mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Zátiší Zátiší Louise Penny

No tak to byla paráda. Neuspěchaná, v podstatě poklidná vražda. Není nutné stále někoho mučit a prolévat potoky krve. Vesnice super, charaktery taky, někdo sympatický, někdo ne. A vrchní inspektor je topka :-)

28.03.2023 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Posloucháno na ČRO. Audioknihy jsou super, ale tentokrát se to nepovedlo. Norbert Lichý tam to něco navíc prostě nepřidal. Každopádne detektivka skvělá. Ale to víme všichni, to není potřeba hodnotit.

25.10.2022 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Uff, to zase bylo drama. Servaz je borec i blbec, asi jako každý člověk. S jakou euforií se vrhá do plnění svých nápadů, tak se stejnou silou ho to sráží na zem. Zápletka zapeklitá, vrah pro mě překvapivý.

06.08.2022 4 z 5

Nočný lov Nočný lov Robert Bryndza

Je to tak, hlas Martina Stránského přidává příběhu další a skvělý rozměr. Eriku pořád nemám ráda, její intuice je už strašidelná. Pořád si něco myslí, ale nadřízené neposlechne ani jednou. Tak ať se nediví, jak to pak s ní dopadá. Osoba vraha je neotřelá, i když její pohnutky klasické. Doporučuji k poslechu.

24.07.2022 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Tenhle příběh miluju a může za to pan Lábus a rok 1989, kdy byl příběh pro rozhlas Vltava natočen. Lábusův Ford Perfect je nedostižný. A co teprve Zaphod Beebelbrox, tedy Miroslav Moravec. A Marek Eben jako palubní počítač Eddie. Příběh sám je prostý a kdyby se odehrával někde na úřadě, tak by to ani nebyla sci fi, ale realita. Vždyť jde jen o vybudování dálnice a trochu toho stopování. Situace jsou dotažené do absolutního absurdna s tou přesnou dávkou britského humoru. A těch nových slov a teorií, co tu člověk pochytí (nadsázka). "Nekonečno mínus jedna." A samozřejmě uklidňující "Nepropadejte panice!" Ale nejvíc nejlepší jsou maniodepresivní robot Mervin a nadšeně otvírající se dveře. Vynikající suchý humor.

27.04.2024 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Nevím, jestli se mi na téhle sérii líbí víc detektivní nebo historická část. Nebo to, že je to tak neuvěřitelně napínavé, že je to až thriller. Zase je tam i mysteriózní prvek, ale tomu věří jen prostý lid 16.století a trochu kapitán Stein. Tentokrát byl ještě víc úzkoprsý, ještě víc nabručený. Musel totiž nocovat v nevěstinci. Notář Barbarič se náhodně připletl k případu, jehož rozsah a dosah nikdo netušil. Fuj, kam se hrabe severská krimi! Takového mučení. A kdo všechno z vyšší společnosti do toho byl zapletený! Dokonce to jednu chvíli vypadalo, že Jaroš bude zabit! Strašná představa. Vynikající díl!

29.03.2024 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tohle mě baví, historie popsána jako román. Daleko lépe se mi to pak pamatuje. I když podklady k sepsání téhle knihy bych radši zapomněla. Jeden diktátor a tolik zničených rodin. Naštěstí naděje existuje vždy. A romantická linka také.

03.04.2023 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Konečně rodinná sága, která se zbytečně neroztahuje do tří knih. Tempo knihy je pomalé i rychlé, veselé i smutné. Prostě život. Postavy několika generací jsou perfektně vykreslené , takže tušíme, proč jsou takové jaké jsou. A k tomu vytříbený jazyk, slovní obraty a přirovnání. To si potřebujete užít :-)

24.02.2023 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Výborný detektivní příběh z Čech. Dvojice detektivů je nesourodá, přičemž Eva je na zabití. Dobře popsáno, že k chycení sériového vraha pomůže nejvíce štěstí a náhoda.

11.01.2023 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Na knihu se dá dívat z několika úhlů. Obsah mě nebavil. Bulvár není mé nejoblíbenější téma. I když bylo zajimavé sledovat, co je člověk ochoten udělat pro peníze a slávu a je jedno, že šlo o herečku vymyšlenou. Co prostupuje celou knihou, je neskutečná manipulace, s lidmi, s davem, s novináři. Herci zjevně hrají stále a pak si stěžují, že nikdo nezná jejich pravé já. Za to mě bavil styl vyprávění. Příběh je opravdu hodně čtivý, ačkoliv je neuvěřitelně nudný. Ale pokud vás zajímá, kdo s kým spal a co z toho měl, tak směle do toho.

30.01.2024 3 z 5

Ve větvích Yggdrasilu Ve větvích Yggdrasilu Tereza Kadečková

Chceš-li boha rozesmát, řekni mu svůj plán. A tady to platí i pro bohy. Nemám nakoukané Marvelovky a tak jsem si příběh skvěle užila. Dokonce tak moc, že mě ještě teď mrzí, jak je krátký. Hlavní hrdinka Agáta si mě získala okamžitě. Má svůj názor a jde si za ním proti všem. Hlavně proti matčiným názorům. A pak tu máme bohy. Všichni víme, co je to za rozmazlenou sebranku a v tomto příběhu se nechovají jinak. Všechy postavy jsou charakterově bohaté, košaté a dozvíme se, proč se chovají zrovna takhle. S čím mě ale autorka dostala, to je vyvrcholení Agátina děje. Úplně mě tím nadchla! A bonusová povídka je už jen takové chichichi na závěr, protože se vám z tohoto světa nechce odejít.

27.10.2023 4 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Naprosto nepravděpodobné setkání prchajícího podvodníka, stále opilého majora a devadesátileté laponské stařenky v severním Laponsku. A na návštěvu přijde sobí policista nebo mnohonásobný vrah. Kdyby mi ta nepravděpodobnost tolik nepřipomínala Stoletého staříka a jeho trampoty, určitě by mě to bavilo víc. I tady přijde hlavní hrdina Oiva Juntunen neoficiální cestou ke spoustě zlata, které pak utrácí a i jím uplácí a tím vznikají šibeničně humorné scénky. V příběhu se pěkně ukazuje, že když je člověk odkázán sám na sebe, najednou funguje úplně jinak než ve společnosti. Poslouchala jsem jako audio a výběr hlasů je opět výborný. Obzvlášť Libuše Švormová se jako stařenka Naska vyřádila. Pokud vás baví černý humor a chcete si jen tak odpočívat, určitě si knihu poslechněte.

29.09.2023 4 z 5

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Kdo miluje K (Kulhánek, Kotleta, Kopřiva) přihodí i B (Brožovský). A kdo je Plzeňák, pro toho je tahle kniha poviňák. Střílečka v Liticích? Základna na Slovanech? Miluju tu knihu a miluju plukovníka Jakuba Kolínského, zvaného Mrtvola. Přezdívky zdařile vystihují charakter dané postavy. Pixel, Sirka, Cajk, Týpek, Špápota... Kdo jiný by se taky hlásil do PSZÚ, kde se plní ty nejšílenější tajné úkoly. Akce střídá akci, stále je někdo přepadán, zatýkán, vyslýchán. Taky mrtvol je tu nepočítaně, jak na straně těch spravedlivých, tak na straně lumpů. A k tomu ty autorovy hlášky. Musela jsem je číst nahlas, když jsem se dosmála neb okolí na mě zaraženě hledělo. "Jmenoval se Denis, což zní jako penis, ale byl to kokot." A když se na scéně objevila parta telekineziologů, mé nadšení dostoupilo vrcholu. Uháním pro druhý díl. Jo a to s tím drakem je fakt srdcerváčský.

04.08.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Ozdravná dovolená Petera Vinstona se chýlí ke konci a tak si dáme ještě jednu vraždičku. Nebo dvě, když je to ten druhý díl. Prostředí je opět popsáno velmi barvitě, takže jsem si připadala, že jsem též na dovolené a procházím bazarem, zamečkem, Potoční chatou. Nikam nespěcháme, děj plyne plynule. Jen Tove chce vraha chytit hned a sama. Její netrpělivost vyřazuje jednoho podezřelého za druhým. Tentokrát byl vrah dobře odhadnutelný. Za to postup ne. Naštěstí kocour Pluto rád rybičky a odhalení velmi pomůže. Nádech romantiky ani být nemusel, ale k zamotání myšlenek výborně posloužil. A vzhledem k tomu, že Vinston utřel slzičku a rozjel se přímo do žhnoucího západu slunce předpokládám, ze další díl už nebude.

18.07.2023 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Klasika, na první dobrou lépe vidíme než myslíme. Příběh nejen o strachu ze stárnutí. Taky o tom, že chytit se špatného člověka je mizérie v každém století. Dorian v době dospívání potkal nudného klaďase a podmanivého záporáka a je jasný, kterou cestou se vydal. Napřed to byla touha po rozkoši a pak se přidaly prostředky k zapomnění. Co mi na této literatuře vadí, je to neustálé žvanění. Hodiny a hodiny řečí. Aspoň, že tu často citovali Shakespeara.

10.07.2023 3 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Tedy to byl napínavý díl. Jenže ne vraždou, ale tím, co se děje inspektoru Gamachovi v pracovním životě. I když obojí má stejný základ, závist a nespokojeného člověka. Napětí se stupňuje, dům Hadleyových tu má zase svoji roli, tedy několik rolí. A Arnotův případ je jako chobotnice s hodně dlouhými chapadly. Naštěstí se i v tomto díle hodně vaří a jí a nerudná Ruth nás opět překvapí. Jen si říkám, zda někdo ve vsi Three Pines přežije, když má série tolik dílů.

09.07.2023 4 z 5

Papírové domky Papírové domky Jiří Klečka

Vizuální stránka knihy se k příběhu v Ostravě výborně hodí. Fakt skvělý nápad použit hnědou barvu na písmo i na velmi vydařené ilustrace od Sylvie Svobodové. Dotváří to pocit tajemna, který prostupuje celou knihou. Nic a nikdo tu není v pořádku. Autor nám postupně dávkuje informace o dětství hlavních hrdinů a my jen doufáme, ze budoucnost bude lepší. Konec se zdá být odfláknutý, jenže co víc psát? Je prostě konec. A plíce máte zasviněné sazemi.

07.06.2023 4 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Poslechnuto na mujrozhlas a jako audiokniha to má rozhodně hvězdičku navíc. Kdybych to četla, nevím, zda bych to dočetla a to by byla fakt škoda. Začátek je náročný a řekla bych těžký. Ale je to proto, že o šeptuchách a o Podlasiju jsem nic nevěděla. A přitom použitý styl textu odpovídá popisované krajině i lidem v ní.

09.03.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Čteno kvůli čtenářské výzvě. Je to ohromná romantika. Napřed strázně a nepřízeň, pak nebezpečí a na konec láska. Plačky si užijí :-)

01.03.2023 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Další super skvělá "štifterovka"! Českobudějičáci musí být nadšeni, že jim někdo přibližuje historii jejich města takovými skvělými příběhy. Asi jsou, když si z této knihy udělali divadelní představení. Taky mohu jen vřele doporučit.

15.02.2023 5 z 5