NathalieVerdun NathalieVerdun komentáře u knih

Nestoudná hraběnka Nestoudná hraběnka Jo Beverley

Keď som na túto kniha narazila, vôbec som netušila, že patrí do série Mallorenovcov - to som zistila až oveľa neskôr a tak to asi bolo aj lepšie, lebo som si ju mohla dokonale vychutnať bez porovnávania s inými. Zaujímavý príbeh, ktorý cez všetky netradičnosti pôsobí stále vierohodne a realisticky - krásne vykreslené charaktery i doba.

28.02.2019 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Uf - tak práve som dočítala. Netušila som, že ma to tak zasiahne. Nedokázala som sa od toho odtrhnúť - na jednej strane to bolo tak mrazivé a smutné, no na druhej tak ľudsky realistické. Ako môžu byť ľudia tak krutí a vlastní rodičia už tobôž?! To vykreslenie postáv a prostredia ma vážne dostalo. Úbohá Clara, úbohá Izzy, ale hlavne úbohý Bruno... O hrôzach blázinca, pardon, liečebného sanatória sa radšej nebudem zmieňovať.
Skvelá kniha - napínavá a pritom som sa v mnohom poučila. Taktiež dokáže poriadne zamávať nervami, takže to nie je tá pravá šálka kafé pre každého, ale kto sa predsa odhodlá, myslím, že určite neoľutuje.

08.02.2019 5 z 5

Doktorka Samantha Doktorka Samantha Barbara Wood

Perfektná kniha! Najprv ma síce zarazil ten vyšší počet strán, ale autorka to zvládla dokonale a udržala si moju pozornosť a napätie po celý čas - krásne zachytila dobu, prostredie, praktiky a hlavne charaktery postáv. Tiež som zo začiatku pozerala skepticky na výnimočnú krásu doktorky Samanthy Hargraveovej, ale svojím vnútrom si ma získala a dokázala som sa do nej pekne vžiť. Je to nádherná kniha, občas smutná, občas zase úsmevná, no v prvom rade mi dokázala perfektne priblížiť dobu a lekárske prostredie a vzbudiť moje rozhorčenie i vďaku za dnešnú úroveň, aj keď je aká je. Na jednej strane krásne šaty a gentlemani, na druhej špina a realistickejšie uvedomenie si našich šancí na prežitie vo vtedajšom svete - myslím, že po prečítaní každý zváži túžbu vrátiť sa do minulosti. Škoda, že to s Freddym nebolo rozvinuté viac, ale pre tento určitý vývoj knihy to tak asi malo byť. Hlavne ma však mrzí osud Joshuu - toho som si proste nejak dosť obľúbila...

30.01.2019 5 z 5

Pád Pád Lauren Kate

Daniel bol fajn postava, ale z nejakého dôvodu si ma dosť získal Cam - som zvedavá, ako sa to s ním vyvinie. K Luce sa radšej ani nevyjadrujem. Tento vyšší počet hviezd udeľujem za Cama.

13.01.2019 4 z 5

Vlčí princezna Vlčí princezna Cathryn Constable

Najprv som sa zľakla - hlavná hrdinka má iba 13 a je to kniha pre mladších čitateľov, ale kniha ma úplne opantala - nádherný príbeh v lone prekrásnej zimnej prírody, útulný prastarý parný vlak, tajomný starý polorozpadnutý zámok, snežné sane ťahané cez zamrznuté jazero, šíre biele pláne a lesy, a samozrejme, biele vlky.
Ostáva mi už len dúfať, že to natočia ako film - viem si predstaviť aj ako spracovanie od Disneyho - niečo na štýl Ľadového kráľovstva alebo krásny rodinný film na dlhé zimné večery...
Je to rozprávka, premyslená, rozvinutá a snivá rozprávka, ktorá má proste niečo do seba.

Trochu v pokušení Trochu v pokušení Mary Balogh

Najprv som sa trochu bála, či hrdinka nebude len ďalšia hlúpa naivná mladá hus, ale lady Morgan Bedwynová mi ukázala, že je múdra, odvážna a obetavá. A Gervase Ashford, gróf Rosthorn si ma úplne získal - perfektná postava, na ktorú nedokážem zabudnúť - nonšalantný zvodca a chladný pozorovateľ, no dušou pritom tak citlivý a chápavý.

Bál v Schofield Parku Bál v Schofield Parku Mary Balogh

Občas sa stáva, že sa veľmi teším na príbeh najstaršieho brata v knižných sériach tohto typu a nakoniec ma kniha sklame tým, že nie je tak prepracovaná, ale tu to tak rozhodne nebolo - príbeh Wulfrica Bedwyna, vojvodu z Bewcastlu si ma získal, krásne sa dá vžiť a pochopiť jeho povahu a najradšej mám tie scénky, kde ukazuje, že nie je iba skostnateným prísnym vojvodom, ale vie sa aj baviť.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Najprv som sa bála, že to bude taká rozprávka pre mladších s bezduchým humorom, tak som sa tomu dlho vyhýbala, ale po prvom kontakte s textom som zabudla na jedlo, pitie, na celý svet, len som som to čítala, smiala sa a smiala až bol zrazu koniec tohto dielu a ja sa teším na ďalší.

06.12.2018 5 z 5

Diabol sa žení Diabol sa žení Gaelen Foley

Krásne, dojemné, dobrodružné...

23.10.2018 5 z 5

Sobáš z rozumu Sobáš z rozumu Mary Balogh

Veľmi dojímavá kniha, pekný príbeh, v niečom tragický, ale nájdeme tu aj vtipné miesta, v niečom rozprávka, ale i krutá reálnosť - hlavne nám však ukazuje, ako sa možno tešiť zo ,,všedných" vecí a oceniť i tú najmenšiu radosť, hlavní hrdinovia sa k sebe rozhodne hodia a navzájom si pomáhajú, Vincent Hunt, vikomt Darleigh - nádherný a vnímavý, s čistou dušou, no navždy poznačený slepotou, napriek tomu sa nevzdáva a neprepadá cynizmu a žiaľu aj keď je veľmi mladý a svoje najkrajšie roky trávi v temnote, Sophie Fryová - sirota s výtvarným talentom, vnímavá a plná praktických nápadov, Martin Fisk je asi jeden z najlepších komorníkov.

23.10.2018 5 z 5

Grófka de Charny 1. diel Grófka de Charny 1. diel Alexandre Dumas, st.

Ja mám názor, že kto nečítal Grófku de Charny (a Kráľovnin náhrdelník), nepochopí Veľkú francúzsku revolúciu, nepochopí tie ideály, to hrdinstvo, ten žiaľ... Bude to pre neho len jedno z mnohých učív dejepisu a nie udalosť, ktorá naveky zmenila chod dejín, znamenala pád dovtedy známeho sveta a zmietla vieru v neotrasiteľnosť trónu. Obrovské spektrum postáv z rozličných vrstiev spoločnosti vtiahne čitateľa do knižného 3D kina a dovolí mu nazrieť do duše a spomienok sklonku 18. storočia do hrdého a šarmantného Francúzska, ktoré sa muselo znova vyhrabať na nohy. Postavy známe i vymyslené, prepojenie medzi všetkým, to celé tvorí jednu búrlivú epochu. Občas síce boli strany plné faktov, ale brala som ich len ako doplnok k plnému pochopeniu knihy. Spomedzi všetkých dejových liniek som si najviac užívala postupný vzťah Andrey de Taverney, grófky de Charny a Oliviera, grófa de Charny a tiež aj Isidora de Charny. Joseph Balsamo, gróf de Cagliostro je tým typom postavy, o ktorej viem, že je zlá, a predsa ma čímsi priťahuje.

16.10.2018 5 z 5

Noc jako ta dnešní Noc jako ta dnešní Julia Quinn

Pôvodne som si myslela, že Daniel Smythe-Smith, gróf z Winsteadu bude klasickým príkladom zvodcu z červenej knihovne, ale milo ma prekvapil svojím taktom, vnímavosťou a hlavne ohľaduplnosťou. Annelise bola celkom príjemná hrdinka. Najviac ma ale dostala Harriet Pleinsworthova v závere na každoročnom koncerte - väčšia fraška či skôr tragikomédia z toho ani byť nemohla; takže poslednú polhviezdičku pridávam za ňu.

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Asi najvtipnejšia z celej série. Marcus Holroyd, gróf Chatteris si svoj humor starostlivo ukrýva za masku rezervovanosti, ale keď už sa ozval, hlášky som si čítala aj trikrát.

Všechny tvé polibky Všechny tvé polibky Julia Quinn

Pre mňa asi najobľúbenejšia kniha z celej série. Lord Hugh Prentice ma oslovil už v predošlom dieli o Danielovi - Noc jako ta dnešní. Tak čistý a krásny charakter sa nevidí často, pri niektorých scénach ma vyslovene dojal. Na lady Sarah Pleinsworthovu som sa zo začiatku dívala dosť skepticky, ale nakoniec ma príjemne prekvapila. Markíz z Ramsgate je skutočná beštia.

Medailon krále Slunce Medailon krále Slunce Helena Babická

Večná škoda, že tento literárny skvost nebol sfilmovaný.
Ako, dlho som tejto knihe odolávala, lebo ju napísala česká autorka a ja som už mala trochu strach siahnuť po slovenských či českých autoroch po úrovni istých nemenovaných seriálov a zdĺhavosti povinných čítaní z 19. stor. - ale tento príbeh obrátil naruby moje podvedomé diskriminácie - áno, chápem, že naše malé krajiny nemajú možnosť toho ponúknuť čitateľskej verejnosti až toľko, ako povedzme USA a veľké západné krajiny s ich populáciami.
No, aby som sa vrátila späť ku knihe - tá irónia vzhľadom k môjmu pôvodnému zmýšľaniu - niečo takéto som už dávno márne hľadala - cestovanie v čase do 17. až 19. storočia, teda tu konkrétne do posledného desaťročia baroka (rátané s tým prúdom odborníkov, ktorí vymaňujú rokoko ako samostatný sloh, nevčlenený do baroka, teda 1700 - 1790). Je to nádherný príbeh, postavy tu nie sú tak šablónovité - resp. aj u zlých či pôvodne zlých sú vysvetľované ich pohnútky, ako v prípade Filipovho bratranca alebo temného vojvodu de Mazarin. Okrem všetkého toho vzrušenia z tmavých uličiek Paríža konca 17. stor., šermiarskych potýčok, šľachticov z dvoru Ľudovíta XIV. a ich intríg, idylického zistenia, že hlavná hrdinka ,,grófka Luisa de Lahol" zo školy ovláda aj starú francúzštinu, tu máme taktiež nastolených aj pár reálnych problémov, ako dnešné lieky a ich použitie vo vtedajšej dobe, neznalosť latinčiny, no a len tak ,,okrajovo" vysvetľovanie príchodu z budúcnosti tým ľuďom.
Mladý markíz, maršál Filip de Grazac bol sympatický, jeho zmysel pre česť, dvorské maniere, zdráhavosť uveriť - popísané veľmi presvedčivo. Stará markíza, jeho nápomocná matka sa stala pre Luisu teda rozhodne vítanou spoločnosťou, a tým teraz nemám na mysli jej majstrovské znalosti šermu :-D
Udalosti s vojvodom de Mazarin (zvedavosť ma prinútila vygoogliť si ho po dočítaní - skutočne existoval aj keď tu je vykreslený s nutnou dávkou fantázie - Armand-Charles de La Meilleraye, synovec kardinála de Richelieu a manžel Hortense de Mancini, netere kardinála de Mazarin) boli neskutočne napínavé a... nepredvídateľné :-) Čo sa týka konca - budem trochu SPOILEROVAŤ, mohlo to skončiť ,,lepšie" jej ostatím v minulosti pri Filipovi, ale čo je vlastne lepšie? - hlavné je, že sa ich syn našiel - tá koncová scéna mi vlastne prišla dosť dojímavá - krásny tmavovlasý chlapec, markíz Louis de la Hole, hrdo stojaci na portréte po boku svojho tmavovlasého otca Filipa.

14.10.2018 5 z 5

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

Nádherné, chvíľami som mala dojem, že sa i rozplačem, potom som sa musela smiať vtipným hláškam, len ten koniec nebol nejak podľa môjho gusta.

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Hlboko sa klaniam majstrovstvu autora. Raz v noci ma prebudilo rinčanie kordov zo zapnutej TV a odvtedy som musela vidieť všetky filmové spracovania a samozrejme zhltnúť i samotnú knižnú predlohu. Najviac milujem úvodnú pasáž pri hrade Caylus a potom poslednú tretinu knihy, kde to graduje. Dej je proste úžasný, doba, kedy ešte rytierska česť bola všetkým, realisticky pôsobiace postavy, objaví sa tu snáď každá ľudská emócia či povaha, dôjde i na humor a napätie, každá stránka ma zahaľovala do dobovej atmosféry až som skoro tajila dych a ani som nespozorovala, že je koniec tohto nádherného príbehu, ku ktorému sa stále vraciam...

S vikomtem v ložnici S vikomtem v ložnici Gayle Callen

Nádherná kniha, možno trošku melancholická, ale aj vtipná, dobre sa čítala, má veľmi sympatických hrdinov a na rozdiel od iných kníh tohto štýlu sa mi zapísala do pamäti.

09.10.2018 5 z 5

Tajné deníky slečny Mirandy Cheeverové Tajné deníky slečny Mirandy Cheeverové Julia Quinn

Skvelé a rozhodne za slabé nepovažujem.
Miranda bola sympoška, aj keď na konci bola podľa mňa až prehnane neoblomná čo sa týkalo tých zamilovaných slovíčok lásky - lebo žiadne slová nenahradia činy a spontánne emócie... Nigel Bevelstoke, krásny vikomt Turner bol trochu zložitejšia resp. prepracovanejšia postava, autorka naozaj hĺbkovo vykreslila jeho duševné jazvy, ale musím povedať, že si ma nakoniec dosť získal a len tak ľahko mi z pamäti nezmizne. :-)

08.10.2018 5 z 5

Sever a Jih. Díl I. Sever a Jih. Díl I. Elizabeth Gaskell

Jednoducho nádherné - príbeh, prostredie, reálnosť a samozrejme skvelý pán John Thornton, len sa nemôžem ubrániť sklamaniu z toho, že pre mnohých je tento knižný klenot úplne neznámy, a to len pre rovnaký názov Sever a Juh, ktorý evokuje inú knihu - to už viac sa mi páči názov použitý pre perfektnú minisériu BBC z roku 2004 - Sever a Jih: Láska v bílém pekle.

08.10.2018