mythos91 mythos91 komentáře u knih

Radosti zimy Radosti zimy Jeff Kinney (p)

Jak už naznačuje podtitul tohoto dílu (Radosti zimy), Greg vypráví o zimních radovánkách a jak si s kamarádem Rowleym užívá pouliční koulovačky a stavění iglú. Přečteno s dcerkou. Kniha se nám líbila.

02.04.2024 4 z 5

Na spadnutí Na spadnutí Jeff Kinney (p)

Naše druhá kniha, kterou jsme s dcerkou o Gregovi a jeho rodině přečetli. Slabší díl. Gregova rodina řeší prodej domu, stěhování a nebo to vše neklapne a budou „jen“ rekonstruovat svůj dům

30.01.2024 3 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Co napsat jiného, než předešlí recenzenti, kterým se kniha zamlouvá a chválí ji?,...hmm, v podstatě nic, vše bylo trefně vyřčeno. Obratnost autorova popisu a plynutí děje působí na fanoušky jeho knih očividně podobně. Teď si jen trpělivě počkat, až bude dokončena třetí kniha téhle série a hurá na ni. :-)

13.09.2022 5 z 5

Katova schovanka Katova schovanka Sabine Martin (p)

(SPOILER) Hezky vystavěný středověký příběh odehrávající se na německém území, kdy se hned od úvodu knihy odehrají podstatné události, na kterých je vystavěn celý příběh. Vyvraždění celé rodiny hlavní hrdinky nastoupí na čtenáře způsobem, že nezbývá než s ní soucítit a přát si pomstu, což také slovní přísaha přeživší dívky stvrzuje. Melisanda několikrát balancuje na pokraji života a smrti a tak se i průřezově celou knihou ocitá na různých místech, s roztodivnými lidmi a i sama jako různorodá osobnost. Kniha se četla velmi dobře, čtenář neustále ukrajuje děj a chce vědět, jak ještě tohle dopadne a tamhleto se odhalí či nikoli. Za mě spokojenost, jen v závěru jsou některé události trochu překombinované ala „Hollywood“. Jasně rozhodnuté zvrátíme a nasměrujeme zase jiným nepředvídatelným směrem. :-)

13.12.2021 4 z 5

Sepsané povídání o životě a postojích k němu v duchu toltéckého myšlení. Jarda Dušek nahlíží na nynější příliš rychlou dobu a snaží se čtenářům ukázat již předky prověřené způsoby života, takový „návrat ke kořenům“ aplikovaný v dnešním moderním světě. Poukazuje na příliš velkou výrobu nepotřebných věcí a naopak spotřebovávání veškerých surovin Země. Zaujalo mě například povídání o vodě, jako životodárnému regeneračnímu zdroji, pro člověka nejcennějším.

01.03.2021 5 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Hezky napsaná kniha na pozadí 2. světové války z pohledu osudů několika lidí a dění skandinávských zemí. Rozšířil jsem si obzor a byl jsem překvapen, jak zažívali válečná léta právě tyhle severské země. Je to připomínka, jak kruté osudy zažívali lidé za války a je dobře, že toto téma je stále probírané a připomínáme si ho jako odstrašující případ.

10.01.2020 4 z 5

Mlsné medvědí příběhy: Vzhůru na pól Mlsné medvědí příběhy: Vzhůru na pól Tomáš S. Končinský

Krátké putování oblíbených postaviček Myšky a Nedvěda na severní pól na nanukovou párty. Kniha doplněna příjemnými ilustracemi. Vhodné pro menší děti začínající se čtěním (6-9 let).

18.04.2024 4 z 5

Síla je ve vás Síla je ve vás Louise L. Hay

Několik knih o seberozvoji jsem již přečetl, tahle kniha mne zaujala asi nejméně. Myšlenky pro sebeuvědomění a povzbuzení tu samozřejmě jsou, ale nedotýkali se mne tak, jako u jiných autorů zejména českých. Čtení neplynulo tak, jak bych si představoval pro plnohodnotný zážitek a radost ze získaných informací. Byly i pasáže, se kterými jsem se neztotožňoval a moc mě tedy neobohatily.

14.03.2024 3 z 5

Vše vypije koala Vše vypije koala Alice Pantermüller

Kniha zaměřena na děti od 8 let. Tomu přizpůsoben text prokládaný obrázky a komiksovými bublinami, což kvituji pro udržení dětské pozornosti. Lenčiny příhody s kamarádkou Xeňou byli pro cílovou skupinu příjemným čtením a vhodným přivedením dětí učících se číst ke knihám.

21.11.2023 4 z 5

Tajemství životní motivace Tajemství životní motivace Jiří Kuchař

Kniha obsahující kapitoly s motivačně laděnými příběhy od sportovců, vynálezců, filosofů až k průmyslníkům a dalším osobám. Zajímavé je, že největší prostor byl věnován boxerovi Miku Tysonovi. Ač pro mě z hlediska osobnosti nejméně zajímavá postava (velmi temná), našel jsem si v popisovaném příběhu několik zajímavých bodů poučení. Nejspíš jsem porozuměl, proč autoři věnovali tolik stran tomuhle kontroverznímu muži.

10.04.2023 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Fantasy svět, ve kterém je pár zajímavých míst, ale rozhodně bych neřadil jako literaturu pro děti. Je to kniha k zamyšlení pro dospělé o dětském světě. Na mě však děj působil velmi smutně a v kombinaci jednoduše vyprávěného příběhu pro děti kontraproduktivně.

17.09.2022 2 z 5

Všechny cesty vedou do chrámu aneb Svatojakubská pouť Všechny cesty vedou do chrámu aneb Svatojakubská pouť Pavel Myslín

Příjemné vyprávění dvojice poutníků popisující dojmy z jejich cesty po Caminu provázaných zážitky z let 2012 a 2015.

07.05.2020 4 z 5

Samá voda Samá voda Jeff Kinney (p)

Přečteno s dcerou 8,5 roku. Příběh jak jela rodina hlavního hrdiny karavanem na dovolenou a zažívají nejrůznější lapálie. Vtipné příběhy doplněny trefnými komixovými obrázky. Naše první kniha o poseroutkovi. Jsme spokojeni, líbila se a jdem si půjčit další. :-)

18.12.2023 5 z 5

Dočteno, ale se sebezapřením. V podstatě jsem se musel nutit číst dál a to mi četbu dost natahovalo. Sedí mi spíše klasické cestopisy s barvitým popisem míst a okolí. Lucka má knihu postavenou na humorné notě. Jasně, taky se rád zasměju, ale do žánru cestopisu to mě osobně prostě neladilo. Oceňuji zejména fotky, které dokreslují místa a zážitky z dané oblasti.

28.12.2022 2 z 5

Synové severu: Proti běsnění Vikingů stojí jediný muž Synové severu: Proti běsnění Vikingů stojí jediný muž Chris Bishop

Historický román zasazený do středověké doby vlády krále Alfreda, usilujícího o sjdenocení jednotlivých království na britských ostrovech a eliminaci vikinských nájezdníků. Celkově nebyla kniha špatná. A ano, taky jsem cítil rukopis psaní Bernarda Cornwella, ale občas mi dělalo problém se plně začíst a užívat si dobrodružství hlavního hrdiny naplno. 3,5 *

27.12.2022 3 z 5

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

V knize je popisována spousta zajímavých myšlenek nejen o vztazích partnerských, ale i vztahu k sobě samému, uvědomování si života a ohlížení se zpět pro vyhodnocení, jestli člověk žije šťastně, zda nesešel ze své cesty. Zaujaly mne i skutečné příběhy lidí ze života a právě uvědomění, jak chtějí žít a co je potřeba změnit pro to aby byli šťastní. Kniha je obohacující zdroj informací. Člověk se snaží vstřebat cenné informace, uvědomovat si je a pokud mu jsou blízké, žít podle nich.

19.11.2021 5 z 5

Amerikou od severu k jihu Amerikou od severu k jihu Leoš Šimánek

Kdo zná knihy Leoše Šimánka i tahle se nese ve stylu jeho vypravování při dobrodružném putování a cestování napříč navštívenými lokalitami. Tentokrát se vydal od severu Ameriky na jih. Zejména v Jižní Americe je z popisu místních obyvatel cítit chudoba a prostý styl života, nicméně lidé jsou na tento způsob života zvyklí a jsou šťastní. Doložené alespoň černobílé fotografie nastiňují kudy putovatelská cesta pana Šimánka vedla a jak vypadala místní krajina.

10.05.2021 4 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Ačkoli mám rád přírodu a příběhy o divočině, u téhle knihy jsem nebyl vtažen do děje jako například u Divočiny od Cheryl Strayed. Bude to nejspíš i tím, že jsem se s hlavní postavou neztotožnil a příběh není vyprávěn hlavním hrdinou, ale spisovatelem, který mapoval McCandlessovo putování a doplnil navíc svými zážitky, které byly v knize paradoxně pro mě zajímavěší než původní příběh.

04.11.2018 3 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Zajímavé povídky s prvky tajemna, tvrdých osudů lidí, nebo i působící celkově velmi smutně. Povídky dokáží ve čtenáři vyvolat velkou škálu emocí. Autor používá velmi obratný sloh a povídky se tak čtou příjemně a lehce. Je to zajímavá kniha, která stojí za přečtení.

29.08.2022 4 z 5

Soumrak a prsten Soumrak a prsten Ivana Vízdalová

Kniha se dělí na dva základní oddíly: Ságy o bozích a Ságy o hrdinech. První část vypráví příběhy germánské mytologie, s popisem všech bohů, důležitých postav a předmětů v ní figurujících. Druhý oddíl vypráví o udatných bojovnících, králích, trpaslících a dalších postavách. Příběhy v celé knize doprovází krásná tématická ilustrace, ač jen černobílá, ale o to více s historickým zapůsobením. Krásná kniha.

29.11.2019 5 z 5