McBerny McBerny komentáře u knih

Magie reality Magie reality Richard Dawkins

Richarda Dawkinse mám zařazeného mezi oblíbenými autory, jsme zcela na jedné vlně, zvláště co se jeho "militantního" ateismu týče. Bohužel musím napsat, že začínám mít pocit, že vše co napsal po Božím bludu má výrazně klesající tendenci...a to se týká i Magie reality. Snad se ta kniha dá pochopit jako nějaký úvod do vědeckého myšlení pro -náctileté, potom svůj účel splňuje, jinak zde dle mého forma zastiňuje obsah, který je Dawkinsovy poměry poněkud mdlý.

25.11.2015 3 z 5

Útvary Specnaz: důvěrná zpráva o elitních sovětských jednotkách Útvary Specnaz: důvěrná zpráva o elitních sovětských jednotkách Viktor Suvorov (p)

Suvorov je v Rusku považován za odpadlíka a směšnou figuru amatérského vojenského pseudohistorika, na Západě pak často zneužíván v protiruské propagandě.Jeho knihy však jsou zajímavé tím, že jednak prozrazují poměrně slušnou znalost prostředí, o kterém autor píše a jednak jeho neortodoxním přístupem k významným vojenským událostem počínaje 2.SV. Staví na hlavu vše, co jsme se učili za dob socialismu i to, co se učí naše děti v současnosti.Ale pozor-jeho názory mají hlavu a patu, často vysvětlují některé zdánlivě nepochopitelné vojenské události a to velmi srozumitelně a hlavně logicky.Co se týče výše uvedené knihy, velmi mě zaujala hlavně závěrečná část, kde predikuje vyhlídky do budoucna-teoreticky nastínil (kniha napsána v r.1996) atak ze strany Ruska, v čemž se mýlil, ale (nevědomě) poskytuje velmi negativní odhad toho, čeho může být schopen jiný protivník civilizace-IS.Už jen proto jde o knihu, která je hodna přečtení a zamyšlení a nedat se zmást výsměchem "profesionálních" znalců vojenské historie....

19.11.2015 3 z 5

Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Eleonora Akvitánská. Vzpurná královna Jean Flori

Velmi nudné čtení založené na opakovaných citátech a s využitím materiálů, kterých autor použil již v jiných dílech. Zklamání už vzhledem k edici, ve které kniha vyšla....

18.11.2015 3 z 5

Zbraně - mezinárodní encyklopedie Zbraně - mezinárodní encyklopedie Alan Cheung

Velmi slušná propedeutika techniky válečnictví, zvláště vzhledem k možnostem svého rozsahu. Začíná pěstním klínem a končí balistickými střelami, technické údaje ani grafy či schémata neruší čtivost, což často bývá u encyklopedií problémem. Doporučuji.

16.11.2015 4 z 5

Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Zdivočelý kontinent: Evropa po druhé světové válce Keith Lowe

Velmi vyváženě napsaná kniha, která není jen suchým výčtem statistických údajů.Ačkoliv jsem se vždy považoval za poměrně slušného znalce této doby a problematiky, objevil jsem v ní mnoho nového, co mě navíc donutilo nad tímto smutným obdobím znovu popřemýšlet. Vřele doporučuji.

14.11.2015 4 z 5