku bych doporučila dětem, které se už moc nebojí. Mě se příběh líbil, protože je hezké zažívat takový ten nepravdivý strach. Člověk je potom rád za to, že žije v tomto světě, kde se nic takového nemůže stát. Nebo ano?"

24.03.2023 4 z 5

Když pan Pes kousne Když pan Pes kousne Brian Conaghan

Takto četla knihu Nezletilá kritička Anna (16 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "Autorovi se povedlo upoutat moji pozornost od první stránky už způsobem, jak pracuje s písmem. Některé věty jsou napsány caps lockem, jiné kurzívou nebo zahrnují emotikony. Navíc používá hovorový a nespisovný jazyk a nevyhýbá se vulgarismům, ale s tím je nutné (vzhledem ke specifičnosti hlavního hrdiny) počítat.
Příběh přesvědčivě ukazuje pocity lidí s hendikepem, kteří chtějí být vnímáni coby svébytné osobnosti, jakými ve skutečnosti jsou. Není důvod je šikanovat nebo ponižovat, jak se často stává. Dylan se hodně posune a dospěje, a přes to, že se jedná pouze o literární postavu, jsem za něj ráda. Dokázal se postavit svému strachu a opustit věci, které ho v životě táhly dolů. Kniha mi stylem psaní a motivem dospívání připomněla Poupátka Hany D. Lehečkové. Když pan Pes kousne je opravdu silný a originální příběh a moc vám jej doporučuji."

07.06.2022 4 z 5

Sherlock Junior a medveď v Londýne Sherlock Junior a medveď v Londýne kolektiv autorů

Takto četla knihu Sherlock junior Nezletilá kritička Zorka (9 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku:
"V knize jsou hezké ilustrace. Ilustrátor používá jen dvě barvy: odstíny modré a šedé. Moc se mi líbí příběh, který jsem přečetla během chvíle, díky tomu, že je tak napínavý. Taky se mi líbí malé úkoly pro čtenáře. Kniha je naplněna i anglickými větami. Všichni kromě Waltera mluví anglicky. Děj knihy se ale vypráví česky. Na konci je i slovníček."

07.06.2022 3 z 5

Vítr se zvedá Vítr se zvedá Timothée de Fombelle

Recenze od Nezletilé kritičky Mariky (13 let), celý text ke čtení ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "....děj tohoto historického příběhu je velmi spletitý a odehrává se ve třech obrovských oblastech světa – v Africe a Evropě a také v Karibiku. Obrovské množství postav, provázejících celou knihu, by bylo neuvěřitelné samo o sobě, ale žádná ze dvou postav si není podobná a každá má svůj jedinečný charakter, který autor dokázal udržet. Neztratit se v dějové lince, připomínající vlak s nesčetným množstvím zastávek, nebylo lehké pro samotného čtenáře a vymyslet takové dílo muselo dát jistě spoustu práce. Dobovou atmosféru dobře dokreslují ilustrace.
Neuvěřitelné také je, jak plynule přešel Timothée do afrického světa a kultury, aniž by se z toho stal kýč nebo něco nereálného. Ze všech povah mi přišla nejzáhadnější ta Pousinova, lodního tesaře, jehož historie se objasní až na samém konci prvního dílu románu. Celou četbu jsem žasla nad autorovými schopnostmi psaní a nad spletitostí a originalitou, se kterou však můžu počítat skoro u každé z jeho knih. Také de Fombelle dokázal kouzelně popsat prostředí africké přírody a její krásu, která velmi ostře kontrastuje s luxusem městské Evropy, kde žije pan Basac s Amelií, a životem na moři, který na vlastní kůži zakouší každý z členů posádky a také otroci, kteří byli největší obětí celého příběhu. Jediný prvek, nad kterým jsem se pozastavila a který mě při četbě zarážel, byly neobjasněné, téměř kouzelné schopnosti, jimiž oplývá kmen Okoů – kmen, z něhož pochází Almina matka a její děti. Tyto schopnosti jsou: dary léčitelství, zahrady, lovu a zpěvu. V této knize, která popisuje život konce 18. století, jsou fantasy prvky jako pěst na oko a tyto motivy podle mě celkově kazily atmosféru.
Nemůžu se dočkat dalších dílů, protože vše co de Fombelle popsal zůstalo i na konci knihy otevřené a celý příběh byl dobrodružný, chytlavý a napínavý. Nečekala jsem, že čtu pouze první díl z celé trilogie. Knihu bych chtěla doporučit čtenářům od 12 let.

31.03.2022 4 z 5

Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušan Taragel

Z hodnocení Nezletilého kritika Vojty (8 let), celou recenzi najdete ve skupině Nezletilí kritici na Facebooku: "U čtení jsem se hodně nasmál. Například když zapomnětlivý Martin nezastavil vodu a vytopil sousedův byt a v okamžiku, když si soused přišel stěžovat, tak celá rodina dělala, že nejsou doma. Nejvíc se mi líbil příběh O Bětce, které bylo všechno k smíchu, a O Katce, která se všude ztrácela.
Srandovní je závěrečný test neposlušnosti a nejvíc vtipné jsou obrázky.
Jo, a už nikdy se nebudu dloubat v nose, abych neměl nos jako okurku."

18.03.2022 4 z 5

Já, člověk Já, člověk Olga Stehlíková

Takto knihu vidí Nezletilá kritička Milada (6 let): "Knížka má na každé stránce jiný příběh. Nebo to ani není příběh, ale jednotliví lidé, postavy, popisují, kdo jsou, co dělají nebo jak se cítí. Poznáváme je skrze jejich povolání, zájmy, rodiny, ale hlavně skrze naše srdce.Knížka může být pro děti užitečná, aby poznaly různá povolání, ale taky aby se naučily rozumět lidem, kteří jsou jiní než ony. Knihu ilustrovala Nikola Logosová. Obrázky byly hodně pestře barevné, což se mi líbilo.

03.03.2022 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Úryvek z recenze Nezletilé kritičky Anny (16 let):
"Hlavní postavou románu Poupátka Hany D. Lehečkové je jedenáctiletá Františka, celý její svět se točí kolem školního dramaťáku, kam chodí se svou nejlepší kamarádkou Magdou. Františka má rodiče vysokoškoláky, ona a její bratr, ale nejsou nijak inteligentnější než jejich okolí, a s rodiči, jejichž manželství je v krizi, moc nevycházejí. Františka si nejvíc ze všeho přeje být herečkou a je ochotna tomu obětovat mnoho. Mirek, jejich učitel dramatické výchovy, ale není v pořádku a manipuluje s dětmi. Nejčastěji jim říká, že se „tomu“ musejí oddat, což znamená, že se musejí oddat jemu, a to ve všech směrech... Chvílemi byl tento příběh nechutný, až mrazilo. Mám z něj hlavně smíšené pocity, a tak Vám nemohu říct, zda se mi to líbilo či ne. Knížky čtu, abych utekla od reality, ale při tomto románu jsem jen víc a víc cítila, jako by se to skutečně stalo. Nejspíš je to tím, že se jedná z části o autobiografii. Doporučuji si knihu přečíst, obohatí vás a donutí nad některými věcmi přemýšlet z jiné perspektivy.

25.02.2022 4 z 5

Přeřekadla Přeřekadla Štěpánka Jislová

Náš nezletilý kritik Šimon (13 let) to vidí takhle: "Přeřekadla jsou komiksovým průvodcem klasickými rčeními a příslovími. Na každé stránce je vtipně ilustrován začátek jednoho přísloví s několika různými možnými konci. Který je ten správný? Kniha vyzkouší vaše znalosti a paměť a pomocí zábavných spojovaček s různými pointami vám ukáže, že přísloví existuje mnohem více, než si myslíte. Pokud si někde nejste jistí odpovědí, v závěru knihy najdete všechna přísloví a rčení napsaná správně, jak mají znít.
Někdy je ale nejlepší správné řešení pominout a užívat si vytváření vlastních konců příběhů, jako třeba: „Kdo jinému jámu kopá, má krátké nohy,“ nebo „Kdo nic nedělá, je matka moudrosti.“ Kniha je tenká, spíš je to jen sešit, který se vejde do kapsy, ale protože každá strana obsahuje čtyři konce, zábavu hned tak nevyčerpáte.
Dle mého názoru jsou Přeřekadla úžasnou knížkou na nudný čas, kdy se potřebujeme zabavit, jako třeba při cestě vlakem nebo autem. Největší zábavu nad ní samozřejmě zažijete s kamarády. Prohlížení a luštění knížky společně může být opravdu záživné. Přeřekadla baví jak dospělé, tak děti, kterým rozšíří znalosti - což se může hodit třeba u přijímacích zkoušek, kde se doplňování přísloví často zákeřně objevuje.
Za pozornost určitě stojí jednoduchá a stylizovaná kresba komiksové kreslířky Štěpánky Jislové. Zpracováním se mi Přeřekadla líbí víc než třeba její větší práce jako komiks Bez vlasů."

31.01.2022 5 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Podle naší nezletilé kritičky Julie (11 let) může tento komiks pomoci mnoha čtenářům:
"Od Rainy Telgemeierové mám všechny dětské komiksy a tenhle je rozhodně nejlepší. Knížka má i poučení pro ty, kteří mají nějaké trápení. Autorka radí, že když někoho něco trápí, má se svěřit a poradit se s někým v okolí nebo když má někdo z něčeho strach, tak nemá ztrácet hlavu a požádat někoho o pomoc nebo o radu. To co Raina prožívá by se mohlo dít nebo děje komukoli z nás. Je to knížka, která je vhodná jak pro kluky, tak pro holky. Knížka se mi velmi líbila. Doporučuji všem, kteří mají rádi buď komiksy, nebo se něčeho velmi bojí."

29.01.2022 5 z 5