momo67 momo67 komentáře u knih

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

Pri nových objavoch v genetike a pokrokoch v robotike je otázka nastolená v tejto knihe "kedy prestávame byť ľuďmi" na programe dňa. Kniha bola napísaná v roku 1985 ale svojim posolstvom je nebývale aktuálna.

26.08.2022 4 z 5

Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence Novacén: Nadcházející věk hyperinteligence James Lovelock

To čo Dan Brown opísal v Počiatku v románovej "fikcii" sa zdá byť aj podľa tejto knihy znepokojujúco pravdivé. Takže asi naozaj nastáva nie konec vodníku v Čechách ale koniec ľudstva na Zemi.

20.08.2022 5 z 5

Putinovi ľudia Putinovi ľudia Catherine Belton

V tejto knihe som objavil čaro nechceného. Dozvedel som sa ako sa z privatizačného gangstra stane demokrat po tom čo sa pokúsi predať národné bohatstvo globálnym korporáciam (aj keď určite nebolo úmyslom autorky poučiť ma v tomto smere). Už po čítaní knihy "Veľká čínska kapitalistická revoluce" som si uvedomil, že viaceré štáty si uvedomili, že liberalizmus a demokracia nie sú siamské dvojičky. Základný problém je staré rímske "cui bono". Globalisti si myslia, že všetko prírodné bohatstvo by malo patriť všetkým (teda samozrejme iba tým globálnym korporáciam). Nacionalisti (Orbán, KGB, Módi, Bolsonaro, KS Číny atď.) zase, že svoje prírodné bohatstvo by si mali spravovať jednotlivé krajiny. A jedna poznámka pre Bulata. Je to snáď u nás iné s tým rozdielom, že rádovo sa pohybujeme v iných číslach? Keď som čítal obvinenie Fica a Kaliňáka tak a to kľudne mohlo vložiť do tejto knihy a nikto by si nevšimol, že je to z iného štátu.

09.07.2022 4 z 5

Šum: O chybách v lidském úsudku Šum: O chybách v lidském úsudku Cass R. Sunstein

Kniha ukazuje, že je veľmi ľahké dostať sa do problémov a naopak zbaviť sa ich, nie následkom zlovôle alebo dobromyseľnosti konkrétnych ľudí rozhodujúcich o Vašom osude, ale prostredníctvom šumu prítomného pri ich rozhodovaní. Až teraz som si uvedomil ako veľmi šum zasahuje do našich životov.

08.07.2022 4 z 5

Dzwille Dzwille Jaroslav Velinský

Snažil som sa.

25.06.2022 1 z 5

Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránit Yascha Mounk

Pomenovanie príčin dnešného stavu je pomerne presné. Ale pri nápadoch ako z toho von sa autor vyhol odpovedi ktorá sa sama ponúka. Za stavu keď malé percento ľudí vlastní prakticky všetko bohatstvo je demokracia iluzórna. Potom je totiž prakticky jedno či za Vami stojí Komunistická strana Číny, Putinova KGB alebo Váš účet v banke (prípadne vlastníctvo akciií). Musíte si iba dať pozor aby ste tých 99,9 % príliš nenaštvali.

18.06.2022 4 z 5

Dobré úmysly nestačí: Jak smysluplně pomáhat díky efektivnímu altruismu Dobré úmysly nestačí: Jak smysluplně pomáhat díky efektivnímu altruismu William MacAskill

Že dobré úmysly môžu mať katastrofálne následky spieva už Ivo Jahelka v "Baladě o pozitivním dopadu školení z bezpečnosti práce". A všeobecne platí, že tí čo môžu najviac rozdať najmenej rozumejú tomu čo by najviac zlepšilo situáciu tých najchudobnejších.

07.06.2022 4 z 5

Parazitická myseľ: Ako infekčné myšlienky zabíjajú zdravý rozum Parazitická myseľ: Ako infekčné myšlienky zabíjajú zdravý rozum Gad Saad

Vynikajúca kniha. Som zvedavý či niekto nájde odvahu vydať ju aj v češtine.

07.06.2022 5 z 5

Kniha pomáha pochopiť mnohé z toho čo sa dnes vo svete deje vrátane vojny na Ukrajine.

21.05.2022 5 z 5

Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Pavel Šplíchal

A bude horšie. Ale netreba sa báť. Nie všetci schudobnejú. V priemere sa budeme mať lepšie.

19.05.2022 4 z 5

2084 2084 Jiří Polák

Bežný detektívny román. A možno v dnešnej dobe nechcene aktuálny. Mocní tohto sveta svet nechcú ovládnuť, aby ho zničili. Je to oveľa horšie. Oni ho chcú ovládnuť, aby ho vylepšili tak ako to závere románu hovorí de Vernie "jsem přesvědčen, že jednám v prospěch tohto státu".

17.05.2022 3 z 5

Sex bez ľudí, mäso bez zvierat Sex bez ľudí, mäso bez zvierat Jenny Kleeman

Tak to je sila. Až po prečítaní tejto knihy som si uvedomil ako ďaleko sme v porušovaní rôznych tabu. Zasa už raz trháme zakázané jablko zo stromu poznania. Našťastie pre mňa sa možno nedožijem vyhnania z raja.

07.05.2022 5 z 5

Budoucnost svobody Budoucnost svobody Fareed Rafiq Zakaria

Nedá mi než súhlasiť s citátom od Kiplinga uvedeným v tejto knihe "Moc bez odpovědnosti je odvěkou výsadou běhny". Kniha bola napísaná pred takmer 20 rokmi,
ale vysvetľuje mnohé z toho čo sa deje dnes.

25.04.2022 5 z 5

Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi Rozvrat: Jak se národy vyrovnávají s krizemi Jared Diamond

Nesmierne aktuálna kniha. Najmä v dobe keď mopslíci štekajú uvedomujúc si, že si to môžu dovoliť lebo ich pán drží na vôdzke. Sebareflexia je to čo aktuálne potrebujeme. Prípad Fínska je tejto dobe doslova učebnicový. Pri čítaní tejto knihy mi napadla aj iná kniha od Nassima Taleba "Nasadit vlastní kůži" a film "K zemi hleď". Z nášho konania sa úplne vytratila empatia. Politici sú ochotní bez výhrad obetovať najmä tých druhých.

17.04.2022 5 z 5

Hra na třetího Hra na třetího Jiří Hájek

Tak to chodilo. Pohľad zo zákulisia moci. A to rozdelenie na technointeligentov a ostatných má platnosť trvalú.

17.04.2022 5 z 5

Řád není všechno: 12 dalších pravidel pro život Řád není všechno: 12 dalších pravidel pro život Jordan B. Peterson

V dnešnej dobe nezodpovednosti a užívania si života sa táto kniha číta ako zjavenie. Pripomína nám, že sloboda ak má byť ozajstná musí byť spojená vždy so zodpovednosťou - voči sebe, rodine a spoločnosti. A dáva nám nádej, že ak takýto typ slobody prijmeme naplníme svoj život. A že napriek všetkému stojí za to žiť.

03.04.2022 5 z 5

Soumrak demokracie Soumrak demokracie Anne Applebaum

Súhlasím s kiddlinkou. Kniha je o Applebaumovej a nie o demokracii. Nedávno som čítal Šok z budúcnosti od Tofflera (napísanej pred 50 rokmi), kde už vtedy varuje pred rýchlosťou vývoja a problémami s tým súvisiacimi. Demokracia už dávno neexistuje preto nemôže nastať jej súmrak. Moc v svete majú korporácie a obávam sa, že pravdu má Ondrej Herec v knihe Dobre organizovaný netvor, že ich moc sa vymkla akejkoľvek kontrole zo strany ľudí.

15.03.2022 1 z 5