Metroušek Metroušek komentáře u knih

Porota Porota John Grisham

S posledními knihami Johna Grishama mám docela problém. Hodně zhuštěné, přehlcené fakty, postavami, jmény, plné dialogů... Nevím, proč se rozhodl - podle mého názoru - změnit styl, ale k lepšímu to podle mne není. Radši si přečtu vícekrát jeho již dnes klasické věci, než jedenkrát či dvakrát ty novější.

16.06.2017 3 z 5

Nebojte se myslet hlavou Nebojte se myslet hlavou Vera F. Birkenbihl

Jedna z nejlepších knih tohoto typu. Spousta použitelných nápadů.

24.04.2017 5 z 5

Žít bez lítosti Žít bez lítosti Arnaud Maitland

Jo, je to poctivě napsané, ale podobných věcí je dnes už více. Taková Tibetská kniha o životě a smrti mne oslovila mnohem víc.

24.04.2017 3 z 5

Mlha nad Pendlem Mlha nad Pendlem Robert Neill

Docela příjemné, ale psané příliš moderním stylem, hrdinové se chovají moc moderně a hlavní hrdinka je zcela moderní emancipovaná mladá žena. Přestože je nám tím blízká, erudovaný autor by to neměl dopustit.

02.04.2017 3 z 5

Supermozek Supermozek Deepak Chopra

Mám pana Chopru rád a do značné míry sdílím jeho vidění světa, ale už je poněkud "přechoprováno". Pokud se jeho knihy nevěnují nějakému specifičtějšímu problému (spánek, zažívání...), je to v podstatě pořád jedno a to samé. Jako většina probuzených čili osvícených autorů, i on rozmělňuje své poselství do mnoha (nad)průměrných knih, místo aby vytvořil několik silných věcí, které by přetrvaly. Pro nováčky v tomto oboru však může být kniha přínosná.

22.03.2017 4 z 5

Sběratel nevěst Sběratel nevěst Ted Dekker

Příjemné překvapení, slušný thriller. Sice pochybuji, že by sebeinteligentnější vrah dokázal to, co tento vrah dokázal, ale je to dobrá kniha.

19.03.2017 4 z 5

Bouře Bouře Boris Starling

Velmi přeceňovaný spisovatel. Srovnání s Thomasem Harrisem je podle mého názoru marketingová podpásovka, která je dnes bohužel běžná.

17.03.2017 2 z 5

Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů Jaroslav Žák

Výborný humor a skvělá oáza uprostřed pouště reálného socialismu. Takové knihy mi pomáhaly pochopit, že ne vždy byl život tak plytký a šedivý. Ani jsem nedoufal, že se to kdy může změnit. A hle! Hurá!

15.03.2017

Karaoke kapitalismus Karaoke kapitalismus Kjell A. Nordström

Velmi poučné předkrizové dílo, psané za vrcholící konjunktury. Snad zase nějaká konjunktura přijde. Rád bych si ji tentokrát vychutnal. Než přijde ta krize, co přijde po ní.

15.03.2017 5 z 5

Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Richard Alpert

Výborná kniha o meditaci se skvělými citáty. Se svým pokrokem na duchovní cestě jsem jí rozuměl víc a víc.

15.03.2017 4 z 5

Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře Posvátná pečeť mysli Nefritového císaře Stuart Alve Olson

Tuto knihu asi ocení jen málo z poutníků na duchovní cestě, snad jen nemnozí taoisté, buddhisté a jogíni. Nesmrtelnost, to je opravdu silná káva. Jenže já na ni u taoistů pořád narážím, a po létech teorie a praxe vnitřní alchymie snad trochu chápu, o čem to je, a proč to je možné uskutečnit a jak. Pár stop najdete na Databázi knih u některých mých komentářů, kdyby to někoho zajímalo. Mimochodem, Olson vycházel z Wareho překladu Ko-Hungovy knihy Alchemy, Medicine & Religion, která je slušná, ale Olsonův výpis je plně dostačující, takže Ko-Hungovu knihu v angličtině číst ani nemusíte. Stejně tak klidně vynechte Clearyho a dřívější pokusy. Pokud umíte dobře anglicky, tak hledejte pod jménem Wang Liping. Lepší překlad jsem zatím nenašel.

14.03.2017 4 z 5

Války a válečníci Války a válečníci Pavel Augusta

Báječná kniha pro všechny malé i velké, mladé i staré kluky.

14.03.2017 5 z 5

Osobní a rodinné bohatství - Jak chytře investovat Osobní a rodinné bohatství - Jak chytře investovat Miloš Filip

Naprosto zásadní, vynikající a potřebná kniha o rodinných financích. Klobouk dolů, pane Filipe, a díky!!!

14.03.2017 5 z 5

Osobní a rodinné bohatství - Jak se dobře zajistit Osobní a rodinné bohatství - Jak se dobře zajistit Miloš Filip

Naprosto zásadní, vynikající a potřebná kniha o rodinných financích. Klobouk dolů, pane Filipe!!!

14.03.2017 5 z 5

Tajemství kvantového života Tajemství kvantového života Frank J. Kinslow

Myslím, že se mi na základě knihy povedlo prodloužit dva menší prsty na rukou, ale zmenšit levé ucho a zkrátit egyptské palce u nohou se mi nepodařilo, a to bych uvítal mnohem víc. (:-) Tak nevím... A cvičení na rozprostření vědomí do prostoru je vynikající, a vřele je doporučuji. Už to samotné stojí za přečtení knihy. Léčebné výsledky se bohužel nedostavily.

12.03.2017 4 z 5

Tajné dějiny světa Tajné dějiny světa Jonathan Black (p)

No, je to hodně ulítlé pojetí, ale proč ne. Nicméně je to skvělý pramen různých duchovních učení, směrů a postav celé historie lidstva, vhodných pro další studium mystiky. A ilustrace jsou vskutku nádherné. Tak jen do toho, rozšiřte si obzory a najděte si svoji cestu!

12.03.2017 4 z 5

Krutost Krutost Thomas Erikson

Poctivá knížka o oběti znásilnění a o soudním přelíčení s násilníky. Jako doplněk se nabízí vynikající film Špína.

08.03.2017 4 z 5

Fantastická cesta Fantastická cesta Ray Kurzweil

U nás podle mne neprávem opomíjená a neúspěšná kniha, kde zejména Grossmanova část stojí za pozornost, zejména těch, kdo jsou ohroženi rakovinou či infarktem. A Kurzweilovi přeji hodně štěstí v dosažení nesmrtelnosti. (Sám v tomhle spíše důvěřuji taoistům, ale jeho přístup obdivuji a dlouhodobě sleduji.)

08.03.2017 4 z 5

Chybějící článek Chybějící článek Walt Becker

Kdo překoná odpor k hnusné obálce (zodpovědný "PataMatér" by se měl podívat na anglická vydání knihy, jak se to má dělat), najde docela slušnou a podnětnou, ačkoli na můj vkus příliš dobrodružnou knihu, která vysvětluje a spojuje vznik Homo Sapiens s mýty o Zářících, tedy mimozemšťanech, kteří navštívili Zemi (na rozdíl od autora to vidím na polovinu druhého tisíciletí př. Kr.), a razantně urychlili vývoj lidstva. Potěší nejen příznivce Michaela Crichtona nebo Jamese Rollinse (Labyrint z kostí). Trochu, inu trochu víc, to skřípe, zejména pak v ulítlém závěru, ale to tak v podobných knihách bývá. Nechápu, proč tolik spisovatelů musí v případě takových zajímavých témat děj "obohatit" zbytečnými boji znesvářených skupin a zbytečnou dramatizací na úkor logiky. Oč lepší je třeba Spielbergův přístup v úžasném filmu a knize Blízká setkání třetího druhu! Tak má legenda o poznání vypadat.

07.03.2017 4 z 5

Hluboká pravda Hluboká pravda Gregg Braden

Lehko vydělané peníze (pro autora). Je to přinejlepším Hluboká polopravda.

04.03.2017 2 z 5