Marylaa Marylaa komentáře u knih

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Problém takovýchto hodně slavných knih je, že člověk od toho čeká kdo ví co a ono nějak nic. Většinou.
Na to že to má být parodie, je tam příliš mnoho děje a pokud je děj důležité (asi ano, když tam je) je tam příliš mnoho odboček a všelijakého ničeho.
Hlavně jsem došla ke smutnému zjištění, že nemám smysl pro humor.

01.10.2018 2 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Tuto knihu jsem četla před lety, teď jsem si ji přečetla opět a přesto, že na podruhé už si člověk neužije některých překvapivých momentů, je to stále nesmírně vtipná kniha.
(Podle mne mnohem lepší než Saturnin)

22.07.2018 5 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Nádherná kniha, skvělý příběh o (ne)odpuštění. Jediné k čemu mám výhrady je změna jména jedné důležité postavy. Ve filmu a některých jiných vydáních se kočka jmenuje Klaus (podle Santa Klause) v překladu, který jsem četla je přejmenovaná na Vločku.

27.10.2017 5 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Kniha z kategorie "nejde se od toho odrhnout".
Normálně až tak neřeším, jestli je kniha psaná v prví nebo třetí osobě, ale tady musím zdůraznit, že je to v první osobě a díky tomu je to skvělá kniha. Tedy přesněji je to ve dvou prvních osobách, jednou vypravěčkou je vyšetřující policistka Hana Vítkova, druhou podezřelá z vraždy Aneta Válová. Podezřelá není to správné slovo, ona se totiž hned na začátku přiznala. A proto obdivuji, jak autorka její část zvládla aniž by vlastně před koncem cokoli prozradila.

17.11.2022 5 z 5

Hodina psodava Hodina psodava Veronika Matysová

Kniha, kterou je fakt hodně těžké odložit před dočtenim (když například musíte do práce :D )
Příběh se odehráva na planetě Fromor, na které žije osm národu a momentálně tam zuří válka. A tajemná organizace tam po osm generací tahá za nitky. Realie světa a politické realie jsou fakt hodně dobře promyšlené. Hlavní hrdinkou je Runa časových rovin je tady ale víc, postupně se dozvídáme co sestalo po těch osm generaci.
A ještě jedno: jsem divná a nemám rada v knihách sprosta slova (preferuju, když je napsano "zaklel" a čtenařová představivist není omezená na jedno sprosté slovo) Tady ale přesně naopak, oceňuju, že tam jsou, že autorka si dala tu práci vymyslet nadávky používane na Fromoru.

15.10.2022 4 z 5

Klenot Nílu Klenot Nílu Tessa Afshar

Nová kniha mé oblíbené autorky. Vždycky když objednávám její knihy, jsem zvědavá, kdo z lidí, o kterých je řeč v Bibli se tam objeví. Hned jak v prologu padlo slovo "kandaka" bylo jasné, že tam bude hrát důležitou roli úředník etiopské královny, o němž je řeč v 8 kapitole Skutků apoštolských. Podle autorky to neskončilo tím jedním setkáním. Ta jo, mohlo to tak být. A nemusel být Etiopan, ale Kušijec. Je to prostě skvělá kniha i když je tam hodně literární licence. Hlavní hrdinka je sice na mě opět trochu moc emancipovaná (na tu dobu), ale co už. Možná, ale právě její chování je důvodem, proč jsem občas měla dojem jako bych četla knihu ze současnosti a ne z doby před skoro 2000 roky. To je ale asi jediná vytka.

23.08.2022 5 z 5

Případ zmizelých kormidelníků Případ zmizelých kormidelníků Jan Frána

Opravdu bych tuhle partu nechtěla znát osobně, kam se hnou stane se vražda. A tentokrát je jedna z detektivek opět docela temnější a těch mrtvol je tam hodně. Nechtěla bych je znát osobně, ale na každou další knihu o nich se těším.
Jen ty pohádky mi brání v tom dát plný počet hvězdiček, je to jako by napínavý film přerušil večerníček. Tak s nimi dělám to, co u filmu s reklamou, přeskakuju. (Pokud by byly na konci, brala bych to jako bonus, asi jako potitulkové scény v některých filmech)
A trochu mi vadilo naivní chování policistu v první povídce. Nejen Nováka-Watsona, ale i Kláry. Ale beru to, že tohle patří k žanru detektivek, kdy vraždy vyšetřuji amatéři (a Kláru ospravedlňuji i okolnosti)

26.06.2022 4 z 5

Farby pravdy Farby pravdy Tamera Alexander

Další skvělá kniha od Tamery Alexander, tentokrát se špionským nádechem. Opět dobře popsaná situace v zemi poznamenané válkou. A taky jako vždy dobré myšlenky o víře a cestě k Bohu.
Je tam však jedna nelogičnost (pozor trochu spojler)- pochybuji, že by si obyvatele Irska poskytovali půjčky v dolarech.

28.09.2021 5 z 5

Kto rozsvecuje hviezdy Kto rozsvecuje hviezdy Amanda Dykes

Knih s dvěmi časovými liniemi je mnoho, ale ne každý autor je umí dobře propojit. Amanda Dykes to zvládla skvělé a ještě tam nenásilně vetkala hluboké myšlenky. A je to tak čtivé, že až po dočtení si člověk uvědomí jak je ta kniha tlustá :) Možná bych uvítala i něco z pohledu Dashe. Ale to by asi bylo už moc obsahlé. Vlastně i o některých vedlejších postavách by autorka mohla ještě něco napsat, jejich životní příběhy byl jen naznačené a asi by byl zajímavé.

08.07.2021 5 z 5

Most na Belle Island Most na Belle Island Julie Klassen

Kniha je dost jiná než předešlé "klassenovky". Nemůžu si pomoct, ale přijde mi historicky trochu méně věrohodná. Tim myslím hlavně obyvatele ostrova a okolí, tak trochu jsou si tam všichní rovní (což je nevěrohodné). Když tohle pominu kniha se mi líbila. Protože kniha je jiná i v něčem jiném - v podstatě je to detektivka. Julie Klassen jak je vidět umí psát i detektivky a, pokud jde o mě, mohla by jich napsat víc.

03.01.2021 5 z 5

Dlhá cesta domov Dlhá cesta domov Charles Martin

Charles Martin opět skvěle splétá současnost a minulost. A nutí své hrdiny aby se s minulostí vyrovnali a čtenáře aby se zamysleli.

25.10.2020 5 z 5

Ukryté vo hviezdach Ukryté vo hviezdach Melanie Dobson

Jsou knihy, které se člověku zaseknou v hlavě a nejraději by pak chvíli nic nečetl aby příběh zpracoval (což samozřejmě nejde, pokud jste čtecí závislak). Tahle kniha přesně taková je, a ještě k tomu patří ke knihám, u které bych chtěla napsat pochvalný komentář, ale nějak se mi nedostává slov. Prostě doporučuji k přečtení (konec raději ne na veřejnosti, nejsem zas taková citlivka, ale obrečela jsem to).

02.11.2019 5 z 5

Motýľ a husle Motýľ a husle Kristy Cambron

Z této knihy mám dost smíšené pocity. Už jsem si zvykla na to, že v knihách se střída časová linka, ale tady ta současná mi připadá taková skoro zbytečná, úplně by mi stačila ta z období druhé světové války. A ještě přeskok do současnosti je takový náhly, kapitoly nejsou označené, že jde o součásnost (u minulosti je datum), děj se odehrává v koncentráku a najednou v další kapitole hrdinové jedí pizzu. Chápu, že pokud by tam byla pouze jedna dějová linka, byla by kniha moc tenká, ale raději bych to viděla jako dvě tenké knihy, protože ten současný příběh není špatný, jen trochu nedopracovaný, tím že je naroubován na ten příběh z války.
Přes tuhle kritiku knihu doporučuji, je důležité aby byly psány a čteny knihy o holokaustu.

24.06.2019 3 z 5

Mohla to být docela dobrá kniha, příběh byl dost dobrý (asi jako všechny potteroviny) a to nemusím příběhy o cestování v čase (tady ale právě byly docela dobře představený možné důsledky) a také se mi líbíl vývoj jedné postavy známe s příběhu o Harrym Potterovi. Po prvním přečtení bych napsala: dost dobré, ale proč to není normální kniha?
Tento komentář píšu po druhém přečtení a zařazuji to do kategorie "nic moc". Proč to není normální kniha?!

21.04.2019 3 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Když jsem viděla v knihovně tuto serii byla jsem zvědavá proč "bývala jeptiška", jsou hrdinové, kterým pobyt v klášteře nijak nebrání v tom aby si hráli na detektivy. Proto jsem čekala až narazím na první díl, předpokládala jsem, že tam by to mělo být vysvětleno. Dlouho to však vypadalo, že se toho vysvětlení nedočkám (krom toho, že na tom není nic tajného) a začalo mi to připadat dost nelogické. Nakonec jsem se dočkala a dokonce to i mělo logiku proč hlavní hrdinka do toho kláštera vstoupila a pak z něj odešla. Detektivní zápletka také byla dost dobrá a i mělo logiku proč to vyšetřuje nějaká amaterka. Až narazím v knihovně na druhý díl serie, je pravděpodobné, že si ho přečtu.

16.01.2019 4 z 5

Divné údolí Divné údolí Jan Frána

Stejně čtivé jako detektivky, ale ty se mi líbily o dost víc. Tady je sem tam nějaká nelogičnost, nenarážím na ty všechny záhady a jejich vysvětlení, to má autor vymyšlené, spíš takové věci, že někdo někde je a pak tam není aniž by odešel. A že (trochu spojler) hrdiny až na konci zajíma jak to vlastně funguje v těch jiných realitách. A, což je slabina preqelu, nijak se tyhle divné zážitky neodrazily na životě hrdinů (snad až v předešlé knize bylo něco z těch podivných vlastnosti divného údoli, zřejmě už autor měl v plánu preqel).

21.04.2023 4 z 5

Ako očariť džentlmena Ako očariť džentlmena Kristi Ann Hunter

Už první knihou si Kristi Ann Hunter nasadila laďku dost vysoko. A s každou knihou ji posouvá výš. Líbí se mi jak do knih zapojuje postavy s těch předešlých, bez toho aby nějak moc spojlerovala.
A samozřejmě, tradičně, nechybí myšlenky o víře a o Bohu.
(Nutně potřebuju další díl :)

10.04.2022 5 z 5

Kto získa vikomta? Kto získa vikomta? Kristi Ann Hunter

Další skvělá kniha od této autorky. Samozřejmě, jak to tak bývá u tohohle žánru je to docela předvidatelné. I když... :) Začatek nové série? Neřekla bych. Spíš pokračování předešlých. I když chvíli mi trvalo než mi to u jedné te postavy došlo, že "no jo, vždyť ho znám odjinud". Ale u další postavy jsem měla trochu chaos. ("Trent? Kdo to je? Mám ho znát? Jo, aha už vím.") Přez tento chaos dávám 5 hvězdiček a těším se na další díl. A než vyjde jdu si připomenout, jak to vlastně bylo s tím Trentem a jeho ženou.

11.12.2021 5 z 5

Stroskotanec v Cornwalle Stroskotanec v Cornwalle Julie Klassen

Ač nerada, budu tentokrát ke své oblíbené autorce kritická :(
Jako vždy u ní je to čtvé, to jo, jenže...
Občas mi připadá zvláštní, že u knih, které se odehrávají v Británii v době napoleonských válek to vypadá jako by žádná válka nikde nebyla. Vzhledem k tomu, že to tak nejen u knih napsaných v naší době i u knih napsaných tehdy, asi je to reálné. No a Julie Klassen se rozhodla, že tu válku do knihy přece jen zamotá. Neměla to dělat. Je to nevěrohodné. A působí naivně. Sice tam ta válka je zamotaná, ale žeby až tak lidem bylo jedno kdo je na které straně?
Hlavní záporak také není moc věrohodný, věrohodné je jeho chování k hlavnímu mužskému hrdinovi, ale ne jeho hnusně zaporácká povaha.
A ještě jedno mi tam vadí, beru Julii Klassen jako křesťanskou autorku (proto ji čtu) a ona zde propaguje pověrčivý zvyk (a scéna s pověrou je ještě ke všemu spojlerová).

21.09.2021 3 z 5

Strážca vody Strážca vody Charles Martin

S téhle knihy mám takové rozporuplné pocity. Charles Martin je můj oblíbený autor, takže se mi líbí od něho všechno :D, ale... Ale pokud bych jako první knihu od něj četla tuhle asi by se mým oblíbeným autorem nestal. Kdysi jsem totiž četla hlavně akčňarny, romanťarnám jsem se vyhýbala, pak mi kamarádka půjčila knihu od Charlese Martina, s varováním, že je to smutné. Bylo, ale bylo to naprosto úžasné (nemá smysl jmenovat, nevyšlo to ani česky ani slovensky) a já zjistila, že romanťárny se dají číst. Hlavně ty od Charlese Martina. Jenže on, jak se zdá, se vrhnul na psaní akčnějších knih. A to mu, podle mě, zas tak nejde. (V těch jeho lepších knihách je sice taky nějaká ta akce, ale není to tam to hlavní). Prostě je to takové trochu málo věrohodné a dost nevěrohodné je povolání (dali se to tak nazvat) hlavního hrdiny. Ale nebudu spojlerovat.

17.07.2021 4 z 5