Miro.slav Miro.slav komentáře u knih

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

No, spočiatku mi to neprišlo ako "hustej nářez", skôr ako "nářez bez riadnej dávky korenia a soli". Až odkedy nastúpila na scénu P., tak to začalo mať grády. Kotleta nakoniec opäť nesklamal. Hlášky, akcia, vtip a riadna priehršť zbraní, krvi a utrhnutých končatín. Dej sa nesituuje iba do Čiech, ale spolu s J. Bezzemkom sa pozrieme, okrem Poľska a Ukrajiny, aj do Číny. Za mňa nakoniec fakt dobré. Idem rovno na "Fakt hustej nářez".

14.03.2019 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Knihu som dostal darom, tak som ju čítal sčasti z povinnosti. Po pár stránkach ma to ale vcelku chytilo. Sneh, zima, chata v horách v ktorej je hlavný hrdina sám (naozaj sám?). Super kombinácia. Potom to ale začalo škrípať a zaseklo sa to pri samotnom rozuzlení. Pre mňa dosť nevydarená pointa.

20.02.2019 3 z 5

Bohovia starých Slovanov Bohovia starých Slovanov Peter Weleslaw Kuzmišín

Kniha je to určite hodnotná, aj keď ide o autorovu fikciu a často aj o kompilát iných povestí, rozprávok či bájí. Kvalita kapitol kolíše, keďže asi od príbehu o Provem a Per(e)plut sa rozsah príbehov dosť skracuje a často už to ani nie je primárne o danom božstve. Každopádne odporúčam, keďže materiálov o slovanskej mytológii nie je zase až tak veľa. Ilustrácie sú prekrásne a celkovo aj systematika vytvorenia slovanského panteónu až tak neškrípe. Kto sa však danej problematike hlbšie venuje, vie že Slovania nikdy takýto ucelený panteón nemali (resp. sa aspoň nezachoval). No to nič nemení na tom, že ide o naozaj vydarený počin. Samozrejme, že v knihe sú štylistické a gramatické chyby, alebo sa najprv dozvedáme, že Lada mala tri dcéry, Mokoš, Živu a Morenu. No pri kapitole o Morene, a aj pri kapitole o Žive, sa však uvádza, že sú to dcéry Mokoše. Tu je vidno, že autor túto nezrovnalosť prehliadol, ale to však nič nemení na tom, vychutnať si túto fantastickú knihu, ktorá sa číta veľmi ľahko.

Mám len jedinú výhradu, a to je výhrada faktografická. Autor síce stotožňuje Svaroga, Perúna a Velesa pod jedno božstvo Triglav-Belobog, no z histórie vieme, že Triglava symbolizoval čierny kôň, nie biely (hoci, ak by malo ísť o Beloboga, patrilo by sa aby aj jeho kôň bol biely, ako bolo zvykom u väčšiny slnkobohov). Preto toto spájanie Triglava s inak nedochovaným Belobogom (z Helmoldovej kroniky sa dozvedáme iba o Černobogovi) je dosť nešťastné.

27.11.2018 5 z 5

Metafyzika pohlavnej lásky Metafyzika pohlavnej lásky Arthur Schopenhauer

Ďalší podarený výber kapitol zo Schopenhauerovho životného diela "Svet ako vôľa a predstava". Takouto oveľa prístupnejšou formou je umožnené čitateľovi nahliadnuť do inak riadne nakopenej zmesi Schopenhauerových myšlienok. Človek by ani neveril, čomu sa bude venovať tento starý pán a aký postoj k danej téme zaujme. Odporúčam.

18.11.2018 5 z 5

Zlo přichází třikrát Zlo přichází třikrát Svatopluk Doseděl

Mrazivý a dychberúci miniexkurz do hororových zákutí našich dobre známych miest. Nemusíme sa vydať do Stokerovho Sedmohradska ani do Lovecraftovho Nového Anglicka. Všetko potrebné máme tu pod nosom. Za toto má autor môj obdiv. Viac podobných diel a dielok. Veď naša história, ba aj rozprávky a mytológia, to všetko dýcha často mrazivosťou a trpkosťou.

14.11.2018 5 z 5

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Buď knihu označíte za marketingový ťah vytĺcť z nadšencov Stredozeme ďalšie peniaze. Alebo knihu vnímate ako pekne vydarenú poctu Tolkienovmu dielu. Ja sám som osciloval medzi oboma stanoviskami, až kým som sa nepriklonil k možnosti č. 2. Síce sa príbeh o Húrinových deťoch nachádza v samotnom "Silmarillione", no niekoho práve tento výňatok môže nadchnúť k tomu, dať príbehom o Stredozemi šancu.

09.03.2018 5 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Naivná či idealistická. Krátka či hlbokomyseľná. Dobrodružná či detská... Nech je aká chce, ak máte radi "Pána prsteňov" určite neoľutujete. Osobne sa mi kniha zapísala do mysle, nielen pre samotný príbeh a putovanie. Ale hlavne pre obdiv k prírode spojený s nádychom mytologických momentov, čo sa manifestovalo v postave Medděda, ktorý síce pôsobí okrajovo, no v konečnom dôsledku predstavuje pozitívny ochranný prírodný princíp (podobne ako postava Toma Bombadila). Odporúčam.

08.03.2018 5 z 5

Symboly používané extremisty na území ČR v současnosti : manuál pro Policii ČR Symboly používané extremisty na území ČR v současnosti : manuál pro Policii ČR Miroslav Mareš

Krátky exkurz hlavne do sveta symboliky národného socializmu a jeho modifikácií v neskorších dobách. Okrem toho sa autor dotýka sčasti aj významu rún, keltských symbolov či menej známych oblastí ako je ľavicový extrémizmus, zakázané symboly komunizmu, anarchizmu, ekoterorizmu či islamského extrémizmu.

03.02.2018 4 z 5

Egypt, Řecko, Galie Egypt, Řecko, Galie Alain Quesnel

Nemôžem si pomôcť, ale chýba mi detstvo. Ten pocit hľadania v knižnici ďalší diel tejto edície. A tobôž, keď ste mali šťastie a nebol vypožičaný! Musím povedať, že z mojich detských čias, mi táto edícia ostala živo v pamäti. Ak chcete svoje ratolesti primäť k čítaniu zaujímavých príbehov, siahnite po tejto kolekcii. Určite tým nič nepokazíte. Deti sa dozvedia niečo nové, krásne farebné stránky zaujmú a rozsahovo to neodrádza. Odporúčam.

30.10.2017 5 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Tento počin so Saudkovými ilustráciami bol dlhú dobu jediným zdrojom hnilobného a morbídneho styku s geniálnou mysľou pána z Providence. Od tej doby sa urodilo kníh venujúcich sa zvestovateľovi Cthulhu neúrekom. Máme to šťastie, že ich je ako húb po daždi, no nebolo tomu vždy tak. Preto vzdávam hold tomuto zošitovému vydaniu Lovecraftovej dokonalej antarktickej poviedky... A o samotnom príbehu? Prečítajte si. Odporúčam.

27.10.2017

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Áno, áno, áno! Konečne tu máme mrazivú post-apo knihu a dej nie je situovaný do žiadnej zas*atej a za*ťatej americkej lokality. Rusko sa na uväznenie v metre hodí dokonale. Dmitry Glukhovsky predstavil naozaj hutnú a vydarenú zápletku a atmosféru. Rôzne frakcie a zoskupenia tomu dodávajú nádych reality. A to, čo útočí zvonku,... no, prečítajte si. Odporúčam.

24.10.2017 5 z 5

Osada Osada Kir Bulyčov (p)

Pri tejto knihe som ostal totálne onemený! Myšlienka osady na neznámej planéte je fakt bombový nápad. Ak k tomu prirátate ešte nehostinné prostredie mimozemskej fauny i flóry, a nasledovné výpravy k miestu, kde sa nachádza stroskotaná vesmírna loď, tak nemáte nad čím váhať. Kniha je dynamická, postavy vás oslovia, prostredie zaujme a vy už len čakáte ako to všetko dopadne. Skvelé! A samozrejme, odporúčam.

24.10.2017 5 z 5

Občanská neposlušnost a jiné eseje Občanská neposlušnost a jiné eseje Henry David Thoreau

Okrem troch esejí geniálneho Thoreaua sa v tomto vydaní nachádza aj autobiografická esej od Ralpha Walda Emersona venovaná Thoreauovi. Celá publikácia vás najprv osloví svojou útlosťou, no po prvých stránkach zistíte, že tá útlosť určite nepatrí myšlienkam a názorom nachádzajúcim sa vnútri. "Občianska neposlušnosť" je perfektným manifestom, ktorý nestráca nič na aktuálnosti ani dnes. Nasleduje obhajoba známeho abolicionistu Johna Browna. Poslednou esejou je "Život bez principu", ktorý dokonale dokresľuje všetky doterajšie Thoreauove myšlienky, či už v tomto diele, vo "Waldenovi", v "Mainských lesoch" či v "Toulkách přírodou". Viď citát:

„Když člověk tráví půlku každého dne v lesích, protože je miluje, riskuje, že bude označen za pobudu. Když ale v lesích tráví celé dny jako spekulant, který je promění v holé planiny, je považován za podnikavého člověka.“

21.10.2017

Volání Cthulhu Volání Cthulhu Dave Shephard

Príjemné prevedenie dvoch dnes už ikonických poviedok od Howarda P. Lovecrafta. Napriek tomu, že poviedka Dagon je rozsahovo krátka, tak jej komiksové stvárnenie bolo oveľa lepšie než dlhšia a známejšia poviedka Volanie Cthulhu. Ten, kto už poviedky pozná a niekoľkokrát čítal, si vychutná ich grafické prevedenie. Ten, kto sa s týmito príbehmi ešte nestretol, tomu radím siahnuť najprv po ich knižných verziách. Každopádne je komiks vydarený a kľudne by mohli byť v podobnej kresbe stvárnené aj ďalšie poviedky z cyklu Cthulhu.

25.10.2022 5 z 5

Tolkienovy temné síly Tolkienovy temné síly David Day

Prečítané v angličtine. Ako zbežný prehľad temných mocností a síl Tolkienovho sveta to ujde. Kto však čaká hlbšie analýzy, rozbor a popis temnoty, tak ten bude trochu sklamaný. Očakával som knihu ladenú formou profilov všetkých známych a neznámych démonov, drakov, balrogov, vlkodlakov, orkov a trollov. Nič také nehľadajte. Day sa radšej púšťa do povrchných analógií temných síl s inými mytológiami, čo ja nehodnotím ako šťastné riešenie.

04.09.2021 4 z 5

Chemici v laboratoři a na bitevním poli: Období od roku 1914 do roku 1945 Chemici v laboratoři a na bitevním poli: Období od roku 1914 do roku 1945 Vladimír Pitschmann

Predchádzajúci diel zmestil do cca 470 strán obdobie od praveku po novovek a od Európy až po Čínu a Amazóniu. Tu sme svedkami cca 600 strán a pohybujeme sa v rozpätí 30 rokov. Preto očakávajte oveľa pomalšie tempo čítania a viac zamerania na detaily a špecifiká.

11.03.2021 4 z 5

Satanizmus v 21. storočí Satanizmus v 21. storočí Sebastián Jahič (p)

Perfektná kniha! Autor zaujíma podobné stanovisko ako ja, čo sa týka dôvodu vzniku satanizmu.

28.09.2020 5 z 5

47 róninů 47 róninů Stan Sakai

Ničím výnimočný, ale ani ničím neurážajúci priemerný komiks o neobyčajnej mentalite ľudí Krajiny vychádzajúceho Slnka. Príjemná oddychovka s očakávajúcim koncom.

17.09.2020 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

A máme tu samotné grandiózne finále, ktoré ale oproti predchádzajúcim častiam dosť zaostáva! Celé vypointovanie príbehu je trochu odfláknuté a pôsobí prvoplánovo.

Ak som pri prvej časti netušil prečo autori zvolili názov lokality "Lovecraft", tak teraz to už viem. Nielen, že v predchádzajúcej časti osoba posadnutá démonom spoza čiernych dverí hovorí "Ia. Ia. Šub-nigaraut", no autori symbolicky umiestnili do príbehu aj samotnú kozu! (U H.P. Lovecrafta je Shub-Niggurath božstvo nazývané aj "Koza s tisícom mladých".) Taktiež démon, ktorý ovláda Fintu sa nazýva dieťaťom Lengu! Avšak ani takéto perličky odkazujúce na môjho obľúbeného Lovecrafta nedokážu zvýšiť hodnotenie. Ako celok však ide o perfektný príbeh!

13.09.2020 3 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Čakal som príbeh, kde sa budú prelínať rôzne časové línie a budú prebiehať časové zvraty a paradoxy. Nestalo sa tak! No to nie je dôvod na smútok. Práve naopak. Dozvedáme sa veľa o histórii Lovecraftu, o vzniku kľúčov, o Rendellovi, Fintovi a ich skupine.

A konečne viem ako to bolo s Lukom Fintom Caravaggiom a jeho obratom ku zlu!

13.09.2020 5 z 5