Drahý příteli

Pierre-Marie Sotto je slavný, u čtenářů úspěšný a kritikou oceňovaný spisovatel. Je to ale také stárnoucí, osamělý muž, a pokud jde o jeho práci – momentálně je v hluboké tvůrčí krizi. Jednoho dne k němu dorazí objemná obálka bez zpáteční adresy; jediný kontakt na ní uvedený je e-mailová adresa jisté Adeline Parmelanové. Sotto ne...celý text

Pierre-Marie Sotto je slavný, u čtenářů úspěšný a kritikou oceňovaný spisovatel. Je to ale také stárnoucí, osamělý muž, a pokud jde o jeho práci – momentálně je v hluboké tvůrčí krizi. Jednoho dne k němu dorazí objemná obálka bez zpáteční adresy; jediný kontakt na ní uvedený je e-mailová adresa jisté Adeline Parmelanové. Sotto nepochybuje, že mu nějaká „nadějná spisovatelka“ posílá k posouzení svůj rukopis. Obálku neotevře, odesílatelku zdvořile odmítne a požádá ji o adresu, kam by mohl zásilku vrátit. Než mu Adeline vyhoví, vymění si spolu několik e-mailů, které jsou natolik vtipné a zajímavé, že v dopisování pokračují a objemná obálka zůstává (na žádost Adeline) ležet neotevřená na Sottově polici. Jenomže je v tom háček… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299713/drahy-priteli-WOS-299713.jpg 3.943
Originální název:

Et je danse, aussi (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Přidat komentář
maid
18. března

Přestože mi postavy románu byly občas proti srsti, kniha se až podezřele četla úplně sama. Není to první epistolární román, který jsem, kdy četla. Dost podobný se mi zdá například "Dobrý proti severáku", který se mi líbil i více, ale na Drahý příteli oceňuji, že se nezaměřuje na románek mezi postavami, ale jejími - velice pohnutými - životními osudy.

grafinka
17. března

Já dávám jednoznačně 5* . Kniha mě dostala, ale přiznávám, že až od chvíle, kdy se začal celý příběh zamotávat. První třetinu jsem se trošku nudila. Nicméně, zbytek knihy jsem hltala a čekala na závěr, který dle mého mohl být ještě o dvě kapitoly dál, jelikož si myslím, že nejeden z čtenářů čekal na něco co vlastně nepřišlo ... Co se ale námětu a čtivosti týče - naprostá spokojenost :)

dracos_princess
11. března

Kniha mĕ bohužel výraznĕji neoslovila. K hlavním hrdinům jsem nepřilnula a příbĕh mĕ bohužel taky nedostal. Nicménĕ dávám dvĕ hvĕzdičky za vtipné historky, u kterých jsem se zasmála a za nĕjaké vnitřní kouzlo knihy, díky kterému jsem ji přelouskala za dva dny:)

babsi66
28. února

Další variace na téma "láska přes internet". Postupné odkrývání toho, co skutečně spojuje "velkou a ošklivou" Adeline a stárnoucího osamělého spisovatele, je zajímavým oživením jinak ne zrovna originální základní zápletky. Jako plus pak hodnotím zahrnutí korespondence Pierre-Marie i s jinými osobami než jen s Adeline. Bohužel ani jedno nestačilo k vytržení knížky z hodnocení "průměrné." Kniha sice neurazí, ale také nenadchne.

anethka
27. února

Knihu mi doporučily kamarádky, které nadchla. Komu by se nelíbilo legálně šmírovat e-maily :-) Z počátku se děj odvíjí dost ležérně, ale postupně jsou nám rozkrývány osudy hrdinů, ochutnáme naději, jdeme po falešné stopě... jo, líbilo se mi to :-)

Raysee_97
08. února

S knihou to bylo jak na houpačce - občas mě hrozně nudila, občas jsem si říkala jak jsem ráda, že jsem jí neodložila. Ale přesto, když jem otočila na poslední stránku, jsem se neubránila pocitu, že jsem zklamaná. Co mělo být rozluštěno, se rozluštilo nijak překvapivě, žádné zvraty v ději tam také nejsou ... Chápu, že od knihy ve stylu e-mailů nelze asi očekávat něco komplikovaného, ale dalo se podle mě s tím naložit lépe.

Jonny
12. ledna

Těžko nesrovnávat s knihou Dobrý proti severáku. Drahý příteli má dost pomalý rozjezd. Prvních 40 stránek bylo nezáživné plkání, ale pak mě příběh pohltil. Líbí se mi, jak do děje vstupuje víc mailových adres - člověk si tak na příběh (a postavy) může udělat názor z více úhlů pohledu.

A nejzábavnější postavou je stejně stará energická semetrika věnující se divadlu.

Připadá mi škoda, že text není víc stylizován do mailové podoby (minimálně s těmi hlavičkami by se dalo lépe pohrát).

MahulenaK
07.11.2016

Nějak se nemůžu rozhodnout s hodnocením.Chvílemi to bylo milé a vtipné,chvílemi dost přitažené za vlasy,občas už dost nudné.Takže vlastně dvě poctivé hvězdičky jsou tak akorát.

AndyK
12.10.2016

Včera jsem knížku začala číst a dnes dočetla... Připadám si trošku jako slídil - nebo proč mě tak hrozně nadchla forma e-mailů, které nejsou adresovány mně? :-D Musím říct, že hlavní hrdina si mě získal. Moc jsem si ho oblíbila a vlastně je mi trošku smutno z toho, že další řádky od něj si už nepřečtu... Hmmm, za ty tři tečky, co používám, by mě asi nepochválil :-D Kdo četl, pochopí. Závěrem - povedená kniha, která se mi četla neuvěřitelně lehce a e-maily jsem hltala jeden za druhým!

AdélaV.
10.10.2016

Dala bych přesně 3,5, jenže to bohužel nejde. Nakonec jsem se tedy rozhodla pro tři, ale bylo to těsně. Pro mě milé čtení, které mě inspirovalo a přivedlo k touze si zase s někým dlouze psát... Zajímavé propojení postav bylo příjemným překvapením

booklover
15.09.2016

Francouzská literatura mi je trošku cizí ač musím říct, že knížka mě nakonec dostala. Nutilo mě to číst dál a chtěla jsem vědět víc, bylo to intimní, dramatické, nekorektně vtipné a neuvěřitelně osobní. CITLIVÉ. Bylo mi s ní hezky i když občas si říkám, že bych chtěla víc. Konec mě zamrzel, že skončil tak........
Můžu doporučit pro někoho kdo nečeká jednoduché záplatky, předem určené hrdiny a padouchy.

LilianaFalcon
14.09.2016

Takový průměrný e-mailový příběh. Chvílema se to dost vleklo a musela jsem dost přeskakovat. Ale bylo to čtivě napsané a hrdinové zajímaví.

BarkaS
10.09.2016

Přijde mi to opravdu zajímavé a ráda si to přečtu, ale proč to má tak odpudivou ošklivou obálku?

iška
05.09.2016

Příběh schovaný v dopisech (zde emailech) není nic nového. Ale ne vždy se mi to čte tak dobře. Bylo mi s tou knihou fajn.

orson
29.08.2016

Pro mě jedna z nejlepších knih, co jsem letos četl. Nadchnul mě už ten formát - mám rád deníkové knihy a ještě raději dopisové (viz třeba kniha Dobrý proti severáku) - celý děj je popisován jen formou emailů.

Začátek knihy (tedy spíše první třetina) je velká nuda, ale nenechte se odradit, pak se to totiž rozjede a děj se vyvine (hned několikrát) úplně jinak a jinak než čtenář předpokládá. Závěr už byl tak napínavý, že jsem knihu na dovolené dočítal kolem třetí hodiny ráno a to už se mi opravdu dlouho nestalo.

novakovaterka22
17.08.2016

Kniha me trochu zklamala koncem jinak doporucuju. Byla i chvilemi napinava a bylo tam neco co bylo pro me prekvapeni :)

Michelle93
10.08.2016

Tento román se mi velice líbil. Opravdu doporučuji :)

Štítky

e-maily

Autoři knihy

Jean-Claude Mourlevat

Jean-Claude Mourlevat

francouzská, 1952

Anne - Laure Bondoux

Anne - Laure Bondoux

francouzská, 1971

Uživatelé mají knihu

v Přečtených56x
v Právě čtených1x
v Knihotéce24x
v Doporučených5x
v Chystám se číst94x
v Chci si koupit23x