mythos91 mythos91 komentáře u knih

Dočteno, ale se sebezapřením. V podstatě jsem se musel nutit číst dál a to mi četbu dost natahovalo. Sedí mi spíše klasické cestopisy s barvitým popisem míst a okolí. Lucka má knihu postavenou na humorné notě. Jasně, taky se rád zasměju, ale do žánru cestopisu to mě osobně prostě neladilo. Oceňuji zejména fotky, které dokreslují místa a zážitky z dané oblasti.

28.12.2022 2 z 5

Synové severu: Proti běsnění Vikingů stojí jediný muž Synové severu: Proti běsnění Vikingů stojí jediný muž Chris Bishop

Historický román zasazený do středověké doby vlády krále Alfreda, usilujícího o sjdenocení jednotlivých království na britských ostrovech a eliminaci vikinských nájezdníků. Celkově nebyla kniha špatná. A ano, taky jsem cítil rukopis psaní Bernarda Cornwella, ale občas mi dělalo problém se plně začíst a užívat si dobrodružství hlavního hrdiny naplno. 3,5 *

27.12.2022 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Mé první setkání s detektivem Harry Holem a trefa do černého. Vyplatilo se číst recenze a vybrat tak adekvátní čtivo na seznámení s touto postavou. Velmi pěkně vystavěný příběh, ladně do sebe zapadající liníí současnosti a prostřihů do válečného období. Zejména oceňuji vždy název kapitoly s datem a místem událostí. I přes větší počet stran mi čtení ubíhalo závratnou rychlostí a hltal jsem děj od počátku až do konce. Bravo…, krásný příběh.

30.10.2022 5 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Velmi čtivý detektivní příběh z prostředí Prahy, jejího okolí a také Lipna. Autorovy příběhy mají spád a tak se čtenář ani chvíli nenudí. Po fascinujících sériích středověkých reků jsem přesídlil do dnešní doby, žánru detektivky ale vůbec nelituji. Jak obratně je popisováno máchání mečem a řinčení brnění ve víru bitev, stejně tak čtivě autor předkládá slovní hru detektivů s jejich podezřelými nebo tasení glocka ze svého pouzdra při boji o holý život. Za mě palec nahoru.

02.10.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Fantasy svět, ve kterém je pár zajímavých míst, ale rozhodně bych neřadil jako literaturu pro děti. Je to kniha k zamyšlení pro dospělé o dětském světě. Na mě však děj působil velmi smutně a v kombinaci jednoduše vyprávěného příběhu pro děti kontraproduktivně.

17.09.2022 2 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Co napsat jiného, než předešlí recenzenti, kterým se kniha zamlouvá a chválí ji?,...hmm, v podstatě nic, vše bylo trefně vyřčeno. Obratnost autorova popisu a plynutí děje působí na fanoušky jeho knih očividně podobně. Teď si jen trpělivě počkat, až bude dokončena třetí kniha téhle série a hurá na ni. :-)

13.09.2022 5 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Zajímavé povídky s prvky tajemna, tvrdých osudů lidí, nebo i působící celkově velmi smutně. Povídky dokáží ve čtenáři vyvolat velkou škálu emocí. Autor používá velmi obratný sloh a povídky se tak čtou příjemně a lehce. Je to zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

29.08.2022 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Přečetl jsem sérii o Hynku Tasovi, i Rytíře z Vřesova, a když jsem objevil další knihu od pana Niedla s novými příběhy, neváhal jsem v koupi. Protože autor mistrně ovládá vypravěčský jazyk a ponoří čtenáře rychle do děje středověkých událostí, čekal jsem zda i u téhle knihy dostojí svému jménu. A dostál... opět jsem hltal stránku za stránkou a ukrajoval děj zajímavého příběhu, tentokrát Ondřeje z Rohatce. No nic, nezbývá než trpělivě vyčkat na vydání dalšího dílu a mezi tím... vzhůru za jinými dobrodružstvími.

18.08.2022 5 z 5

Žena pro třetího krále Žena pro třetího krále Ludmila Vaňková

Kniha se mi nečetla příliš dobře, dlouho jsem si nemohl zvyknout na styl psaní autorky a čekal tak až se konečně začtu. Stránky plynuly a mě se stále nedařilo ponořit do děje a užívat si ho. Ač jsem se na tuhle knihu o naší historii těšil, zážitek z přečtení se nějak nedostavil.

31.07.2022 2 z 5

Vyposlechnuto jako audiokniha. Jedná se o tři středověké detektivní příběhy, kterým nechybí šmrnc, dobovou mluvou vtáhne posluchače do děje. Nenáročné čtení (vlastně poslech), i když je samozřejmě potřeba vnímat souvislosti a všímat si tak, jak vyšetřovatel vražd postupuje a rozkrývá postupně události mordu. Mě se poslouchalo příjemně.

13.06.2022 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha je napsána obratně a čtivou formou a z tohohle hlediska ji hodnotím kladně. Některé popisované skutky a chování v koncentračním táboře mi ale přijdou nevěrohodné. Jako vymyšlený román bych příběh bral, ale pokud je prezentován jako podle skutečných událostí, tak na mě popis života a fungování v táboře nepůsobí vždy věrohodně.

22.02.2022 3 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Přečteno jako audiokniha a musím konstatovat, že přednes pana Hyhlíka se mi moc líbil. S autorem detektivních příběhů ze čtyřicátých let 20.století jsem se knižně setkal už před lety a chtěl jsem vyzkoušet, zda se mi knihy budou stále líbit. A líbí… barvité popisky atmosféry, svůdných žen a strhující akce soukromého očka, se stále plnou sklenicí skotské, jsem si náležitě užil.

18.02.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tak jsem knihu dočetl a můžu říct, že ve mě vyvolává hotovou bouři pocitů. Myslím, že události a osudy lidí podaných paní Mornštajnovou na mě budou ještě značnou dobu doléhat a moje mysl zpracovávat tvrdé osudy všech uváděných rodin a lidí. Jak už psala spousta recenzentů přede mnou, autorka píše neskutečně čtivě a s velkým množstvím detailních popisů, což dává příběhům barevnost a sílu. Ačkoli i tahle doba není dokonalá, jsem vděčný, že tyhle těžké roky čtyřicetiletého teroru jsem tak úplně nezažil a s ukončením mojí první třídy tak šel vývoj naší země tím jiným směrem. Je dobré, že téma jako v téhle knize je stále připomínáno.

10.02.2022 5 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Autor patří k mým oblíbeným a tak jsem zabrousil touto knihou do mého oblíbeného žánru. Nejen středověk obecně, ale i téma anglických lučištníků mě baví a okusil jsem ho už knihou Azincourt, která patří k mým favoritům.
U téhle první knihy čtyřdílné série jsem byl už od počátku čtení vtažen do děje a autor ukazuje, že není jen mistrem slova, ale zároveň i precizním historikem, který dokáže poutavě propojit skutečné události s fikcí a vystavit tak čtenářům poutavý děj. S lučištníkem Thomasem jsem se proputoval od Anglie celým severem Francie a dostal se tak i do významné bitvy u Kresčaku, kde jsem pozdravil i Jana Lucemburského v jeho poslední životní bitvě. Čtení to bylo vážně poutavé a zároveň nijak přehnané. Thomasovi dám jen chvilku na zotavení všech šrámů z válečné vřavy, než se s ním pustím do dalšího putování za svatým grálem.

04.02.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po přečtení Hany, kdy mě styl autorky velmi oslovil a kniha samotná ve mně zanechala hlubokou stopu, jsem nyní sáhnul po této knize tak trochu do osvědčených vod a zároveň s vysokým očekáváním. Musím říci, že začátek (vězení a dětská „ozdravovna“) pro mě nebyl až tak záživný. Děj mi přišel takový plochý, čekal jsem více popisů a vysvětlování co se jak po sametové revoluci stalo. Nicméně zhruba od druhé čtvrtiny knihy se děj začal zajímavěji vyvíjet a cítil jsem, že mě čtení baví víc a víc. Po zbytek textu jsem se v podstatě nemohl odtrhnout a ukrajoval četbou události jednu po druhé až do samotného konce.

Velmi emotivní děj a pro osudy jednotlivých osob velmi tvrdý, nicméně realistický. Líbí se mi, že autorka zpracovala tohle bolestivé téma a popsala pečlivě osudy lidí, jak mohli dopadnout a jak skutečně například v 68. roce dopadly. Knihu řadím za sebe na nejvyšší příčky co do prožitku z obsahu, hned vedle Hany a knihy Mlýn od Michala Vaněčka.

26.01.2022 5 z 5

Dávná sága Dávná sága Zdenka Pšeničková Slavíková

Prostý příběh, přesto tak silný a plný pozitivní energie. Pohanské tradice a mystika prostoupená dobou jsou cítit od začátku příběhu do konce. Kniha se četla velmi dobře.

06.01.2022 5 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

(SPOILER) Hezky vystavěný středověký příběh odehrávající se na německém území, kdy se hned od úvodu knihy odehrají podstatné události, na kterých je vystavěn celý příběh. Vyvraždění celé rodiny hlavní hrdinky nastoupí na čtenáře způsobem, že nezbývá než s ní soucítit a přát si pomstu, což také slovní přísaha přeživší dívky stvrzuje. Melisanda několikrát balancuje na pokraji života a smrti a tak se i průřezově celou knihou ocitá na různých místech, s roztodivnými lidmi a i sama jako různorodá osobnost. Kniha se četla velmi dobře, čtenář neustále ukrajuje děj a chce vědět, jak ještě tohle dopadne a tamhleto se odhalí či nikoli. Za mě spokojenost, jen v závěru jsou některé události trochu překombinované ala „Hollywood“. Jasně rozhodnuté zvrátíme a nasměrujeme zase jiným nepředvídatelným směrem. :-)

13.12.2021 4 z 5

Andělské rady pro šťastný život Andělské rady pro šťastný život Doreen Virtue

Kniha se skládá ze zajímavých rad tlumočených autorkou od andělů, náhledů do situací lidí v oblastech v nichž nejsou šťastní. Jádro knihy tvoří řešení problematiky pochopení partnerských a rodinných vztahů, kariéry, dětí, … a na konkrétních případech ze života tlumočí rady andělů, jak je smysluplně řešit. Pro mě má kniha vypovídající charakter a informacemi i stylem prezentace mě zaujala.

06.12.2021 5 z 5

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

V knize je popisována spousta zajímavých myšlenek nejen o vztazích partnerských, ale i vztahu k sobě samému, uvědomování si života a ohlížení se zpět pro vyhodnocení, jestli člověk žije šťastně, zda nesešel ze své cesty. Zaujaly mne i skutečné příběhy lidí ze života a právě uvědomění, jak chtějí žít a co je potřeba změnit pro to aby byli šťastní. Kniha je obohacující zdroj informací. Člověk se snaží vstřebat cenné informace, uvědomovat si je a pokud mu jsou blízké, žít podle nich.

19.11.2021 5 z 5

Runy Runy Anders Andersson

Malý formát knihy s krátkými popisky k jednotlivým runám, není moc obsáhlé. Jediné pozitivum vidím v hezkých ilustracích doprovázejících jednotlivé runy a runovou symboliku.

05.11.2021 3 z 5