moudivlacek moudivlacek komentáře u knih

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Kniha je jakýsi nultý díl série s Munchem a Miou. Mia zde je studentka policejní akademie a Munch je šéf nového samostatného oddělení vražd. Po záhadné vraždě 2 chlapců ve Švédsku se hodně podobný případ vyskytne i v Norsku. Munch dostane od svého kamaráda nyní ředitele policejní akademie tip na neobyčejnou a nezvyklou Miu. Munch velice rychle po seznámení ji přibírá do svého týmu.
A pak jsme svědky, jak takový tým vytváří pracovní teze, prošetřuje stopy, pátrá a pátrá. A samozřejmě není vše hned skvělé a hned vyřešeno. I odborníci se někdy utnou, někdy pomůže náhoda a někdy trpělivost a pídění po detailech. Mia tu zakusí opravdový "křest". Munchův tým je skvělý a i přes neúspěchy se valí dopředu.
I když se to na začátku moc nezdá, kniha nabírá každou stránkou na obrátkách a to jí vydrží až do konce. Skvělé.

23.02.2023 4 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Velmi reálně vylíčený životní osud porodní báby Patience z 20. - 30. let minulého století, včetně vzpomínek na její nešťastnou minulost. Líčení života z doby, kdy černí, byť už osvobození z otroctví, stále neměli stejná práva v životě jako bílí. Z doby, kdy domácí porody byly normální, kdy si lidé vzájemně vypomáhali, ale také si ubližovali. Patience přijímá jako svou výpomoc mladou černošku Bitsy, ale odmítá z ní udělat svou služku. Spíš je velmi brzy její kamarádkou. Obě mladé ženy v sobě nacházejí nejen kolegyni, ale i věrnou kamarádku. Příběh, kdy "pár hloupých" lidí se pokouší vzkříšit Ku-Klux-klan. Patience už nedoufá v lásku a ani v nic víc, přesto tu potkává svérázného nového veterináře, který se jí dostane pod kůži.
Příběh se mi moc líbíl, tak se budu těšit na další díl.

27.11.2022 5 z 5

Zabije tě Zabije tě Charlie Gallagher

Příběh domácího násilí, nad kterým vám hrůzou budou trčet vlasy, budete se třást zimnicí a prosit, ať té ženě Grace již někdo skutečně pomůže. Ale to není tak snadné, hlavně pro to, že Grace zprvu si pomoci nechce nechat. Inspektor Harry se vrací po dlouhém léčení a záhy vyšetřuje vraždu a přizývá si k tomu Maddie. Maddie je specialistka na zločiny domácího násilí a snaží se Grace zachránit. Vedlejší příběhy mi zprvu nedávali moc smysl, ale vše se krásně brzy spojí a vysvětlí. Závěr je velmi dramatický. A rozhodně na tento příběh, jen tak nezapomenu. Doufám, že brzy budou další díly. Silným žaludkům a pevným nervům doporučuji.

15.10.2022 5 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Chtěla jsem se odreagovat, chtěla jsem si užít s knížkou, pobavit i si z ní něco vzít. To vše mi poskytla tato kniha.
Je to sice první díl série, ale doporučuji nejdřív číst sérii Off-Campus, na kterou tato série navazuje. Seznámíte se tam s plno hrdiny, kteří se objevují zde, budete vědět, kdo je a s kým je. Není to nutností, jen doporučení.
Summer je živel, nezkrotná, krásná, zranitelná, jenže plno lidí v ní vidí jen bohatého hloupého fracka s vlivnými rodiči. Fitzy je samotář a vývojář videoher. Tichý člověk, který není rád středem pozornosti. Prostě pravý opak Summer.
Oba jsou k sobě přitahováni, ale je to problém - introvert versus extrovert, a těch rozdílů jsou mraky. Každopádně vtipné scény, ale i vážné, pro mne dost možný reálný příběh. Summer nakonec pochopí sama sebe zásluhou Fitzyho, ten zas, že někdy vyjít ze svého vlastního stínu je nejen potřeba, ale také síla žít dál svůj skutečný život.
Těším se na další příběhy této série. Pro odreagování a romantikům knihu doporučuji.

06.08.2022 5 z 5

Boháč z Park Avenue Boháč z Park Avenue Vi Keeland

Příběh dvou lidí, kteří nemají jednoduchý začátek své lásky. Dva protipóly, kteří se přitahují a odpuzují navzájem. Do toho vztahu ještě správná pubeťačka a černý kakadu, který situace "vylepšoval". Naoko obyčejný příběh šéfa a chůvy jeho neteře, jakých je kolem moře. Je tu ale mnohem víc, než jen pouhý sex či láska dvou lidí, je to o tom, že mezi námi jsou lidé, kteří jsou tu pro druhé, nezištně a s hlubokou láskou nám darují víc, než se někdy na první pohled může zdát. O lidech, kteří byť na první pohled slabí, jsou mnohem silnější, než se zdá.
Kniha, která mi dlouho zůstane v srdci, jejíž konec a mnohé vysvětlení jsem probrečela. A jsem ráda, protože vím, že to stálo za to. Knihu doporučuji.

19.05.2022 5 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Ještě teď se chvěju a třesu! Pschologické drama nejvyšší úrovně. Od prvního slova do posledního jsem se bála, třásla, doufala a věřila. O domácím násilí bylo napsáno mnohé, přesto jsem už dlouho nepřečetla tak drsně vylíčený příběh. Plno lidí nechápe, proč takové oběti to nikomu neřekli, oni by to tak udělali, nebo by to prostě hned zarazili. Takovým lidem bych doporučila si tuhle knihu přečíst povinně. Hlavní hrdinka si také myslela, že se jí to nemůže stát - a ouvej! Obava z odsouzení okolí, z trapnosti situace, z odsouzení, že si za to asi může sama, ale HLAVNĚ strach o své blízké - to jsou jedni z hlavních příčin, proč tolik obětí (dle mého) mlčí. A i když hlavní hrdinka to nakonec vyřeší rázným způsobem, přesto ji odmítám soudit. Nikdy jsem v téhle situaci nebyla, a doufám, že nebudu, a tak nemohu dát ruku do ohně, jak bych zareagovala já. Závěrem nutno říci, že bohužel takových obětí přibývá a je to hodně smutné. Příběh je ještě vygradován příběhem vězně odsouzeného k trestu smrti, který celou dobu tvrdí, že je nevinen. Hlavní hrdinka začne pochybovat, zda je vinen. Je tu nadhozena i otázka trestů smrti.
Milovníkům thrillerů a hlavně psychologických dramat tuhle knihu DOPORUČUJI!!!

18.04.2022 5 z 5

Katova dcera a čaroděj Katova dcera a čaroděj Oliver Pötzsch

Velice podařený další díl s mými oblíbenými hrdiny - Magdalenou, Simonem a katem Kuislem. Mám ráda řešení záhad, což mi tato série dává plnými doušky. A opravdu hlavní hrdinové nejsou "superhrdinové", kteří vše zvládnou bez jediného škrábance.
Zde se rozvíjí několik linek děje - vraždy v klášteře, ukradnuté hostie a "podivná záhadná" činnost nejdůležitějších mnichů kláštera. Opětovně nějaké to mučení, pátrání na zemi i pod ní. A samozřejmě hlavně boj lidí s něčím nečekaným a záhadným, tudíž velice strašidelným. A aby toho nebylo všeho ještě málo, bojuje Simon, a nejen on, s rozmáhající se epidemií.
Takže toho hlavní hrdinové musejí opravdu hodně rozlousknout a uvést vše na pravou míru. Konec je smutný, ale je to jako život sám. Někdy smutný a někdy veselý - prostě život. Moc se těším na další díl.

06.03.2022 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Tento příběh ukazuje, jak mýlit se je lidské, jenže bohužel někdy ta chyba má katastrofální účinky. Kate se svou chybou dostane do rukou uprchlého vězně, který kdysi byl pro ni víc než kamarád z dětství.
A jelikož je Kate pořád stejná, rozhodne se pustit do případu, který je uzavřený, každý ji od toho odrazuje, ale její srdce a intuice policajta jí říká, že je za tím mnohem víc.
Kate je takový buldok v sukních, občas mi připomíná detektiva Bosche od jiného spisovatele. "Nedělej to - udělám to" - to mi někdy přijde jako hlavní motto Kate. A tentokrát je smutné, jak pomalu si pravda hledá cestu na svět.
Těším se na další díl.

16.11.2021 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Páni! Tak to bylo něco! A já si myslela, že po prvním díle bude tady všechno jasné. A tak to tedy rozhodně ne! Je tu stará parta vyšetřovatelů v čele se Samem, ale ten brzy je postaven mimo vyšetřování, a je tu i starý známý Bishop. Ale není sám. A nejsou sami ani detektivové. Bishopa vyšetřuje FBI. Policie se mezitím snaží vyřešit únosy dívek. A dohadují se, zda je to Bishop či jiný sadistický vrah. A jak asi tušíte, tato 2 vyšetřování se různě prolínají, a výsledek je..... trocha vysvětlení Bishopovy minulosti a opět otevřený konec. Ten mě asi zničí, teď musím shánět další díl. Důrazně radím číst po řadě, abyste chápali souvislosti i samotné postavy.
Milovníkům thrillerů rozhodně doporučuji.

17.09.2021 5 z 5

Není úniku Není úniku Cara Hunter

Tomu říkám správná četba, alespoň pro milovníky detektivek a thrillerů.
Začátek příběhu začíná velmi smutnou scénou. Požár domu, z něhož hasiči vynesou mrtvé batole a téměř mrtvého staršího bratříčka. Rodiče zatím nenalezeni. A začíná se vyšetřovat. Detektiv Quinn byl degradován a svou velkou příležitost dostává detektiv Gislingham. Inspektor Adam Fawley "jen dohlíží". A hlavně bojuje v osobní rovině.
Každopádně velice brzy každý v týmu pochopí, že štěstí v téhle rodině rozhodně chybí...
Vyšetřování je proloženo úryvky života rodiny před požárem a reakcemi čtenářů na internetu. A i když se to nezdá, vše se točí okolo rodiny a lásky.
Skvělé a já se budu těšit na další díl.

06.05.2023 5 z 5

V temnotě V temnotě Cara Hunter

Skvělý začátek příběhu, který vypadá na jasně vytyčený směr. A už čtenář rozděluje osoby na hrdiny a záporáky, na oběti a násilníky. Jenže čím víc čteme, tím plno událostí dostává "jinou" barvu. Začneme lapat po dechu a říkat si, to je fakt síla. Otázka starších lidí, otázka, kam až "zajít", aby člověk dostal, co chce, otázka soudnosti, lidskosti, otázka lidských parazitů na těch, co se nemohou bránit. Super čtení

26.01.2023 4 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Kdo si myslel, že další příběh s psychologem Sebastianem a státní kriminálkou nyní v čele s Vanjou už nemůže přinést nic zajímavého či překvapivého, se víc mýlit nemohl. Vanja má před sebou své první závažné vyšetřování vražd, které nabírá na četnosti i rychlosti. Sebastian se na tom nepodílí, nyní si zplna vychutnává doušky jiného života. Je docela spokojený. Jenže vlastně on ani stranou být nemůže. Nejedná se tu jen o příběh vražd, ale i o Billa, který už v minulých dílech nemile překvapil. A tak nějak se vše prolíná a klube na světlo. Sebastian má také nového pacienta, takového podivína....
No prostě, dočetla jsem a hned jsem se dívala, zda je nový díl. A doufám, že také bude! Protože chci prostě vysvětlení!!!! Milovníkům série se Sebastianem rozhodně doporučuji!

10.10.2022 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Tato kniha mi opět dokázala, jak pravdivý může být název knihy v rámci vztahů. Příběh o malé holčičce, která se ztratila z rodinné oslavy. Jenže zjistíte, že to není jen o ní. Příběh o tom, jak velmi citlivě a hluboce děti vnímají všechny city a vztahy vůči nim. Jak si dokáží vše na sebe vztáhnout, jak hluboce a dlouho si sebou nesou pocit ublížení a křivdy.
Přesto je závěr zvláštní.... Každopádně skvělý a sympatický celý vyšetřovatelský tým. A záporáky? Ty poznáte hned, ale vůbec to na ději nevezme na ostrosti příběhu. Je to vztah dospělí versus děti. Nebude to moje tip kniha, ale zkusím časem i další díl.

14.07.2022 4 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Moc jsem se těšila na Eriku a Patricka, ale tenhle příběh byl pro mne takový zmatený. Hodně jmen, která se mi pletla, plno dějových linek, a i když se na konci protnou, bylo plno nevyřčeno doslova a plno událostí pro mne bylo matoucích. Každopádně Erika je přesně tou známou z minulých dílů, nikdy neposlechne Patricka, plete se do vyšetřování a dostává se do nebezpečných událostí. Překvapil mě mile policista Gösta, je vidět, že někdy nevidíme v člověku vše, co v něm je. Každopádně historická událost, události na internátní škole a soukromá událost Ebby byli na tuhle knihu dost. Stačilo by mi mnohem méně.
Ale i tak to nebylo špatné. Jsem zvědavá na další díl. A hlavně na dvojici Anny a Dana.

29.04.2022 3 z 5

Vražda na blatech Vražda na blatech Catherine Shepherd

První setkání s autorkou a já jsem spokojená. Patoložka Julia a kriminální komisař Florian se ukázali jako správná dvojka při vyšetřování se skvělou dedukcí a vzájemnou spoluprací.
První oběť je nalezena, aby záhy zmizela během převozu do pitevny. A tak začíná kolotoč vyšetřování, které jen tak neskončí. Julia má zvláštní dar dostávat se do problémů, a také je fakt, že o sebe nedbá. O to se mile a nevtíravě snaží postarat Florian, je to jeho kamarádka a on si jí moc váží. Oba jsou bystré mozky, a tak sice pomalu, zato neúprosně pokračují vpřed, aby dopadli vraha.
Příběh mě bavil a určitě se pustím do dalšího dílu.

24.04.2022 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Bububu!! Chcete se tak trošku bát? Sáhněte po této knížce, kdo má rád "duchařinu", tak tady dostane své. Daniel se stane novým zahradníkem tajemného sídla Craven Manor, nikdy se nesetkal se zaměstnavatelem, obklopuje ho ponurost a zanedbanost sídla, plno havranů a starý vyhublý kocour, ale vše, co potřebuje k práci, záhy má. Jenže chudák Daniel se nemůže rozhodnout, zda tu zůstat či bleskem prchnout.
A když ještě uvěří historce, která se o sídle povídá, a která se liší rapidně od toho, co si později vyslechl od zaměstnavatele, rozhodne se zasáhnout a vše změnit, otázkou je, jestli je historka pravdivá, nebo jestli to spíš ještě nezhorší. A když do toho všeho zmatku přijde zmetek Danielův bratranec, vše se mění a záleží na tom, komu a čemu uvěří Daniel a kdo si opravdu zaslouží pomoci.
Kniha dle mého nemá žádná "hluchá" místa a děj má spád od začátku do konce.

16.03.2022 4 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Jefferson je pro mne fascinující profiler se skvělou dedukcí a odhadem na lidi. Ale také s talentem vyprovokovat lidi kolem sebe, občas si z nich "tak trošku střílet". Každopádně jeho mozek je skvělý, špička svého oboru.
Nyní na pátrání po zrůdě vrahovi si vezme k ruce začínajícího policistu černocha Taylora, a i když nemá moc zkušeností, má "srdce policajta" a proto je dobrý. Později přibere ještě Taylorovu snoubenku se skvělým odhadem. Samozřejmě není vše tak jednoduché, ale Jefferson zná život ze všech směrů a koutů a rozhodně nemíní dopustit, aby zlo zůstalo nepotrestáno.
Pro odlehčení příběhu jej provází sázka mezi Jeffersonem, Taylorem a Hannah. Ta mě pobavila a rozluštění ještě víc.
Určitě budu pokračovat dále v sérii. Jsem zvědavá na další případ Jeffersona. A co vy?

09.03.2022 4 z 5

Šach a mat Šach a mat Ali Hazelwood

Už dávno nejsem mladá generace, přesto jsem se na knihu těšila. Trochu pomalý start, ale pak už to šlo. Sice šachy hrát neumím, ale příběh není odbornou publikací. Spíš příběh dvou mladých lidí, které činy jejich blízkých jim výrazně ovlivnily život. A každý zaujal k životu jiný postoj. Dva brilantní šachové mozky, dva lidé jsoucí tak sami..
. ...Aby ses rozhodla, musíš se podívat do své duše a být k sobě upřímná v tom, co doopravdy chceš. A ano, vím, že je to děsivé. Ale život je moc dlouhý, než by ho člověk prožil ve strachu.
..... Můžeš mít kolem sebe celý tým, ale když přijde na věc, jsi sama. Hraješ sama. Prohraješ, nebo vyhraješ sama. Jdeš domů a jsi sama.

18.03.2024 4 z 5

Temné ozvěny Temné ozvěny Loreth Anne White

Tenhle díl ze začátku je takový průměr, ale vydržte jako já a budete odměněni velice podařenou detektivkou. Ale opravdu doporučuji číst sérii popořadě, protože pochopíte více a rychleji chování hrdinů z prvního dílů, kteří zde zasáhnou do děje.
Prvotní čin, krádež kořalky dvěma mladistvými se zvrtne, když se stanou svědky něčeho, co zprvu moc nechápou. Do města dorazí seržantka Rebeka, která váhala zajet za otcem, opilcem a konspiračním teoretikem. A náhle je pozdě a ona mu přijela zařídit pohřeb. Sebevrah. S touhle myšlenkou se ale nedokáže smířit. A ještě navíc tu potká muže, který jí kdysi zlomil srdce, a navíc byl údajně poslední, který viděl otce živého. A stále jí běží hlavou poslední slova otce, že tento muž Ash lhal a ona tehdy také.
A tak se Beky rozhodne vše prověřit, chce očistit otcovo jméno a pohřbít ho důstojně. Ale Ash a ani nikdo jiný její vyšetřování zrovna nevítá. Navíc Ash jí dává najevo, že nikdy na ni nezapomněl, ví, že tenkrát udělal chybu, ale moc by chtěl vše změnit.
Jenže zlo má jednu zásadní vlastnost, odmítá se jen tak vzdát, a je mu jedno, jestli jsou do toho zataženi děti či dospělí, jestli někomu ublíží, zničí pověst a podobně. Na druhou stranu pravda se také nevzdává, i když se hned neukáže, neznamená to, že si nehledá cestičku na povrch.
Velká zima, samý sníh okolo, odlehlé oblasti, víra, naděje, ale i strach a touha jít přes mrtvoly, to vše tu najdete.
I když bylo z mého úhlu pohledu velké napětí až ke konci příběhu, i tak jej hodnotím vysoko. Moc se mi to líbilo a budu doufat v další díl.

17.03.2024 5 z 5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Začátek hodně smutný, konec ještě smutnější, řekla bych tvrdá realita současného světa. A lichotivé to rozhodně není.
Madison jede poprvé do práce znovu jako detektiv a zahlédne auto mimo cestu a záhy zaslechne dětský pláč. A tak začíná divoká jízda. Je to příběh o tom, že netrpí jen samotné oběti, ale i jejich rodina a příbuzní, někdo se dostane ze smutku a žalu sám, někdo s pomocí a někoho stravuje celou dobu pomsta....
Nate má zase okusit, že otec Connor rozhodně s Natem ještě neskončil a dá mu zakusit, jak moc blízko je Nate k tomu, aby zase skončil v cele smrti. Tentokrát to ale Connor přežene a Nate je rozhodnut tentokrát zachránit ty, na kterých mu záleží stůj co stůj, a pomstít ty, kteří již samy nemohou.
Madison se potýká nejen s kolegou detektivem Douglasem, ale i tvrdým přístupem nové šéfové. Ale všem jim jde nakonec o jedno, najít pravého vraha. Přijít na to, kde je opravdu pravda. A ta rozhodně je tak krutá, že i tvrdá šéfová odhalí své dobré lidské srdce.
Konec napovídá mému umu, že by časem mohl být další díl. Až bude, určitě po něm sáhnu.

20.01.2024 5 z 5