metrolog metrolog komentáře u knih

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Three Pines je docela návykové. První v sérii se mi líbila, druhá o trochu víc a třetí jakbysmet. A jako správný závislák jsem si již koupil a začetl do další v sérii. Někomu se tento, trochu rozvláčný, styl nemusí zamlouvat, ale pokud si knihy vychutnáváte, jako byste se každý den vracel ke svým starým dobrým známým, budete se těšit na to, až zase knihu nebo čtečku, jako v mém případě, znovu otevřete. Dávám plný počet hvězdiček.

29.01.2018 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Dobrá detektivka, kde je všeho tak nějak přiměřeně. Má to spád, většinou úměrnou dávku pravděpodobnosti (i když ta sova...), no nakonec, možné je všechno. Trochu víc jsem čekal barvitější popis přírody, který mě v anotacích přiměl ke koupi knihy. Ale podtrženo a sečteno - spokojenost a dávám plný počet hvězdiček a všem detektivkařům doporučuji.

21.06.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Dlouho už jsem nečetl takhle výbornou humoristickou knihu od českého autora. Vřele doporučuji všem kdo mají rádi srandu, a škarohlídi ať se jí raději vyhnou obloukem, mohla by je totiž rozesmát. :-)

11.11.2018 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Je jenom dobře, že se u nás našla spisovatelka, která je schopná se na svoji knihu důkladně faktograficky připravit a strávit touto přípravou i několik let. Výsledek potom stojí za to. Na rozdíl od chrličů literatury jen pro peníze, kteří jsou schopni vyprodukovat několik "také knih" za rok je to pak znát. Autorka se díky tomu totiž neztrácí v nereálnostech situací, děj je důvěryhodný a ona se v něm může pohybovat s velkou lehkostí. Kniha mi tímto připomíná Laskavé bohyně od Jonathana Littella, je však díky délce a nepřehnané historické výpovědi jistě čtivější - má větší tah na branku. Takže závěrem: Líbilo se mi to moc a myslím si, že všechna ocenění a čtenářkou přízeň si zasloužila zcela právem.

31.10.2013 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Kaihomielisyys, nezahazuj je, dej je raději někomu, kdo má větší smysl pro humor než ty. Což nebude nikterak těžké. :-)

17.01.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Opravdu velice pěkná kniha. Je to v té přehršli brutálních detektivek severského stylu takový detektivkovský balzám na čtenářovu dušičku. Děj vtáhne a nepustí, tedy alespoň mě. Hned jsem dokoupil další dva díly této série a věřím, že nebudu zklamán. Doporučuji všem, kdo mají rádi nejen detektivky, ale i silné příběhy a krásně vykreslenou atmosféru drsného života na nám trochu exotickém ostrově. Dávám plný počet hvězdiček.

09.07.2015 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jak jsem zde četl, absolutní vrchol detektivky. Od námětu přes brilantní zpracování až po excelentní vyřešení. Bál jsem se moc postav vystupujících hned od začátku. Nicméně díky perfektní lince příběhu se moje obavy nenaplnily. Ano děj má neúprosný spád, nejsou zde žádná lichá místa. Každý kdo by se chtěl pokusit psát detektivky by si měl povinně toto dílko přečíst, aby pochopil postupy, jak čtenáře vtáhnout do příběhu a už ho nepustit a v závěru z něj nemuset neudělat bulíka. Takže shrnuto, povinná četba pro všechny nové autory nejen detektivek.

28.07.2013 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Ač nejsem čtenář cílové skupiny, pro kterou je tato kniha především určena, musím přiznat, že je to skvělá oddychová četba. Postavy jsou příjemné, hlavní hrdinka sympatická a prostředí vynikající. Doporučuji všem, kdo si potřebují trochu srovnat pocuchané nervy nebo si na chvíli "odskočit" od jiných drsnějších žánrů. Snad jen těch odfrknutí tam mohlo být o trochu méně :-)

27.03.2023 5 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Byl jsem naprosto spokojen. Ale je pravda, že si čtenář musí zvyknout na autorův styl psaní. Někdo si zvykne dříve, někdo (třeba jako já), si zvyká o něco déle. V každém případě doporučuji všem milovníkům starších kvalitních českých detektivek.

15.11.2022 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Opět velmi kvalitní kniha. Co naplat, autorka prostě umí vytvořit kouzelnou atmosféru prostředí, řekl bych dokonce, že lépe než některých postav. Jak už jsem psal u předchozích dílů, je to až návykové. Knihu otvíráte nejenom pro rozřešení případu, ale hlavně jako relaxaci, únik do tohoto kouzelného imaginárního světa. Takže si řekne, "kdo je vrah?" a odpovíte si, "a není to vlastně jedno?" - Dávám plný počet hvězdiček.

28.07.2018 5 z 5

Strašidlo minulosti Strašidlo minulosti Jaroslav Velinský

Velmi pěkné počteníčko. Taková klasická starší česká detektivka, kde krom detektivní zápletky jsou velice dobře popsány reálie doby příběhu. Jako příklad uvedu nákup televizoru, který v té době byl opravdu díky vysoké ceně veliký luxus, stejně jako potraviny z Tuzexu. Za mě pět hvězdiček.

11.12.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Hezká příjemná humorně laděná kniha. Avšak řehtat se u ní asi nebudete, spíše se místy neubráníte slzičkám dojetí. Rozhodně to není Stařík ani Analfabetka, na to je asi potřeba upozornit. Mně se ale rozhodně líbila a každému bych ji doporučil. U mě má zaslouženě pět hvězdiček.

15.04.2015 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Dost jsem se bál, že budu zklamán. To se však naštěstí nenaplnilo. Nicméně, ač je děj napínavý, tak nějak to ve vystavění napínavosti a autentičnosti proti Draculovi zaostávalo. Některé pasáže se mi také zdály zbytečně zdlouhavé. Uměl bych si knihu představit o třetinu zkrácenou, s větším tahem na branku. Jsou knihy, o kterých už po měsíci od dočtení ani nevím o čem byly, a pak ty, které se vám zaryjí do paměti, A tahle patří mezi ně. Proto dávám plný počet hvězdiček a všem milovníkům tohoto žánru vřele doporučuji.

30.05.2022 5 z 5

Pan Auťák a templáři Pan Auťák a templáři Zbigniew Nienacki

Řekl bych, že autor přesně věděl, jak, a to i v rámci tehdejšího režimu, správně napsat poutavou a dobrodružnou knihu pro mládež, v rámci domácích reálií. A příběh vzbudí nejenom zájem po dobrodružství, ale i po studiu historie. A pozor, to nejhlavnější, nenásilnou formou. No, někteří současní autoři by se z této osnovy mohli učit, jak na to. Dávám plný počet hvězdiček.

09.07.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Nebudu zde zdlouhavě opakovat, co již zde bylo napsáno. Téměř se všemi komentáři lze souhlasit. Chtěl bych ale upozornit na trochu jiný rozměr tohoto díla, jak jsem ho třeba viděl já. Kniha je totiž víceplánová, proto v ní může každý vidět právě to, ke které rovině se přichytí. Básen' o svobodě a utrpení, dobružný příběh atd. Avšak jedna z rovin je aké rovina plně mystická, která si v ničem nezadá s podobnými klasickými díly jiných autorů. Reinkarnace, postup vymanění duše z těla které složí jen jako její přechodné útočiště atd. Měl snad London s těmito stavy skutečné zkušenosti a příběh tuláka po hvězdách mu posloužil pouze jako nosné médium k tomu, aby se o tyto poznatky s námi podělil? Pro ty, které by tato myšlenka zaujala mám odkaz na knihu Stanislava Motla - Strážce brány, konkrétně na kapitolu Volání Jacka Londona. Každopádně dávám knize plný počet bodů.

09.07.2013 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Klidná pohodovka. Mně se líbila. :-)

04.02.2024 5 z 5

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

Nejpropracovanější ze série, dáno asi i tím, že původní torzo autor dopsal až kolem roku 2010. Děj i prostředí velice atraktivní, postavy dělají co od nich očekáváme. To ale neznamená, že budete mít řešení už v polovině knihy! A popravdě řečeno jenom o to zase tak moc nejde. Prostě si užíváte příběh a báječně se bavíte. Prostě další skvělá detektivka ze série Augustina Velikého. Za mne plný počet hvězdiček.

12.10.2022 5 z 5

Pod jabloní Pod jabloní Jindřiška Ptáčková

Milé překvapení. Velmi dobrá detektivka, velmi dobré a pohodové čtení. Co dodat? Dávám 5 hvězdiček a všem vřele doporučuji.

29.08.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Velice dobrá kniha. A nejen jako detektivka. Popis prostředí je opravdu výborný. Atmosféra podobná jako v knihách Louise Pennyové, o inspektoru Gamacheovi a idylické vesničce Three Pines. V těch ale vystupuje více kladných a sympatických postav, kterých je v této knize jako šafránu. Takže přes nespornou krásu severu Evropy, pokud bych si měl vybrat, volil bych asi tu Kanadu :-)

19.07.2018 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Kniha se mi líbila. Myslím, že je v ní vše, co ke správné detektivce patří. Jen těch knih s vyšinutými jedinci, alkoholiky a zneužívání a znásilňování kde koho, včetně dětí od vychovatelů po frátery už jsem poslední dobou přečetl nějak moc. A tak asi na čas přejdu na oddechovější literaturu, třeba skripta pro patologii nebo něco podobného. :-)

22.12.2017 5 z 5