Mojepočteníčko Mojepočteníčko komentáře u knih

Literární reportáže Literární reportáže Alena Wagnerová

• Kniha Literární reportáže je výběrem z autorčiných nejlepších textů, napsaných mezi lety 1965–2018. Škála zpracovaných témat je opravdu pestrá. Naleznete tu výpovědi žen, které při Pražském povstání přišly o své muže, mnohdy i syny. Dozvíte se o založení odbojové skupiny Předvoj, vzniklé během okupace. Podíváte se do Košic nebo do vily Tugendhat. A mnoho dalšího.

• Tato kniha mi zprostředkovala spoustu poznatků nejen z historie, ale i z mnoha dalších oblastí. Nechybělo vyprávění pamětníků, citace z dopisů či dobových kronik. Všechny informace byly podány jasnou, srozumitelnou a čtivou formou, proto věřím, že je kniha dostupná i těm z vás, kteří literatuře faktu zrovna nehovíte.

• Líbilo se mi, že mě autorka dokázala nejen poučit, ale i zasáhnout na tom správným, citlivým místě. Navíc mnohdy vyjadřuje svůj vlastní postoj ke konkrétním tématům a v průběhu či na konci klade čtenáři podnětné otázky k zamyšlení.

• Literární reportáže tedy za sebe můžu jedině doporučit.

08.02.2023

Čuprmani - Případ Zvíře Čuprmani - Případ Zvíře Zdeněk Ležák

• Dětský knížky zařazuju do svýho čtecího repertoáru moc ráda. Vypnu, odpočívám, tu a tam se zamračím nebo rozesměju nahlas. A přesně takhle to bylo s knížkou Zdeňka Ležáka – Čuprmani.

• Petr a Monika jsou sourozenci. Péťa je samotář a trochu podivín. Nemá kamarády a od spolužáků vyfasoval hned dvě přezdívky. Jenže pak potká Spajdyho, který se přistěhuje do jejich městečka. Věří, že je superhrdinou a o tom samém se snaží přesvědčit i Péťu.

• Monika sice kamarádku má, ale co si budeme, holčičí kolektiv je prostě někdy náročnej. O tom, co chce jednou v životě dělat, má jasnou představu. A protože si investigativní novinařina žádá mnoho zkušeností, při první příležitosti se vrhne do akce.

• Moc se mi líbil Moničin nadhled nad mnohdy protivnými spolužačkami. Uměla rozlišit, co je a není správný nebo dát kamarádce druhou šanci. Spajdy zase věřil sám v sebe, i když se mu spolužáci mnohdy posmívali kvůli nadváze. Pichlavé poznámky hodil za hlavu a k obdobnému postoji se snažil vyburcovat i zakřiknutého Péťu. Nejsem detektivní nadšenec, proto se mi zápletku předčasně rozluštit nepodařilo. Opravdu – nedala jsem to ani v dětský knížce :) .

• Jedinou věcí, která se mi na příběhu nelíbila byl způsob, jakým maminka viděla svého syna. Nedokážu si představit, že bych svoje dítě někdy nazvala stejně.

• Pokud se rádi vracíte do dětských let a ještě radši zavzpomínáte na dobrodružství, která jste při svých toulkách denně zažívali, pak věřím, že se vám knížka bude moc líbit. A dětem zrovna tak :) !

30.12.2022

Polib mě Polib mě Stella Tack

• Během Vánoc tematicky laděnou četbu nevyhledávám. Ale většinou sáhnu aspoň po jedné romantice bez toho, aniž bych od ní očekávala něco navíc.

• Ivy pochází z bohaté rodiny. Nepatří však mezi rozmazlené holčičky a moc dobře si uvědomuje, že by od života chtěla víc než drahé oblečení, kosmetiku a účast na významných akcích. Její nový, svobodný život má začít na univerzitě. Jenže rodiče s vlastním výběrem školy souhlasí pouze za předpokladu, že Ivy bude všude doprovázet osobní stráž.

• Tohle čtení bylo sladší než cukroví, který jsem si k němu nakládala na talíř. Zimu nesnáším, ale tenhle příběh mě dokázal zahřát. Jako když se schováte pod svoji oblíbenou deku (já jsem to teda průběžně obohacovala ještě o svařák :) ) Taky jsem zavzpomínala na vysokou, všechny svoje lásky i některá přátelství.

• Pokud máte rádi romantiku, u který si odpočinete a třeba se i trochu zasníte, pak vám knížku můžu jen a jen doporučit.

27.12.2022 3 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

• Knížka Havraní dvůr nemohla přijít v lepší moment. Otvírala jsem ji ve chvíli, kdy bylo zataženo, pršelo a všude kolem poletovaly zbytky barevnýho listí.

• Příběh vypráví o dívce, která pochází z velmi chudé vesnice. Grizelda, stejně jako mnoho dívek před ní, touží svůj osud změnit. A tak se vydá na cestu do tajemného kláštera, opředeného mnoha legendami. Doufá, že jí pobyt mezi tamějšími řeholnicemi časem zajistí lepší život. Krátce po vstupu do kláštera se však všechny její sny promění v noční můru.

• Ačkoli nepatřím do cílové čtenářské skupiny, byla jsem s příběhem moc spokojená. Možná tomu napomohl i fakt, že jsem ho z knihovny vytáhla v pravou chvíli. Měl perfektní atmosféru. Já osobně jsem do kostela vstoupila jen několikrát za život při různých příležitostech. Moc jsem nevyrostla, ale kdybych se v tu chvíli mohla zmenšit a být neviditelná, udělám to. A přesně takový pocity mnou prostupovaly, když Grizelda do kláštera vstoupila. Tíseň.
Strach z neznámého, tajemného, zlého. Fuj! Mrazí mě ještě teď!

• Kniha je primárně určená mnohem mladším čtenářům. A za mě, rozhodně ano! Temné prostředí, statečná dívka, magie, tajemství, přátelství, pomsta a přiměřená dávka násilí. Pokud bych měla volit mezi tímto titulem a mnohými dalšími, které do kategorie young adult spadají, volím rozhodně Havraní dvůr.

19.11.2022 3 z 5

Vše, co k tobě cítím Vše, co k tobě cítím Nora Welling

Já vám teda řeknu - dostat se k nějaký tý romantice skoro až na konci srpna, to je docela prekérka. Ale co, nakonec pro vás jednu přečtenou mám...
Linda si vezme na hrb docela těžkej úkol. Rozhodne se odjet z Německa, aby předala dopis svého zesnulého pacienta jeho otci. A tím není nikdo jiný než charismatický Damián, který žije ve Španělsku a je proslulý svou prací s koňmi.
Nejspíš si nemusíme věšet bulíky na nos. Všichni víme, jak takový příběhy končí. Já jen chci, abyste věděli, že tenhle za přečtení stojí. Mě se líbil moc. A nejen proto, že mi prostředí koňský stáje není cizí. Čtivý, nepřeslazený, dotýkající se vážnějších témat. Krásný popisy, při kterých představivost pracuje na plný obrátky, to všechno okořeněný špetičkou erotiky. Co chcete v létě víc

19.11.2022 4 z 5

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Poprvé v životě jsem se pustila do dalšího dílu série. Nechtějte vědět, jak dlouho čtu Harryho Pottera nebo jak dlouhý časový rozestup uplynul od přečtení prvního dílu Divotvůrce a jeho pokračování. Musela bych se dokonce i zastydět :) :) Za poskytnutí recenzního výtisku bych chtěla opět poděkovat Humbooku a týmu Humbook blogerů!

Je těžké naznačit vám, o čem kniha vypráví a zároveň nic neprozradit. Ale můžu vám říct, že by Lena na všechno, co se minulé léto dělo, nejradši zapomněla. Podivné okolnosti ji však přimějí, aby navštívila Lukáše v jeho penzionu. Z obyčejné návštěvy se však vyklube nepříjemný zážitek. Po něm se Lena musí opět vypravit do Temného Navu, aby se přes něj dostala k Ostrovu neviňátek a získala zpět duši jednoho nenarozeného dítěte. Navíc přece jen doufá, že by se znovu mohla setkat s Divišem a požádat ho při plnění nelehkého úkolu o pomoc.

Přelouskala jsem asi dvacet stránek a měla pocit, že jsem někde úplně jinde. Text mi přišel hlubší, hutnější. Autorka se hodně zaměřila na lidskou psychiku a její rozbor v souvislosti s hypersenzivitou. Asi neumím najít ta správná slova a výstižně to popsat, ale takhle na mě prostě působil. Pak už se odvíjel samotný příběh a já byla moc spokojená. Skvěle se četl, napětí bylo dávkované tak akorát, žádný přehršel akce, abych se znovu ztrácela a co víc, autorka do něj vložila moji nejvíc nejoblíbenější fantasy postavu - draka! Blaženější jsem rozhodně nemohla být :)! Každá kapitola je navíc uvedena krátkým textem, který nám nabízí vhled do Lenina myšlení. A je v nich tolik a tolik životních pravd! Nejraději bych si je do deníku přepsala všechny, to mi věřte! Sladkou třešničkou navrch je opět překrásné grafické zpracování celé knihy.

A další věc - jsem hroznej antiromantik. Respektive ano, tenhle žánr čtu, ale potřebuju přesah. Něco navíc. Nejen sladkobolný čtení. A tak jsem taky hodně kritická k milostným linkám. Nesnáším velký gesta, sebeobětování se pro druhýho ve stylu - já si umřu a ty klidně žij vesele dál, nezlomný hrdiny a hrdinky, kteří všechno zvládnou, se vším se vyrovnají, nic je nedokáže zlomit a překonají každičkou překážku. Jsem děsná, protože kde jinde prožít něco neobvyklýho, krásnýho a osudovýho než právě v knížkách. V reálným životě byste museli mít hodně velkou kliku, tak proč si to neužít :)

Tím jsem teda vlastně chtěla říct, že na obdobný gesta došlo i tady. Ale víte vy co? Mě to prostě nevadilo. Protože Lena a Nemoj jsou v mých očích párem a la spřízněné duše. Nikdy to nebudou mít lehký, jejich vztah bude doslova a do písmene vydřenej, ale o to pevnější. Aspoň takhle je teda vnímám já.

Myslím, že to by vám pro představu mohlo zhruba stačit. Hodnotím 4*/5* a těším se na další díl :)!

06.07.2022 4 z 5

Všichni naši ex Všichni naši ex Eva Woods (p)

Nelekejte se prosím hodnocení tří hvězdiček. Reálně jsem dala 3,5. A to je na romantiku, po který vždycky požaduju ono magický "něco navíc" hooodně slušný hodnocení :)
Jestli máte rádi Sex ve městě, určitě vás tato kniha osloví. Přátelství čtyř žen, hledání lásky, hádky, vtipný i trapný situace. Prostě ideální holčičí čtení.
Líbila se mě a doufám, že se bude líbit i vám :)

23.06.2022 3 z 5

Mimo provoz Mimo provoz Adam Chromý

S tvorbou tohoto autora jsem se setkala již prostřednictvím jeho prvotiny Rekviem za pluto.
Příběh byl pro mě opět nenáročný, oddechový, občas možná výrazově trochu překombinovaný. Nebyla jsem z něj sice paf, ale jestli něco oceňuju, pak jsou to rozhodně postavy. Jsou uvěřitelné, mají smysl pro humor (takový ten ironický, štiplavý - to já můžu :) ), poznáváte je skrze situace, které můžete napasovat sami na sebe. A další plus - dokázal ze mě vydolovat nějaký emoce, což pokaždé vítám.
Pokud máte rádi příběhy ze života, rozhodně po ní sáhněte. Věřím, že se vám bude líbit.

23.06.2022 3 z 5

Strom naděje Strom naděje Katherine Applegate

Nádherný a laskavý příběh o přátelství, lásce, odlišnostech a strachu, který je potřeba naučit se překonávat. Čtení jsem si užívala a těším se, až se do něj za čas pustím znova. Doporučuji :)

07.04.2022 5 z 5

Skoč, hochu, skoč Skoč, hochu, skoč Stanley Bonnett

Tuhle knihu jsem asi po třiceti stránkách odložila. Pavlína, přítelkyně hlavního hrdiny Nicka, mě totiž strašně štvala. Vím, bylo jí 16 let, ale stejně. Vrátila jsem se k ní o nějaký ten měsíc později, nespěchala a nechala si čas. Teď, po dočtení, bych se nebála tento román postavit vedle takových, jako je Remarqův Na západní frontě klid. Autentičnost - protože autobiografie, každodenní život námořníků během druhé světové války, pomíjivost okamžiku, protože z vteřiny na vteřinu mohlo být všechno jinak a strach byl všudypřítomný. Doporučila bych minimálně v rámci přípravy na maturitní zkoušku a všem, kteří tuto tematiku vyhledávají.

07.04.2022

Návrat do ráje Návrat do ráje Rosalind Miles

Jak to, že neznáš Návrat do ráje? Ptal se mě s nevěřícím pohledem můj kluk. Vždyť to byla pecka! Dívala jsem se na něj jako na blázna a nenapadlo mě nic lepšího než se zeptat, jestli náhodou nevyšla knížka. Bohatá dědička, pokus o vraždu, návrat a pomsta. To si sežeň! Doporučil mi ještě…
Tenhle příběh mě bavil od první stránky. Četl se pěkně a užívala jsem si překrásné popisy australské přírody. Jenom ty milostné scény se číst nedaly. Působily nepřirozeně a popis reakcí ženského těla při milování vyzněl mnohdy až nechutně. A to nejsem žádný puritán. Muž se dal ještě snést, což mě překvapovalo o to víc, protože knihu napsala právě žena. Na konci mi počínání hlavní hrdinky přišlo dost nepochopitelný, ale co. Jako celek mi knížka sedla a nakonec ji hodnotím. Na volné pokračování se nechystám. Prý bych si zkazila dojem i chuť

07.02.2022 4 z 5

DJ DJ Ray Kluun

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Ale v okamžiku, kdy jsem se dostala do světa taneční muziky, se začaly dít věci a čtení mě opravdu chytilo. I se závěrem jsem nakonec byla moc spokojená. Pokud vám nevadí pomalejší rozjezd, máte rádi taneční akce, muziku a tematiku mezilidských vztahů, pak věřím, že se vám knížka bude líbit.

19.10.2021 3 z 5

Žena s červeným zápisníkem Žena s červeným zápisníkem Antoine Laurain

Od tohoto příběhu jsem čekala nenáročnou letní oddechovku. Bohužel byl pro mě tento příběh jednoduchý až moc a kromě velmi pěkné obálky, je pro mě tentokrát těžké najít něco, čím by mě oslovil.
Snad jen, že by reálném životě takové setkání rozhodně nebylo nepříjemné :)

22.09.2020 2 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Sci - fi není žánr, ve kterém bych se cítila jako doma, ale na tuto knihu jsem slyšela nemálo pozitivních ohlasů. Proto jsem se ji rozhodla vyzkoušet v rámci knižní štafety.
Spensa je dcerou zrádce. A vlastně i skvělého pilota, kterého si do jisté doby mnoho lidí vážilo. I přes nepříjemnosti, které kvůli němu dnes a denně snáší, se rozhodne jít stejným směrem. Chce být skvělou pilotkou. Takhle cesta je ale hodně trnitá a Spensa nikdy nedostane nic zadarmo. Přesto je odhodlaná jít dál a vybojovat si nejen své vysněné povolání, ale také získat zpět místo ve společnosti.
První třetina knihy byla super. Nevadil mi ani charakter hlavní hrdinky - a to je co říct! Jenže pak jsem začala mít pocit, že se děj zastavil mezi školou/učebnou - boji - cestou zpět do jeskyně. Spensa mi byla kapitolu od kapitoly protivnější a měnila se v typ hrdinky, které nemám moc ráda: všechno vím, všechno znám, všechno zvládnu. Začala se opakovat slova - výraz "zatroleně" doufám hodně dlouho neuslyším.
Oceňuji čtivost, která cílovou skupinu čtenářů jistě přitáhne a zároveň poselství, že ne vždy získáme všechno, co si přejeme, ačkoli se pro danou věc snažíme vynaložit veškeré úsilí.
Doporučuji spíše mladším čtenářům.

22.09.2020 3 z 5

Byl jsem letcem R.A.F. Byl jsem letcem R.A.F. Libuše Konrádová

Pro mě skvěle napsaný životopis! Tím, že je podán jako vyprávěný příběh a nezabývá se pouze různými vzdušnými válečnými operacemi, je přístupný pro každého čtenáře, který se touží v souvislosti s touto tematikou, něco dozvědět. Super!

02.06.2020 4 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Kniha Tisíc kousků tebe od Claudie Gray se ke mně dostala prostřednictvím kamarádky. Ta byla po jejím přečtení vcelku rozpačitá, a proto jsem si ji z jedné návštěvy odvezla domů, abych zjistila o co v téhle, mnoha čtenáři oblíbené knize, vlastně jde.

Marguerite Cainová vyrůstá v rodině fyziků. Ona sama však dává přednost spíše výtvarnému umění než počítání různých rovnic a vzorečků. Od dětství se pohybuje mezi mnoha lidmi, kteří díky výzkumům tráví s jejími rodiči spoustu času.
Nejnovějším objevem je Ohnivák. Medailon, který by měl umožnit lidem cestovat mezi různými alternativními dimenzemi. Než jej však Margueritini rodiče stihnou řádně otestovat, dojde k tragédii, při které rodina přijde o milovaného člověka. Všechny nalezené důkazy poukazují na vinu a zradu Paula Markova, jednoho z velmi oblíbených výzkumných asistentů.
S Marguerite cloumá lítost a zároveň vztek. Rozhodne se svého otce pomstít a dva cvičné prototypy Ohniváka, které jí krátce po celé události předloží další z asistentů a přátel – Theo, její rozhodnutí jen umocní. Oba hrdinové se tedy vydávají na nebezpečnou cestu dimenzemi, aby vzali spravedlnost do vlastních rukou…

Tak tohle jsem si užila! Pojďme se tedy nejdřív společně podívat na to, co se mi líbilo. Za prve je to určitě nápad. Představa, že ve vesmíru existuje X jiných světů / dimenzí, ve kterých jsem já, ale žiju úplně jiný život, byla prostě super! Dosud jsem se s ničím podobným v knize nesetkala (Ano, je to primárně tím, že pro žánr YA fantasy / sci- fi nejsem cílovou skupinou, obecně ho primárně nevyhledávám, nemám dostatečně načteno, ale nevyhýbám se mu  ). Také mě fascinovala vize budoucnosti – lidé chodící po ulici, diskutující s hologramy při svých cestách kamkoli. Přiznávám, že mě tahle představa dost děsí. Příběh neskutečně odsýpal, při dostatku volného času ho budete mít přečtený za den, dva. Líbila se mi i celková stavba příběhu, dynamika a úplně nakonec musím pochválit překrásnou obálku.
Co mě naopak až tak nenadchlo byl fakt, že jsem byla od začátku hozena do středu dění, ve kterém byly navíc již rozpracované nějaké milostné vztahy. Chvíli mi trvalo než jsem pronikla do základní podstaty příběhu. Napomohly tomu kapitoly, ve kterých nás hlavní hrdinka zpětně seznamovala se svou rodinou, přáteli, výzkumem atp. Taky jsem po několika kapitolách odhadla, jakým směrem se budou vyvíjet charaktery hlavních mužských hrdinů. O žádné z postav navíc nemůžu říct, že by mi nějak zvlášť přirostla k srdci. Naopak mě Marguerite vcelku rozčilovala svým neustálým milostným polemizováním nad událostmi, které prožila v Rusku.
Vím, že má tato kniha další dvě pokračování, mně osobně by ale úplně stačilo, kdyby šlo o samostatný román. A úplně poslední věc – asi bych trochu zahýbala s anotací. Přijde mi, že obsah knihy malinko zkresluje.

Knížku vám určitě doporučuji a věřím, že by se mohla líbit i těm, kteří tak úplně nespadají do cílové čtenářské skupiny :)

08.03.2020 4 z 5

Báječný krámek s čokoládou Báječný krámek s čokoládou Jenny Colgan

Jenny Colgan je v knihovně mojí stálicí a Báječný krámek s čokoládou patří k těm povedenějším kouskům. Příběh je odpočinkový, bavil mě, oblíbila jsem si hlavní hrdinku a užila si "nepřeslazený'' závěr. Oddechovka se špetkou něčeho navíc - doporučuji :-)!

26.12.2019 4 z 5

Znamení čarodějky Znamení čarodějky Lene Kaaberbøl

Znamení čarodějky pro mě bylo spíš zklamáním. První díl této severské fantasy jsem si nesmírně oblíbila a rozhodně vám ho k přečtení doporučuji. Byl svižný, plný akce a postava paní Studu mě fascinovala. To však o druhém dílu nemůžu říct. Postrádala jsem dynamiku, akci, zvraty a neseděl mi ani jazyk, jakým byl příběh vyprávěn. Nicméně věřím, že by kniha mohla upoutat čtenáře ve věku 10-11 let, jak avizuje na obálce.

26.12.2019 3 z 5

Wonder Woman: Válkonoška Wonder Woman: Válkonoška Leigh Bardugo

Bavilo! Možná nejde o jednu z mým TOP, každopádně mě nezklamala, ba naopak mile překvapila. Provázanost s řeckou mytologií, vývoj hlavní hrdinky, řešení závěrečných kapitol, obálka i grafická úprava jednotlivých kapitol - prostě super. Nad drobnými nesrovnalostmi nebo sem tam podivnými přirovnáním jsem proto přimhouřila oči :) Jediné, co mi vadilo, byl pocit, že autorka během vyprávění dlouhou dobu tápe, než se jí podaří příběh správně usadit.

16.08.2019 3 z 5

Dr@hý příteli Dr@hý příteli Anne-Laure Bondoux

Příběh psaný formou e-mailové korespondence, na který jsem se moc těšila, avšak ve výsledku už jsem tolik spokojená nebyla.
Zhruba do poloviny knihy jsem se nemohla pořádně začíst. Poté se začaly objevovat střípky z minulosti obou hlavních hrdinů a děj si trochu víc získal můj zájem. Tak jako tak, jsem pravděpodobně měla jiná očekávání. Hodnotím jako klidné, pomalu plynoucí, nenáročné čtení.

23.06.2019 3 z 5