Milonak Milonak komentáře u knih

Etzler je "střelec" a to jak v soukromém, tak v profesním životě. Ale díky tomu je možné si v knize přečíst tak detailní informace z míst, kam by normální člověk nevlezl. Na Čínu jsem měl svůj názor - silně negativní - ale teprve po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jaká je tam skutečnost a to zejména na venkově mimo na odiv vystavovaná velkoměsta. Lidský život nemá v Číně téměř žádnou cenu a vláda je jen banda zkorumpovaných komunistických papalášů, stejně jako regionální vlády - všechno se rozkrádá i za cenu životů obyčejných lidí. Vyloženě jsem byl překvapený, kam až byl Etzler se svým týmem ochotný zajít, skutečně se často jednalo o ohrožení života. Ale právě proto je tak uznávaným a úspěšným novinářem. Kniha je "hutná", silný příběh je téměř na každé straně. Tohle prostě stojí za přečtení, aby si lidé uvědomili, jak a kde se dá také žít - v tom nejhorším slova smyslu.

28.07.2022 5 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Po povedené Polednici jsem zkusil Vzplanutí a ejhle - dokonce ještě lepší než Polednice. Taková "poctivá" česká detektivka bez zbytečných příkras a fantasmagorií. Tomášův příchod na nové pracoviště a s tím související problémy jsou v kombinaci se starým a novým případem uhoření zajímavé a hlavně velice čtivě napsané. Je to těsně pod 5*.

15.06.2022 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Moje první kniha od Jiřího Březiny a popravdě jsem byl příjemně překvapen. Čtivý, svěží, dobře plynoucí příběh, knihu jsem přečetl za 2 dny. Kombinace prostřihů samotného vyšetřování, Martiných myšlenek a přemýšlení vraha jsou dobře zvolené a pomalu dávají dohromady celou skládačku příběhu. Autor píše čtivě a dokáže dobře vykreslit atmosféru sídliště a vyšetřování. Škoda jen, že pachatel je jasný už 40 stran před koncem. V součtu velice příjemné počtení a jsem rád, že i český autor umí detektivku. A ústřední dvojice vyšetřovatelů je mně dost sympatická, ačkoliv nepůsobí úplně věrohodně a to z hlediska takového trochu "komiksového" popisu Tomáše a Evy, respektive jejich typologie a povah.

24.10.2021 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Už je těch knih s nebývale chytrými a policii bez problémů unikajícími geniálními pachateli, kteří vše předpovídají a jsou vždy několik kroků napřed nějak moc. Je to dobře napsané, kniha dokáže zaujmout, ale extrémní životní příběhy a osudy vyšetřovatelů - po kterých dokonce pachatel jde - jsou pro mě prostě přehnané. I tak bych uvažoval o 4*, ale závěr to zazdil. Motiv pachatele je jakýsi nepromyšlený a hloupý a absolutně se díky tomu - jako mávnutím kouzelného proutku - vytratilo napětí budované ve všech předchozích kapitolách. Stejně tak to, jakým způsobem náhodně 2 ajťáci odhalí skutečného pachatele a to samozřejmě na poslední chvíli. Škoda těch posledních cca 10%.

17.04.2021 3 z 5

O trošku horší než Izrael + Turecko a naopak o trošku lepší než Čína + Nepál. Ale v každém případě opět zajímavá kniha, která - stejně jako dvě předešlé - ukazuje prochozené země i z pohledu, který běžný turista nemá. Respektive Zibura se dostává do míst, kde se běžný turista téměř neobjeví a díky tomu poznává a zprostředkovává život úplně "obyčejných" lidí a to i z venkova, nejen z měst. Jeho smysl pro humor mně sedí a i když je těch vtípků někdy až skoro moc, tak přesto je to velmi čtivé a zábavné.

09.12.2019 5 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Doře se to četlo, kniha má spád. Samotné téma, respektive všechny vysoce postavené osoby, které se v příběhu objevují, dávají knize šmrnc - vše zasahuje až do nejvyšších míst. Na druhou stranu právě tato skutečnost občas v knize způsobuje, že už jsou dané situace až absurdní, stěží uvěřitelné, moc pohádkové a nereálné. Ale nějak přicházím Krausovi a dalším v partě na chuť a přečtu si další knihy od Dána. Spokojenost.

13.12.2023 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Tak trošku Červená knihovna v detektivním hávu (včetně vražd). Na druhou stranu je to opravdu čtivě napsané, občas jsem se začetl a 50 stran bylo pryč během chvilky. Osobně nejsem přítelem takto dlouhých knih, ale tuhle jsem přečetl za týden. Zároveň je to ale bohužel celkem dost přeplácané, je tam spousta nepravděpodobných věcí a to zejména spojení detektiv a spisovatel - respektive dvojice, která nakonec vše odhalí. A závěrečných přibližně 100 stran je vzorovým příkladem obrovské série zvratů a téměř bláznivých odhalení. Nicméně vše nakonec do sebe perfektně zapadne. Z mého pohledu trošku rozporuplná záležitost - chvílemi telenovela, chvílemi super četba.

05.02.2020 3 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Částečně rozporuplná kniha z toho pohledu, že Hasil sice spoustu lidí převedl a tím pádem zachránil, ale na druhou stranu díky tomu spousta lidí zemřela, nebo strávila velkou část života v žaláři. A rozhovor v závěrečné části s Vítkem nabízí tam již vyřčenou otázku zda to celé vůbec mělo nějaký smysl. Jenže tito lidé konali dle aktuálního vnímání situace a ta k ničemu jinému než převádění (zachraňování) nevedla. Zároveň jsem si často při čtení uvědomil, jak neuvěřitelně nesmyslná a absurdní a strašná tato doba byla - bohužel jen díky danému režimu a pár "nemocným" lidem, kteří to vše ovládali. Pak nezbývá nic jiného, než si vážit aspoň nějaké svobody. Nicméně ke knize samotné: je otázka , do jaké míry je to odpovídající skutečnosti, ale pravděpodobně celkem dost. Osobně moc "válečné" knihy nemusím, ale tato mě absolutně vtáhla do děje. Ať už příběh samotný, nebo Žákův styl vyprávění jsou na skvělé úrovni a dělají pro mě z této knihy opravdu TOP záležitost. Celé je to nesmírně čtivé a zároveň strašně smutné, ale tak to prostě bylo. U málokteré knihy jsem tak sugestivně vnímal obsah a vžíval se do děje. Skvělá kniha, jsem zvědavý na další díla autora.

18.12.2019 5 z 5

Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše Miroslav Ivanov

Nejlepší kniha o Baťových. Nesmírně podrobně a precizně je zde popsána celá "sága" Tomáše a Jana. Pevně doufám, že Miroslav Ivanov v maximální možné míře čerpal ze všech soukromých materiálů rodiny Baťových (trochu nečekaně nabídnutých paní Baťovou) a to konkrétně z dopisů v rámci rodiny, spolupracovníků či státníků včetně prezidenta Beneše. Je dobře, že kniha objasňuje ne všem lidem doposud známé skutečnosti, například spousta lidí vnímá Jana jako kolaboranta, což je absolutní nesmysl - opak je pravdou. Stejně tak je zřejmé, že firmu vybudoval a dostal "do světa" Tomáš, nicméně toho největšího rozmachu dosáhla v době po jeho smrti, kdy firmu vedl Jan. Naopak velkým zklamáním pro mě bylo zjištění toho, jakým způsobem se snažil mladý Tomáš Baťa (Tomík) následně společně se svoji matkou dostat k majetku firmy a "ukrást" ji Janovi. To, čeho Tomáš a Jan dosáhli je téměř až neuvěřitelné a to, co všechno museli překonat, vydá bez přehánění za několik tisíc "běžných" životů. Zejména Jan byl člověk vizionář, jehož myšlení a potažmo projekty byly desítky let před tehdejším vnímáním. Škoda, že to všechno nejdříve výrazně omezila druhá světová válka a následně v podstatě téměř utnula poválečná vláda a také spory s Tomášem mladším a jeho matkou. Skvělá sonda do životů možná největších českých podnikatelů všech dob.

25.10.2019 5 z 5

Poslední stop: Afrika Poslední stop: Afrika Tomáš Poláček

Poláček umí zaujmout a především obsah samotný, respektive popsané okamžiky z cesty přes Afriku stojí opravdu za přečtení. Velké množství zážitků, kdy šlo párkrát doslova o život a spousta dalších postřehů z cest dělají společně se zajímavě napsaným vyprávěním pro mě asi nejzajímavější knihu o cestování, kterou jsem doposud četl. Velice čtivé, má to spád a na závěr: Poláček je "magor". :-))

26.12.2018 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Příjemné překvapení - knihu jsem přečetl během 3 dní a Ladislavův styl vyprávění a zejména jeho styl humoru mně opravdu sedí. Vše je vyprávěno s jakýmsi nadhledem a občas si autor neodpustí i trochu té filosofie, ale většinou pravdivé. Dlouhý pochod o samotě zřejmě dokáže v lidské hlavě probudit různé myšlenky a náhled na svět. Shrnutí - čtivé, zábavné, zajímavé, stojí to za přečtení.

17.07.2016 5 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Ne tak úplně klasická detektivka - několik velice zajímavých příběhových rovin, které od sebe dělí desítky let. Co se zdálo původně jako sprosté vraždy, tak se ukázalo být něčím jiným a každý si může položit otázku, co by na Tomášově místě v samotném závěru udělal. Většina by zřejmě mlčela.... Příjemné překvapení, pokaždé jsem se těšil, až knihu znovu otevřu.

19.11.2023 4 z 5

Cigaretka na dva ťahy (limitovaná edícia) Cigaretka na dva ťahy (limitovaná edícia) Dominik Dán

Knihy od Dána u mě doposud kolísají mezi 2-4*, tento kousek je možná nejlepší. Sice je to občas na hranici uvěřitelnosti a neobvyklé náhody dost často přispívají k vyřešení případů, ale je to skvěle čtivé a knihu jsem měl za sebou za 3 dny. Dvě prolínající se různá vyšetřování jsou zajímavě vystavěná a protentokrát mně ani tolik nevadilo vzájemné "špičkování se" mezi policajty. Jen doufám, že v reálu všichni policajti tolik nechlastají a nekouří. :-)

14.11.2023 4 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Nalákalo mě téma 90tek, které jsem osobně prožil. Bohužel tahle kniha se nepovedla. Není v ní ani tolik zajímavého vyšetřování, zato spousty "špičkování" mezi vyšetřujícími a siláckých řečí při komunikaci s podezřelými. A závěr (Krauzův únos + jeho osvobození + pan Novák) si snad ani nezaslouží objevit se v aspoň trochu seriózní české detektivce. Nebavilo mě to i díky tomu, že je kniha celkem zmatečná a přeskakuje z jedné události na jinou a zpět. Navíc se - u Dána netradičně - velice špatně čte, musel jsem se jí doslova prokousávat. Zklamání.

03.12.2022 2 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Moje třetí kniha od Dána a konečně to za něco stálo. Nápad s mrtvým s hřebíkem v hlavě a jeho minulostí, díky jejíž odhalování se Krauz postupně dostává až do hodně vysokých míst nejen politiky. Popis předrevoluční doby a "mafie", která zde fungovala, navozuje společně s nalezenými indiciemi tak trošku tajemnou atmosféru. Kniha má náboj a spád, v podstatě ani chvíli mě nenudila. Jednu hvězdu strhávám za až přehnané vtipkování a vzájemné "kanadské žertíky" mezi vyšetřovateli - což mně vadilo už v předchozích knihách. Taky mně ne úplně sedla závěrečná část knihy, která začíná zavánět mystikou a spojitost s Templáři a gestapem je už dost na hraně, ačkoliv vzhledem k dalším okolnostem souvisejícími s případem je v podstatě na místě. V součtu hodně dobrý počin.

09.03.2022 4 z 5

Conan: Bůh v míse Conan: Bůh v míse Kurt Busiek

Výborné. A jak mně v "Conan: dcera pána mrazu" občas nesedla kresba, tak tady už je opět na elitní úrovni. Stejně tak této knize v porovnání s předchozím dílem víc sedí pevné desky a vazba. Povedené je i navázání druhé části knihy na "Boha v míse" a první střetnutí Conana s Thot-amonem. Závěrečné bonusy jsou už jen třešničkou na dortu. Nelze jinak než 5* a nezbývá než se těšit na další díl.

04.11.2020 5 z 5

Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Kurt Busiek

Prostě Conan.... Moc pěkná kniha, jediný důvod proč ubírám hvězdu je kresba Caryho Norda. Nějak jí nemůžu úplně přijít na chuť a speciálně mně nesedí ztvárnění Conana - je veliký jako běžný muž a obličej mně občas připomíná plastového panáčka. Jinak skvělé příběhy a je dobře, že stejně jako v Conan:Zrozen na bitevním poli jsou příběhy chronologicky seřazené.

05.06.2020 4 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Některé povídky průměrné, jiné téměř TOP, v součtu velice dobré. Pro fanoušky Howarda určitě povinné čtení. :-) Co mně v některých povídkách vadilo, tak to bylo přehnaně dlouhé vyprávění o hrůzách a historii dávných zemí - někdy toho bylo až moc.

27.12.2018 4 z 5

Smrt z minulosti Smrt z minulosti Stanislav Češka

Lokace Brna, příběh zasahující do minulosti, čtivě napsané, chvílemi už trochu "přestřelené". Spokojenost.

28.12.2022 4 z 5

Kitaj Kitaj Jim Zub

Poslední díl série jsem si koupil spíše z povinnosti a moc reputaci celé sérii nevylepšil, ale přece jen byl asi nejlepší. Moc hezká kresba, jen místy je prostě jiná a ne moc povedená, což nechápu. Slibný začátek, ale postupem času děj upadnul do stereotypu předchozích dílů a začal mě chvílemi i nudit. Škoda, Conana si koupím a přečtu jakéhokoliv, ale tyto 4 knihy mě celkem zklamaly - prostě nějak postrádají kouzlo a tah na bránu Howardových příběhů.

18.04.2022 3 z 5