mistrikova mistrikova komentáře u knih

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Pohádková kniha mouder pro dospělé čtenáře plná metafor a psaná velmi čtivě. Ukazuje nám široké spektrum lidských vlastností, hodné, zlé, naivní, hloupé i vychytralé. Vztahy mezi mužem a ženou, chudákem i boháčem. Každý si v něm najde ponaučení. Díky Werichově stylu vyprávění i humoru a nadsázce, které mi tolik připomíná jeho slavné filmové role, bude vždycky patřit tato milá kniha do mé knihovny.

19.03.2017

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Než jsem se odhodlala napsat komentář k tomuto světově proslulému dílu, musela jsem ve svých myšlenkách nechat doznívat tento poutavý historický detektivní příběh. Po přečtení komentářů pode mnou, mám pocit, že vše o této knize bylo řečeno...pro mě tato kniha má dvě roviny: četla jsem ji ve slovenštině. Což je mi po češtině nejbližší jazyk. A v rámci svého tréninku, abych slovenský jazyk nezapomněla, jsem se pustila do čtení. O to těžší bylo čtení, protože text byl psán poněkud archaicky a komplikovaně, asi přesně tak by psal skutečně mnich žijící ve středověku. Druhou rovinou je filozofický rozměr, zamyšlení se nad člověkem samým, jeho nicotností, taková sonda do duše člověka "temného" středověku. Demagogie, zakázané knihy, smilstvo mezi mnichy, inkvizice atd....to vše tam čtenář najde. Viliam je postavou, která zastřešuje zdravou logiku a pokrokového člověka v pravém smyslu slova. Prostě mistr Eco psát uměl geniálně a věřím, že jeho knihy budou číst i další generace čtenářů.

09.03.2017

Existuje spousta knih i filmového zpracování o životě Jindřicha VIII. a jeho šesti manželkách. Jde o velmi populární téma, které je zatím nevyčerpaným námětem. Ale jen málo autorů/autorek je schopno téma uchopit tak jako Alison Weirová. Tuto autorku považuji za jednu z předních spisovatelek a historiček zaměřující se na Tudorovce, přičemž efektivně využívá dostupné historické zdroje a umí je naprosto skvěle zpracovat do velmi čtivých románů. V prvním díle se čtenář seznámí s Kateřinou Aragonskou od příjezdu do Anglie, její ztroskotaný plánovaný sňatek s princem Arthurem, období nejistoty a následně sňatek s Jindřichem VIII. Kniha je plná zajímavostí o životě na tudorovském dvoře, intrikách i o politické scéně tehdejší doby. Můžeme s Kateřinou prožívat vzestupy i pády v manželství, nahlédnout do jejího vnitřního života. Na konci knihy jsem měla pro Kateřinu hluboký obdiv k jejímu odhodlání udržet manželství i svoji pozici královny, pevnosti ve víře, a zároveň lítost z neopětované lásky k Jindřichovi.

27.12.2023 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

(SPOILER) Pro mě re-reading po asi 20 letech...ale úžasně napsaný román, který čtenáře vtáhne do děje...velmi mě pobavil popis Slováků a Rumunů...a samozřejmě transfuze krve...
Doporučuji na 100 %!

09.07.2023 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Moc hezky napsaný příběh o dceři pastýře s nebojácnou povahou. Na její motivy vznikl i film Divá Bára režírovaný Vladimírem Čechem (1949), ale úplně neodpovídá románové předloze.

17.09.2023 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Po přečtení této knihy je důležité přečíst si i doslov autorky, která je historičkou a objasňuje, co je v románu fikce a kde se přidržela historických faktů. V románu je Jana popisována jako poddajná, zbožná a milující královna. Co se mi nelíbilo, byla ochota se propůjčit, na naléhání svých bratrů a nepřátel Anny Boleynové, k tomu, aby Jindřicha podporovala ve víře v to, jak je Anna nebezpečná a jak mu škodí. Což je v rozporu s tím, jak byla Jana vnímána jako laskavá a pokorná. Román je krásně napsaný, čtivý. Jen mi určité charakterové vlastnosti Jany nebyly sympatické a měla jsem problém s ní zcela sympatizovat.

30.12.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přečíst tuto knihu byla opravdu výzva, ke které jsem se dostala náhodou, když mi někdo tuto knihu věnoval. Téma hornictví není můj oblíbený žánr. Nicméně dokáži pochopit, že čtenáře, kteří dobře znají tuto oblast, nadchne jak téma, tak osudy několika hlavních postav, protože v tom mohou najít kus historie svého rodiště i třeba své rodiny. Určitě je kniha cílena na čtenáře, který má vztah ke Karviné i Ostravě. Za mě by mohla mít alespoň o 100 stran méně. Druhý díl již číst nebudu.

14.03.2023 3 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Dost často jsem slýchávala, že přečíst F.L.Věka je výzva. Už jen kvůli tomu, že jde o rozsáhlé dílo z doby národního obrození, psané A.Jiráskem, jehož styl psaní bývá náročný ke čtení. A ani bych neřekla. Jen musí čtenář ke čtení mentálně dorůst. Moc mě bavil příběh i popis života lidí a doby národního obrození. A v duchu jsem porovnávala děj knihy a seriálu.

12.07.2022 5 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Moc krásná kniha zachycující krátký časový úsek: Michelangela Buonarottiho a Leonardovi da Vinci, jejichž životy se časově i místně protnuly. Autorka čerpala z historicky doložených reálií. Miche mi byl neskutečně sympatický svojí houževnatostí a odhodláním překonat veškeré své vnitřní pochybnosti o sobě a překážky, a moc jsem mu držela pěsti. Leonardo neskutečně geniální snílek a bohém se vším všudy, zachycen již v létech, zkušený i naivní zároveň. Kdo Florencii alespoň trochu zná, zorientuje se v místopise. Určitě si někdy přečtu znovu.

22.11.2020 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Nechci se příliš opakovat v komentářích pode mnou. Nicméně bych knihu hodnotila jako čtivou erotickou krimi pro ženy. Oddychovka, od které nelze očekávat nějaké bourání stereotypů či hluboké myšlenky. Prostě žánr, kdy hlavní hrdinka je sice chytrá a úspěšná ve svém oboru, ale zároveň naivní a hraje si na emancipovanou. A jak to tak většinou bývá, zamiluje se do typického macha alias klátiče žen, který je unášen v osobním životě pudem a v práci nesnáší buzeraci. Nevím, jestli bych si knihu někdy znovu přečetla, ale jako letní čtení doporučuji všem, které nechtějí nad dějem knihy nijak přemýšlet.

16.08.2020 4 z 5

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

V poslední době si říkám, že skvělé knihy, které jsem kdy přečetla, jsou napsány autory, kteří již bohužel nežijí. Naprosto perfektní detektivka mě vtáhla do děje. Troufnu si prohlásit, že neotřelé téma o detektivovi, bývalém knězi, jež je na stopě sériovému vrahovi, náboženskému fanatikovi, popis struktury a fungování miamské policie i právního systému USA, úvahy nad správností trestu smrti, určitě zaujme ještě více generací. Postupné rozplétání souvislostí a detailů zdánlivě nesouvisejících při vyšetřování, častečně retrospektivní vyprávění i z pohledu více zúčastněných aktérů a překvapivý obrat i vysvětlení motivu vraždy byly ingrediencemi celého příběhu. Za mě palec nahoru.

15.10.2017 5 z 5

Asi neznámější ze šesti žen Jindřicha VIII. a zároveň nejkontroverznější. Je zajímavé sledovat její příběh a milostný trojúhelník mezi Kateřinou Aragonskou, Jindřichem VIII. a Annou Boleynovou z jejího pohledu, vnitřní pohnutky, intriky, obavy a také její vzestup a pád. Autorka je schopna strhnout čtenáře v jednu chvíli Annu nenávidět i litovat. Opravdu rozporuplná osoba, která byla částečně obětí svých vlastních ambicí i své rodiny, která těžila vliv z přízně krále. Velmi poučné, co dokáže žena udělat s mužem, a jak muž pohne celým světem, jen aby jí získal...

27.12.2023 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Anotace ke knize osvětluje základní dějovou linku. Jen dodám, že Hynek Tas z Boru je drsoň, co více dodat. Zvládne každou situaci a často se dostává až do extrémních situací, které přináší středověk 14. století.
Hynek se dostane do služby krále Václava IV., opilce, podivína a dle popisu autora knihy i psychopata, který má radši své psy než lidi. Tedy čtenář má takový letmý vhled do doby vlády Václava IV. a života jeho poddaných. Kniha je čtivá, ale intuitivně jí chybí něco, co by mě lákalo si ji přečíst znovu.

04.09.2022 4 z 5

Osamělý střelec Osamělý střelec John Grisham

Rudd je sice právník, ale spíše takový ranař, který v tom umí chodit lépe než kdokoliv jiný. Za mě 5* . Dobře jsem se bavila. A doporučuji k přečtení.

03.02.2020 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii...od malička jsem ráda četla historické romány od např. Vaňkové...po dlouhé době jsem sáhla opět po tomto žánru a udělala jsem dobře...od knihy jsem nemohla odtrhnout oči...nevadily mi ani pasáže, ve kterých jsou vzpomínky na mládí Karla IV. a jeho otce Jana Lucemburského prolínající se s přítomností - dobou, kdy se Karel IV. počtvrté oženil (s mladou polskou princeznou)...

Věřím tomu, že kdyby povinná četba zahrnovala i takto pěkně a čtivě napsaný román o našem nejvýznamnějším panovníkovi, určitě by si studenti středních škol odnesli z hodin dějepisu více než jen nabiflovaná data bitev...

09.07.2016 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Kupodivu se mi druhý díl líbil více než první, ale na to jsem přišla až po přečtení knihy. Ze začátku měl děj pomalejší spád, ale díky vedlejším postavám a popisu husitské bouřlivé doby včetně Jana Žižky z Trocnova se osud Hynka Tase z Boru ubíral zajímavým směrem. Konec knihy byl useknutý, ale bylo jasné proč...protože následuje další díl.

22.10.2022

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

S panem doktorem Honzákem v lecčems souhlasím, ačkoliv nás dělí velký věkový rozdíl. Tato kniha mne velmi obohatila. Nyní si dokáži představit, jakým způsobem se například vyvíjela léčba psychiatrických onemocnění v 60.letech (jak elektrokonvulzivní terapie, tak experimentální využívání LSD), ale také mi přinesla spoustu informací např. o psychopatech a jiných poruchách osobnosti vyskytujících se v naší společnosti.
Povídání formou rozhovoru rychle ubíhalo.

04.09.2022 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Přidávám se do zástupu těch, kteří hodnotí detektivku jako klasickou detektivku s takovým tím lehce nervózním, introvertním, bručounským detektivem, který byl z Paříže poslán do vyhnanství na francouzský venkov. A nachází zalíbení v tomto prostředí bretaňského venkova, kde se rychle střídá počasí a zároveň se pomalu rozplétá případ vraždy starého hoteliéra. Trvalo mi, než jsem se začetla, asi do 2/3 knihy, a pak nabral děj knihy spád.

19.04.2022 4 z 5

Jošt Jošt Zdeněk Grmolec

Kniha se mi líbila. Autor si dal práci a popsal nejenom život moravského markraběte a římského krále Jošta, ale i geopolitické vztahy té doby. Sleduje zavedenou známou linku, kdy Jošt se politicky i finančně postupně vzmáhá, zatímco český král Václav IV. prolévá hrdlo alkoholem a nechává za sebe vládnout jiné a obírat se o majetek. Dále se také dozvídáme o životě Joštových bratrů Jana Soběslava a Prokopa i o bratranci Zikmundovi alias lišce ryšavé a jeho taženích proti Turkům. Souhrnem: je to kompaktní dílko, které pobaví i poučí a doporučuji jej k přečtení.

24.12.2020 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Nejprve jsem viděla všechny díly ságy ve filmovém zpracování, až poté jsem četla knihu. Přiznám se, že již nespadám do kategorie young adult...takže jsem spíš už jen adult :-) a o upírech jsem četla poprvé (nejsem fanynka fantasy), ale odhodila jsem všechny předsudky a moc ráda jsem se začetla. Za mě super, romantika jako hrom... 5*

03.02.2020