mol378 mol378 komentáře u knih

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Poprvé čteno ještě na střední škole a během let již několikrát znovu. Napínavé, zajímavé, stále čtivé, přináší i spoustu informací o světě, drastické popisy života ve vězení a vyhnanství, při útěcích čtenář zažije pocit osvobození spolu s hlavní postavou a drží jí palce ať už je v právu, nebo není. Nejlepší číst zamlada, než člověk propadne skepsi, pak už si tak dokonale nevychutná fantastický dobrodružný příběh a moc přemýšlí...

29.07.2019 5 z 5

Bretaňský příboj Bretaňský příboj Jean-Luc Bannalec (p)

Já vám nevím. Atmosféra prvního dílu zůstala, spíše se prohloubila. Lákavá krásná svérázná Bretaň, plná sympatických domorodců, se zajímavou historií, krajinou, počasím, jídlem, prostě esprit. Sympatický komisař. Zajímavý případ. Autor si vystačí bez krve, explicitního násilí a vulgarit. Tak proč, sakra, se mi to tak táhlo? Myslím, že vím. Ty dialogy! Ty jsou tak suché!!! Bez špetky humoru, bez špetky emocí, až na komisařův tichý protest vůči nabubřelému blbovi ve veřejné funkci, který se mu plete stále pod nohy, a jeho averzi k podlézavému aktivnímu blbovi ve funkci komisaři podřízené. Vyvažuje to krásně nejednoznačný závěr, ten se mi moc líbil, a vůbec nevadilo, že jsem od začátku tušila, kdo je vrah - i když jen naznačený. Ale dám holt tentokrát za tři. Nicméně myslím, že se k sérii ještě vrátím - pro ten atlantský vítr, jasné světlo a chuť slané vody ve škebli ústřice.

06.09.2022 3 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jsem trochu na rozpacích. Čtena hlasem Petry Špalkové se poslouchala kniha výborně, poslechla jsem ji téměř v jednom zátahu a moc mě zajímalo, o co jde v životě Eleanor a jak to dopadne. Téma osamělosti a života Eleanor ve vlastním světě zpracováno výborně. Nebylo divu, že je taková, jaká je. Jen ta rychlá změna byla málo pravděpodobná. Všichni kolem byli tak strašně hodní, vstřícní a tak nápomocní změnit její poměr k nim samotným... Poněkud nereálné, trochu naivní. Nicméně pozitivní, a nejen soucit, ale i naději v lepší zítřek vzbuzující. A lze se i něčemu přiučit ohledně budování vztahů a vůle zbavit se předsudků a prvoplánové kritiky.

26.08.2022 3 z 5

Velice dlouhé schody Velice dlouhé schody Jaroslav Velinský

Toto byl první díl série, u kterého mě vnější okolnosti donutily přečíst si vždycky jen před spaním pár stránek. Ale Ota Fink se prostě musí zhltnout, páč je k sežrání! I když poněkud zvážněl. A jako obyčejně - nejkrásnější je na knize duch místa a doby! Těším se na další díl a bojuju sama se sebou - hned teď, nebo si ho šetřit a těšit se?

02.09.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dobré to bylo, lehký nadstandart. Solidní kriminálka se vším všudy, ve vyšetřovacím týmu typy sympatické, některé příjemně prudší letory. Nechybí pablb, který všechno zná a ví a málem všecko zkazí. Je tam napětí, i když pachatel je čtenáři předem znám - pěkně odpudivý týpek, nenápadný oslizlý zatuchlý prďola přesvědčený o vlastní intelektuální výjimečnosti, s tajně přebujelým egem, touhou po životní roli alfa samce a pocitem permanentní nedoceněnosti okolím a zejména ženami, do kterého by nikdo neřek, že je ve skutečnosti hnusný brutální psychopat, který si mučením získává respekt a vražděním vyřizuje účty za svůj podělaný život. S podezřením se dívám na kolegu z kanceláře ve druhém patře ... jdu si pro jistotu do auta pro hasák!

27.01.2020 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Detektivky od Rowlingové mě baví, dokázala, že neměla jen štěstí na volný trh s Harrym Potterem, ale opravdu umí psát.

23.09.2019 4 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Sedmikostelí a Lord Mord - dva černé pražské romány, oba skvělé, nevím, který se mi líbí víc. Autor zná historii, z té vychází a v Sedmikostelí nám předkládá vizi návratu hluboko do ní - jako odezvu k přetechnizovanému světu, v němž přestává být místo pro člověka a jeho duchovno. To vše charakteristickou absurdní formou. Škoda, že film podle tohoto románu, který chce natočit Jiří Strach, nebude patrně natočen nikdy. Z finančních důvodů. Ale při četbě běží čtenáři znalému Prahy před očima jeho vlastní film a kdykoli jdu Resslovkou, dívám se po díře v zábradlí, zaplněné uťatou hlavou...

18.09.2019 5 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Četla jsem poprvé asi ve čtrnácti a je to plnotučná dobrodružná romantika. Až nyní ale chápu, kolik mi to pro teenagera přístupnou formou dalo informací o životě v Anglii za Charlese II. Stuarta. O tom, jak vypadal Londýn, o divadlech, životě v královském paláci, o historii vůbec. Hraničí to sice těsně s pokleslou literaturou a místy je hranice překročena, ale když jsem teď viděla seriózní seriálový dokument BBC Hospodyně, hampejznice a hrdinky https://www.ceskatelevize.cz/porady/11364110347-hampejznice-hospodyne-a-hrdinky/dily/, došlo mi, co všechno jsem jaksi mimochodem při četbě o milostných a jiných eskapádách krásné Ambry fakticky načerpala. Je to jednodušší literatura, hlubší úvahy pro dospělé nečekejte, hlavně teda ta láska, ale něco to do sebe opravdu má, autorka prokázala velikou znalost prostředí a popsala je mistrovsky. Proto tedy 4 hvězdy.

02.09.2019 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Jako dítě mě to děsně bavilo a zakončení uspokojilo i můj dětský smysl pro spravedlnost - zlo bylo po zásluze potrestáno. Nevadil mi ani malinko tendenční styl - zlý bohatý x hodný chudý - a nevadí mi dodnes, ačkoliv jinak se vyhnu bolševické agitce na sto honů. Hlavní hrdina Frantík byl sympaťák!

26.07.2019 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Slabší než Vzplanutí, dost průhledné. Nicméně čtivé, lehké, oddychové, vyšetřovatelé sympatičtí a já si přečtu hned i další díl série, nějak mi Březina momentálně přišel k chuti.

28.02.2023 3 z 5

Efektivně mrtvá žena Efektivně mrtvá žena Václav Erben

Detektivka staré školy s dneska úsměvným pozadím vraždy. Tehdy ovšem byla emigrace jedním z nejtěžších zločinů. Moc mě baví domácí reálie, oblíbit si lze i tým vyšetřovatelů, i když Michal Exner není věru můj typ. Uvěřitelný popis pátrání, žádné šoky, přiměřeně napínavá poklidná četba na víkend. Moje první Exnerovka, a zkusím další. Znám je ale z filmových zpracování a srovnávám jednotlivé představitele Michala Exnera.

28.11.2022 4 z 5

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Čtivé, napínavé, nikoli přehnaně brutální, sympatický hlavní hrdina, sympatických postav tam bylo víc. Ano, mnohé jako bychom už někde někdy četli. Po prvních několika stranách jsem vykřikla: On ten námět ukrad! No, možná si vypůjčil, ale co ještě nebylo dosud napsáno? Prostředí elitářské internátní školy, která z rozmazlených bohatých spratků může udělat rozmazlené bezcitné a kruté sobecké spratky a později všeho schopné lidi. Nebo také nemusí. Trochu jednobarevný čestný detektiv s intuicí, soucitem a taky odvahou, za kterou bývá příliš často bit nejen fyzicky. Se soukromým životem, který ženy rozněžňuje :-)). S láskou ke psům. Bez negativních vlastností. Možná klišé _ ale kruci, proč ne? Jsou to přece pohádky dospělých, kde dobro vítězí nad zlem! Má to atmosféru. Je to napsané obratně, nechybí drobné stopy humoru a momenty překvapení. Ráda si přečtu další kousek série a budu Maxovi, Scout i Stanovi drzet palce.

21.03.2022 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Četbu jsem zahájila s velkou chutí, nalákána příznivými ohlasy a recenzemi. První čtvrtina knihy se rozvinula slibně a pak už jen nuda, úhor a poušť bez nápadu a jakékoli gradace, ke konci jsem doskákala letem světem. Naprosto souhlasím s komentářem od snimcibdim níže. Druhou hvězdu dám jen za atmosféru starého hotýlku, která ale bohužel vyčpěla po několika stránkách.

08.03.2022 2 z 5

Cesta pro vraha Cesta pro vraha Jaroslav Velinský

Vyřazené z provozu kvůli zlomené ruce a v těch mrazech, co teď jsou, mi Ota dělal tak příjemnou společnost, jak už dlouho nikdo. Rytíř a zastánce nejen žen, s pochopením pro jejich slabosti a s vlídnou pozorností a starostlivostí. Humor nechyběl, i když se mi jevil o něco méně třeskutý než obvykle, ale bylo ho tam akorát. Příběh místy malinko za vlásky přitažený, ale to už k Otovým případům patří. S každým dalším přečteným Otou Finkem skládám autorovi hold za invenci a schopnost darovat radost a pohodu. Těším se na další kousek a zároveň _ musím šetřit... Čtěte!

08.03.2022 5 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Přečteno několikrát. Jak já tu knihu miluju - čistokrevná nenáročná sranda. Hlavně ty drobné recesičky. Mírně ujeté, inteligentně vtipné - vždy mě to příjemně přenese mimo realitu a přes smutné a negativní vlivy debilů s velkým egem bez stopy jakéhokoli smyslu pro jakýkoli humor na mé žití. Velmi osvěžující!

07.06.2021 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Nejoblíbenější urbanovina, čtená hned po vyjití a stále znova s velkou chutí v nepravidelných intervalech, když mě přepadne touha ponořit se do temného bahna Páté čtvrti, smradlavých uliček, které k fatální škodě pohltila Bestia triumphans, mezi bizarní postavy a do lehkého fantasmagorična. Spolu se Sedmikostelím špička noir románů autora, fascinující a fantazijní.

29.03.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Vynikající, napínavé, složité, absurdní - co z toho vyleze? A vylezlo! To není samo sebou, to jen tak nevymyslíš, autorka musela cosi prožít a odžít. Skvělé!

08.01.2021 5 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Poklidná severská detektivka, žádný akcí nabitý thriller. Velmi dobře se čte a udržuje čtenáře hezky v napětí (s jednou výhradou - dědova tajnosnubnost je dost otravná a nepochopitelná, jak furt jenom naznačuje, co všecko tuší a stejně věděl prd). K tomu zajímavé reálie švédského ostrova a přehlídka nejrůznějších lidských povah, charakterů a motivací. Rozuzlení jsem trošku tušila, ale to nebylo na závadu - jisté nebylo nic. Doporučuji.

07.07.2020 4 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Přečteno bleskově - četlo se to moc dobře. Ach Rose, střelená, roztomilá, chytrá, sympatická, přecitlivělá, třeskutě hubatá a zábavná Rose s osudovým tajemstvím. V knize nacházím paralelu mezi ní a ústředními protagonistkami, které byly obětí vražd - všechny byly v dětství nějakým způsobem znevýhodněné, ale zatímco ony si nevěděly s životem rady a naučily se všechny a všechno zneužívat a klouzat jen po povrchu, Rose se přese všechno sama vypracovala. V knize je stejnou měrou obsaženo napětí a psychologické aspekty mnoha postav, poctivá detektivní práce jaksi tentokrát chybí - napomáhá jí podezřele mnoho náhod a vyšetřovatelé přicházejí k výsledkům jako slepí k houslím - ale odpouští se. A na konci konečně jednou nebyl na hranici smrti Asad. Jdu na zatím poslední díl série s velkou zvědavostí, jak to s Rose, Asadem a Carlem (Hardym a Monou) bude dál. (A třeba se v něm autor vrátí i k velbloudímu humoru.)

08.06.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Knihy téhle série ode mě vždy na začátku vyžadují soustředění a poctivě se tak po stou stránku musím začíst - pak už to jede. Po dost odlehčeném Nesmírném bylo tohle docela drsné. Opět mrtvol na mnoho hrobů, ale události, které k zabití těch lidí vedly, byly docela hnusné - zneužívání systému, zneužívání lidí, pokusy o eugeniku v nacistickém stylu, prachsprostý primitivismus a bezohlednost. Asad jako vždy tajuplný, ale sympatický, Rose střelená, ale výkonná a zábavná, Carl trochu váhavý, ovšem vždy morálně na pravém místě. Sehraný tým. I film podle této knihy natočený je dobrý, výborně obsazený. Sháním další knihu série a těším se na ni.

04.06.2020 5 z 5