Satanizmus v 21. storočí

Satanizmus v 21. storočí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441012/bmid_satanizmus-v-21-storoci-Znd-441012.jpg 5 11 3

Satanizmus ako organizované náboženstvo sa prvýkrát objavil v podobe kalifornskej Cirkvi Satanovej roku 1966. Hoci sa zdalo, že jeho popularita sa časom vytratí, s príchodom 21. storočia a nástupom éry internetu zažíva nový rozmach. Zatiaľ čo v minulom storočí sa snažil prezentovať ako čosi spoločensky prijateľné, súčasný satanizmus nezriedka otvorene oslavuje zločin. Chvála bezzákonnosti sa prekrýva s pokusmi o gnostické preniknutie do zakázaných duchovných sfér. Mnohí novodobí satanisti sa prikláňajú k politickému extrémizmu, či už rasistickému, alebo anarchistickému. Iné súčasné prúdy vymieňajú politický extrémizmus za aktivizmus, pričom pod vlajkou Satana obhajujú vykonávanie potratov, legalizáciu drog, práva sexuálnych menšín, masovú migráciu a ľudskoprávnu agendu. Skupiny ako Deathspell Omega sa obmedzujú na špekulácie v rámci kresťanskej teológie. Prebúdza sa záujem o historicky najstarších satanistov, medzi ktorých patrila aj Ruska Maria de Naglowska. Sebastián Jahič je autorom transgresívnej fikcie, politicko-filozofických traktátov a mnohých okultných článkov. Vo svojej najnovšej knihe Satanizmus v 21. storočí berie čitateľa na exkurz do sveta prevráteného duchovna, ktoré existuje medzi nami a každému je dostupné — stačí urobiť pár správnych dotykov na obrazovke vášho smartfónu.... celý text

WolfIssen
07.02.2024 5 z 5

Knihu jsem vyhrál v malé soutěži na Instagramu uživatele Miro.slav, za čež mu moc děkuji a zdravím jej. Bez okolků můžu napsat, že jde asi o nejlepší knihu o satanismu, tedy alespoň, co se týče jeho vývoje v přítomnosti nebo nedávné minulosti. Autor čtivě vysvětluje dané téma, faktograficky i názorově vyčerpávajícím způsobem a neopomene ani na dodatky k dalším informacím na stránkách pod čarou. Velmi mě také zaujaly obsáhlé pasáže o blackmetalové ikoně Deathspell Omega a její dopodrobna zozebrané diskografii a filosofii. Vskutku skvělé dílo.

DjLuko
30.01.2024 5 z 5

Toto je fajnšmekerská lahôdka prvej triedy. Chytrý a mimoriadne sčítaný autor (očividne dlhé roky sa pohybujúci v okultnom prostredí) má otvorenú myseľ, interpretuje svoje vedomosti o rôznych formách teistického i ateistického satanizmu ktoré rokmi spozoroval a naštudoval si, snaží sa zbytočne nepoučovať a morálnu analýzu rôznych filozofii, či činov necháva na čitateľovi, iba tu či tam priloží svoj subjektívny názor na to či ono - snaží sa však vždy ostať v prvom rade objektívnym (a nie vždy mu to ide). Takisto sa orientuje vo svete black metalu (čoho dôkazom je aj parádna obálka od umelca menom Svjatogor, ktorý okrem obálok pre Sol Noctis robí aj obaly na slovenské blackmetalové albumy pre kapely ako Besna, Krolok či Malokarpatan). Miestami je to trochu edgy (internetové rozhovory s anonymným autorom nám dávajú znať jeho nádych elitárstva - Jahič pôsobí neustále ironicky, s nadhľadom, vyjadruje pohŕdanie spoločnosťou, je si vedomý svojej inteligencie a zjavne rád používa latinské frázy), no sečteno podtrženo mu to v tejto knižke vyšlo na jednotku s hviezdičkou a ide o mimoriadne fascinujúcu exkurziu po bizarnom svete prevráteného duchovna. 10/10

Miro.slav
28.09.2020 5 z 5

Perfektná kniha! Autor zaujíma podobné stanovisko ako ja, čo sa týka dôvodu vzniku satanizmu.