Metuje Metuje komentáře u knih

Nejsem příliš častým čtenářem rozhovorových knih, mojí prvotinou byly rozhovory s uprchlíky z KLDR od Niny Š., která ale byla skvělá, tak jsem šel do této s podobným očekáváním. Pana Dvořáka jsem znal již z Instagramu, takže jsem některé skutečnosti z knihy již věděl, ale určitě jsem se dozvěděl i něco nového. Autor dokázal najít perfektní mix osobního a kariérního života, který dobře dávkuje. Kniha si místo v mojí knihovně zaslouží nejen obsahem, ale i proto, že může sloužit jako cenný návod na první pomoc. Hodnotím jako rozhovorovou knihu, a ta podle mého lépe zpracována být nemůže, takže 5*.

23.12.2023 5 z 5

Svět hry Cyberpunk 2077 Svět hry Cyberpunk 2077 Pat Mills

Graficky úplně super, hezky se na ty obrázky kouká, nicméně občas je text opravdu nudný a zbytečně popisný. Místo toho, aby se kniha více věnovala historii/politickému pozadí Night City, dlouhosáhle popisuje jeho jednotlivé čtvrti, a to navíc ne stylem průvodce, ale jakési chabé charakteristiky. V překladu jsem našel jen pár chyb, ale je pravda, že jsem druhou polovinu jen prolétl.

11.12.2023 3 z 5

Dal jsem tomu asi 130 stran a dva pokusy, ale je to zkrátka opakování dokolečka toho samého, Čína je špatná, komunisti na každým rohu, jasně, to asi všichni tak nějak tušíme. Do toho autor popisuje svoji práci reportéra, která by se klidně vešla stručně na jednu stránku. Kniha by mohla mít rozsah delšího článku, je zbytečně roztahaná. Přeskočil jsem na konec knihy, abych se podíval, jestli se styl psaní změnil, ale nikoliv. Možná je tak nejzajímavější střed knihy, ale to už nezjistím.

01.11.2023

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

(SPOILER) Říkejte si co chcete, ale Larsson prostě neumí psát tak dobře jako jeho norský plešatý kolega. Už jsem pochopil jeho nedůvěru ke státním institucím a pohrdání policií, zde se tyto motivy opakují jako v prvním díle. Trochu mi chyběla energie mezi oběma protagonisty, jelikož se v tomto díle potkali asi tak na půl minuty, kdy byl jeden z nich téměř v bezvědomí. Děj byl rovněž o poznání méně napínavý, až takových posledních 50 stran jsem přeskakoval řádky :D Nicméně stále je to dobrá knížka, kterou je radost číst, postavy si zamilujete, zapamatujete (ty důležitý) a dokážete chápat jejich chování a postoje. Jsem zvědavý co přinese poslední Larssonův díl.

05.10.2023 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Úplně mě to neurazilo, ale nostalgicky jsem si knihu pamatoval jako zajímavější. Ilustrace obstály zkoušku časem, humor a děj však nikoli. Nicméně zajímavý návrat do dětství.

25.08.2023 3 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

(SPOILER) Brenda is the real villain.

15.07.2023 4 z 5

Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky Za tebe bych život dal a jiné ztracené povídky Francis Scott Fitzgerald

Knížka skvěle zpracovává život FSF a jeho dílo, líbí se mi, jak jsou jednotlivé povídky komentovány, doplněny o původní texty, a že se čtenář dozví spoustu informací o autorově životě. První čtyři povídky mě svým dějem nezaujaly, zkusím knihu odložit a vrátit se k ní po nějaké chvíli, určitě ale zatím v knihovně zůstane, jelikož je opravdu pěkně zpracovaná.

02.07.2023 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

(SPOILER) Krátké nahlédnutí na venkov, kde hloupí lidé dělají hloupé věci. Hordubal naivně doufal v nesmyslnou věrnost své ženy, těžko říct proč se vlastně rozhodl odjet do Ameriky, když měli malé dítě a byl to takový nadšenec do práce na poli. Vyšetřování a soud bylo značně komické, ale to byl zřejmě záměr. Jdu na zbytek Noetiky.

11.06.2023 2 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

(SPOILER) Tak po hrozných Lovcích hlav jsem si spravil náladu, překlad KK opět skvělý. Vzhledem ke stylu se u Šimona nabízí srovnání s HH, HH je mi určitě bližší, nejen hloubkou charakteru, což je ovlivněno počtem knih o každém z hrdinů, ale i zásadami a povahou. Harry alespoň většinu času ubližuje jen sám sobě, Šimon byl mnohem větší záporák. Zabít svého nejlepšího přítele, to už chce pořádnej žaludek. Líbilo se mi kreativní využití Markuse, díky kterému jsme nenásilnou formou mohli nahlédnout do Sonnyho soukromí. Konec nebyl tak napínavý, jak jsme zvyklí od druhého vrchního komisaře, první polovina knihy pro mě byla zábavnější. Nakonec pro mě bylo možná větším šokem odhalení pohlaví Sam, než samotného leváka. Easter egg v podobě Siverta Falkeida potěšil.

07.03.2023 3 z 5

Tulák Tulák Nick Petrie

Knížka překvapila, obával jsem se nějaké nudné záležitosti, ale celkem to ubíhalo a párkrát jsem byl i napjatej. Postavy nebyly úplně výrazný, téma veteránů možná až moc protlačovaný. Překvapilo mě, že autor nemá s válkou osobní zkušenost, což u knih podobnýho typu bejvá.

28.02.2023 3 z 5

Temná komora Temná komora Susan Faludi

Nemohu hodnotit, protože jsem knihu nedočetl, nicméně mě extrémně nebavila. První pětina je v podstatě jen popis maďarských a židovských reálií, doplněný o velmi povrchní příběh trans osoby. Nemám nic proti trans lidem ani židům, ani Maďarům, ale tohle je prostě těžká nuda. Kdyby to byl film, použil bych název dokument. Škoda, ale četlo se mi to tak těžce, že se čtením pokračovat nebudu.

19.02.2023

Organon Organon James Smythe

(SPOILER) Tak zezačátku jsem byl spokojenej, text příjemně utíkal, Lauřino dospívání/dětství mě bavilo, přestože mi obvykle ich-forma moc nesedí. Čím víc jsme se však ocitali v budoucnosti, tím víc mě kniha začala nudit. Kéžby byla kniha časově zasazena max do přelomu tisíciletí, to by mě bavilo. Případně i později, ale třeba ve více dílech. Tím, že se autor snažil všechno nacpat do jedné knihy jsou pak desetileté skoky příliš "hrubé" a strohé. Autorova nepříliš kvalitní fantazie o budoucnosti a zkáze lidstva byla taky velmi neuvěřitelná a kvůli tomu nudná. Konec byl pro mě doslova utrpení, tolik zbytečných okrasných vět, které absolutně nic neříkají, ani nijak nerozvíjejí děj. Určitě půjde z domu.

12.01.2023 2 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

(SPOILER) Začíná to být trochu repetititvní, líbilo se mi, že jsme víc nahlédli do situace unesených, možná bych ocenil knihu jenom o tom. Využití STEM dívek v kombinací s neodstranitelnými vlastnostmi teenagerů bylo super a paradoxně mě bavilo snad víc, než tentokrát pomalé vyšetřování Sayer. Jak se většinou podivuju ostatním komentujícím, že odhalili zápletku mnohem dříve, tady jsem asi 50 stran četl se zoufalstvím, že kdy konečně tý Sayer dojde, že to je Lukův bratr. Linka se zmrtvýchvstáním Jakea mě upřímně moc nezaujala, poslední věta knihy se taky dala čekat. Kniha se ale četla svižně a upřímně jsem zvědavý, kam se posuneme v dalším díle.

04.01.2023 3 z 5

Olin a lišky Olin a lišky Eduard Petiška

Kniha mého dětství, jako malý jsem ji četl snad i pozpátku, teď už jsem si ji ale nepamatoval. Svoji kopii jsem dostal s věnováním na rozloučení ve školce, takže k ní mám doopravdy osobní vztah. :) Je neuvěřitelný, kolik věcí stihne Petiška za tak málo řídce popsaných stran sdělit a ještě takovou formou, že ani dospělí se nemusí nudit či stydět.

28.04.2022 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

(SPOILER) První polovina Červenky byla pro mě napoprvé dost složitá, přece jen to neustálé střídání dějových linek není nejpřívětivější, při druhém čtení už to bylo lepší a dokázal jsem ocenit v podstatě odhalení zápletky v prvních pár kapitolách. Super je úvodní pasáž s Ellen v autě, bohužel jedna z posledních. :( Poprvé se potkáváme s Tomem Waalerem, při vraždě Ellen ve mě vypukla nehorázná zlost. Poprvé se také potkáváme s Ráchel, jejich setkání s Harrym na schodech při druhém čtení zahřálo na srdíčku. Ke konci si s námi Nesbø klasicky pohrál :) Při druhém čtení jsem se u staříkovy prohlídky luxusního apartmánu jen kysele pousmál. :)

19.03.2022 3 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

První povídka skvělá, druhá trochu dlouhá a zamotaná, ale nakonec taky pěkná, ten zbytek (až možná na naušnici) nic moc.

03.02.2022 3 z 5

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Světoznámá klasika, všichni jsme to brali ve škole, někdo to měl jako povinnou četbu, já si to teď vytáhl z knihovny a zkusil to. Už jsem si ze školy nepamatoval, že to je veršovaný, ale nezavrhl jsem to kvůli tomu. Překlad Milana Dvořáka se docela dobře četl, ale vzhledem k tomu, že to je stále překlad zřejmě nemohlo být dílo čtivější pro současného čtenáře. Příběh je sice jednoduchoučkej (ne špatnej), ale fakt se mi to blbě četlo, takže se relativně krátká knížka protáhla na víc než měsíc, a to jsem se musel častokrát vracet. Zřejmě se k tomu budu muset vrátit až budu starší, třeba to víc docením.

07.05.2024 2 z 5

Tyranie okamžiku Tyranie okamžiku Thomas Hylland Eriksen

Z dnešního pohledu hodně zestaralá kniha, čehož si je však autor sám dobře vědom a několikrát to v knize zmiňuje. ZaS to vystihl úplně přesně, mohl by to být článek a předal by informaci úplně stejně. V době, kdy kniha vyšla možná mohla někoho "šokovat" nebo mu pomoci se zvládáním tehdy nové doby, ale pro někoho, kdo je nucen se v této informační době pohybovat, kniha nenabízí nic nového.

23.02.2024 2 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Mám za sebou dvě předchozí knihy, tahle je úplně jiná. Stále je z toho Markéta znát, sama (i v této knize) zmiňuje, že knihy mají reálný základ v jejím životě, nicméně románová tvorba mi sedí určitě víc. Jako gen Z jsem při vzpomínání na devadesátky neoplýval nostalgií, to mi ale nebránilo si užít Markétino vyprávění. Markéty styl mám rád, kniha se dobře čte, kapitoly jsou krátké, přehledné, věty plynou. Sám v běžné komunikaci nejdu ke sprostému slovu daleko, v téhle knize jich však bylo na můj vkus až příliš. Ani ne množstvím, ale nevhodným umístěním. V jedné větě je tak možné nalézt třikrát "hovno", aniž by to bylo vtipné nebo jakkoliv jinak přispívalo ke čtenářskému zážitku.

29.01.2024 3 z 5

Tou horou jste vy: Cesta od sebesabotáže k dokonalému sebepoznání Tou horou jste vy: Cesta od sebesabotáže k dokonalému sebepoznání Brianna Wiest

Obsahuje pár zajímavých odstavců a myšlenek, ale jinak se hodně opakuje a opisuje jedno téma několik stran. Pro lidi, kteří si prochází uzdravením, může kniha nabídnout opravdu důležité věty, ale kvůli tomu bych si knihu nekupoval. Tahle je jenom stroj na peníze, mohla by být klidně napsána umělou inteligencí.

13.11.2023 2 z 5