MP17 MP17 komentáře u knih

Havran Havran David Gemmell

Sice celou knihou prostupuje skličující deprese z toho, jak to s národem Rigantů dopadlo, ale autor nezapomíná pravidelně dávkovat emočně velmi silné a hřejivé momenty. Velká spousta opravdových hrdinů, tentokrát často i takových, kterým je cizí řešit spory násilím. A ten závěr? Nebudu nic prozrazovat, jen za sebe dodám, že dojemnější moment si od autora jen těžko vybavit.

29.12.2018 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Knihu vnímám jako takové krátké nadechnutí před dalším "plnohodnotným" dobrodružstvím ústřední trojice. Strhující, dramatická, ale bohužel docela krátká a postrádám také nějaké zásadnější zvraty. Ďuro ale prostě píše nesmírně poutavě, proto musím udělit i nyní vysoké hodnocení.

02.01.2018 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nechutná alkoholička, promiskuitní štětka, hysterická mrcha, agresivní macho, druhý agresivní macho.

Z toho fakt nejde vytřískat víc jak dvě hvězdičky.

25.11.2016 2 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Opravdu zvláštní forma detektivního románu. To "zvláštní" myšleno v dobrém. Chybí tu klasické novodobé schéma (oběť, první jasný podezřelý, vzápětí překvapivý obrat a drama na konci, to všechno prokládané osobními problémy hlavních hrdinů), vše je tu takové příjemně civilní (i když se jedná o policajty) a případ se vytváří nenuceně sám. Hlavní hrdina vede běžný život přepracovaného člověka a životní těžkosti (samota po rozvodu, únava z práce) řeší standardními způsoby (alkohol, nevázaný sex a opět práce), žádný odměřený, byť geniální, pošahanec se nekoná. Celkově jsem byl opravdu spokojený.

26.02.2016 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Po necelém roce další Minier a další kniha, která je tak poutavá, že mi až bylo líto, jak rychle sem jí přečetl. Proti Mrazu je Kruh méně strašidelný a napínavý, vynahrazuje to ale bližším seznámením s hlavním hrdinou a jeho minulostí. Velmi příjemný je fakt, že se kladné postavy příběhu nechovají idiotsky a nelogicky, to kolikrát není taková samozřejmost.

Nedá mi to, abych neporovnal - Cormoran Strike je proti Martinu Servazovi naprostý břídil.

04.11.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Další z mnoha knih, kolem kterých je větší humbuk, než si doopravdy zaslouží. Rowlingová umí psát poutavě, to ano, ale když už samotná zápletka za moc nestojí, těžko lze čekat, že z toho pak bude nějaké zásadní dílo. Atmosféra slabá, podezřelí nudní, odhalení nikterak šokující, to je prostě málo. Před časem jsem četl "Mráz" od Bernarda Miniera, tam se všudypřítomné (příjemné) napětí a strach dalo opravdu krájet - v "Hedvábníku" jsem takové pasáže postrádal, jedinou obavu, kterou čtenář této knihy má je ta, jestli bude mít hlavní hrdina na zaplacení taxíku/restaurace, nebo jestli mu zas nelupne v koleni, to vypovídá o všem.

12.04.2015 1 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky Dobrodružství veverky Zrzečky Josef Zeman

Nádherné ilustrace, promyšlený příběh, barvitý popis lesa a jeho obyvatel. Povedená kombinace naučné knihy a pohádky.

04.02.2015 5 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Čekal jsem to horší (dle zdejších komentářů), ale velké rezervy tam opravdu jsou. Ze začátku to bylo zajímavé, hlavně popis tehdejšího prostředí US sitcomů obecně a nastínění reakcí tehdejší divácké obce, ale jakmile tam začne autorka nastavovat zrcadlo současným podivným hyperkorektním úhlem, je to jen otrava. Tak nějak jsem si říkal - pokud by měla psát autorka knihu o seriálu Dva a půl chlapa, tak by to s ní muselo švihnout.

14.01.2020 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Ukázkový záporák a solidní míra napětí, nesedí mi tu moc ta šablonovitost, kterou Robert Bryndza praktikuje. Ten závěrečný střet dost násilně naroubovaný.

30.10.2019 3 z 5

Bílý vlk Bílý vlk David Gemmell

Gemmell v plné síle, zajímavý příběh vnitřně rozervaného hlavního hrdiny, který prostě musí ty zbraně do ruky vzít, protože si to vyžaduje zájem vyššího dobra. Druss jako doplňková postava funguje skvěle, je zajímavé sledovat jak se vyrovnává s příchodem stáří. Propojování dvou časových linií funguje výborně, čtenář pak lépe chápe Skilgannonovu složitou osobnost.

07.02.2019 5 z 5

Půlnoční sokol Půlnoční sokol David Gemmell

"Meč v Bouři" dostal ode mě po právu pět hvězdiček a příběh Connavarova nemanželského syna si s ním vůbec v ničem nezadá. Další zajímavé postavy (Rheg, Zuřivec, mladý Bran) na scéně, Connavar se v knize víceméně jen mihne, ale i tak hraje zásadní roli, pod tím vším pak Gemmell filozofující o vztahu lidstva a přírody.
Stejně jako u většiny jiných knih tohoto autora se musím ptát - jak je možné, že se to jeho dílo ještě nikdo nepokusil zfilmovat?

25.12.2018 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Na ty čtyři hvězdičky to jakž-takž dosáhne, ale že by to byla taková zábavná jízda, to říct nemohu. V porovnání třeba s J. Červenákem tomu chybí dynamika a určitá atraktivnost. Prostě suchopárná detektivka zasazena do historického prostředí.

29.01.2017 4 z 5

Film mám rád, předlohu neignoruje, ale jen jemně zkracuje, podle mě dobře vystihuje tu dobu a atmosféru knihy.

Kniha samotná je samozřejmě o dost intenzivnější a lépe člověka seznámí s fungováním Pomocných technických praporů. Vtipů a scének, kdy se čtenář směje nahlas je tu velká spousta, stejně jako sympatických a výrazných postav napříč profesemi a hodnostmi. Švandrlíkův humor je navíc vždy na úrovni a i když nešetří ve vyprávění vulgaritami, nikdy to není prvoplánové a vždy se to hodí.

18.07.2016 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Poctivé čtyři hvězdičky. Atraktivní prostředí, originální pojetí příběhu a pro mě osobně také zajímavé zmínky oblíbené hudby hlavního hrdiny. Autor věrohodně vystihuje všechny tři časová období, která se knihou prolínají, zjevně v tomto ohledu nic nepodcenil.

Rozuzlení bylo víceméně očekávatelné, pachatel mi rezonoval v hlavě také docela brzy, ale i tak nepolevovalo napětí až do samého závěru. Celkově spokojenost.

20.12.2015 4 z 5

20 x Čtyřlístek 20 x Čtyřlístek Ljuba Štíplová

Dárek k mým šestým narozeninám. Dodnes si pamatuji tu obrovskou radost, kterou jsem měl.

09.02.2015 5 z 5

Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat Od agamy po žraloka. Velký ilustrovaný slovník zvířat kolektiv autorů

Další z mých dětských přírodovědných klasik. Výborné ilustrace, přehlednost, ale zároveň obsáhlá informační hodnota.

09.02.2015 5 z 5

Peříčko Finista Jasného sokola Peříčko Finista Jasného sokola neznámý - neuveden

Lepší, než "příbuzná" Krása nesmírná. Bod navíc za ty hororové kresby.

05.02.2015 4 z 5

Kubula a Kuba Kubikula Kubula a Kuba Kubikula Vladislav Vančura

Jako malý jsem si cestu ke knize nenašel a jako dospělý (při pokusu číst knihu dětem) jsem pochopil proč. Použité vyjadřování pana Vančury je pro děti prostě složité na vstřebání a nebýt povedených obrázků Zdeňka Millera, knížka by je nezaujala vůbec. Skončili jsme někde v polovině a nejspíš jí ani dočítat nebudeme.

03.02.2015 2 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Tak po nějaké době opět Minier a opět fajn zážitek. Hlavní hrdinka v pohodě, žádná neschopná blbka na antidepresivech, jen možná ne tak výrazná, jak by asi mohla být.
Bohužel jsem jen opět "tušil, jak to bude" už zhruba od poloviny knihy a ani ty snahy autora odvádět pozornost někam jinam na mě moc nefungovaly.
A tu jednu věc jsem věděl prakticky ihned, možná by to chtělo příště od autora trochu víc rafinovanosti.

18.12.2023 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Průměr, Robert Bryndza má zjevně své kvalitativní mantinely, které nejspíš jen tak nepřekročí a možná vlastně ani nechce.

30.10.2019 3 z 5