mijagi80 mijagi80 komentáře u knih

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Věcné, výstižné a především velice aktuální.

04.09.2017 5 z 5

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Kniha se věnuje vypjatému období českých dějin. Boj o naši zem probíhá na mnoha úrovních. Hlavní část je věnována české a německé rozvědce. Češi pod vedením známého Františka Moravce bojují s německým abwehrem. Obě služby zjišťují informace o tom druhém pro armádu a politiky. Hitler společně s "tělocvikářem" Henleinem rozdmýchává v pohraničí atmosféru rasové nenávisti a nabízí Němcům "Heim in Reich".

Skupiny ordnerů, mladých a fanatických německy mluvících obyvatel naší republiky, provokuje české četníky a finančni stráž k ozbrojeným potyčkám Ti však nemohou adekvátně reagovat, protože jim česká vláda svazuje ruce. Nařizuje vojenským složkám v pohraničí umírněnost, aby případné násilí nehnalo vodu na mlýn Hitlerově propagandě.

Pro mě byla velmi zajímavá informace o existenci Stráže obrany státu a jejich aktivitách. Mizí tak pocit poraženectví bez boje, který jsem měl k tomuto období přiřazený. Je vidět, že jsme měli armádu a také odvahu, chuť a sílu se bránit.

05.09.2013 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Výborně napsaná kniha, vůbec jsem se nemohl otrhnout. Na wiki jsem při četbě hledal informace o Pannwitzovi, Fleischerovi i Heydrichovi. Pak jsem shlédl tohle video na youtube:

A ještě teď mě mrazí v zádech. Doporučuji číst společně s románem Vyhnání Gerty Schnirch. Četba je pak dobře vyvážená

"I kdyby vůbec nic neudělali pořád bydlí ve vesnici, která odpovídá zadaným parametrům. A navíc nevěřím, že jsou opravdu nevinní. Něčeho se určitě dopustili. Přinejmenším jsou to Češi. Pana Heydricha zabili Češi, a Češi za to také zaplatí."

30.08.2013 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Dobře napsaná kniha o kousku naši historie, na kterou hrdí nikdy nebudeme. Ve válce se ale lidskost ztrácí na obou stranách. Zda bychom se chovali dnes jinak v tak extrémních situacích, je těžké posoudit.

30.07.2013 4 z 5

Československo nad propastí Československo nad propastí Igor Lukeš

Výborná kniha a čtivě napsaná. Období 1945 - 1948 je v našich školních vzdělávacích osnovách stále zanedbávané a tato kniha takový dluh zplácí. Doufám, že v dnešní době bude USA vybírat diplomata pečlivě a situaci v naší zemi bude sledovat pozorněji. A pro nás platí stále to samé: dávat pozor na pomoc a rady od slovanských bratrů z východu a raději je s díky včas odmítnout dokud to je možné :)

29.01.2017 5 z 5

Železná opona Železná opona Anne Applebaum

Podrobně a se smyslem pro detail popsané poválečné obobí, kdy byl ve východní Evropě instalován komunismus. Československu se autorka věnuje okrajově, ale přesto stojí za zmínku jedna věta:"... po sovětském vpádu začala československá vláda patřit k nejdrsnějším v celém východním bloku..". Pro komunistický režim bylo při ovládnutí státu důležité získat kontrolu nad tajnou policíi, rozhlasem a mládeží. V současné době, už není rozhlas, tak důležitím a jediným informačním kanálem, ale jinak zřejmě výrok platí. Nakonec rok 89 je důlazem toho, že mládež konkrétně studenti, vyšla do ulic v naději, že režim bude možné změnit. Ještě na závěr jednu citaci, ze které i pro nás plyne naděje, a která také hovoří ve prospěch tohoto typu literatury :" Než se národ může znovu vybudovat, potřebují jeho občané především porozumět, jak byl zničen.....". Proto doporučuji k četbě všem.

27.03.2016 5 z 5

Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Putinovi agenti: Jak ruští špioni kradou naše tajemství Ondřej Kundra

Nejdřív mne trochu odradil "laciný název", ale jedná se o kvalitní současnou "bondovku", kde nám reálie budou více než povědomé. Nezbývá než doufat, že situace není tak zlá.....

18.02.2016 4 z 5

Mezi Východem a Západem Mezi Východem a Západem Anne Applebaum

Od autorčiny cesty východní Evropou uběhlo více než 25 let. Ukrajina, Bělorusko, Litva i Estonsko si zcela nebo částečně obhájili svou suverenitu navzdory Rusku. Kniha se skládá z jednotlivých setkání s lidmi žijícími v daných lokalitách. Nacionalismus má mnohdy pochybné základy a s tím i právo jednotlivých státu na sebeurčení. Překvapila mě historie Kaliningradu, problém Běloruska se sebeurčením (není literatura, není jednotný jazyk, není historie) Ukrajina je země, která má velmi odlišné nesourodé východní "ruské" a západní "evropské" oblasti. Místa, kam dosahovala Rakousko-uherská monarchie jsou stále architektonicky poznatelná. Autorka z větší části prochází tzv. "Krvavé země", kde Hitler a Stalin realizovali svoje politické, geografické a demografické představy a proto mnohde nezůstal kámen na kameni. Nevyhneme se ani Velké vlastenecké válce, kdy je ruská žena přesvědčena, že jim svět dluží, za to co vytrpěli a za 20 miliónů padlých Rusů. Neřeší jestli 8 milionu má na svědomí Stalin, zda padlí nebyli také Poláci, Ukrajinci, Litevci a příslušníci mnoha dalších národů, které se pokusil vymazat Stalin, Hitler a potom zase Stalin.

30.11.2015 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Zajímavá část naší historie, která už není tak známá. Velmi dobře popsaný komunistický převrat v únoru 1948. Okolnosti vzniku samostatného židovského státu vysvětlují, proč je v oblasti neustálé napětí i po 65 letech od prvního boje Židů za nový stát.

17.09.2013 4 z 5

Naše květiny Naše květiny Miloš Deyl

Nádherně ilustrovaný atlas rostlin. Mám ilustrace raději než fotky, protože lépe zachytí typické znaky jednotlivých rostlinných druhů.

31.07.2013 5 z 5

Dlouhý návrat Dlouhý návrat Andrew Krivak

Výborná kniha z období I. světové války. V útlé knížce autor dokáže sugestivně popsat hrůzy Velké války, vypjaté mezilidské vztahy v mezních situacích, úpadek monarchie a dotkne se i problematiky rasismu i v dnešní době "neslušného" pojmu jako multikulturalismus. Na jedné straně spolu bojovali Němci, Slováci, Maďaři, Rakušané a další....taková první Evropská unie.

07.10.2015 5 z 5

Předveďte mrtvé Předveďte mrtvé Hilary Mantel

Jindřich ,toho jména osmý, se úspěšně zbavil druhé ženy, kvůli které předtím odmítl papeže a založil novou církev. Na obzoru má nový objev jménem Jana Seymourová. Její motto je "Poslouchat a sloužit" a krále velmi zaujme. Na "špinavou práci" je Thomas Cromwell nepostradatelný. Pro krále udělá, co mu na očích vidí, ještě dřív než to král vysloví. Zároveň s přípravou popravy královny Anny se Cromwell šikovně zbaví mnoha nepřátel a mnoho si jich zase udělá, jak to v této práci bývá zvykem.

17.02.2014 4 z 5

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Velmi dobře napsaný historický román. Autorka má zvláštní styl psaní, který se čte občas obtížně. Určit, která postava románu promlouvá nebo mlčky přemýšlí, jsem mnohdy musel z kontextu. Jinak se na druhý díl těším. O Thomasi Cromwellovi a o době Jindřicha VIII., se čtenář dozví hodně.

31.10.2013 4 z 5

Šedá eminence Šedá eminence Aldous Huxley

Potomek střední šlechty Francois Leclerc du Tremblay cítí od dětství velkou touhu sloužit Bohu. Již v mládí vstupuje do řádu kapucínů, kde se svou horlivostí, sebekázní a inteligencí vypracuje na "nejlepšího z kapucínů", Věnuje se intenzivně misionářské činnosti a zakládání dalších církevních společenství.
Osudovým je pro něj setkání s kardinálem Richelieum, který ho jako svého poradce zasvěcuje do tajů vyšší politiky. Tremblay svádí vnitřní boj mezi svou láskou k Bohu a láskou k vlasti. I přes půdovní dobrý záměr, nepřináší jeho skutky lidem mnoho dobra a Joseph s vzdaluje Bohu.

10.09.2013 4 z 5

Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství Volker Weidermann

Výborná kniha, která mi osobně přirostla k srdci více než "1913". Je méně encyklopedická a autor dá čtenáři možnost utvořit si k postavám hlubší vztah.

02.10.2015 5 z 5

Rok zázraků: Svědectví o roku 1989 ve Varšavě, Budapešti, Berlíně a Praze Rok zázraků: Svědectví o roku 1989 ve Varšavě, Budapešti, Berlíně a Praze Timothy Garton Ash

Pro mě nejzajímavější byly poslední kapitoly knihy věnované sametové revoluci v Praze. V některých situacích se kniha odlišuje od seriálu České století, v tom smyslu, že televizní seriál zobrazil premiéra Adamce, jako státníka s charismatem a Havla jako nesmělého člověka, kterého unáší okolní proud revolučního nebo také "refolučního " (termín autora revoluce +reforma ) dění. V knize ale autor popisuje, že Adamec byl vypískán z Letné a jeho první návrhy sestavení vlády odborníků muselo OF odmítnout protože 16 z 21 odborníků byly skalní komunisté. Havel má dle autora naopak nesmírné charisma a energii. Dále je v knize popsaná zajímavá postava dělnického předáka a budoucího ministra práce a sociálních věcí Petra Millera, která v seriálu zcela chyběla.

14.02.2015 4 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Velmi příjemná, nenáročná záležitost, místy velice vtipná a čte se sama. Určitě zkusím další díly. Jako oddychovku s hmatatelnou atmosférou mohu doporučit.

16.04.2014 4 z 5

Velká Fermatova věta Velká Fermatova věta Simon Singh

Velmi poutavě napsaná kniha o kráse a síle matematického myšlení přístupná i laikům.

03.03.2014 4 z 5

Mezi nebem a mořem Mezi nebem a mořem Zdeněk Hanuš Knapp

Autor sloužil jako telegrafista u 311. pobřežní perutě RAF. První let absolvoval na dvoumotorovém bombardéru Welington, kdy útočil na konvoj plující kanálem La Manche. Angličané zpočátku k českým vojákům přistupovali s nedůvěrou, ale v průběhu bojů vysoce ocenili jejich schopnosti.

10.09.2013 4 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Je to první kniha od tohoto autora, kterou jsem četl. Nečetla se snadno, chvílemi jsem měl pocit zmaru nad lidským konáním, chvílemi jsem obdivoval, jak velkou chuť žít má stále hlavní postava pan Mares přesto všechno, co ho potkalo.

26.08.2013 4 z 5