miriama miriama komentáře u knih

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Skvěle napsaná série o osudech rodu Nedobylů, Bornů, Petzoldů, která začíná ve druhé polovině 19. století a končí až v roce 1945.

12.09.2015 5 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Knížka, ke které se pravidelně vracím. Pokaždé jsem okouzlena tajemným světem úzkých uliček Židovského města a záhadnou osobností císaře Rudolfa II. Ty povídky jsou prostě skvělé. Některé smutné, jiné veselejší. Prostě nádhera.

02.05.2015 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Autorka sama prožila nešťastnou nenaplněnou lásku k ženatému muži a pracovala jako učitelka v penzoinátu pro bohaté dívky v Bruselu. Nádherný příběh lásky mladé, chudé, ale přitom samostatné a chytré dívky, která se musí těžce probíjet životem. Jana je první emancipovaná hrdinka v literatuře, ale v tom dobrém smyslu. Dokáže odejít od milovaného muže, když se prozradí, že je ženatý. Jakmile však zjistí, že její milý je sice volný, ale slepý a zchudlý, neváhá a vrací se k němu. Autorka v té době napsala svým způsobem velmi odvážnou knihu. Popisuje lásku mezi bohatým a ženatým mužem a jeho zaměstnankyní. J.E. jsem četla mnohokrát, pokaždé na mě zapůsobí. Když jsem ji poznala poprvé jako mladá dívka, tak jsem na ni musela strašně dlouho po přečtení myslet.

29.05.2013 5 z 5

Temno Temno Alois Jirásek

(SPOILER) Právě jsem dočetla tento román a zároveň viděla i film. Pokud jste viděli jen film, tak doporučuji přečíst knihu. Jiráskovo Temno není tak temné jako film. Postavy nejsou pouze špatní katolíci a dobří protestanti. Kniha je nejprve hodně popisná, je zde mnoho postav a teprve, když se děti nekatolíka myslivce Machovce ocitnou v Praze, tak má děj tempo a spád. Ta část mě hodně bavila a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Autor se podle mě snažil vytvořit postavy tak, aby jejich chování odpovídalo době, ve které žily.
Děj v Praze se zaměřil hlavně na vývoj problematického milostného vztahu dcery myslivce Machovce Helenky a katolíka Jiříka syna bohatého pražského měšťana Březiny.
Mladé lidi rozděluje nejen víra, ale i společenské postavení. Rozloučení oba dva ovlivní i v budoucnosti.

29.03.2023 4 z 5

Don Juan Don Juan Josef Toman

Tak tohle bylo počteníčko. Knihu jsem četla už poněkolikáté. Je skvělá. Nechápu, proč nevyšla už několik desítek let. Hrdinův život je ode zdi ke zdi a jen opravdu velmi dobrý autor dokáže popsat, proč tak jedná. Popisy života v palácích se střídají s líčením osudů chudáků. Děj je barvitý jako film na plátně. Byl by to skvělý film nebo seriál.
Jana14 a Lessana už to výborně napsaly ve svých příspěvcích.

26.07.2020 5 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Pro mě úžasná kniha. Je o lásce a jejích různých podobách, o potřebě milovat a být milován. A také o nebezpečí, které s sebou nese dosažení úspěchu a bohatství. Má krásnou tajemnou atmosféru a prostředí Amsterdamu v 17. století je moc pěkně vykresleno. Hrdince jsem fandila a líbilo se mi, jak se dokázala se vším vyrovnat navzdory věku a nezkušenosti.

18.04.2015 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Ano, klenot českého humoru od výborného pana spisovatele. Vždycky, když si vzpomenu na konec jeho života, tak mě zamrazí. Ale naštěstí jeho knihy zůstaly a přináší radost dalším generacím. Údajně prý Karel Poláček už při psaní myslel na film a postavu pana Načeradce psal pro Hugo Haase. Ten ji nehrál, ale odžil.

11.09.2016 5 z 5

V erbu lvice V erbu lvice Alena Vrbová

Souhlasím s komentářem GepardLady. Styl jakým je kniha psaná uvádí do doby, ve které se odehrává. Autorka nám přibližuje jednotlivé etapy života paní Zdislavy z Lemberka. Období, kdy je dcera, později manželka a matka. Je to postava z masa a krve, která věří tomu, co dělá a je ochotna přinášet oběti.
Zároveň popisuje i dramatické období našich dějin, kdy se mladý kralevic Přemysl Otakar postavil proti svému otci a králi Václavovi I. Líbila se mi i postava manžela paní Zdislavy.
Podle knihy byl natočen i film, který se podle mě povedl. Ale kniha je kniha.

22.04.2016 5 z 5

Chlupatý sluha pana faráře Chlupatý sluha pana faráře Arto Paasilinna

Kniha se mi moc líbila. Popisuje nejen soužití hrdiny s medvídětem, kterého mu věnovali jeho farníci, ale i život na finském venkově. Jeho obyvatelě jsou opravdu svérázní a jejich život je navzdory vymoženostem moderní doby a vysoké životní úrovmi stále velmi ovlivňován přírodou. Proti ní jsou vlastně stále bezmocní. Malý medvídek, který vstoupí do zivota vesničanů, se tak nevědomky stane katalyzátorem mezilidských vztahů. Ukáže se také, že skutečné zvíře není plyšová hračka, ale živý tvor, který se chová podle své přirozenosti.

22.02.2014 5 z 5

Andělská tvář (1) Andělská tvář (1) Hana Marie Körnerová (p)

Nejprve jsem viděla film a ten mi přišel takový nijaký. Ze zvědavosti jsem si přečetla i knihu a musím říci, že je to úplně něco jiného. Není to ani červená knihovna, ale spíše příběh s tajemnem. Autorka umí dobře popsat měšťanské prostředí i prostředí aristokracie.
Líčení plesů, honů a slavností je velmi zdařilé. Příběh mě vtáhl do děje a četl se opravdu jedním dechem.

09.07.2013 5 z 5

Il divino Boemo - božský Čech Josef Mysliveček Il divino Boemo - božský Čech Josef Mysliveček Sonja Špálová

Poutavě napsaný životopisný román o životě skladatele Josefa Myslivečka. S hrdinou prožíváme jeho dětství a mládí v rodném mlýně v Šárce, studia hudby u jezuitů a pak odchod do Itálie. Zde prožívá skladatel léta úspěchů, slávy, obdivu publika a přízně žen. Později přijde nemoc, neúspěch a osamocení. Hrdina nakonec umírá sám v bídě a všemi opuštěný. Skladatel, který byl ve své době velmi žádaný a populární, se také přátellil s W. A. Mozartem. Ten v něm viděl i svůj vzor. I když kniha ve všem neodpovídá skutečnostem, je psaná čtivě a poutavě. Mohu doporučit všem, kdo mají rádi životopisy.

18.06.2013 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Kniha je hodně napínavá. Užila jsem si popisy církevních staveb na Novém Městě pražském. Jen ten konec mi přišel dost divný.

29.03.2023 4 z 5

Scarlett 1 Scarlett 1 Alexandra Ripley

Začala jsem číst po shlédnutí filmu Jih proti Severu. Nečtu to poprvé, ale teď se mi to líbí více než před tím. Musím uznat, že autorka se snažila zachovat styl původní knihy. Líbí se mi, že nás seznamuje i s rodinou Retta. Hezký popisuje i město Charleston.

31.01.2022 4 z 5

Básník neumírá Básník neumírá František Kožík

Dočetla jsem krásnou knihu, která je báseň v próze. Hrdinovi jsem držela palce a bylo mi ho nakonec líto. Žil v 16. století a poznal krutost koloniálních výprav i lesk paláců mocných.

26.07.2020 5 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Kniha se mi zpočátku nečetla lehce. Musela jsem se začíst. Potom se mi líbila stále víc. Je to smutný příběh o posledních měsících spisovatele Jaroslava Haška. Jsme svědky toho, jak mu ubývá sil. Tento talentovaný spisovatel umřel mladý. Nestačil dopsat svůj nejslavnější román o Švejkovi.

07.05.2020 4 z 5

Angelika, markýza andělů. 1. díl Angelika, markýza andělů. 1. díl Anne Golon (p)

Nemám v úmyslu hodnotit každý díl série zvlášť. Některý se mi líbil více, jiný mě zaujal méně. V knihách je dáno více času postupnému sbližování hlavních hrdinů. Jednotlivé díly se odehrávají v různých prostředích, děj nás zavede i do zemí daleko od Francie. Vystupuje zde velké množství postav. Autorka líčí skutečné události, např. svatbu Ludvíka XIV., válečná tažení, travičskou aféru.

12.09.2015 4 z 5

No jo, medvěd! No jo, medvěd! Hubert Schirneck

Půvabná a humorná kniha o medvědovi brýlatém, který poslouchá rádio a sbírá přísloví. Ale protože je trochu popleta, tak si je nepamatuje správně. Ostatní zvířata se mu trochu posmívají. Nakonec nalezne spřízněnou duši v osamělé medvědici. Příjemné čtení o zvířátkách určené dětem, ale i dospělý čtenář toužící po troše laskavého čtení příběh ocení.

11.04.2014 5 z 5

Zabili královnu! Zabili královnu! Juliette Benzoni

Dobře napsaný historický román z doby vlády Ludvíka XIV. Kniha je napínavá a vtáhne do děje. Škoda, že zatím vyšel jen jeden díl. Už se těším na pokračování. Autorka má velmi dobré znalostoi z historie a dovede dobře popsat dobu a věrohodně vylíčit skutečné historické postavy.

11.04.2014 5 z 5

Přízračný svět Branwella Brontëa Přízračný svět Branwella Brontëa Daphne du Maurier

Pokud se zajímate o sestry Bronteovy,tak doporučuji k předčtení. Autorka se zde věnuje především jejich bratrovi, který není tak moc známý a jeho nešťastnému osudu. Přestože se byl také nadaný a rodina i on očekávali, že v životě uspěje, opak byl pravdou. Jeho život byl kràtký a skončil předčasnou smrtí. Kniha seznamuje s jeho literárními pokusy a se životem a tvorbou dalších členek rodiny.

28.02.2014 4 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Od této autorky moje nejoblíbenější. I když mi po literární stránce přijde lepší Pýcha a předsudek, tak mám raději tuto knihu. Také filmové a televizní zpracování byla výborná. Příběh dvou chudých a po opravdové lásce toužících sester je podle mě aktuální pořád.
Oběma jsem musela držet palce a věřit, že najdou své štěstí. Autorka nám ukazuje, že cit je krásná věc, ale bohužel někdy může člověka dost tvrdě zklamat. A nemělo by se proto zapomínat poradit se i v přípdaě velké lásky také s rozumem

12.11.2013 5 z 5