Mikik Mikik komentáře u knih

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

Vítejte zpět, pane Vieweghu.
Můžu říct, že po posledních knihách tohoto autora jsem nad ním začala lámat hůl. Ale říkala jsem si, že deníkové zápisky mu vždycky šly a s velkou nejistotou jsem sáhla po jeho nové knize. A jsem za to moc ráda.
Michal má zpět svůj humor,sarkasmus a svůj nadhled. Jednotlivé zápisky mi krásně utíkaly, nasmála jsem se nad nimi, těšila se na další a říkala si, že bych si klidně hned v lednu přečetla deník za rok 2021.
Doporučuji jak pro chvíle pohody i oddechu, tak i pro chvíle zamyšlení, jakou vlastně krkolomnou cestou se Váš život může ubírat. Michale, fandím ti.

26.05.2021 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Ze začátku jsem z tohoto příběhu byla vážně rozpačitá. Říkala jsem si, že jsem asi sáhla vedle. Až když se to začalo postupně rozjíždět, kniha mě chytla. Autorka píše opravdu zajímavě a myslím si, že moderně a blízce dnešním lidem.

07.05.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tak jednoduše popsaná, nadčasová a naprosto všeříkající kniha.

04.05.2021 5 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

No moc mě to tedy neoslovilo. Ze začátku jsem se dlouho nemohla zorientovat v ději. Hlavní postava mi nebyla moc sympatická. Určitě nezlehčuji, čím vším si musela projít, ale ne, tohle není můj šálek čaje.

02.05.2021 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Ze začátku mě Bára hrozně štvala, neseděla mi její povaha. Ale čím déle jsem s ní trávila čas, tím víc jsem si ji oblíbila. Za mě je kniha skvělý počin, perfektní nápad ohledně Milady. To jsem opravdu nečekala. Určitě si přečtu i další od autorky.

30.04.2021 4 z 5

Já jsem z téhle knihy poměrně rozpačitá. Celou sérii o zvěrolékaři předchází velká pověst. Mě teda tento příběh zklamal, ale možná to bylo mým očekáváním něčeho výjimečného. Nemůžu říct, že by to nebylo vtipné nebo poutavé. Realisticky to popisuje drsné prostředí, povahy lidí a jejich neochotu přijmout někoho nového, postupné vybudování respektu mladého veterináře. Občas někdy až surově popsané zásahy a léčení, a to je dobře, ve skutečnosti to není taky žádný med. Ale příběh se mi někdy doslova táhl, vtipy se opakovaly, narážky často stejné a často jsem knihu odkládala. Za mě tedy průměr.

27.04.2021 3 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Paní Tichá to hodně zachraňovala. Marie už mi moc sympatická nebyla , vtipy se často opakují, ale to je logické u téhle série. Jako nenáročná odpočinková jednohubka to ale neurazí.

11.04.2021 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tuhle autorku hodně lidí považuje za jednu z nejlepších český spisovatelek. A právem. Slepé mapě jsem se dlouho vyhýbala, měla jsem strach, že mě tolik nezaujme. A nakonec se mi snad líbí ze všech jejích knih nejvíc. Alena Mornštajnová jako jedna z mála českých autorů umí poutavě popsat i ty nejvíc obyčejné věci a zážitky, co Vás můžou v životě potkat. A když popisuje ty věci neobyčejné a zážitky nevšední, u kterých mnohdy i doufáte, že Vás za život nepotkají, to je teprve něco.
Postavy maximálně různorodé, nějakou si oblíbíte a nějakou zase ne a přesně tak to má být. Popisování dobových reálií mi přišlo velmi přesné.

09.04.2021 5 z 5

Zasmála jsem se, čtení mě bavilo, ale trošku slabší oproti předchozím dílům. Jako oddychovka ovšem ideální.

09.04.2021 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Skvělá jízda. Místy nechutné, tísnivé a tak strašně skutečné. To je přesně ten King, kterého mám tak ráda. Sice už jsem viděla film, ale ty jeho popisy, slovní obraty a vykreslení každé situace až úplně do detailu, nemůže žádný film nahradit. Annie, ty jsi ale vážně magor...

07.04.2021 5 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Trošku s pomalejším a rozvláčnějším průběhem než jsem u Agathy zvyklá. Konec ale napínavý až do poslední chvíle a jako vždy překvapivé rozuzlení. Její říkanky mám ráda.

27.03.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Já nějak nevím, autor mi asi moc nesedl. Neříkám, že napětí nebylo vykreslené dobře. Určitě mi chvíli i běhal mráz po zádech. Ale absolutně nesympatické postavy, občas nudné dialogy a konec poněkud zvláštní. Po pár stránkách s hlavními "hrdiny" jsem začala Větrnici docela fandit.

27.03.2021 3 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Tak jo, Brame, jak to teda tenkrát bylo?
Musím říct, že jsem ani nečekala, jak moc mě ten příběh bude bavit a jak tomu občas budu i věřit. Skvělý rozjezd děje, proplítaný různými legendami a pověrami, velká nálož rozmanitých emocí a sympatičtí hrdinové. Až na samotného Dracula. Ten je zde vyobrazen opravdu jako zlomyslný netvor. Konec byl trošku slabší nebo aspoň už nedokázal moje napětí udržet tak vysoké jako po celou dobu čtení.
Ale pro fanoušky Dráculy rozhodně stojí za přečtení.

23.03.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

K pravopisné stránce už nemá smysl se moc vyjadřovat , je to jedna velká katastrofa. Za to ale autorka nemůže a myslím, že by byla sama znechucená, kolik chyb se v českém vydání nastřádalo.
Musím říct, že už jsem z této ságy asi vyrostla. Byl to nostalgický návrat, ale nenaplnil moje očekávání. Často mi to přišlo zbytečně natažené. Edwardovy myšlenkové výlevy mě po nějaké době přestaly bavit. Takže pro skalní fanoušky asi super počin, ale mě to opravdu už neoslovilo.

21.03.2021 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Jedna z nejlepší knih, co jsem za poslední dobu četla. Vůbec mi nevadilo, že je dlouhá, ba naopak. Hlavní hrdinka byla skvělá. Oblíbila jsem si její drzost i zvídavost a odhodlání. Krásně popsaná tehdejší doba a poměry, například v přístupu k ženám a můžum.

18.03.2021 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Jestli King opravdu něco umí, tak vystupňovat napětí, až kam to jde. A tady se mu to opravdu povedlo. Cujo k tomu všemu chudák přišel hodně nevinně, ale tohle byla fakt zdařilá věc.

18.03.2021 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Ta absurdita celé úvodní situace mě opravdu nadchla. Příběh lehce plyne, někdy smutně, někdy zase veseleji , ale rozhodně pro fanoušky tohoto autora je nutnost si jej přečíst. Asi se mi z autorových knih zatím líbila nejvíce. Vše krásně provázané, napojené na sebe a ten konec? Pohlazení pro duši.

12.03.2021 5 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Neurazí, ale ani nijak extra nenadchne. Miluju Vánoce a často se při nich chovám jako malé dítě, ale to co zde občas předváděla hlavní hrdinka, bylo už i na mě někdy moc. Ale oceňuji nádherně vykreslenou vánoční atmosféru, vůni perníčků a všudepřítomného pejska :-).

12.03.2021 3 z 5

Polibek jako dezert Polibek jako dezert Poppy J. Anderson

Vtipná oddechovka, docela jsem se u ní i nasmála, což oceňuji. Nicka jsem si oblíbila, i když větší machírek by asi být nemohl :-D . Ale na proložení náročnější literatury ideální.

12.03.2021 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Bohužel pravopisná stránka knihy je jedna velká tragédie. Jasně, příběh fanoušky nadchne a i já ho dočtu, ať už třeba z nostalgie, ale s nadáváním a zkaženým zážitkem ze čtení.

12.03.2021 3 z 5