Miro.slav Online Miro.slav komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Angsoc, ideopolícia, zločin proti strane, veľký brat a mnoho iného. Orwell nielenže stvoril famóznu knihu a opísal socialisticko-komunistickú diktatúru, ale vytvoril ideu budúcnosti ľudstva (blízkej či vzdialenej). To, že explicitné diktatúry nacizmu a komunizmu sú už minulosť, neznamená, že Orwellove dielo je neaktuálne. Naopak, jeho dielo síce dobovo, ale predsa len výstižne opisuje nadchádzajúcu epochu. Napriek tomu, že Orwell demonštruje svoju víziu na príklade komunizmu, tak ide skôr o totalitu par excellence, bez toho aby sme ju nejak špecifikovali. A to, že mladí ľudia tvrdia, že tomuto dielu nerozumejú, lebo nežili v komunizme, iba znamená, že toto dielo nepochopili. Dnes už netreba televízne obrazovky, ktoré neustále snímajú človeka, stačí všadeprítomný internet, smartfóny, mobily, kamery, GPS, ... a cesta k Orwellovmu angsocu a ideopolícii sa môže začať dláždiť. "Veľký brat ťa sleduje." Odporúčam každému.

27.12.2018 5 z 5

Lovci mamutov Lovci mamutov Eduard Štorch

Kniha na ktorej som vyrástol. Toto boli motívy, ktoré formovali myslenie nejedného chlapca a dnes už dospelého muža. Eduard Štorch krásne, idylicky a niekedy až fantasticky dokázal vykresliť obdobie praveku. Je mi samozrejme fuk, či ide o reálne dobovo doložené reálie alebo nie. Toto je dobrodružná kniha, nie vedecká publikácia. Ďakujem za pekné detstvo, pán Štorch.

25.02.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Nie som moc veľký fanúšik Kariku, teda pokiaľ nejde o jeho "Slovanskú mágiu". Ale toto bolo ozaj famózne - od začiatku, keď sa dej ešte iba odohrával v meste a Igor skúmal prípad z trezora z psychiatrickėho ústavu až po výpravu na Tribeč. Samotnė rozuzlenie otvára veľa priestoru na dohady a polemiku. Každopádne, dosť mrazivė opisy šialenstva a blúdenia po horách (plusom tiež pre mňa bolo zakomponovanie bludičiek do celėho príbehu.)

20.02.2019 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Tešil som na lokalitu Lovecraftu a zámok v ňom. Napriek tomu, že interiér aj exteriér vyzerá pekne, tak doteraz neviem, čo to má (a vlastne celý tento komiks) pri prastarom Cthulhu spoločné s Lovecraftom!!! Toľko ku kritike a teraz pozitíva. Joseph Hillstrom King vytvoril s Gabrielom Rodriguezom šialene vynikajúci komiks! Prepájanie minulosti a súčasnosti je funkčné a nijak deju neuberá na čitateľnosti. Kresba je primeraná, efektná a vtiahne človeka do "Lovecraftu". Príbeh vás nenechá vydýchnuť a odložiť knihu skôr, než ju dočítate. Postavy sú naozaj realistické a nie je problém sa s nimi stotožniť. Na konci sa to všetko po**be a vyvstane viac otázok než odpovedí. Absolútne odporúčam!

05.01.2020 5 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Kniha krátka rozsahom, no ohromná odkazom. Ak niekto hľadá zmysel života, tak v tejto knihe sa manifestuje jeden z možných spôsobov, ako dať životu zmysel. Hoci som na jednom mieste s Elzeárdom Bouffierom nesúhlasil, keď tvrdil, že les sám od seba nevyrastie, tak kniha by mala byť zaradená medzi povinnú literatúru na školách. Odporúčam.

23.07.2016 5 z 5

Deti kapitána Granta Deti kapitána Granta Jules Verne

Ako malý chlapec som si užíval putovanie ďalekým krajmi. Doteraz nezabudnem na scénu potopy, kde sa hlavní hrdinovia zachránili vylezením na obrovitánske stromy. Verne je naozaj dokonalý tvorca atmosféry a dobrodružstva. Odporúčam.

30.08.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Príjemné postapokalyptično. Začínam byť akosi závislý na lokálnej spisovateľskej tvorbe (a filmografii). A mám už po krk, lokalizovať všetko do anglosaského prostredia. Ak máte podobnú potrebu, siahnite určite po Kotletovej sérii Spad. Esenciálna slovanská katastrofičina. Subjektívne lepšia (rozumej, dynamickejšia) ako Glukhovskeho Metro.

27.09.2019 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Stokerov príbeh má aspoň podľa mňa dosť ambivalentný charakter. Začiatok je parádny. Cesta na transylvánsky hrad, desivé opisy scenérií, tajuplné náznaky až príde samotné odhalenie. Pokiaľ je Harker na Draculovom panstve, tak všetko má mrazivú atmosféru. Neviem ako je to možné, no takto našliapnutý dej sa v druhej časti zmení na anglicky nudný opis vyšetrovania. Napriek tomuto pokrivkávaniu nám však Stoker na konci pripraví opäť perfektné finále. Pre mňa stále mrazivá a kvalitná kniha. Škoda, že sa dej neodohrával po celý čas v ponurých Karpatoch.

18.09.2018 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Motív knihy je odzbrojujúci! Ak si to J. London všetko vymyslel, dal tomu naozaj premyslenú formu. Príbeh je fascinujúci, napriek tomu, že D. Standing sa nachádza v St. Quentin. Rozprávanie vás tak zaujme, že sa od toho nebudete chcieť odtrhnúť. Síce je táto kniha považovaná za sci-fi, no ak sa London dotkol v tejto knihe naozaj pravdy o tom, ako funguje naša duša po smrti, je to geniálny priekopník. Vlastne, to je aj bez toho, či je to pravda alebo nie. Príbeh je naozaj skvelý. Nestrácajte čas čítaním recenzií a siahnite radšej po knihe.

28.10.2017 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Buď Zamjatin použil ťažký jazyk alebo som čítal knihu plnú štylistickej ťažkopádnosti. Prikláňam sa k prvej možnosti, pretože dielo je plné množín, odmocnín, neznámych, integrálov, intervalov, skrutiek, matiek, barometrov a iných technologických pojmov. K tomu pridajte mená ako I-330, O-90 alebo D-503. Zamjatimovi treba ale uznať, že vytvoril reálnejšie technické a čisté prostredie dystopie než Orwell - použitie skla, železa a pod. Zápletka ma príliš nezaujala, zato vyústenie deja bolo ako seknutie gilotínou. Nečakané, čisté a omračujúce. Odporúčam.

17.09.2020 4 z 5

Druhé pohlaví Druhé pohlaví Simone de Beauvoir

Biblia feminizmu alebo "čo čítať, keď som zakomplexovaná žena, ktorá si nevie nájsť chlapa?!"

Prečo som to teda čítal, keď nie som zástanca ani toho prvého, ani to druhé?

Treba mať prehľad o čo najširšom diapazóne myšlienok a názorov. Nepatrím ani k mizogýnom Schopenhauerovho typu, ani k zoženštelej generácii dnešných metrosexuálov. Preto nemám problém ani s knihou od S. de Beauvoir, ani s jej názormi (dokonca na pár miestach s ňou súhlasím). Rozhodne ide o dielo, ktoré netreba zhadzovať, hoci to z prvej vety tak mohlo vyznieť. Pre mužov je to povinnosť. Aspoň sčasti tak pochopíme problematiku ženskej otázky.

28.08.2020 4 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Kam sa hrabú prvé tri časti "Černá křídla Cthulhu"! Tento útly príbeh je oveľa viac lovecraft než príbehy, ktoré boli vybraté do "Č.k.C", a to myslím naozaj vážne. Od danej knihy som nič nečakal a dostal som porciu pravej slizkej dávky postupne budovaného lovecraftovského príbehu. Na kvalite neuberá ani explicitne vyjadrená sexualita, vulgarita či a erotika. Samotná električka č. 1852, Aheb, thoggovia, pyramídovci a veľa iného boli skvele zvolenými rekvizitami. Za seba vrelo odporúčam.

P.S.: Páčilo sa mi ako autor využil Lovecraftovu nedokončenú poviedku "Cosi v měsíčním světle".

31.12.2019 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Post-apokalyptické survival putovanie naprieč nehostinnou krajinou. Otec a syn v mŕtvom šedom svete, kde stále číha zlo a nebezpečie. Cormac McCarthy vytvoril kultovú knihu, ktorá je síce útla, no to vôbec nevadí. Nie je dôležitá kvantita. Ak by toho napísal k „Ceste“ viac, bol by to už iba balast. Takto je to geniálne a nekompromisne skvelé. Odporúčam.

23.10.2017

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

"Důležitá je rasa. Už tak je v Pomořanech až moc těch zasraných Slovanů! ... Říše bude potřebovat přesídlence, až Slované ... zmizí."

Excelentná ukážka dobového zmýšľania germánsky hovoriacich krajín na margo etnicity strednej a východnej Európy. Robert Merle famózne vykreslil nielen zelený mozog SS-Obersturmbannführera Rudolfa Hößa, a.k.a. Rudolfa Langa, ale aj celkové podhubie Weimarskej republiky a nacistickej Tretej ríše. Nenávisť a slavianofóbia boli totiž základnými kameňmi rodiaceho sa pangermanizmu a teutonizmu. V takomto skleníku plnom nenávisti, revanšizmu, klasickej nemeckej strojovej disciplíny a túžby po Lebensraume v strednej a východnej Európe vyrastal nielen Höß (a.k.a. Lang), ale aj Hitler & Himmler a spol. Niet sa teda čo diviť cynizmu a alibizmu hlavnej postavy. Kniha je fakt geniálna. Odporúčam.

21.02.2019 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Vždy som mal slabosť pre podmorský svet, cestovanie a stiesnené priestory. Táto kniha má všetky uvedené atribúty. Musím uznať, že Verne tu predviedol naozaj perfektný príbeh, opisy prostredia a klaustrofobickú atmosféru. Klobúk dole.

22.10.2017 5 z 5

Sámova říše Sámova říše Michal Lutovský

"Dejiny Samovej ríše do vrecka" alebo "Všetko podstatné, čo sa dá o Samovej ríši vedieť". Takto nejako by sa dala zhodnotiť táto útla knižka. Ale ak si vezmeme, že o Samovej ríši jestvuje iba pár zmienok, a to hlavne z kroniky tzv. Fredegara, tak sa nedá čo čudovať. Ak by mala kniha viac strán, boli by to už iba fabulácie a dohady, prípadne nezmysly. A nezmyslov sa dnes, bohomžiaľ, rodí na slovanskú tému neúrekom. Táto kniha k nim ale nepatrí. Odporúčam.

03.09.2020 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

"...když jste nesmrtelná pohanská stvůra, bezpečnost domácích spotřebičů vás nejspíš moc netrápí." (F. Kotleta - Perunova krev II., s. 13)

Ešte lepšie než prvý diel! Knihe vôbec nevadí, že sa dej orientuje hlavne na M. F. a zvyšní dvaja veteráni sú v ústraní. Práve naopak, takto je to kompaktnejšie a viac to pôsobí ako slovanská fantasy. Za mňa plný počet. Dozvedáme sa viac o amulete, čo dostal M. F., zistíme kto je Rožanica a Nyja, vstúpime do Černobogovej sluje v skalách niekde na Šumave atď. Domina Chors je teraz dosť v ústraní, ale zato sadistického Jarila-úchyla si užijeme viac než dosť. Kotleta z dávnych slovanských bohov spravil ozaj bandu egoistických a tyranských bytostí (česť výnimkám). Knihu všetkým odporúčam, len škoda, že Černobog-sympaťák nemal v celom príbehu väčšiu rolu. Samotný záver s Perunom je čerešnička na torte.

"Nastartoval jsem motorku a vyrazil do Prahy za Perunem. Konkrétně jsem mířil na Břevnov. Do kláštera. Ty povídačky, které zmiňoval Černobog, totiž byly pravdivé. Nejvyšší ze slovankých bohů se dal na křesťanství." (F. Kotleta - Perunova krev II., s. 241)

05.03.2019 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Opäť typický Orwell s jeho výstižným a chytľavým jazykom. Opäť ide o snahu vykresliť hlavné rysy diktatúry. A opäť je dôležité povedať (ako pri "1984"), že Orwell síce diktatúru opisuje na príklade socializmu, ktorý mal dospieť až ku komunizmu, no ide iba o symbol. Rovnako tak ide o totalitný režim nacionálneho socializmu, talianskeho fašizmu, rôznych náboženských a fundamentalistických režimov či iných totalít. Orwell zvolil príklad socializmu snáď preto, lebo narozdiel od Hitlerovho a Mussoliniho režimu, ktoré boli vojensky porazené, vydržal socializmus oveľa dlhšie. A aj preto sa rozvinul socializmus do hrozivých rozmerov, ktoré predkladá Orwell (no to isté by bolo aj v prípade nacizmu a fašizmu). Knižku určite odporúčam (aj jej animované filmové spracovanie) a to aj napriek tomu, že kniha "1984" je oveľa prepracovanejšia, komplexnejšia, zložitejšia, ale aj mrazivejšia, hrôhostrašnejšia a temnejšia.

03.01.2019 4 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

Famózne! Výpravné! Temné! Dynamické! Druhý diel je ešte lepší než prvý. Hrdinovia sa dostávajú do tajomných hustých lesov na sever od Kyjeva. Dračia cárovná, Matka hadov, Baba Jaga (vyberte si) bola vynikajúca. Na Červenákovi sa mi páči ako dokáže dobre známy motív pretaviť do hlbšej roviny. Takto nám pred zrakom vyvstáva ozaj výpravne temný historický román mapujúci nie tak známe dejiny Kyjevskej Rusi. U mňa plný počet.

P.S.: a tie dodatky na konci knihy, no to bol počin pre labužníkov.

26.10.2017 5 z 5

Škola slovanského symbolu Škola slovanského symbolu kolektiv autorů

"Zverina to je riadna bukvica." Na prvý pohľad nelogické tvrdenie, ale kto sa trochu hlbšie orientuje v problematike, pochopí. Rovnako aj táto brožúra je plná nelogickostí, prekrúcania, ale hlavne výmyslov. Už dlhšiu dobu čítam skoro všetko relevantné k slovanskej mytológii, pohanstvu a staroslovanskej viere, ale toľko "nových poznatkov" ako tu, som asi za celý čas v iných publikáciách a štúdiach ešte nenašiel. Jedine v knihe o staroslovienskej bukvici - tá tejto môže viac než konkurovať. Mám však taký pocit, že obe knihy vychádzajú z rovnakého zdroja.

A v čom je teda problém? Štandardne sa má za to, že o slovanskej mytológii, pohanstve a staroslovanskej viere máme iba minimum zaručene overených faktov. Ostatné sú dedukcie, hypotézy, komparácie a výmysly. Táto kniha však ide ešte ďalej - je to demagógia. Nemám nič proti románom a fantasy - kvalitná slovanská pohanská fantasy je úžasná vec. Ale toto sa snaží hrať na autentický zdroj, ale nie je ním. Uznávam, že slovanské výšivky, rezby a podobné remeslá majú bohatú ornamentiku, ale tváriť sa pri každom "symbole", že vieme presne čo znamenal je lož. Sú to výmysly a zavádzania naivne veriacich ľudí, ktorí chcú o viere svojich predkov zistiť viac.

Okrem tohto "dešifrovania symbolov" mi vadila kontaminácia a prisvojovanie si prvkov, ktoré s našou kultúrou nemajú veľa spoločného - spomína sa tu boh Ra a Hór, severský Odin a dokonca aj Donnarovo kladivo museli autori ukradnúť a použiť ho tu (áno, z Kyjevskej Rusi sú nálezy Perunových sekier a Donnarových kladív, ale na Kyjevskej Rusi boli ako Slovania, tak severskí Varjagovia - a s nimi Donnarove kladivá!)

Na druhú stranu, autori nepoužili veľa symbolov, ktoré sa buď reálne archeologicky našli alebo ktoré sa spájajú s novodobým slovanským pohanstvom, ako napríklad už spomenutá Perunova sekera v rôznych variantoch; ďalej symbol známy ako Svarga či rozeta, skrátka symbol evokujúci lupene kvetu; nenachádzame tu Perunov hromový symbol; a rovnako tu nenachádzame ani symbol rúk boha. Hlavne, že v knihe máme novodobo vymyslený symbol Velesa či keltský Triskel a keltský kríž!

Ak ste si mysleli, že doteraz poznáte takmer všetkých slovanských Bohov a Bohyne, mýlili ste sa. Autori vám predstavia promenádu novodobých pohanských božstiev, ako napríklad bohyňa Tara, bohyňa Divija, Čisloboh, boh Dogoda, Kvasur, boh Vij, boh Svjatobor, Kitovras, boh Tausen, bohyňa Nemezida alebo Kara. Ak ide o relevantné božstvá, poprosil by som autorov knihy o zdroje a pramene. Na druhú stranu, autori majú elementárne medzery, keď napríklad boha Prove(ho) spájajú s východnými Slovanmi, pričom zmienky o ňom sú od polabských Slovanov; boha Dažboga sprznili a vytvorili Dažďboha, ako keby tento boh mal darovať iba dážď a nič iné; z vodných bytostí beregíň, o ktorých sa veľa nevie, spravili ochrankyne zeme a priradili im kopu "zaručených" vlastností!

Dorazilo ma však to kvantum symbolov a ich názvov, ktorým ich autenticitu uverí iba hlupák: symbol Roženik, Duchobor, Kolodec, Ladinec, Bohovník, Rodovik, Gromovník, Grozovik, Kolard, Solard, Koľadník, Praščur, Jaščur, Ryžik, Soloň, Jarovrat, Ohňovik, Jarovik, Svaor, Svadobnik, Ratiborec, Svetoč, Rodimič, Ľutič, Olejar, Vodinec, Inoroh či Štitovnik.

Uznávam, že minulosť a vieru našich predkov treba ctiť a viesť k nej. Ale treba to robiť úprimne a priznať si, že máme iba čriepky, nie zaručené a siahodlhé odpovede na všetko. Preto takýto falzifikujúci a demagogizujúci prístup odmietam. Pôvodne som chcel dať knihe aspoň 1* za pekný vizuál, ale iba vizuálna stránka nezaručuje úspech. Z môjho pohľadu neodporúčam. A rozhodne neodporúčam tým, ktorí sa iba začínajú zaujímať o danú tému.

06.05.2021 odpad!