MCGinger Online MCGinger komentáře u knih

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moje první knížka od autora. Do jisté míry mi připomněla styl Aleny Mornštajnové, ale děj mě zaujal víc a postavy mi víc přirostly k srdci. Během četby jsem zároveň koukal do mapy a hledal bývalé vesnice...docela silné téma a dobře popsané pocity lidí vytrhávaných z rodné půdy.

19.04.2019 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Dost lidí na tuto knížku (potažmo film) nadává, že se v ní nic neděje...tak ať. Atmosféra poklidného lázeňského městečka je vykreslena výborně, do toho poetické hrátky s jazykem a souboj starých pardálů o nestálé dívčí srdce.

17.08.2018 4 z 5

Filmu jsem se nějak vyhýbal, nechtělo se mi do něho. Knížku jsem přečetl v rámci výzvy 2021 a teda...asi jsem se malému pinglovi vyhýbal zbytečně. :) Hodně dobrá knížka, nejvíc mě zaujal popis doby protektorátu, který byl podaný dosti netradičně oproti většině ostatních děl.

25.10.2021 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nad formulací této recenze jsem docela dlouho přemýšlel.

Určitě to není tak, že by mě knížka nadchla, ohodnotil bych ji 100 procenty a autorovi věřil každé slovo. Do 100% chyběla nějaká přehlednější forma a například uvádění zdrojů. Ale na druhou stranu, toto byla moje první knížka z oblasti investigativní novinařiny a vlastně nevím, jestli je takovéto konkrétní uvádění zdrojů obvyklé. Každopádně si kvůli tomu nechávám nějaký prostor pro spekulace, ale kdyby i jen půlka byla pravda (což si myslím, že je daleko víc), tak je to síla. Opět na druhou stranu zas může platit, že kniha třeba jen potvrzuje "tu mou pravdu", takže jí snadno věřím.

Abych se dostal k podstatě knihy. Babiš je pro mě od jeho vstupu do politiky nevolitelný a obrysy části kauz týkajících se jeho osoby jsem znal, ale tato kniha mi do nich poskytla podrobnější vhled a hlavně rozkryla část jejich pozadí směrem za hranice státu a do minulosti minulého režimu a devadesátých let.

Na konec moje včerejší úvaha před spaním, když jsem dočítal knížku. Proč Babiš Jaroslava Kmentu za tuto knihu nezažaloval, když se tak urputně soudil na Slovensku za vyškrtnutí ze seznamů StB? Že by zmoudřel a mávnul nad tím rukou, že se ho nějaké "lži a pomluvy" (v podobném smyslu se o knížce vyjádřil) nemůžou dotknout? Nebo si spíš spočítal, že kdyby Kmentu zažaloval, tak by u soudu musel dokazovat, že kniha obsahuje lži, ale ve skutečnosti by tím jen potvrdil její pravdivost, protože by se žádné důkazy o jeho výkladu svých kauz nenašly?

08.03.2019 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Za mě asi nejlepší díl trilogie. Z naivní Helenky, která přemlouvá Kačenku aby konečně mohla taky do Jisker se stává protirežimní bojovnice, která pořádá provokativní besídky, chodí za školu na Stalina a řeší konflikty s dospělými.

15.08.2018 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Posloucháno jako moje historicky první audiokniha. Znám samozřejmě film, tak jsem byl zvědavý na odlišnosti knihy. A byl jsem překvapený, že nejsou zas tak velké. Ale ve filmu mi některé prvky připadají lépe dotažené, plus je přidáno na vtipu.

21.01.2023 3 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Další knížka od pana Hájíčka a evidentně mi jeho styl sedí.

Zajímavé téma, chci si o něm načíst víc. Pak pro mě zajímavá volba hlavní postavy, jeho přístupu k okolí. Příběh opravdu graduje, člověk se těší na další a další stránku, dojde i na zvraty...

29.07.2022 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Paradoxy, tolik paradoxů...propaganda vs. realita. Aneb všichni tušíme, jak to v KLDR vypadá, ale tento komiksový cestopis přináší několik osobních postřehů a tragikomických detailů...tedy spíše tragických než komických.

30.01.2020 5 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Před pár lety jsem viděl film s Weavingem a Portmanovou a jako šlo to...no a až pak jsem četl předlohu. To se nedá skoro srovnávat! Dokonalá atmosféra, výrazně lepší zápletka, zvraty...výborné. Doporučuji.

18.01.2020 5 z 5

Babylon Berlín Babylon Berlín Arne Jysch

Popisem historické reality je komiks určitě blízký sérii Jasona Lutese "Berlín", kde si ale myslím, že jak je příběh veden přes více let a různé postavy i skupiny, tak se člověk dozví víc. Z části pak obě díla popisují stejné události: rok 1929, krvavé potlačení prvomájové demostrace...

Ale pak nastupuje hlavní dějová linka, která pěkně graduje a graduje...no pěkný :)

22.11.2023 5 z 5

Batman: Svět Batman: Svět * antologie

(SPOILER) Dohromady docela povedená sbírka. Jako vždy v podobných antologiích: různé styly, různá kvalita, ale celek mi přišel jako víc než jen součet dílčích kousků. V zásadě dost souhlasím i s ostatními v hodnocení. Detailně:
US 7/10 - Vlastně "jen" úvod a soubor několika obálek, ale hezkých.
FR 6/10 - Zajímavý styl kresby, příběh opravdu jednohubka, ale docela vtipná pointa.
ES 7/10 - kresba se mi moc líbí, ale spíš si představuju, jaké jsou jiné komiksy autorů, kde bude stylově sedět lépe.
IT 3/10 - moc nezaujalo. Nevím jestli jsem plně pochopil.
DE 9/10 - zatím nejlepší příběh, který na tak malé ploše představil i nějaké zvraty. Zajímavá kresba a rozvržení panelů.
CZ 6/10 - překvapivě velmi klasická batmanovská kresba. Ale tím, že jsem hodně očekával od českého příspěvku, tak možná příběh nedokázal naplnit očekávání. Navíc obálka je silně zavádějící, české reálie zde nejsou skoro žádné.
RU 10/10 - Tak zde jsem si od začátku nebyl jist, jestli je až přemíra narážek na sovětskou realitu myšlena vážně nebo ne...ale celkové pojetí je fakt dobré! A na tak malé ploše je dostatečně detailně popsán příběh táhnoucí se několik desetiletí.
TR 6/10 - skončilo to sotva se rozjelo, a to přitom byl příběh nejdelší.
PL 5/10 - nemám moc co říct. Neurazilo.
MX 6/10 - d..d..d..duch a hezké živé barvy.
BR. 5/10 - poměrně klasická kresba, příběh lehce mravokárný.
KR 7/10 - zajímavý, dynamický příběh. Pěkný nápad s přepnutím do bojového módu. Kdyby byl příběh delší, tak by možná poskytl víc potřebného kontextu.
CN 4/10 - ehm...kapitalistický západ špatný, "tradiční Čína" dobrá? No nevím...
JP 9/10 - ty detaily jsou boží :D Bat-signal, policejní lampiony, Batman v sandálech...to mě bavilo.

10.04.2023 4 z 5

To byla zákopová válka To byla zákopová válka Jacques Tardi

Na západní frontě klid v komiksu?
Možná ano, ale chybí zde chvíle odpočinku a záběr je víceméně pouze na kritické okamžiky.
Silně popsáno, kresba klidu taky nedodá.
Stylem vyprávění mi připomíná knihy Světlany Alexijevič.

29.07.2022 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Nečetlo se mi lehce a ne kvůli tomu, že by byla kniha špatně napsána.

12.06.2022 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Bradburyho jsem četl pro jeho vliv na žánr a uznání od ostatních, ale příliš mě nenadchl. 451 stupňů pro mě bylo výrazně záživnějších než Marťanská kronika, s uceleným příběhem a dobrou nosnou myšlenkou.

17.08.2018 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Rodiče mají krásné staré vydání, ke kterému jsem se několikrát vracel. Paráda.

17.08.2018 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Velmi čtivá knížka. Jsem fanda seriálu o vyšetřování leteckých nehod, občasný čtenář letecké badatelny a toto knižní zpracování mi vysloveně sedlo. Kapitolky jsou poměrně krátké, ale to ničemu nevadí, čtení knížky se dá alespoň dobře kouskovat, když má člověk omezený čas na čtení, a pokud chce člověk nějaký detail, tak může zalovit na internetu.

25.03.2023 5 z 5

Drákulova výzva Drákulova výzva Brian Edmund Posehn

(SPOILER) Asi už doopravdy lámu nad Deadpoolem a celým Marvelem hůl. Líbil se mi první DP film, líbily se mi první dva komiksové sešity, které jsem četl. Ale když jsem našel Drákulovu výzvu jako další z komiksů, který by mě mohl bavit, tak jsem narazil.

Zaprvé jsem četl DP poprvé v češtině a opravdu si myslím, že překlad jeho vtípků jim bere jejich kouzlo. A zadruhé (a to hlavně) cca tak od půlky se z komiksu stala jen nesmyslná rubačka různých podivných a mně neznámých "pláštěnek" a příšer. V ději jsem se ztrácel, nedával mi moc smysl. Dočetl jsem to samospádem a na závěr mě aspoň potěšila "potitulková" scéna z nového romantického života DP.

24.03.2023 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Prostě už klasika co se týče české devadesátkové literatury i divadla.

15.08.2018

Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Stopařův průvodce galaxií (omnibus) Douglas Adams

Stopařův průvodce hezky pohromadě. První dvě knížky jsou poněkud přehlednější než druhá dvojice, ale v poslední knize se vše hezky spojí. Co se týče tohoto konkrétního vydání, tak škoda, že nemá pevnou vazbu a hezčí ilustraci na obálce.

15.08.2018 5 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Kniha, která by mohla sloužit jako učební pomůcka pro výuku moderních dějin Československa. Obsahuje skutečné příběhy lidí, které ovlivnila totalita, ať už trpěli v německém nebo sovětském lágru, byli stíháni StB, odsouzeni k smrti nebo rekreačnímu pobytu v uranových dolech, či se jednalo o zavražděné odsouvané Němce. Každý příběh je zpracován jiným umělcem, některé lépe než jiné, ale jako celek se jedná o dobře zpracované edukativní dílo.

13.08.2018 5 z 5