mira.k mira.k komentáře u knih

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Klasický Clancy. Není tu Ryan, ale má to napětí. Pro mladé ročníky ne, spíš pro pamětníky. Prostě je to už alternativní historie, protože armády už jsou přece jen jinde.

30.01.2020 5 z 5

Při sklence vína Při sklence vína Josef Svatopluk Machar

Vzpomínky na své součastníky. Zajímavý pohled na vznik republiky.

30.01.2020 5 z 5

Presidentův vězeň Presidentův vězeň Vladimír Škutina

Nemůžu jinak. Prostě svědectví doby. Kniha, která má hloubku a ze které mrazí i když je odlehčena humorem. Vůbec není jen o komunistech, je i o lidech a soudní mašinerii. Útlounká, takže ideální jako doporučená literatura pro středoškoláky.

08.06.2019 5 z 5

Lev Lev Nelson DeMille

Dobrá kniha. První část souboje se lvem byla lepší. A akční závěr jako obvykle trochu kazil dojem i když to odlehčení na úplný konec nebylo špatné.

08.06.2019 4 z 5

Talbotova odysea Talbotova odysea Nelson DeMille

Detektivka, špionážní thriller s obvyklým akčním závěrem a spoustou postřílených. Slušný autorův standard.

19.05.2019 5 z 5

Večerní škola Večerní škola Lee Child

Reacher detektivem a méně akce. Plná spokojenost.

Chyť ten zvuk Chyť ten zvuk Ennio Morricone

Nemůžu jinak, než nejvyšší hodnocení. Prostě shrnutí života génia. Hodně o hudbě a teorii a filosofii hudby, takže to není moc čtení pro běžného čtenáře. Oba autoři rozhovoru jsou hudební skladatelé. Matty to napsal, není co dodat.

Ostrov Antrax Ostrov Antrax Nelson DeMille

Dobrá detektivka. Trochu ukecaná, místy rozvláčná. Ale ten závěr akčně přepálený nevěrohodný. Bohužel autorova slabší stránka. Možná je to tím, že jsem četl první vydání Nebezpeřný ostrov a kdosi zde rozebíral, že to vypadá jako uspěchaný možná zkrácený překlad v závěru. To ale musí posoudit znalci, zda první i druhé vydání jsou totožná.

17.05.2019

Odvetný úder Odvetný úder Nelson DeMille

Velice dobré čtení, kde autor částečně naváže na Noční pád i když tato kniha je zdánlivě o něčem úplně jiném.

17.05.2019 5 z 5

Poslední jednorožec Poslední jednorožec Peter S. Beagle (p)

Krásná kniha. Některé části jsou geniální a některé trochu slabší. Klasika, autor umí psát a překladatel si dal záležet (viz Bard speciál), ale až tak na větvi jsem z ní nebyl.

17.05.2019 4 z 5

Poklidné a tiché místo Poklidné a tiché místo Peter S. Beagle (p)

Slabší autorova kniha. Má svá hezká místa, ale místy i hluchá místa. Neurazí ani nenadchne.

17.05.2019 3 z 5

Bard speciál Bard speciál Peter S. Beagle (p)

Méně někdy bývá více. Takže útlý sešitek plný perel. Ať je to popis práce překladatele Posledního jednorožce nebo autorova rozkošná povídka. Pokud by i ostatní autorovy nosorožčí povídky byly tak dobré, tak je hřích, že je ještě u nás nikdo nevydal.

Korán Korán neznámý - neuveden

Klasické dílo přetrvávající staletí.

29.12.2018 5 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Klasika. Je třeba vnímat okolnosti i dobu vzniku díla. Na svou dobu geniálního. I když dnes se může zdát mnohým politicky uvědomělým chytrolínům zastaralé či politicky nezralé. Umělecky výjimečné dílo. Vždy se najde jedinec, kterému se bude zdát nejen Kollár, ale i Sokrates či Platon nepochopitelným či odporujícím jeho moderní genialitě.

29.12.2018 5 z 5

8x Phillip Trent 8x Phillip Trent E. C. Bentley

Trentův poslední případ je klasika, ale povídky bída.

26.12.2018 3 z 5

Neochvějný Neochvějný Jack Campbell (p)

Dobrá military sci-fi. Na Bujoldovou to nemá, ale lepší než ukecaný Weber.

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Dobré čtení. Oddechovka. Jen ten konec je do ztracena.

Skrytá moc Skrytá moc Tom Clancy

Pokračování série s oběma Ryany. Jde to, ale přece jen je poznat větší ukecanost a trochu nepravděpodobný závěr.

26.12.2018 3 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

První díl. Bez chyb, ale chybí pokračování. Ochutnávka, dějově trochu neobvyklé a záleží, jak dlouhé bude čekání na pokračování. Místy zbytečně ukecané, možná trochu drsné. Uvidíme, jak to bude pokračovat. První díl k nejlepším dílům žánru patřit nebude. Ale číst se dá.

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Zajímavé sci-fi. Nápadů, které by vystačili spoustě autorů na řadu románů. Vědecky předimenzované a mám obavu, že řada technicky nevzdělaných čtenářů nedokáže tolik vychytávek docenit. Je to zároveň i slabina románu. Prostě chybí tomu ta nadstavba. Jak závěrečný finiš v mariáši, palba trumfů bez hlubšího pochopení. Možná v dalších dílech. Ale dobré čtení není jen o zdánlivě geniálních nápadech, ale i o zpracování. A to je průměrné. Na klasická díla žánru to prostě nemá.