Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

O dvanácti měsíčkách O dvanácti měsíčkách Božena Němcová

Krásná pohádka v aknize, která mě mile pohladila po srdíčku. Tak jak to má být, láska je silnější než pýcha a lidská hloupost. Kdo by neznal Marušku, kterou zlá macecha a její dcera Holena vyžene do zimních hor pro fialky a jahody. Jestlipak víte, který konkrétní měsíc jí pomůže? Tato pohádka se stala motivem pro mnoha televizních pohádek, děkuji paní spisovatelko.

18.12.2023 5 z 5

Nový čas Nový čas Ida Jessen

Ne nechápu, že tato kniha má ocenění. Nuda a nuda. Kniha je psaná formou deníčku, kdy ženě umírá manžel o 20 let starší. Nepochopila jsem, proč si ho vzala, když se v něm vlastně nudila. A znovu Ne!

17.12.2023 odpad!

Tajemství obrazárny Tajemství obrazárny Emil Vachek

Detektivka v aknize, ve které se hledá ukradený obraz. Vyšetřování je tak trochu zvláštní, zamrzlý a děj nepokračuje. Stále se motá dokola a já jsem se z příběhu jaksi nevymotala. Koukám, že i předešlým čtenářů se příběh moc nelíbil, souhlasím.

17.12.2023 2 z 5

O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky O zlaté rybce a jiné slovanské pohádky Jan Červenka

Knihu slavanských pohádek jsem dočetla a rychle jí vrátím do naší knihovny. Obsahují i básničky, které se mi líbily. Jsem zvyklá na naše krásné české pohádky. V knize jsou polské, srbské, ruské, ukrajinské, běloruské, bulharské, lužickosrbské a jiné. Tyto pohádky jsou násilné a děsivé. To je poprvé, co knihu skutečně nedoporučuji.

16.12.2023 2 z 5

Zářící den Zářící den Jack London

Pěkná rozhlasová hra v aknize o silném muži z Aljašky. Tak jako je tam tvrdé počasí, je on sám. Všichni jeho známí ho respektuji, pro jeho spravedlnost, odhodlání. Děj je o dvou částí, nejdříve čelí zimnímu až ledovému počasí, ve druhé části se ukáží jeho znalosti na burze. Oba příběhy jsou velmi napínavé, ikdyz vždy "něco nebo někoho" ztratí, vždy ho to jen poposunulo o kus dál, o další zkušenosti. Tak trochu westernové to bylo.

16.12.2023 5 z 5

Historie o doktoru Faustovi Historie o doktoru Faustovi Ignát Herrmann

V aknize, se kterou jsem se již setkala na střední škole, vystupuje Faust, jenž vlastní krví zpečetí svůj osud pekelnému Mefistofelesovi. Po dvacetičtyřech letech užívání se v blahobytu má nastat doba, kdy si pekelník má přijít pro jeho duši. Faust má jedinou prosbu vůči svým studentům ....nastává poslední dvanáctá hodina.....Pěkné, poučné i dnes tak spousta lidí smýšlí pro pár zlaťáčků.

15.12.2023 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Akniha se mi ani trochu nelíbila, a proto si z mé pozice nezaslouží žádný jiný , delší komentář.

15.12.2023 odpad!

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Louise Douglas

Napínavá kniha o dávném tajemství tří kamarádek. Každé zlo je dříve či později odhaleno. Edie žila s Joe v harmonickém manželství před deseti lety, poté je rozdělila smrt jejich dítěte Daniela. Protože zemřela matka Joe - paní Anna - v závěti ponechala nyní opuštěnou vilu Villa della Madonna del Mare v dědictví synovi Joe a bývalé manželce Edie. Existuje osoba, která má s touto vilou něco společného. Proč chce za každou cenu tuto vilu koupit a co se ukrývá v jejich stěnách je námětem této knihy. Kniha je napínavá, nevím, proč má štítek sci-fi. Nic takového v knize není.

14.12.2023 5 z 5

Vykřičené domy Vykřičené domy David Drábek

Rozhlasové hra v aknize se mi líbila. Smutný příběh o umírající známé ženě, která v posledním stádiu života si najímá pána na úklid. Stal se jejím společníkem. V divadelní hře vystupuje vypravěč a obyčejné věci, které mluví a uvědomují si osud nemocné ženy. Krásný, dojemný....

14.12.2023 5 z 5

Stromy umírají vstoje Stromy umírají vstoje Alejandro Casona

Tato divadelní hra se mi moc nelíbila. Opět jsem využila aknihu, ve které se babičce velmi stýská po vnukovi, když ho děda vyhodil ze společné domácnosti, protože propadl špatné partě. Po dvaceti letech se objeví falešný vnuk s manželkou a babička je velmi šťastná. Druhý den se objeví pravý a žádá spoustu peněz pro výkupné. Tentokrát je vyhozen babičkou. A co nový mladý pár, jak oni dokážou v babičce nalézt rodinnou lásku se dozvíte po přečtení.

13.12.2023 3 z 5

Dámská šatna Dámská šatna Arnošt Goldflam

Divadelní hra poslechnuta v aknize, která se odehrává v jedné místnosti v divadelní dámské šatně. Čtyři kolegyně během přestávek probírají svůj život, své plány. Obdivuji, jak dokáží během chvíle se přeměnit na jinou osobu a jít odehrát svoji roli před obecenstvo, ač před chvílí se cítí na zhroucení. Hra se mi líbila, doporučuji.

13.12.2023 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Velmi smutný příběh v aknize o krásné ženě, které nenalézá u svého manžela idealistický romantický vztah. Nejdříve všem i sobě namlouvá krásné manželství. Dlouho odolává amorových šípů.....Bohužel pro lásku je schopna udělat cokoliv. Doporučuji všem ženám a dívkám, román z růžové knihovny.

12.12.2023 5 z 5

Lékařem proti své vůli Lékařem proti své vůli Molière (p)

Divadelní hru jsem si poslechla v aknize, začíná hádkou manželů, kteří si tím utvrzují lásku, protože pak následuje nádherné usmiřování.... Manžel Sganarel konečně šel do lesa pro otýpky, je to jeho práce. Manželka se náhodně setká s rádci, kteří hledají lékaře pro nemocnou Lucii. (Jak perfektně načasované - dnes má svátek). Lucinka "onemocněla" láskou. Námět této hry je i pro dnešní pohádky. Dílo autora je v nás zakořeněné, úsměvné. Hloupost opět ustoupí lásce - nenahraditelnému léku.

12.12.2023 5 z 5

Plavci na Sázavě Plavci na Sázavě Jan Morávek

V aknize jsem si poslechla příběh vlastně kroniku o vorařské dřině. Sázava by mohla vyprávět - kolik s vodou s ní odplavalo slz, kolik dřiny, kolik bojů o práci. V knize je vyprávěn osud nenaplněné lásky. Děj je velmi pěkný, o životě a nenávisti plavců.

11.12.2023 5 z 5

Záhada rukopisu královédvorského Záhada rukopisu královédvorského Miroslav Ivanov

Poslechla jsem si tuto záhadnou aknihu, která je zahalená dávným tajemstvím o pravosti Zelenohorském rukopisu. Zaujal mne rozbor písma, test ingoustu. Jsou výzkumy podvod? Zajímavá kniha z historie. Bavila mě.

11.12.2023 5 z 5

Míša Kulička v rodném lese Míša Kulička v rodném lese Josef Menzel

Seznámila jsem se díky aknize s Míšou Kuličkou v jeho lesním světě. Děti se těmito pohádky seznamují s dalšími zvířátky a lesními kamarády. Pěkné, roztomilé.

Byla jednou koťata Byla jednou koťata Ljuba Štíplová

V aknize jsem si připomněla oblíbené kočičí večerníčky. Povídky jsou zábavné a na konci pohádky vždy autor řekne malému čtenáři poučení.

Já Baryk Já Baryk František Nepil

Vybrala jsem si další aknihu o pejskovi. Pro mě dosud neznámé krátké milé povídky o Barykovi. Příběhů je 12, podle počtu měsíců. Baryk mě provedl celým rokem, jaké má kamarády, jaké má své starosti v jednotlivých měsících, ale hlavně autor mile utvrzuje přátelství mezi zvířecím a lidským světem. Poučené nejen pro malé děti.

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Hrůza, nelidskost, zvrhlost, hyenismus, poníženost, strach - výbor slov pro tuto aknihu. Porodní sestra Stanislava nám vypráví příběh o porodech v Osvětimi v koncentračním táboře. Událost, která měla být nejhezčí pro tyto ženy, bohužel osud jim tomuto potěšení nedopřál. A co pak následovalo....ne o tom nemám sílu psát. Velmi smutný příběh na základě historie, je dobře, že se o tom píše.

08.12.2023 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Některé básně jsme se učili ve škole nazpaměť . Poslechnuto v aknize - působí na mě smutně. Jsou o životě lidí, žijící v bídě .

07.12.2023 3 z 5