Mojepočteníčko Mojepočteníčko komentáře u knih

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Mnoho povyku pro nic (aspoň, co se soc. sítí týče). Za mě. Joo já vím, nejsem cílovka, jenže já mám tyhle knížky ráda a ještě radši v nich hledám něco, co bych mohla předat dál. Dětem, puberťákům a hlavně těm, kteří moc nečtou a chci jim ukázat, proč by měli. Knížka má super obálku, trefné úryvky z bájí, mýtů a pohádek, které ji skvěle doplňují, sympatickou hrdinku, co během příběhu dokáže "vyrůst", ALE.... Svět byl pro mě neuvěřitelným mixem všeho možného (největším překvápkem bylo propojení se severskou mytologií), dost často jsem se nudila a knihu odkládala, nehledě na CHYBY v textu a časté opakování některých výrazů (proč, proč, proč těm korekturám není věnována větší pozornost?? ). Za mě 3*/5* a do druhého dílu se zatím pouštět nemíním...

06.07.2021 3 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

(SPOILER) Před Vánoci všichni toužíme po odpočinku a k tomu mnohdy směřuje i výběr knih ke čtení. Na tuto novinku nás nalákala Janička s týmu nakladatelství Grada a následně bylo uspořádáno společné čtení. Já osobně tuto formu vítám, protože díky ní můžete poznat spoustu dalších lidí, kteří milují knihy stejně jako vy. Navíc je mnohdy velmi úsměvné, jak se jednotlivá hodnocení liší. A nyní už se pojďme společně podívat na to, o čem tato kniha je a jak moc se mi líbila...

Příběh vypráví o novinářce Jane, která po neúspěšné vztahu prakticky zanevře na Vánoce a veškerý mumraj, který se kolem nich každoročně odvíjí. Její šéfka ji za odměnu vyšle na pracovní cestu do Norska. Jejím úkolem je sepsat reportáž o kácení vánočního stromu, který následně poputuje do Anglie jako poděkování za pomoc v době druhé světové války. Její kamarádka ji nabádá, aby si cestu maximálně užila. Což v podstatě znamená užít si všeho, co jí cesta nabídne, nahodilého románku nevyjímaje. Mimo Jane odjíždí do Norska i velmi pestrá skupinka reportérů a bloggerů. Hlavní hrdinka tedy rozhodně nebude mít nouzi o zajímavá setkání.

Upřímně? Já ty "romanťárny" moc nemusím. Romantika v knihách mě neodrazuje, ale potřebuju v ní vidět nějakou přidanou hodnotu. Špetku něčeho navíc, jak s oblibou říkávám. Nicméně ano, přiznávám, tenhle příběh se mi vyloženě trefil do nálady a dění v něm mě kupodivu nerozčilovalo. Vlastně jsem si ho hezky užila.
Moc se mi líbily pasáže, které se odehrávaly přímo v Norsku, protože autorka skvěle zachytila tamní atmosféru. Ať už se jednalo o cestu přírodou, průběh ranního rybolovu, večeře, při kterých se podávaly norské speciality nebo dění odehrávající se v prostorách hotelů. Zimu z duše nenávidím, ale na cestu do Norska bych si v tu chvíli nejraději zabalila ihned.
Knížka se čte velmi dobře a částečně se odehrává ve dvou dějových liniích. Nemůžu však tvrdit, že bych z celkového obsahu či zápletky byla úplně paf. Taky mě mnohdy rozčilovalo myšlení a zároveň jednání hlavní hrdinky. Ale předpokládám, že tomu tak mělo být, aby ji vývoj událostí přivedl na tu správnou životní cestu.

Pokud budete příští rok hledat vánočně laděnou, oddechovou a čtenářsky nenáročnou knížku, pak vám Strom splněných přání mohu jenom doporučit.

25.01.2021 3 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

(SPOILER) Milé dítě je kniha, kterou jsem přečetla na doporučení svojí mamky - ta z ní byla mimochodem víc než nadšená.
Jde o příběh Leny, která se jednoho dne nevrátí z párty domů. Následně je dlouhou dobu vězněná v lesní chatě, spolu s dvěma dětmi, které má se samotným únoscem.
Pozdě v noci přijíždí do nemocnice sanitka, která přiváží ženu po těžké nehodě a malou holčičku. Jak sama později policistům uvede - i ona je Lena. Jde však o jednu a tu samou osobu? Jediným člověkem, který by byl schopen tuto záhadu rozluštit a předat policistům své svědectví je právě třináctiletá Hannah. Ta však hovoří v hádankách nebo odmítá mluvit úplně...
Mílé dítě je autorčiným debutem. A myslím, že velmi zdařilým. Oceňuji čtivost, propracování, názvy jednotlivých kapitol (jsou pojmenovány podle postav) - neztrácela jsem se v ději i způsob, jakým autorka dokáže čtenáře vodit za nos. Když už jsem si myslela, že mám správný odhad, byla jsem vzápětí hodně rychle vyvedena z omylu.
Postrádala jsem více napětí a tísnivou atmosféru. Po celou dobu čtení mě rozhodně zajímalo, kdo za vším stojí, ale pocity, které bych při čtení takové knihy chtěla mít, se prostě nedostavily. A neupoutal mě ani závěr samotný. Hodnotím 3,75 hvězdičkami a doporučuji! Kniha by mohla být skvělou filmovou předlohou.

30.09.2020 3 z 5

Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee Peter David

Nejsem komiksová holka, ale kniha o Stanu Leem mi doma chybět nemohla. A nelituji. Krásné grafické zpracování, čtivost, humor a životní příběh autora našich oblíbených "marvelovských" hrdinů. Užila jsem si to a moc doporučuji!

26.09.2020 4 z 5

Tragická historie nás dvou Tragická historie nás dvou Jess Rothenberg

Tento příběh mě příliš neoslovil. Nejsem cílovou skupinou, ale nemyslím si, že by právě tento fakt byl důvodem, proč tomu tak bylo. Přiznám se, že jsem si nedokázala oblíbit žádnou z postav, nenadchlo mě ani pojetí posmrtného života, které autorka vytvořila.
Knížku doporučuji spíše mladším čtenářkám, které příběh určitě ocení.

22.09.2020 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Mnich, který prodal své ferrari je kniha, kterou řadíme do motivační literatury. Já osobně tento žánr nevyhledávám, knihu jsem dostala darem s krásným věnováním a nedávno přišla chvíle, kdy jsem po ní s chutí sáhla.

Ústředním bodem je příběh Juliana Mantla, úspěšného a velmi bohatého právníka. Své peníze investoval především do majetku, drahých aut a bujarých večírků. Při jednom ze soudních přelíčení Julian zkolaboval následkem těžkého infarktu. Po této události pověsil Julián právničinu na hřebík, prodal svůj majetek a vydal se do Indie objevovat nejen památky, ale především najít sám sebe.
Po mnoha letech se objevuje v právnické kanceláři svého společníka Johna, kterého si vybral jako partnera v období studií. John je Juliánovým vzezřením velmi překvapen. Stojí před ním silný, energický člověk, ze kterého čiší vyrovnanost a vnitřní klid. Oba muži si na druhý den večer domluví schůzku. Během ní vypráví Julian Johnovi celý svůj příběh a na samém konci odkryje i jedno celoživotní tajemství.

Musím říct, že mi tato kniha skvěle sedla. Přála jsem si klidné, povzbuzující čtení a přesně to, jsem od ní dostala. Pokud máte chuť vyzkoušet tento typ literatury nebo jen získat návod jak rozvíjet sám sebe a posunout se v životě lepším směrem, věřím, že se tento příběh bude líbit i vám. Navíc nám autor veškeré informace předkládá jasnou, čtivou a srozumitelnou formou.

Doporučuji bez výhrad!

02.06.2020 4 z 5

Zázrak Zázrak Emma Donoghue

Pro mě byla tato kniha ztrátou času. Měla zajímavý námět a zpočátku jsem si ponurost, která celý příběh obklopovala moc užila. Pak už přišlo jen čekání na nějaký zvrat či emoce. Nic z toho se bohužel nedostavilo.

26.12.2019 2 z 5

Vox Vox Christina Dalcher

Zklamání. Pokud se nepletu, jde o autorčinu prvotinu ( v případě mýlky prosím o upozornění). Musím přiznat, že byl příběh svižně a čtivě napsaný, vyhovovaly mi krátké kapitoly a nevadila mi ani hlavní hrdinka. Nicméně mám pocit, že kniha postrádá vyšší smysl a vzkaz, který měla předat vyznívá do prázdna. Navíc se zhruba od poloviny příběhu objevuje mnoho do očí bijících nahodilostí, které sklouznou ke klasickému klišé závěru. A to mě fakt nebavilo.

26.12.2019 3 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

Životopis o životě silné a odvážné ženy, který rozhodně musím doporučit. Je čtivě a poutavě vyprávěný, obsahuje velký kus dostihové historie i špetku poznatků či výpovědi ze současnosti. V dostihovém prostředí jsem prožila několik let a o to víc mi tato kniha byla milá. Doufám, že si ji užijete stejně jako já!

26.12.2019 5 z 5

Káťa a krokodýl Káťa a krokodýl Nina Vladimirovna Gernet

Příběh, který ve mně zanechal mnoho pocitů. Na jednu stranu šlo o milé vyprávění, které přineslo spoustu úsměvných momentů. Někdy jsem se smála i nahlas. Taky mě bavilo pozorovat, co děti v Kátině věku považovaly v daných situacích za podstatné, jaké problémy je tížily a co jak řešily. Na druhou se nemůžu ubránit dojmu, že se do knihy promítá doba, ve které vznikala a byla vydána...

26.12.2019 4 z 5

Olga Olga Bernhard Schlink

Olga se mi líbila, i když nepatří mezi příběhy, které bych v rámci příštího roku opět vzala do rukou, abych si ho přečetla. Líbila se mi první část, kdy se Olga s Herbertem poznali, jejich odlišnost a vývoj jejich vztahu. Druhá část vybízí k srovnávání (jak už anotace předvídá) s knihou Přečítač, protože je zde popisován vztah stárnoucí Olgy s o dvě generace mladším mužem, který ústí ve velmi silné přátelství, ba dokonce závislost. A třetí část tvoří láskyplné i nenávistné dopisy, které Olga Herbertovi posílala ještě dlouhou dobu po jeho zmizení. Pokud dojdete až do konce, věřím, že se neubráníte drobnému pousmání, díky kterému knížce odpustíte, že není tak dokonalá a poutává, jak jste původně očekávali :)

21.09.2019 3 z 5

Hra osudu Hra osudu Barbara Wood

Barbara Wood napsala mnoho úžasný a skvělých knih. Mohla bych vám jich hned několik doporučit. Hra osudu by mezi ně ale nepatřila. Hlavní hrdinka mě rozčilovala a hrdina, který mě od začátku zajímal se nakonec stylizoval do postavy, která mi tak trochu připomínala Indiana Jonese. Jeden ze slabších kousků...

03.08.2019 3 z 5

Láska a jiná vykolejení Láska a jiná vykolejení Leah Konen

Láska a jiná vykolení je kniha, která možná není tolik vidět, její přesah není až tak velký, ALE přesto si myslím, že nese téma, pro děti, popř. dospívající velmi důležité. Ba dokonce základní a sice rozchod / rozvod rodičů. Oba hlavní hrdinové touto rodinnou situací prochází, každý jiným způsobem. Líbilo se mi, jak Ammy a Noah v knize prezentují nejen své pocity, ale především způsob, jak se s tím vypořádavají. Nejde o příběh plný náhlých zvratů, sledujeme cestu dvou lidí, kteří se sbližují a zároveň řeší spoustu vlastních problémů. Od knížky jsem dostala to, co jsem očekávala, líbila se mi a jako oddechovou četbu vám ji moc doporučuji.

09.07.2019 3 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Tahle kniha pro mě byla velmi zajímavou čtenářskou zkušeností. Nečetla se mi snadno a chvíli trvalo, než se mi do ní podařilo proniknout. Témata, která obsahuje jsou velmi zajímavá a zároveň závažná.
Pokud se do ní pustíte, doporučuji se při čtení nevzdávat. Věřím, že příběh z pera oblíbené autorky, má čtenářům rozhodně co předat.

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Neil Gaiman byl pro mě dosud autorem, jehož tvorbu jsem neznala. Severská mytologie byla první knihou, kterou jsem přečetla a jsem vážně našená! Nejvíc mě zaujalo severské pojetí vzniku světa a života, dále pak jednotlivé tradice, které se v jednotlivých povídkách objevovaly.
Moc doporučuji!

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Třetí, závěrečný díl. Teď už mohu s klidným svědomím prohlásit, že mě nejvíce upoutal ten druhý.
Hlavní hrdinka se opět vrátila do starých kolejí (neporazitelná, nezlomná, všechno vydržím a všechno zvládnu - viz. díl první), což mi nedovolilo ponořit se do příběhu tak, jak bych si bývala přála. I tak se ale našly pasáže, které jsem si při čtení užívala.
Doporučuji sérii vyzkoušet a utvořit si vlastní názor :-)!

23.06.2019 3 z 5

Sezdány válkou Sezdány válkou Soraya M. Lane

Tahle knížka pro mě byla bohužel zklamáním. Nejspíš to bude tím, že je pravděpodobně určena pro jinou čtenářskou základnu, než do které patřím já.
Jednoduše napsané, předvídatelné, spousta zdánlivých nahodilostí, opakované zoufání hlavních hrdinek, pocity viny, rozebírání vlastních osudů.
Ačkoli mě osobně nezaujala, věřím, že si své čtenáře najde.

23.06.2019 2 z 5

Životopis Dity Krausové možná nebyl tolik bohatý na popisy prostředí koncentračního tábora v Osvětimi, zato dokázal reálně zmapovat obsáhlý kus našich dějin.
Knih na toto téma jsem přečetla již mnoho, přesto mě tento příběh dokázal obohatit o nové, zajímavé informace.
Pokud máte z této tematiky obavy, ale přesto vás zajímá, věřím, že by se vám knížka mohla líbit. Doporučuji!

23.06.2019 3 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Pamatuji si, jak obezřetně jsem přistupovala ke knize Muffin a čaj, která Koláčkům a spiklencům předcházela. A taky na to, jak moc jsem pak byla překvapená i dojatá.
Autorova druhá kniha mě rozhodně nezklamala. Ráda jsem se znovu potkala s oblíbenými hrdiny a užívala si způsob, jakým je vztah obou chlapců líčen.
Obě knihy řadím mezi své nejoblíbenější a k četbě moc doporučuji!

Divotvůrce Divotvůrce Sebastien de Castell

Už jsou to dva roky, co jsem zjistila, že vůbec existuje něco jako knižní komunita nebo knižní youtube. Díky tomuto objevu mi knihovnu zdobí tituly, které bych dodnes jinak nejspíš nevyhledávala. Jedním z takových žánrů je young adult fantasy. Pro svůj průzkum jsem si tentokrát vybrala oblíbenou knihu spisovatele Sebastiena De Castella – Divotvůrce.
Kellen pochází z mocného čarodějnického rodu. Proto se očekává, že i on se jednou stane velmi mocným čarodějem. K tomu však potřebuje rozzářit šest magických pásků, vytetovaných na předloktí.
Nadchází okamžik kouzelnického souboje. Kellen je plný odhodlání, ačkoli velmi dobře ví, že vítězství nebude zadarmo. Místo kouzel využije svůj důvtip a triky, které ho nakonec málem stojí vlastní život.
V tu chvíli mu do života vstupuje svérázná Ferius Parfax. Ta mu také prozradí pravidla několika karetních her, které ho následně naučí. Není však mezi místními lidmi pro svůj původ nikterak oblíbená.
Ode dne, kdy se kouzelnický souboj odehrá, jde s Kellenem prakticky úplně všechno z kopce. Setkává se tajemstvím obklopenými lidmi, nebezpečnými tvory, navazuje známosti s postavami pochybné pověsti, dělá ukvapená rozhodnutí a velmi často riskuje svůj vlastní život. To vše ho přivádí k myšlence, že ne každý se musí bezprostředně vydat cestou, kterou mu osud určí…
Přiznám se, že jsem od tohoto příběhu neměla příliš velká očekávání. Těší se totiž všeobecné oblibě a to je po mých předchozích zkušenostech znak vcelku nežádoucí.
Nakonec jsem ale byla velmi mile překvapená.
Příběh byl velmi pěkně napsaný, čtivý a pro mě zajímavý. Vzhledem k tomu, že v oblasti tohoto žánru mám načteno poskrovnu, oslnil mě i nápad s kartami, coby magickým předmětem, který má v ději svou vlastní roli. Taky mi bylo více než sympatické, že Kellen není klasický hrdina, který v mžiku zvládne sám pozabíjet početnou skupinu nepřátel, nic ho nebolí, všechno vydrží a vždy dosáhne svého vytčeného cíle. Bavily mě jeho průšvihy, zbrklost, nešikovnost, dobrosrdečnost i odvaha. Stejně tak mi byly sympatické zbývající hlavní postavy Ferius Parfax nebo nekhek kočkoveverčák.
Určitě bych také chtěla pochválit krásnou obálku nebo font písma, který byl pro tisk použitý. Zároveň souhlasím s věkovým doporučením, které je na knize uvedeno. Možná bych se nebála jít i o jeden rok níž.
Pokud i vy žánr young adult fantasy stále poznáváte a prozkoumáváte, určitě tento první díl vyzkoušejte. Já osobně si další určitě pořídím a už teď se na další Kellenovo dobrodružství moc těším.

10.05.2019 4 z 5