mirec88 mirec88 komentáře u knih

Pasažieri Pasažieri John Marrs

Vynikajúci sci-fi thriller s obrovskou úlohou čoraz viac sa rozširujúcej AI a s tým spojenými hekerskými útokmi a s relatívne možnou budúcnosťou plne autonómnych áut, je veľkým varovaním. Okrem zdvihnutého prsta dávam do pozornosti aj skvelý akčný dej, ktorý vám ani na sekundu nedá vydýchnuť a ktorý je od začiatku do konca napínavý, dychberúci. A tie zvraty, ktoré tu sú, sú super. Inak odporúčam pokiaľ chcete čítať knihy od Johna Marrsa, prečítať si najprv Spriaznené duše, lebo tu je taká jemná náväznosť, ale našťastie nič vám to nevyspoileruje. Určite výborný high-tech thriller a odporúčam.

17.02.2024 5 z 5

Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha Zdeněk Ležák

Toto je jeden z tých komiksov, ktoré by si mal prečítať každý človek. Aby sa nezabudlo na hrdinov... Inak som bol uchvátený príbehom o to silnejším, že vychádzal z krutých reálnych udalostí, najmä tým ako popravili stovky Čechov a zrovnali zo zemou napríklad Lidice; a kresbou, ktorá bola fakt realistická a tá sviňa heydrich vyzeral fakt hnusne. Každý jeden človek by si to veru mal prečítať. Odporúčam, ale nebude sa vám to čítať ľahko. Bonusy skvelé - z obsiahlych medailónikov sa fakt toho dozviete veľa.

06.02.2024 5 z 5

Moby Dick: Bílá velryba (komiks) Moby Dick: Bílá velryba (komiks) Herman Melville

Kým väčšina z ľudí oslavuje, ja som si najprv pustil film Červený trpaslík - Země zaslíbená a potom som vypol televízor a v takmer úplnom tichu rušenom len bláznivým a nezmyselným rachotením pyrotechniky som si dočítal tento nádherný komiks. Knihu som čítal kedysi dávno na strednej škole a veľa si z nej nepamätám, ale zato film s Gregory Peckom je super a táto komiksová adaptácia je vrchol komiksového umenia a ten šialený, bláznivý a nadľudský výkon kapitána Achaba bol vynikajúco zobrazený a najviac sa mi páčili pasáže bez slov, ktoré vďaka úžasnej čiernobielej kresbe vynikli. A ten záver, ktorý je smutno a tragicky očakávaný bol krásne nakreslený. Klobúk dole pred týmto Dielom. Odporúčam každému.

31.12.2023 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Tvárim sa, že poviedka Chuckov život nikdy nevznikla a tak som čítal výbornú Kingovu zbierku poviedok, ktorá má všetko to dobré, čo King vie preniesť zo svojej bohatej fantázie na čitateľa - výborné zápletky, skvelé závery a pocity strachu pri čítaní. Jednoznačne odporúčam. Komentáre k jednotlivým poviedkam pri jednotlivých poviedkach.

27.11.2023 5 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Veľmi milo ma prekvapila táto audiokniha, ktorá ma zaujala okrem skvelého príbehu aj vynikajúcim prednesom Jitky Ježkovej a Pavla Soukupa. To tomuto dielu vyslúžilo 5. hviezdičku. Keďže je to novelizácia filmu, ktorý sa mi veľmi páčil, tak som nečakal, že niečo nové sa tu dozviem. Napriek tomu (alebo práve preto) to pre mňa bol osviežujúci, hlboký a netradične oproti filmu poňatý príbeh, ktorý bol fakt krásny. Záver musí rozplakať aj najväčšieho cynika a Gullermo del Toro vie skvelo hrať na city. Klobúk dole pred týmto dielom.

11.10.2023 5 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Tak toto bola stopercentne dobrá sci-fi hororová pecka. Atmosféra sa dá doslova krájať a nikto si v tejto novele nie je ničím istý. Kto je vlastne Vec? Ostatne túto dobrú vlastnosť si zobrala aj filmová adaptácia od Carpentera, ktorá je po Votrelcovi mojím najobľúbenejším sci-fi hororom. Páčil sa mi veľmi aj koniec, ktorý je diametrálne odlišný od filmového. Určite odporúčam a klobúk dole pred Johnom Campbellom, že v tej dobe napísal taký nervydrásajúci príbeh.

10.07.2023 5 z 5

Hammerhead Hammerhead Andy Diggle

Tak tento Bond bol z trojice najlepší. Výborná akčná jazda, vtipné hlášky, prekvapivé scény, Bondgirl, výborný záporák a nejaké tie jadrové zbrane. Keďže sa mi tu na rozdiel od minulého dielu páčil veľmi aj záver, tak mi nič nebráni dať plný počet. Odporúčam.

25.05.2023 5 z 5

Ledový strach Ledový strach Mads Peder Nordbo

Druhý diel tejto trilógie sa mi tiež veľmi páčil a nebyť občasnej nudy a nepochopeniu celkového príbehu, tak by to malo plný počet. Hlavne prvých cca 100 strán sa dokopy nič nedeje a je to faktže nuda, až potom sa dej rozhýbe. A potom to stojí za to. Chudák Arnaaq, čo si musela vytrpieť. Páčili sa mi obe linky príbehu aj tá z minulosti aj tá z prítomnosti a samozrejme na záver ich spojenie. A to, že po 24 rokoch stretol Matthew otca bolo fakt krásne. Aj linka s Tupaarnaq bola super a opäť sa tu dozvieme viac o jej tajomnej minulosti. Som veľmi zvedavý na vyvrcholenie príbehu v tretej časti.

23.03.2023 4 z 5

Slovensko - Krimi Slovensko - Krimi * antologie

Kniha obsahuje fakt rôznorodú zmes žánrov, zápletiek, autorov, kvality. Väčšinou vhodné vybraté poviedky, možno 2-3 boli priemerné, ale to mi nebráni dať plný počet, lebo tu si nájde fakt každý to svoje. Či je to klasická kriminálka alebo niečo mysteriózne (tu odporúčam Hladný les od Ivana Kučeru), alebo niečo akčnejšie alebo len pomaly plynúci na prvý pohľad nič neriešiaci príbeh so šokujúcim vyvrcholením. Jednoznačne výborná zbierka poviedok a odporúčam. Bavil som sa.

08.03.2023 5 z 5

Měsíční stín Měsíční stín J.M. DeMatteis

Táto rozprávka pre dospelých bolo niečo neskutočné. Získala si ma ako aj magickým, uhrančivým, podmanivým a neuveriteľným príbehom, tak aj úžasnou akvarelovou kresbou, ktorá je niečo neopakovateľné, unikátne. A o čom to je? O ceste za osvietením, o priateľstve, o láske ku knihám a zvieratám, o dozrievaní, o zázrakoch a napriek tomu, že Mesačný tieň je napoly mimozemšťan, je to o hlbokej ľudskosti, človečenstve a o kráse života. Vskutku je to príbeh, ktorý má dušu a neskutočne povznášajúce a výnimočné dielo. Po každej stránke. Odporúčam, ale len dospelým. Predsa len sexu v rôznych jeho formách je tu až - až. Ale hĺbku a všetky rozmery to má obrovské. Vďaka ti, Comics Centrum za takéto úžasné príbehy.

17.12.2022 5 z 5

Balada o hadoch a vtáčatkách Balada o hadoch a vtáčatkách Suzanne Collins

Tak nedočítané knihy sa nemajú hodnotiť však? No, ale keby som ju mal hodnotiť, tak dám odpad. Povedzme si históriu čítania tejto knihy. Čítal som ju od 29.10. až do 17.12., kedy som ju vrátil do knižnice a prečítal som presne 467 strán. Booooože, to bola taká nuda. Po celý čas! Nebola tam ani štipka zaujímavých vecí. Oproti Hrám o život ide o neskutočný kvalitatívny posun dole a príde mi to akokeby to písal úplne iný človek. Keby som si čítanie nedelil čítaním komiksov, ktoré boli oveľa lepšie, tak by som čítanie vzdal asi oveľa skôr. Vždy po komikse som tomu dal šancu. A neúspešne. Proste na to ako som sa neskutočne tešil na prequel mojich obľúbených Hier o život, ma to neskutočne ale ozaj neskutočne sklamalo. A to som si to plánoval kúpiť, že to budem mať v knihotéke. Chvalabohu, že som to tak neurobil. Neodporúčam, celkom sa divím tým vysokým hodnoteniam, ale za mňa nuda, šeď, odpad a nikdy viac. Hry o život si prečítam rád, ale toto nie. Sorry.

19.12.2021

Plášť Plášť Joe Hill (p)

Sila. Joe Hill vie ako má napísať správne brutálny, krutý a nervydrásajúci thriller. Páčili sa mi všetky 3 časti Plášť 1969, Plášť a poviedka Plášť. Neskutočne silné a o tom ako hnusne, kruto a nesympaticky vykreslil Joe Hill hlavnú postavu ešte budem dlho rozmýšľať. Vynikajúci komiks, až sa čudujem slabým hodnoteniam. A ten koniec stojí za to, presne tak sa to malo a inak sa podľa mňa ani nemohlo skončiť. Odporúčam milovníkom thrillerov a temných príbehov.

01.11.2021 5 z 5

(Ne)normální (Ne)normální Gwendolyn Willow Wilson

Nečakal som, že ma tento príbeh tak zaujme. Ale zaujal. Bol skvelo napísaný so všetkými výhodami ale aj problémami, ktoré môže mať dievča, ktoré náhodne dostane superschopnosti. Páčilo sa mi to, že sa jedná o moslimské dievča, ktoré aj hľadá samu seba a svoje miesto v spoločnosti. Okrem superhrdinskej časti totiž musí hrať vzornú dcéru, ktorá má byť doma načas a často dostáva zaracha. Pekne napísané a nakreslené. Príjemná nenáročná jednohubka. A teším sa na pokračovanie.

17.09.2021 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Toto je špionážny thriller ako má byť. Skvelo prepracované postavy, ktoré budete úprimne milovať a protipóly úprimne nenávidieť. Plus všetky akčné scény mali opodstatnenie a samotný záver je len čerešničkou na torte. A vzťah Dominiky a Nata ako sa menil, vyvíjal a skončil, no proste paráda. Knihu som si naplno užili a teším sa na film.

28.03.2021 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Tak toto bola pecka ako hrom. Tak ako veľmi nevyhľadávam horory v knižkách a filmoch, tak sa mi páčia o to viac v komiksoch. A toto bola pecka. Mrazivé, atmosférické a fakt som sa bál. Páči sa mi, že žiadna poviedka nemá ukončený koniec, ale necháva priestor čitateľovi na vlastnú fantáziu, čo bude ďalej. Určite odporúčam.

24.01.2021 5 z 5

Dopis 44 Dopis 44 Charles Soule

Taaaaaaak toto bola pecka. Úplne dychvyrážajúci príbeh s koncom, ktorý som celý žral a sa mi veľmi páčil a bol nádherný so zvratmi, ktoré si ma získali a to, čo sa tu dialo na ploche takmer 900 strán mi nedalo pokoj, bolo to emotívne, napínavé, smutné, nečakané, šokujúce a svojím spôsobom sa to dosť podobalo biblickému spôsobu budúcnosti, v ktorý verím a o to mi to je bližšie. Dá sa povedať taký biblický Armagedon v tom najlepšom zmysle slova. Iste toto bolo sci-fi, ale získalo si ma to a ostal som ako obarený po tejto náloží.

Plusom je aj samotné vydanie od Mighty Boys, ktoré je proste excelentné, tvrdá väzba, ktorá drží, prebal, lacetka, voňavý papier, proste pán Filip Štěpánek a jeho tím sa vyšvihli :-)

Jediné, čo ma trochu mrzí je absencia bonusov, ktorá v Kaplanovi bola obrovská až prekypujúca, ale pripisujem to tomu, že aj bez nich je táto bichla, s ktorou by som nechcel dostať po hlave dosť hrubá a dostačujúca.

A ešte pár slov ku kresbe. Tá sa mi veľmi ľúbila. Bola detailná, páčilo sa mi vykreslenie postáv, budov, mimozemšťanov, efektov, fakt niektoré dvojstránky mi vyrazili dych a obálky boli super.

Celkový dojem 5/5 a môžem odporučiť komiks :-)

05.03.2024 5 z 5

Rahan 4 Rahan 4 Roger Lécureux

Rahana 3 som prečítal cestou do práce dnes ráno a Rahana 4 cestou z práce večer. Bol to opäť skvelý, nenáročný, naivný, ale veľmi zábavný počin a jednohubka, ktorá potešila. Viac takýchto komiksov a sem s 5 a 6, pán Vybíral :-)

28.11.2023 5 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

Joker. Úhlavný nepriateľ Batmana, ktorý sa dá nazvať všelijako, len nie normálny. Je to čistý psychopat a to, čo tu s ním prevádzajú Alan Moore a Ed Brubaker je teda veru riadna šou. Oba príbehy sú silné, krátke, úderné so skvelou pointou, ktorú nebudem spoilerovať. Páčila sa mi myšlienka, že nenávisť Batmana a Jokera je taká veľká, že raz buď jeden zabije druhého, alebo sa zabijú navzájom. Klenot medzi komiksami.

04.11.2023 5 z 5

Vánoční říše (komiks) Vánoční říše (komiks) Joe Hill (p)

Silný komiks vo svojej podstate aj v detailoch. Občas ma príjemne mrazilo a aj tu sa ukázalo, prečo mám Joea Hilla rád od čias Zámku a klíče ako aj Plášťa. Knihy od neho som zatiaľ nečítal, uvidím kedy a či vôbec sa k nim dostanem. Táto strašidelná Vianočná ríša, kde najobľúbenejšia hra detí je podľa všetkého "střihni na úchyla" bola riadne krvavá, brutálna a behom dvoch dní som ju zhltol ako malinu. Určite to nie je na 5 hviezdičiek, ale na silné 4, zubaté deti a samotný Charlie Manx sú riadne desivé a spolu s prológom a epilógom ma to dostalo. Milovníkom hororov odporúčam.

12.06.2023 4 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Nedočítané do konca, ale viac ako polovica knihy je myslím už dosť na to, aby som to mohol hodnotiť. No proste ja historické knihy veľmi nemusím a tak ako ma svojho času sklamal Psychiater, tak teraz aj 1793. Chápem tých, ktorým sa to páčilo, ale ja to proste nie som. Pritom historické filmy mám veľmi rád, ale pri knihách a tých siahodlhých opisoch sa proste nudím. Nepustím sa ani do pokračovaní.

13.05.2023 2 z 5