Vánoční říše (komiks)

Vánoční říše (komiks) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505368/bmid_vanocni-rise-jyR-505368.jpg 4 51 14

Uznávaný a oceňovaný hororový spisovatel Joe Hill představil již v úspěšném románu NOS4A2, v Česku rovněž jako Vánoční říše, groteskně děsivý svět zábavního parku jménem Vánoční říše a rovněž jejího vládce, nesmrtelného šílence jménem Charlie Manx. Nyní spolu s výtvarníkem Charliem „Talentem“ Wilsonem III. přinášejí nový, samostatný příběh o tlupě vyvrhelů, v němž bude odhaleno mnohem více také o samotném Charliem Manxovi. Akční jízda noční můrou v autě bez brzd může začít...... celý text

Literatura světová Horory Komiksy
Vydáno: , Comics Centrum

Wraith , 2020

Kverulant
21.04.2024 3 z 5

Vánoční říše není adaptace stejnojmenné Hillovy knihy, ale spíš další příběh z jeho světa. Kresba ve stylu krvelačné pohádky je pro příběh velmi příhodná. Komiks opět v rámci obvyklé tvorby vyčnívá, ale nestrhl mě tolik jako Hillovy pecky Zámek a klíč nebo Košík plný hlav (hodnocení berte v rámci Hillovy tvorby).

Joe Hill mi přijde jako ideální autor komiksů, protože má dobré nápady a umí vystavět konstrukci příběhů s překvapeními po cestě, ale v románech občas plýtvá textem v ne tak zajímavých příběhových "vycpávkách". Nechci ho moc srovnávat s jeho tátou, protože Hill není Kingův klon a má svůj vlastní, brutálnější a nihilističtější styl. Výtvarník pak zpravidla jeho scénář optimalizuje do dravějšího, zhuštěnějšího celku a výsledek bývá oproti jeho psaným pracím super a to je přesně případ velmi akční Vánoční říše.

SedllY
05.01.2024 4 z 5

Hill má i daleko lepší komiksy, sérii Zámek a klíč a Košík plný hlav, ale i tohle byl nadprůměr. Jen Epilog byl na můj vkus celkem zdlouhavý a nudnější.
Dvoustránka s bludištěm je prostě boží!!! :)

Denny456
13.06.2023 5 z 5

Tak tohle je jízda za všechny hvězdy. Silný scénář a výborná kresba. A navíc tisíce ujetin, které se na vás chrlí z každé stránky a z většiny obrázků. Tady se snad ani nedá nazančit děj. Čekejte prostě úplně všechno a dostanete ještě spoustu věcí navíc.

mirec88
12.06.2023 4 z 5

Silný komiks vo svojej podstate aj v detailoch. Občas ma príjemne mrazilo a aj tu sa ukázalo, prečo mám Joea Hilla rád od čias Zámku a klíče ako aj Plášťa. Knihy od neho som zatiaľ nečítal, uvidím kedy a či vôbec sa k nim dostanem. Táto strašidelná Vianočná ríša, kde najobľúbenejšia hra detí je podľa všetkého "střihni na úchyla" bola riadne krvavá, brutálna a behom dvoch dní som ju zhltol ako malinu. Určite to nie je na 5 hviezdičiek, ale na silné 4, zubaté deti a samotný Charlie Manx sú riadne desivé a spolu s prológom a epilógom ma to dostalo. Milovníkom hororov odporúčam.

MARTh
08.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Za mě prostě pecka...nechtěl jsem začít takovým jednoduchým, obyčejným přirovnáním, ale nemůžu si pomoct. Neznal jsem předlohu a před koupí knihy jsem si jen načetl recenze čtenářů zde, ale to, co na mě čekalo, mě fakt dostalo.

V podstatě se nám zde prolínají tři vzájemně propojené příběhy - v prvním se dozvídáme trochu z historie psychopatického Charlieho Manxe, zejména tedy podrobnosti o tom, jak se stal z malého dítěte hrůzu nahánějícím řidičem stejně tajemného černého Rollse (příznačné registrační značky "N0S4A2"), který láká děti do místa jejich snů, záhadné Vánoční říše plné "radosti a zábavy", v níž se z nich stávají zabijácká monstra. Na to navazuje příběh tří spravedlnosti unikajících vězňů a dvou jejich rukojmí (strážných), které všechny Charlie na žádost jednoho z vězňů odváží do Vánoční říše, aby se vyhnuli pobytu ve vězění (kdyby věděli, co je čeká, bezpochyby by raději zbytky svých životů dožili v krimu). Zde se dozvídáme, co děsivého se vlastně ve Vánoční říši děje... Na to pak navazuje závěrečný epilog, trochu netypicky pojatý příběh podvodníka zvaného "Jakob Ratvola" (čti dohromady), který, ač se to původně nezdá, hrál v životě a osudu Charlieho Manxe také jednu z podstatných rolí. Závěrečný epilog je netypický kromě jiného tím, že nejde o klasický komiks, ale spíš o kombinaci jednoduchých kreseb a psaného textu.

Vymakaný příběh, excelentní, trefná, realistická a děsivá kresba plná detailů. No opravdu jsem si knihu moc užil, bude se krásně vyjímat v knihovně! Za mě určitě 5*

Ivan Kučera
23.01.2023 3 z 5

3,5*. Kingovci majú zjavne obrovský problém s temnými automobilmi a motorkami (Z buicku 8, Dolanův cadillac, Christine, poviedku Jízda dokonca napísali spoločne). Na Vánoční říšu som sa najskôr tešil a potom som sa do nej začítal a žiaľ nebolo až také geniálne, ako som čakal. Pred čítaním som bol prevsedčený o tom, že tomu dám minimálne 4* (román som nečítal), ale nakoniec prevládlo skôr mierne sklamanie. Komiks je to veľký, o to pokoj. Fakt, fakt veľký. A to nielen rozmermi a pevnou väzbou, ale tiež výtvarnou stránkou a istými aspektami scenára Joea Hilla. Jeho vízia je drsná, groteskne brutálna a nepochybne poburujúca. Ilustrátor Charles Paul Wilson III (Legendy o Myší hlídce 2) mu následne šiel na ruku, obaja páni sa zjavne našli. Niektoré zábery sa mi páčili menej, ale vo všeobecnosti odviedol Wilson kus roboty. Na príbehu mi vadilo, že charizmatický Charlie Manx postupne ustúpil do úzadia a prenechal priestor postavám, ktoré až tak nestrhnú. Záporné ma nechávali ľahostajným a kladné ma pre zmenu nudili. Navyše, jedna záporná sa fyzicky podobá na Manxa, čo je divné. Epilóg ma nudil. Celkovo je komiks na niektorých miestach zbytočne ukecaný (po kom to asi Joe zdedil?) a celková úchylnosť mi pripadala povrchná. Áno, máme dočinenia s krvákom, ale nedokázal som sa zbaviť pocitu, že pripomína Tima Burtona, ktorý kedysi mal neskutočné vizuálne videnie sveta, lež k hororu mali ďaleko. Nevedel som si pomôcť, mne proste rozkročenie medzi dark fantasy a dospeláckym hororom so sexuálnymi motívmi nevyhovovalo. Rušili ma tiež chaotické strihy v deji: hrdina je zranený, bacharka ho musí niesť na chrbte s útočníkmi za sebou a s takýmto nákladom sa jej pred nimi podarí ujsť a ukryť v ruskom kole? Komiks obsahuje viacero slovných a iných narážok na scenáristovho otca (Claiborneová, búrka storočia, talizman). Oceňujem farby Jaya Fotosa (Zámek a klíč).

Terva
17.01.2023 5 z 5

„Za mých mladých let,
když člověk chtěl někam vyrazit,
tak nesedal za volant,
ale vyškrábal se do sedla
a musel křiknout: Hyjé!“

„Ty nejlepší dárky nedostáváme, ale bereme si je sami.“

Rozbalil jsem si povánoční dárek, patřičně ho očuchal, vůni si vychutnal a otočil na první stránku. Byl jsem zvědav, protože s dílem Charlese Paula „Talenta“ Wilsona III jsem se zas tak moc nesetkal. Vypadá to dobře. Tedy, je to ostré a strašidelné, jako že se Charles Talent Manx III. jmenuju. Tak hurá do Vánoční říše. Rolls Royce Phantom III z roku 1938 vás tam všechny zaveze. Kresba je hrubá, avšak i příjemně strašidelná. Tak neplačte, za chvilku vám bude veselo.

Malá ochutnávka:
Nebylo to snadné žití v městečku, jakým byl Cripple Creek, s jedinou kurvou . . . ehm, chci říct, s jedinou průrvou. Matka náš osud nesla s hořkostí. V okamžicích opilecké melancholie mě vinila ze svého neblahého osudu a dokázala být velmi krutá. Nazývala mě „netopejřím ksichtem“. A tvrdila, že miminka jsou ve skutečnosti upíři, kteří matkám z prsu vysávají kromě mléka také mládí . . .

Docela mě pobavil a vlastně i donutil k zamyšlení dialog mezi vězni na začátku první kapitoly, nazvané „Útěk“. Byl o tom, zda jen zavírat do věznic, nebo usekávat údy se kterými jste „zhřešili.“ Zajímavé. A následné situace jsou taky povedené. Tak že, začalo to dobře, ale nevidím to vesele. I když je to o vánocích. A vždycky, když nastane nějaký problém, přijede Rolls-Royce s poznávací značkou NOS4A2 , alias Nosferatu.. To jen na dovysvětlení situace.

Citát: Nikdo nikdy neodmítne jízdu v Rolls-Roysu. To by bylo jako nedat si dort zdarma.

„Moje zlatíčka“, jest-li si myslíte, že tohle je veselý vánoční příběh, tak jste . . . si to myslíte správně. Bylo by potřeba tohle číst všem rodičům před spaním, aby věděli, že když chtěj děti, musí mít i velkou zodpovědnost. Protože, když se na své ratolesti vykašlete, dostanou nabídku z „druhé strany“. A věřte, s radostí přijmou. Tak že jsem tu měl obrovské dilema. Komu fandit? Dětem a jejich zfetovaným alkoholickým rodičům? Nebo Charlesi Talentu Manxovi III.? Já v tom mám jasno – miluju Rolls-Royce 1936 – Phantom III. Dal bych vám sem odkaz na wiki.... ale svoboda slova je zde zakázána. Inu, Vánoční „databázní! říše.

Citát: Ta Vánoční říše mi začíná znít jako eufemismus pro masový hrob.

Už v půlce příběhu je to totáč. Masakr jak na Vánoce. Uřezané nohy, sněhové koule, nasraní bílí králíci lezoucí z černých klobouků, úchyláci, rozstřílené pizdy, mluvící Měsíc, televizní zrnění a nějaký ten golf. Chybí technika, ale hrubá síla je skvělá. U tohoto příběhu vám prostě musí stačit. Tak neumírejte, vydrže ještě chvíli naživu. „Je ta závěrečná zatmívačka dost dlouhá?“ Tak jo, končíme. Ještě Epilog nazvaný Přízraky a nějaká ta Galerie obrazů – 100% KONEC.

Citát: Ještě nejsi úplně mrtvej. Zatím jen na půl.

Fuckenbrau
16.01.2023

Předlohu ani seriál jsem neznal. Ale věřil jsem v Joe Hilla! A dobře jsem udělal! Scénaristicky opět brilantní! Jedná se o jakýsi prequel ke knize, ale neznalost knihy není vůbec naobtíž. Navíc příběh se nám zde odehrává z několika úhlů pohledu, je to krásně provázané.

Wilsonova kresba je roztomile brutální. A to vše v luxusním vydání od Comics Centra.

fvalek
31.12.2022 5 z 5

S předlohou i seriálem jsem důsledně obeznámen, takže jsem se na prequel hodně těšil. Očekával jsem něco víc o Manxovi, což úvodní kapitoly splnily, ale následný příběh více postav a dobrodružství trošku akčnějšího rázu knihu parádně obohatily. Charlie Manx je typ padoucha, kterému člověk nefandí, i když o něm chce vědět víc a vidět ho častěji. Dokázaly ale zaujmout i "nové" postavy. Pěkný i byl i více psaný příběh na závěr. Celkově jsem s knihou spokojený, přestože to je vlastně tak trošku o ničem, když se to pokusíme propojit s předlohou. Tu bych si mimochodem taky přál v komiksové verzi, tak třeba jednou.

Co je na komiksu ještě k tomu hezkému ději skvělé, je kresba, která nádherně doplňuje vánoční a zimní atmosféru, dává vyniknout krvi a násilí, ale přitom je decentní a působivá. Vánoční říše je říší snů a fantazie a přesně tak na mě její grafické zpracování působilo. Krásná ale silně znepokojivá zároveň. Velké působivé kresby přes dvě strany taky zaujaly. Velký formát knihu ještě vylepšuje. :)

trudoš
30.12.2022 5 z 5

V první řadě je třeba říct, že nejde o přepis románu, který u nás vyšel pod stejným názvem, třebaže v originále se jmenuje maličko jinak. Tahle shoda mě zmátla natolik, že jsem po celou dobu čekal adaptaci, ačkoliv i sama anotace říká něco jiného.
No a dál už vlastně není co říct, kromě superlativů. Joe Hill dovedně využívá svět strašidelné Vánoční říše, přičemž původní knihu nemusíte znát ani náznakem. Premisa zápletky je pak sympaticky jednoduchá a pro hororový žánr příznačná – parta zlobivých lidí se dostane na místo, jež trošičku evokuje peklo, tedy jestli je ve vaší fantazii peklo místem, kde pod kotly přitápějí zubaté a věčně neposedné děti. Autor nedělá žádné štráchy, ostatně rozsah dvou stovek stran mu pro to prostor ani nedává, a i když textu je v bublinách občas až příliš, spád vyprávění tím nijak netrpí. Charles Paul Wilson III tomu přitom dodává svými úchylnými detaily nevšední šmrnc, jehož morbiditě nelze odolat jinak, než úsměvem. Schválně kdo z vás první najde Valdu?

adevr
28.12.2022 5 z 5

Fajn komiks, a užil jsem si ho o Vánocích.

Anushka1
27.12.2022 5 z 5

Vánoční říše je místo, kam byste určitě nechtěli zabloudit. Tentokrát se do ní ale podíváme prostřednictvím velkoformátového komiksu, který rozvíjí trochu jiný příběh, než známe z původní knihy.
První část komiksu nám vypráví o Charliem Manxovi. Nebyl to vždy psychopat. Měl manželku a dvě dcery, ale jeho život kvůli špatné investici nabral úplně jiné obrátky.
Dále se v ději dostáváme do současnosti a bandě trestanců, které vezou do vězení. Shodou nešťastných událostí dojde k bouračce a jeden z vězňů má zvláštního kamaráda. Jezdí ve starém Rolls Royceu jménem Přízrak a umí nechat lidi zmizet. Místo svobody je však čeká jen spousta dětských her, jako např. střihni jednu úchylovi.
Na závěr je tu ještě jeden příběh, který se též pojí k Charliemu Manxovi a vypráví o podvodníčkovi, který je nakonec sám podveden.
Text a kresby jsou brutálně krásné a Joe Hill zde opět dokázal, že si se svým tátou můžou podat ruce. Protože oba dokáží udělat horor opravdu snad ze všeho. I z takové krásné představy, že někde existuje místo, kde jsou stále Vánoce.

Hammerfoll
23.12.2022 5 z 5

Tak to bylo pošušňáníčko. Joe Hill prostě umí.

Lenka.Vílka
21.12.2022 5 z 5

Vánoční říši jsem četla už strašně dlouho, tj ještě když byla zatím jenom Vánoční říše. A chtěla jsem si knihu přečíst znovu. Vydání tohohle komiksu jsem tedy brala jako znamení. No, znamení neznamení, knihu bych četla tak jako tak, ale zní to hezky. Znamení. Jak se tedy povedl komiks Vánoční říše, který rozvíjí příběh původní knihy?

Knihu bych rozdělila na tři pomyslné části. Úvod, kde se dozvíme o předchozím životě Charlieho Manxe. Potom následuje hlavní příběh. A závěr je ilustrovaná povídka. Tak jdeme na to

("Ztrácíme ho! Není času nazbyt! Musíme províst amputaci!" ... "Ehm...nebyla to ta druhá noha?" ... "Je třeba odstranit obě! Infekce se šíří příliš rychle! A krom toho je to pak hezčí. Mám rád pravidelný tvary.")

Nechci o začátku a konci nic psát. Obojí je krátké a nemám tušení, jak bych to dala dohromady bez spoileru. Tak si to prostě přečtěte ;)

Hlavní příběh byl fajn. Parta kriminálníků se dostane do Vánoční říše a...no, nastane masakr. A to bylo skvělý, krvavý a stašně moc jsem se nasmála. Velký formát knihy hodně pomáhá, protože příběh je na vedlejší koleji. Což vůbec nevadí. Protože to zpracování je prostě nádhera. Všechna ta krev, mozky, sníh, sladkosti, chybějící části těla, magické ruské kolo a sprousta šťastných dětí, které si užívají hezký čas ve Vánoční říši. No není to nádhera?

Vítejte ve Vánoční říši!

Joe Hill (p)