mirec88 mirec88 komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Toto bola proste pecka. Také dobré sci-fi som už dlho nečítal a bolo to jednoducho bombastické dobrodružstvo o záchrane sveta, ktoré mi dalo veľmi veľa a má pár úžasných myšlienok, ktoré nemôžem napísať, lebo by som spoileroval a to nechcem. Celý príbeh je prosto skvelý a po príchode nečakaného spojenca začne ešte iný úžasný príbeh gradovať. Každopádne odporúčam každému. Krásna kniha.

21.05.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Niečo neskutočné. Silný a smutný zážitok. Alena Mornštajnová mi touto knihou vyrazila dych. Neskutočne drsné a realisticky opísané hrôzy koncentračných táborov si ma úplne získali o to viac, že to vychádza zo skutočných udalostí. Odporúčam len silným povahám a určite to nečítajte (alebo nepočúvajte ako ja) v období depresie alebo keď máte zlú náladu, lebo vám to nepridá. Je to fakt obrovsky hodnotné. Bol som veľmi smutný na konci.

03.11.2023 5 z 5

Gaštanko Gaštanko Søren Sveistrup

Úplne ma pohltil tento krimi thriller a to čo sa tam dialo a spôsob akým je kniha napísaná je neskutočný. Je to jedna z najlepších krimi kníh aké som za posledné obdobie čítal a ten koniec a kto je vlastne vrah by som si ani vo sne nepredstavil. Rozhodne odporúčam, ale nie je to pre slabé nervy. Je tam dosť veľa krutých a krvavých scén. Ale je to pecka.

31.08.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Skvelé sci-fi s veľmi rýchlym a odsýpajúcim dejom. Pecka.

06.03.2020 5 z 5

Žiarenie Žiarenie Stephen King

Tak toto bola bomba. Jednoznačne odporúčam jeden z najlepších hororov aké som kedy čítal, zároveň jedna z najlepších, ktoré som čítal od Kinga. Už film bol skvelý, nervydrásajúci, znepokojujúci a samozrejme kniha je niekde inde, je tam aj dosť pozmenený dej, keďže som film videl ako prvý, tak sa neubránim porovnaniu, hoci viem, že kniha bola napísaná skôr. Veľmi dobre vykreslená psychika tak ako aj Wendy, Dannyho ako aj Jacka a nepustí vás ani dej, ani mysteriózna linka, ako aj samotné Zlo, ktoré ovyplyvňuje Peknú vyhliadku. Hoci má kniha 670 strán, nenudil som sa ani sekundu a úplne si ma získala. Hororové momenty jednoznačne strašidelné a samotný pojem "žiarenie", prípadne podľa filmu "osvietenie" je skvelo vyobrazené v knihe, ešte lepšie ako vo filme. Jednoznačne túto knihu odporúčam.

05.01.2022 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Klasika. Dobre sa to čítalo, objavilo sa dosť znepokojivých scén aj pocity strachu a som rád, že vydavateľstvo Europa vydalo tento skvost v kompletnej neskrátenej podobe. Oproti tomu starému prekladu je to úplne iný zážitok. Toto je povinná jazda pre všetkých fanúšikov dobrých kníh a klasických príbehov. Upírske horory sú jeden z mála typov hororov, ktoré čítam a bavia ma.

13.04.2022 5 z 5

Čas smrti Čas smrti Andreas Gruber

Tak toto bol kriminálny thriller ako hrom. Bol drsný, krutý, napínavý, o krv nie je núdza ani o odstrihnuté časti tela... Párkrát som sa fakt že zhnusil. Tak sa má písať správny thriller. Plus keď si zoberiete čo všetko zažil vrah, tak vám ho príde aj ľúto. Navyše chémia medzi hlavnou vyšetrovateľskou dvojicou je výborne vykreslená a Martin S. Sneijder je teda riadne číslo :-) no povedzte, stretli ste sa s nejakým vyšetrovateľom, ktorý fajčí trávu a ešte aj v pracovnej dobe? Fakt skvelé. A Sabine tiež skvelo prepracovaná. Odporúčame fanúšikom dobrých drsných thrillerov, ale neodporúčam ľuďom so slabšou psychikou a takým, ktorým vadia brutálne scény. Inak 5 hviezdičiek ako vyšitých

02.02.2022 5 z 5

Šváby Šváby Jo Nesbø

Silná a smutná téma. Vražda veľvyslanca spojená s detskou pornografiou, Bangkokom a prostitúciou dávajú poznať, že pri tejto nesbovke bude horúco. A veru bolo. Keďže to bola moja repríza, tak som vedel, kto je vrah, ale to ako sa k nemu Harry dostal a podrobnosti prípadu som si už nepamätal, takže to bolo osviežujúce. Navyše to bola moja prvá audiokniha v živote a prednesené to bolo výborne, bolo to veľmi počúvateľné, takže sa určite ešte k nejakým audioknihám dostanem.

08.06.2023 4 z 5

Zlodej tetovaní Zlodej tetovaní Alison Belsham

Vidím, že po Arlidgeovi je tu ďalší skvelý britský autor krimi thrillerov. Vlastne autorka. Zaujalo ma to od začiatku do konca, bolo to hnusne brutálne (v dobrom zmysle slova) a tie myšlienkové pochody toho netvora boli niekedy fakt nepríjemné. Dobre vykreslená atmosféra a prostredie tatérov mi umožnili priblížiť mi mne neznámy svet, keďže ja tetovanie nemám ani nikdy nechcem a nebudem mať. Ale bola to zaujímavá sonda. Chémia medzi Marni a Francisom bola perfektne vykreslená a záver ma neprekvapil, lebo som si dobre tipol kto je vrah. Kniha bola čtivá, behom 4 dni som ju prečítal a veľmi sa mi páčila. Jednoznačne plný počet, ale neodporúčam slabším jedincom.

06.10.2021 5 z 5

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Fantasy. Žáner, ktorý v knihách veľmi nevyhľadávam, ale povedal som si, keď som bol v knižnici, že predtým ako budem pozerať seriál, tak by bolo dobré prečítať si knihu. A oplatilo sa. Od prvých strán ma to zaujalo až po úžasný záver, kde sa preplietali osudy rôznych rodov, lady, serov, kráľov, trpaslíkov, princov, septov a bolo to neskutočne čtivé a hoci tam bolo veľmi veľa postáv, tak som sa v tom nestrácal. Veľmi dobre napísané so zmyslom pre detail a hoci tam bolo fakt dosť brutality, krvi a odseknutých častí tela, tak to bola paráda. Odporúčam každému milovníkovi fantasy a dobrých kníh.

21.06.2021 5 z 5

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol Jonas Jonasson

Vynikajúca oddychovka a jeden z najvtipnejších románov aké som kedy čítal. Smial som sa fakt nahlas :-) neskutočne mi sadol tento román a zmysel pre tento typ humoru.

26.05.2020 5 z 5

Pomaľované vtáča Pomaľované vtáča Jerzy Kosiński

Fúha, tak toto bolo ťažké čítanie. Ťažké, tvrdé, silné, smutné, šokujúce a realistické. Bohužiaľ. Bolo to strašnejšie ako ten najhorší horor, lebo najhoršieho zla sa dopúšťajú ako vidíme aj v tejto knihe, Bohužiaľ ľudia. To, čo si musel vytrpieť tento chlapec, bolo neuveriteľné. Veľmi ma to zasiahlo a bude veľmi dlho trvať, kým túto knihu strávim. A budem nad ňou a jej silným posolstvom veľmi dlho premýšľať. Rád by som túto knihu odporučil, ale nemôžem povedať, že každému, to určite nie, pretože sú tam naturalisticky popísané scény mučenia, útlaku, sexuálneho násilia ako aj sexu so zvieratami a kto má citlivé srdce na zvieratká, tak varujem aj pred násilím na zvieratách. Takže odporučiť ju nemôžem každému, len otrlým čitateľom, ale posolstvo má fakt hlboké. Nad iným hodnotením ako plný počet hviezdičiek ani neuvažujem.

26.04.2023 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Sci-fi thriller, ktorý ma zaujal svojou hlavnou témou mnohovesmíru, paralelných vesmírov a k tomu skvelé napätie a výborné vysvetlenie danej problematiky pre laickú verejnosť. Úplne si ma táto kniha získala. Jednoznačne odporúčam.

25.05.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Zabijaci sú kvalitnou detektívkou, riadne drsnou a neskutočne naturalistickou. Tie drsné opisy boli niekedy až na hrane, koniec ma prekvapil, nečakal som ho, myslel som, že vraždili všetci z partie, ale ako to bolo naozaj, som nečakal. Silný príbeh. Nebyť občasnej nudy by som dal 5 hviezdičiek. Potešili podrobné opisy vyšetrovania, to ma baví.

28.09.2021 4 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tak toto je úžasná psychologická kniha, ku ktorej som sa vrátil už druhýkrát. A ja málo kníh veru čítam viac ako raz. Skvelo vystavaný príbeh, ktorý je úžasnou štúdiou ľudskej duše a má čo povedať aj modernému človeku. Jednoznačne klasika, ktorej žiadne filmové spracovanie nesiaha ani po päty.

11.03.2020 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Nemohol som teraz v noci spať, kým som nedočítal zvyšok Duny. Proste bola to fantastická, úžasná kniha, ktorej príbeh sa mi vryl pod kožu a hoci filmy, oba diely, sú perfektné, tak kniha je o niekoľko levelov ďalej. Rozhodol som sa nielen z knižnice si to požičať, ale čo najviac dielov si postupne aj kúpiť. Stojí totižto zato mať Dunu doma. Úplne ma pohltil svet planéty Arrakis, jednotlivé postavy, dejové zvraty a samotný záver je skvelo vypointovaný. Určite odporúčam milovníkom sci-fi aj fantasy, lebo z oboch prvkov kniha čerpá.

13.04.2024 5 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Ach. Bomba. Nemám slov na tento thriller. Je to jeden z najzaujímavejších a najsmutnejších thrillerov aké som kedy čítal. Nemôžem l tomu nič viac napísať, lebo by to bol spoiler, ale keď prišlo ku zvratu, tak som ostal 5 minút sedieť bez pohnutia s otvorenými ústami. Tak ma to šokovalo a Martin Štefko napísal jeden z najinteligentnejších thrillerov aké som kedy čítal. Odporúčam každému.

30.07.2023 5 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Ach Fitzek. Keby som bol žena, asi by som si ťa zobral za muža :-) Ale vážne jeho thrillery vám nedajú vydýchnuť, sú skvelo vypointované, so zvratmi ako hrom a to odhalenie vraha bolo fakt nečakané a ako facka do tváre. Samotná téma týrania žien je Bohužiaľ veľmi súčasná záležiťosť, ale ako sám Sebastian napísal - to, čo je v tomto príbehu je Vďakabohu len a čisto jeho fantázia. Ale bolo to riadne brutálne a napínavé. Ďakujem vydavateľstvu Tatran, že vydáva jeho knihy, ste skvelí. Odporúčam.

01.06.2023 5 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Vlastislav Toman

Tak toto bola bomba. Normálne ma to vrátilo do detských čias, keď som s napätím čítal tieto úžasné sci-fi dobrodružné príbehy a s napätím som to čítal aj teraz. Určite odporúčam všetkým milovníkom komiksov a klasiky, keďže je tu zadaptovaný príbeh Ztracený svět. Je to fakt pecka.

12.04.2023 5 z 5

Stratené dievča Stratené dievča Gillian Flynn

Tak potom ako som videl pred pár rokmi film, ktorý som si už pamätal len matne, som si konečne prečítal knihu. A bola perfektná. Výborné psychologické zobrazenie obidvoch hlavných postáv, ich myslí, pohnútok a skutkov. Amy bola pekná sviňa za to čo si všetko vymyslela na manžela. Áno, aj on urobil zopár chýb, nechcem spoilerovať, ale to čo sa mu prihodilo, si isto nezaslúžil. Veľmi sa mi páčila táto kniha. Odporúčam.

07.01.2021 5 z 5