NatyJoh NatyJoh komentáře u knih

Markéta Přemyslovna Markéta Přemyslovna Melita Denková

Vzhledem k tomu, že mým koníčkem jsou české dějiny, nemám ráda, když některé romány a příběhy potírají historickou a kulturní hodnotu národních dějin. Ovšem v případě tohoto románu mé přesvědčení neplatí. Tento historický román skvěle vyzvedá osobnost, tak málo známé princezny z rodu Přemyslovců. I když se stále jedná o román, dovolím si tvrdit, že historická podstata příběhu je dobře zachována, a co více autorka na závěr v poznámce informuje čtenáře o skutečném zasnoubení a následovném životě princezny Markéty. Příběh je jednoduchý a na čtení velice příjemný.

14.01.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu jsem přečetla, jako povinnou literaturu k maturitě na gymnáziu. Z hodin jsem věděla, že příběh v sobě skrývá hlubší význam, ale po první četbě jsem byla zmatená. Teprve druhé pozornější čtení mi ukázalo přesah této knihy. Její moudrost, aktuálnost a jakási roztomilost dětského intelektu, který by měl být všem dospělým vzorem. Co však tuto knihu dělá jí samotnou, je všude známý citát lišky: "Správně vidíme jen svým srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné." Právě teto citát podle mě vystihuje podstatu celého příběhu.

07.01.2016 4 z 5