Mynny Mynny komentáře u knih

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Můžu doporučit každému, komu nevadí trocha násilí :-) Ale pozor! Autor rozhodně není nějaký béčkový pisálek, jeho styl je vlastně pro tenhle žánr až příliš dobrý. Po trochu utahaném začátku vás čeká krvavá jízda peklem. Přesto mě paradoxně nejmíň bavily bojové pasáže, které působily příliš chaoticky a přestože pořád někdo umíral a krev tekla proudem, neměly většinou moc spád. Naopak dialogy a prokreslení i vývoj postav ukázkové. Konec trochu abstraktní, ale celkem fajn. Dokonce ani délka mi nepřišla přehnaná, když se naladíte na správnou vlnu a vnímáte tu knihu spíš jako seriál než jako film, budete moc spokojení.

27.05.2016 5 z 5

Házím ti laso, kamaráde Házím ti laso, kamaráde Josef Pecinovský

Hodnotím trochu drze jen titulní povídku, ale ta byla neuvěřitelně špatná. Jednoduchý nápad autor nedokázal rozvinout, ale přesto měl nutkavou potřebu roztáhnout příběh na cca 50 stránek, a tak hlavního hrdina prostě utíká před vraždícím lasem a jinak se nic neděje, jen pořád trousí nějaké nevtipné postřehy a přirovnání. Poslouchal jsem audioknihu namluvenou Martinem Myšičkou, který bohužel tuhle katastrofu nedokázal zachránit, naopak díky jeho herectví ještě víc vynikla její nevtipnost. Jako když vám dobrý kamarád skvělým způsobem vypráví špatný vtip. Nemohl jsem věřit, že má audiokniha jen hodinu a půl, připadal jsem si, jako by mě celou noc honilo laso :-)

27.05.2016 1 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Skoro dokonalé. Poslouchal jsem jako audioknihu a několikrát se rozchcechtal nad autorovými vtípky, většinu času obdivoval jeho hru s jazykem a napjatě sledoval detektivní příběh, který vás protáhne nejrůznějšími zákoutími Prahy i Mexikem a představí širokou škálu postav a postaviček. Zmatený a celkově nepovedený závěr mě přesto donutil uvažovat o čtyřech hvězdičkách, nakonec ale za pět. Určitě doporučuji.

27.05.2016 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Je mi to strašně líto, ale kdyby tahle kniha nebyla od Glukchovského, vůbec bych ji nedočetl. Metro 2034 je proti tomu veledílo. Absolutně nesympatický hlavní hrdina i všechny ostatní postavy, ale bohužel ne v zábavném slova smyslu, jen prostě nikomu nemáte důvod držet palce. Námět vypadá docela slibně, ale příběh se táhne a zmatený styl připomíná spíš míň povedené knihy od bratrů Strugackých, než mého oblíbeného autora. Mohl to být slušná povídka, ale za 700 stránkový román si autor nezaslouží lepší hodnocení. Přečtěte si radši Soumrak ;-)

27.05.2016 2 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Určitě doporučuji přečíst, myšlenky v knize jsou originální a mnohé příklady chyb v úsudku vás překvapí. Souhlasím ale s uživatelem "nickym", je zbytečně natažená a opakuje se (podobně jako Talebovy knihy) na 50 stránkách působí jako pětihodinový film. Proto jen 4*.

27.05.2016 4 z 5

Čarodějův učedník Čarodějův učedník Evald Flisar

Takovéhle nesmysly někdo bere vážně? Je snadné si říct, že jsem ještě nedošel do životní fáze, kdy dokážu podobná "moudra" ocenit, ale po čtvrtině jsem knihu vzdal a vracet se k ní nebudu. Příběh samozřejmě neexistuje, styl je toporný a celá knížka je jen sbírkou filozofických citátů a rad, ve kterých jsem moudrost hledal marně.

24.05.2015 1 z 5

Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech Mathias Énard

Mimořádně minimalistická knížka, psaná útržkovitým, trochu novinářským stylem. Ten kontrastuje s atmosférou tajemného Istanbulu, kterou se autor snaží vykreslit, i složitou osobností Michelangela. Celý děj se v podstatě odehraje na posledních pár stránkách, což je škoda, protože do té doby mě kniha spíš nudila.

24.05.2015 3 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Vynikající kniha, napínavá a čtivě psaná. Je škoda, že po tomhle námětu nesáhl režisér Ondříček při úvahách o filmu "Ve stínu", protože kniha má podobného hlavního hrdinu, ale nesrovnatelně propracovanější děj.

24.05.2015 5 z 5

Měsíc nad řekou Tejo Měsíc nad řekou Tejo Igor Malijevský

Den po dočtení si vybavuju jen pár povídek a nedá se říct, že by mě nějaká zaujala víc. Líbily se mi ty absurdnější kousky, naopak více autobiografické povídky (ta o prodávání fotek nebo o večírku) byly neuvěřitelně ubíjející, dokonce tak, že jsem se při čtení čtení zastavil a nahlas řekl "sakra, to je ale nuda!". Je to škoda, protože Malijevského styl se mi přesto líbil. Oceňuju jeho práci s jazykem, zajímavé postřehy a srovnání, ale nevadilo by mi, kdyby příště v knížce 27 povídek byla aspoň jedna pointa. Slabší tři hvězdičky, bohužel.

24.05.2015 3 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Ze začátku se asi budete bát, že tahle knížka skončí jako slátanina. V průběhu se přidá občasný strach z nejasného zla, kterému hrdina čelí. A na konci ten nahromaděný strach vybuchne v nadšení z perfektního a opravdu nečekaného závěru, který vás donutí přemýšlet. To už se mi u knihy dlouho nestalo. Nádhera, takový literární orgasmus :-) Kdybych mohl dát šest hvězdiček, dám je :-)

02.02.2015 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Forma ve většině příběhů vyhrála nad obsahem. Kniha se mi četla skvěle a líbila se mi víc, než film (hlavně proto, že z antiutopického příběhu o Sonmi udělali tupou střílečku), ale polovina příběhů byla velmi jednoduchá. Vezmu to příběh po příběhu:

Adam Ewing - tak trochu nuda s nejasným smyslem, kterou film podává lépe

Dopisy - vynikající, člověk nemusí mít skoro žádnou představivost, aby před ním ten floutek Frobisher i ostatní nesympaťáci ožili. Zároveň podle mě literárně nejlepší díky hudbě prostupující Frobisherovým psaním.

Záhada Luisy Reyové - vyloženě hloupá. Mám rád knihy Jeffreyho Deavera a Eda McBaina, nejen ve srovnání s nimi působí Luisa Reyová jako umaštěný rodokaps za desetikorunu a to i v částech, kde to evidentně nebyl autorův záměr. Zvrat střídá zvrat a čtenář jen vrtí hlavou

Slooshův brod - velmi zajímavě psaný i poutavý příběh, škoda jen, že i tady působí spojitost s ostatními násilně

Sonmi - jednoznačně nejlepší, nebojím se tvrdit, že předčí Krásný nový svět. Jen ten konec je na facku :-(

Timothy Cavendish - ucházející, ale až na začátek příliš obyčejný a ne tak vtipný, jak si autor myslel

Možná to tak ze slovního hodnocení nevypadá, ale přesto doporučuji, myslím, že bude bavit velkou většinu lidí :-)

05.02.2014 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nebýt ploché vedlejší linky s Wennerströmem, především nudného dojezdu knihy, dal bych určitě pět hvězd. Wennerström je taková "neosoba", která se v knize pořádně neobjeví, jeho mafiánské impérium je v příběhu přítomné jen proto...proč vlastně? Sám nevím, bohužel. Detektivní linka naopak strhující a navíc méně překombinovaná než u jiných autorů.

17.01.2014 4 z 5

Tajný agent Tajný agent Joseph Conrad

Tajného agenta jsem vzdal zhruba v polovině, je sice zajímavé, že se kniha z počátku minulého století tolik zabývá psychologií postav, ale dnes mi dílo nepřipadá zábavné ani obohacující. Autor například přeruší na deset stran dialog dvou policistů sáhodlouhou úvahou jednoho z nich o jakési excentrické staré dámě, známé jeho ženy, která má slabost pro hledaného anarchistu. Protože ji nechce naštvat, rozhodne se anarchistu krýt a pátrání odklonit. Zajisté se v tom ztratíte. Také dlouhé věty by mi nevadily, ale jsou neskutečně nepřehledné, jako neuspořádaný proud myšlenek.

14.01.2014

Obydlený ostrov Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Pro mě jsou všechny romány Strugackých docela málo čtivé, přestože mají zajímavý námět. Bohužel jako obvykle je kniha plná zvláštních popisů a toporných dialogů, ale příběh mě docela bavil.

22.03.2013 3 z 5

Temná aréna Temná aréna Mario Puzo

Velmi podařená prvotina Maria Puza s nesympatickým, ale o to lidštějším hlavním hrdinou a zajímavým prostředím poválečného Německa.

22.12.2012 5 z 5

‚K‘ znamená Kennedy ‚K‘ znamená Kennedy Mario Puzo

Nedočetl jsem, jeden z mých nejoblíbenějších autorů se pustil do clancyovského špionážního románu plného spiknutí a dopadlo to katastrofálně. Jakýsi fiktivní prezident jménem Kennedy proti všem - levicovým radikálům, islámským teroristům, pacifistickým studentům a jejich atomové bombě...Hloupá a zmatená nuda.

22.12.2012 odpad!