Nasko Nasko komentáře u knih

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Klasická Young adult oddechovka. :) Jde o dobrou volbu, přečetla jsem prakticky jedním dechem. Autorčin styl vyprávění mi vskutku sedl. Oceňuji i originalitu, mnoho dystopií má společný základ, kterého se Smrtná zima rozhodně nedrží.

Jenom se pořád nemohu zbavit negativního pocitu, že se toho na oněch bezmála 400 stranách v podstatě moc neudálo, dějových zvratů také pomálu... Chtělo by to trochu tempo. Ale tak... Je to prvotina autorky. Leccos mohu odpustit.

24.10.2015 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Trochu mě překvapuje, jak vysoké hodnocení tato kniha sbírá. Mně rozhodně Kostičas tak úžasný nepřišel.

Má sice zajímavý název a krásnou obálku, podle kterých jsem si ji vybrala. Ale to samo o sobě nestačí. Kniha se mi zdála celá taková nepřehledná a chaotická, svět nelogický, a pak přijdou nesympatičtí nablblí hrdinové a nasadí tomu korunu...

Nevadí mi složitější fantasy, náročné systémy magie a komplexní politické situace v knihách, pokud se teda autor obtěžuje s nějakým vysvětlováním. Tady jste v hozeni do šíleného dějového bordelu a "zorientujte se sami". A indicií dostanete tak málo, že buď akceptujete, že se ten svět nedá pochopit, nebo máte smůlu a prostě si to budete muset zvládnout nějak domyslet. Ne, díky, takhle mě to nebaví.

Nepříliš hojné retrospektivní scény mě bavily tisíckrát více, než samotný hlavní děj. Nesčetněkrát jsem bojovala s nutkáním přeskakovat stránky, abych se dostala k dalšímu vyprávění vzpomínek.

Druhému dílu dám šanci, ale pokud mne ani ten nedokáže zaujmout, se sérií končím definitivně.

EDIT: Ne, dvojka byla úplně stejně divná. Dál už to číst nebudu. Sorry.

24.10.2015 2 z 5