mataj mataj komentáře u knih

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Po přečtení prvního dílu série musím říct, že jde o vcelku zdařilý pokus velice slibné české autorky detektivek. Kvituji domácí prostředí i zajímavou zápletku. A i když mě zatím hlavní dvojice vyšetřovatelů moc neoslovila, doufám, že se to v příštích dílech "spraví". Nicméně, co se týče samotného vyšetřovaní, přišlo mi trochu chaotické a nahodilé, každou chvíli nový podezřelý bez dostatečných důkazů a na základě náznaků a indicií jsem odhalila skutečného pachatele docela brzo. Navzdory tomu byla kniha čtivá a těším se na další díl, který mám již připravený.

16.11.2023 4 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Výborný thriller, kterému nechybí napětí, nebezpečí a tajemství. Jelikož se David Raker specializuje na hledání zmizelých lidí, osloví ho Richard Kite, aby našel jeho, resp. zjistil, kdo ve skutečnosti je. Trpí totiž amnézii. Svou snahou odhalit minulost však rozvíří události, které chce někdo nechat skryté za každou cenu.

27.09.2023 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

S klidným svědomím dávám plný počet. Výborná kniha a i přes větší počet stran jsem se neskutečně bavila. Zapeklitý případ čtyřicet let pohřešované Margot se zdá nevyřešitelný, nicméně Robin a Strike se nevzdávají a hledají doslova jehlu v kupce sena. Svým vyšetřováním a sledováním i té nejmenší stopy odhalují dávno skrytá tajemství všech v jejím okolí. Margotin život získává jasnější kontury a postupným skládáním jednotlivých střípků dochází v závěru k překvapivému odhalení.

04.10.2022 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Milá oddechová kniha o cestování v čase. Příběh vynálezce různých robotických pomocníků, který je podveden svými společníky, a který se nechá uložit do studeného spánku na třicet let. Po svém probuzení v roce 2000 se pokusí vše napravit. Zajímavá a čtivá jednohubka.

24.04.2022 5 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Výjimečná kniha od výjimečné autorky. Kdysi dávno jsem od Agathy Christie četla celkem dost knih a vždy mě dokázaly překvapit svojí pointou i příběhem. Ani tato není výjimkou.

30.09.2021 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(audiokniha)
I když se jedná o velmi čtivou a napínavou knihu s velmi zajímavým (možná trochu překombinovaným) dějem, přece jen mám jisté výhrady. Chování postav bylo pro mě nelogické, někdy až rozčilující a samotný motiv pachatele málo uvěřitelný. Ale i navzdory tomu se chystám pokračovat v sérii, protože se to četlo (poslouchalo) velmi dobře...

10.08.2021 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Velice povedený díl, který je již tradičně hodně čtivý, napínavý a s překvapivým rozuzlením tentokrát v exotickém prostředí.

03.02.2021 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Velice čtivá a napínavá detektivka. Díky krátkým kapitolám děj svižně odsýpá. A i když byl zločinec odhalen čtenářům relativně brzy, alespoň bylo zajímavé odhalovat jeho motivaci. Nicméně nelíbila se mi jistá nelogičnost postupu nadřízených Eriky, ignorování zjištěných stop a celkové přesouvaní případu mezi detektivy. Prostě mi to přišlo jako umělé a nesmyslné vytvoření problému. Taky Eričina snaha o povýšení - tedy její chování - mě lehce iritovala. Proto stahuji jednu hvězdičku.

05.12.2020 4 z 5

Překrásná kniha, nebo spíš pohádka, která si získala celé generace příznivců. Filmové zpracování Hobita i Pána prstenů jsou moje srdcovky, které jsem viděla x-krát. A teď (i díky výzvě) jsem si konečně přečetla Hobita. A jsem za to ráda. Tolkien měl úžasnou fantazii...

16.07.2020 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Kapitán Stein spolu s Jarošem se vrací domů za svou rodinou na hrad Stříbrná skála. Ale ani zde si neodpočine, i tady se dějí nepřístojnosti a podivné události na sebe nenechají dlouho čekat. Na jedné straně únos synovce bohaté šlechtičny, na druhé straně vražda měšťana a navíc jen nedaleko tajemný les přízraků, kam se všichni bojí vstoupit. Nicméně Stein s Jarošem mají pro strach uděláno a dobrodružství může začít.

11.02.2023 5 z 5

Monology, vzpomínky, zpovědi, osudy lidí zasažených katastrofou jménem Černobyl. Tolik smutku, beznaděje a zklamání. A taky víra měnící se v zlost, když zjistí, že byli oklamání a zmanipulování z důvodu utajení jejího skutečného dopadu. Mimořádně silná a poučná kniha.

29.11.2022 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Velmi povedený první díl série, který má vše, co má správná detektivka obsahovat. Kniha je čtivá a svými krátkými kapitolami nutí číst pořád dál. Zajímavý námět a děj s postupně se odkrývajícími střípky temné minulosti odehrávajících se v prostředí kláštera svaté Anděly - kdysi domova opuštěných, nešťastných dětí. Co a kdo stojí za současnými vraždami musí odhalit sympatická vyšetřovatelka Lottie a její tím.

13.09.2022 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Čtivé, překvapivé a napínavé, obestřené ponurou atmosférou uzavřeného údolí v Pyrenejích, kde na své oběti číhá vrah...Staré i nové postavy a taky připomínky minulých dílů mi osvěžily paměť. Vcelku jsem byla velmi spokojena s tímto (jak se alespoň zdá) závěrečným dílem, nicméně různá "zamyšlení nad společenskou situací současného světa" bylo pro mě dost rušivé a klidně bych se bez toho obešla.

14.05.2021 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

..." Jestli mě chtějí donutit, abych se vrátil do města, umřu hladem. Už jsem s tím ostatně začal: ráno jsem nic nejedl"...
Marcel Pagnol napsal své vzpomínky na dětství prožité v nádherném kraji Provence nedaleko Marseille. Kniha je neskutečně krásná, dýchá z ní radost ze života, láska k rodině a přátelům, je plná laskavého humoru. Já rozhodně doporučuji :)

01.02.2021

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tentokrát se děj odehrává na odlehlém ostrově, kde žije poměrně málo lidí, až by člověk řekl, že každý každého zná a přesto se i zde najdou tajemství a propletené vztahy. A právě to se musí rozlousknout, aby byl nalezen motiv a vrah. A u tohohle případu se musí pátrat hodně v minulosti - co se ve skutečnosti stalo před 11 lety? Knihu jsem si užila, krásný popis prostředí. Ze začátku, jsem chtěla dát 4 *, protože většina postav byla vykreslena velice nesympaticky, ale ten závěr a vyřešení celé zápletky (musím se přiznat, že jsem vraha vůbec neodhadla) mě přesvědčil dát plný počet.

14.12.2020 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Kniha popisuje poslední dny na konci druhé světové války v německém koncentračním - pracovním táboře Mellern. Život vězňů je každodenním bojem o kousek chleba, o život, který zde visí na vlásku. A přesto některým ještě zůstala v těle jiskra života, kapka naděje, že se dočkají svobody, že získají zase svoji lidskost, o kterou byli připraveni. Remarque dokonale vystihl charakter a myšlenky jak vězňů, tak nacistů a jejich proměnu s přibližující se změnou - osvobozením tábora.

08.08.2020 5 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Vtipné, čtivé, zajímavé, jedním slovem výborné jako vždy. Knihy DD mají šmrnc, a já se s radostí a chutí pouštím do každého dalšího dílu.

08.06.2023 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Podezřelé, nevysvětlitelné zmizení bývalé herečky Lindy Korinové, vdovy po uznávaném filmovém režisérovi, je Davidovým nejnovějším případem. Komplikované a pomalé sbíraní drobečků informací jde tentokrát hodně do minulosti. Odkrývání pohřbeného tajemství a hledání nitek vedoucích k odhalení pozadí dávného zločinu ho dostane opět do životu nebezpečných situací. Bylo to zajímavé a napínavé čtení ale trochu moc překombinované.

21.01.2023 4 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Opět výborný příběh, respektive dva. Přesně na Silvestra 1999, na přelomu roku 2000 je za zvláštních okolností nalezen mrtvý ředitel významné firmy, který si dal předem na náhrobní kámen vyryt datum své smrti, a to souhlasí. Krauz má smůlu, protože má službu zrovna na Silvestra a tudíž se nemůže přidat k oslavám, a tak má na starosti první případ nového milénia. A to by v tom byl čert, aby ho nevyřešil. Ale ani ostatní členové party nezahálejí, a vyberou se objasnit podezřelé úmrtí mladé dívky, která zemřela při bujarých silvestrovských oslavách...

05.01.2023 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Hezká, poklidnější detektivka, ale pro mě vůbec ne nudná. Líbilo se mi postupné odkrývání minulosti a charakteru hlavních podezřelých a jejich propletení s Cormoranem. Těším se na další příběh...

06.10.2020 5 z 5