Marylaa Marylaa komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Přiznám se, že nebýt filmu asi se k přečtení teto knihy nedostanu. Chtěla jsem ji přečíst, než se film přesune z kin do televize. No nestihla jsem to. A teď je skoro jasné, že až film budou opakovat nepodívám se na něj. Protože nemám ráda filmy podle knih, které se mi líbí.
Tahle kniha je fakt skvělá. A fakt děsně vtipná. Je to takový ten absurdní druh humoru, všechno je tam hodně nadsazené (jak by řekla jedna postava "super psycho"). Film si nechám ujít, ale rozhodně si přečtu další díly.

27.11.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přiznám se, že spíš než pochvalné reakce mě k přečtení této knihy nalákaly tři negativní (dvě od lidi co znám, původem z Karviné). Ty kritiky se týkaly jednak té solné pouti, což i autorka v doslovu přiznáva, že o tom chybí záznamy, beru to ale jako připustnou literární licenci. Další výtka byla na jazyk, kterym mluvi postavy "nima to po naszymu". Není, ale je jasné, že většina čtenářů by tomu nerozuměla. Autorka postavám docela zdařile vytvořila jazyk trochu inspirovaný tím jak tady mluvíme, byli to občas divné, ale spíš mám problém, že v některých vážnějších rozhovorech postavy najednou mluvily spisovně (nemyslím scenu s učitelem, tam to byl jasný záměr).
Takže měla jsem z té knihy obavy, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji četla i když nemám až tak v oblibě knihy, kde život je skoro samé utrpení.
Vadí mi však několik nelogičnosti, zmíním jen jednu, protože další by byly spojler. Nelogický je věk některých postav.Na začátku je Barbaře přez 40, jejimu prvorozenému synovi je 14. Tehdy se holky vdávaly mnohem dřiv než ve dvaceti pěti. To samé platí o Julce. Samozřejmě, že i tehdy se stávalo, že se žena vdala až v tak "pozdním" věku ale to bych brala pokud by to bylo pro děj důležité a bylo to tam zmíněno.

20.08.2021 4 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Čekala jsem od této autorky dobrou knihu a nespletla jsem se i když příběh byl mnohem drsnější než knihy, které jsem od ní už četla. A také šokující, hlavně proto, že je to podle skutečných události.
Zarážející je množství chyb, tak moc a takových, že i já jsem je viděla byť také dělám chyby. Nesnižuji za to hodnocení, protože to není vina autorky, ale nechápu jak je možné, že vydavatel pustí do světa knihu v takovém stavu.

16.01.2019 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Přiznám se, že nemám moc ráda, když v knihách umírají sympatičtí hrdinové. Ale Charles Martin umí psát tak, že to prostě vezmu jako součást života (vlastně knihy). To není spoiler, je to v anotaci a v knize snad ve druhé kapitole. I když jinak ta anotace prozrazuje příliš brzo příliš mnoho, autor odhalování hrdinovy minulosti dávkuje postupně a dobře to mícha se současnosti.
A ještě jedno na této knize oceňuji: občas se v televizi hlásá, že je málo dárců orgánu vždy to na mně působí jakože by mělo umírat víc mladých a zdravých lidí a v této knize se manželka hlavního hrdiny rozpláče, když se dostane na seznam čekatelů na srdce, protože kvůli ní musí někdo umřít.
Jedno bych vytkla překladatelce, a to psaní Boha s malým b, je dobré rozlišit, kdy je to pouhá fráze ( v tom případě, ač jsem křesťanka, bych to pochopila) a kdy ne.

24.10.2018 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Nevím jestli už dětinštím nebo co ale poslední dobou čtu docela dost knížek pro děti. Tahle je poslední dobou dost slavná, tak jsem byla zvědavá. A i když nejsem cílová skupina, tak se mi to líbilo (až na ty, pozor spoiler, mrtvé hraboše ).
Samozřejmě někdy se postavy chovaly trochu naivně, ale za prvé, bylo to přiměřeně jejich věku, za druhé je to pro děti. Za druhé ospravedlňuje i chování hlavního záporáka a dvou z jeho čtyř poskoků. Závěr byl pro mě dost nečekaný.
(Ale neuškodila by nějaká mapka, někdy měla jsem problém si to představit.)

01.08.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Občas když čtu nějakou knihu, která se odehrává v budoucnosti mně napadne otázka "Copak se tak asi odehrává tou dobou u nás v Evropě?" Ne že by mi Naslouchač na tuto otázku odpověděl :) (popravdě by mně zajímalo co se asi tak děje jinde než na pomezí Evropy a Asie), ale dobře, že se taky něco odehrává jinde než v Americe. Skvělé vymyšlený svět i děj, jen mi asi na rozdíl od mnoha jiných čtenářů vadí, že musím shánět po knihovnách další díl, abych věděla co bude dál. I když předpokládám, že to opět bude příjemné počtení.

14.12.2017 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Kniha se mi líbila, stejně jako první díl. Ale ten konec, ten mi prostě vadí. Přesněji vadí mi to, že se, vzhledem k tomu, že pode všeho další díl ještě neexistuje, asi se nedozvím co bylo dál. Pro mně je to poučení: nečíst série, které ještě nebyly dopsány.

31.03.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dojem z této knihy mi trochu pokazil konec, asi bych byla ráda, pokud by zůstal otevřenější. Takhle jsem měla dojem jakoby se autor nedokázal s postavami rozloučit a prostě musel vědět (a sdělit to čtenářům) jak to se všemi co přežili bylo dál, a nakonec to bylo takové natahované (a to ta kniha je i tak hodně tlustá).

26.03.2018

Zpěv straky Zpěv straky Dana Beranová

Skvělá kniha o čarodějce-lečítelce Henice.
Docela mě překvapilo, že je to vlastně soubor povídek. Každá ma dvě dějové linky, které se vždy skvěle propojí. A vždy se to i nějak propojí s mezihrou. Také musím podtrhnou opravdu skvělé zvládnuté využívání flashbacků.
Co mě překvapilo je, že titulní straka se tam vyskytuje dost zřídka. Snad ji bude víc v dalším díle (podle tak trochu otevřeného konce soudím, že je v plánů. Doufám, že je.)
A také mě překvapila polská jména (napsala bych příjemně překvapila, ale jedna moc sympatická nebyla.)

25.12.2022 5 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Dvanáct případu nejlepšího soukromého detektiva všech dob (tenhle názor mi nikdo nevymluví :). I když proti jednomu mám menší výhrady a to hned tomu prvnímu: Skandál v Čechách. Objevuje se tam totiž český král a já takové nepřesnosti nemám ráda. Ale jinak kniha samozřejmé rozhodně stojí za čtení. Hlavně ty Holmesový dedukce mě strašně baví. Občas mě napadá, co by asi vydedukoval o mně. I když to je jasné, naprosto by mě prokoukl. Ale jak by na to přišel, to bych nebyla schopna vymyslet.
Mimochodem, slavný detektiv neřeší jen vraždy, v některých povídkach neni žádná mrtvola.

30.05.2022 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Knihu jsem měla půjčenou od Czendlikovy velké fanynky, po přečtení (přiznávám, že od půlky jsem to dočetla jen na přeskáčku) ještě miň chápu co na tom člověku vidí.
Kniha ve které se farář vyznává z lásky k... alkoholu. Pro mně poněkud podívné a ještě podivnější, že v úvodu píše, že někomu může připadat příliš svatý.
No a ještě ty zvláštní názory: Češi jsou jiní než Poláci, protože Poláci mají moře a národy, které mají moře jsou jiné než ty co nemají. Poláci mají blíž ke Slovákům. (asi mi v hodinách zeměpisu něco uniklo, nevěděla jsem, že Slovensko je u moře. Nebo se možná něco změnilo od doby, kdy jsme s nimi byli v jednom státě :))
Má problém s celibatem (proto ten chlast, jinak se to nedá vydržet), ale pokud by se čistě teoreticky stal papežem, celibat by nezrušil, protože celibat je dobrovolný.

27.05.2018

Příběh slunečnice Příběh slunečnice Miriam Blahová

Poslední dobou mám štěstí na knihy s dvěma časovými rovinami. Ne každý to umí dobře napsat, Miriam Bláhová ano.
I když trochu nelogické mi připadá, že příběh Evy je v ich-formě, když ho nevypráví ona, ale zase ve třetí osobě by to nebylo ono. To je asi tak jediné co bych knize vytkla. To že teď napíšu, že mi Natalie ze začátku lezla na nervy není kritika, ale naopak pochvala. Její vyvoj je věrohodně popsaný.
A co jsem nečekala byl nečekaný zvrat v ději, myslela jsem, že oba příběhy budou prostě plynout a nějak předvidatelně dopadnou. A najednou v současné lince došlo k něčemu co jsem absolutně nepředpokládala (nebudu spojlerovat) a pak zase. A tím pádem nemužu nedat míň než 5 hvězdiček.

07.05.2022 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Místy je to vtipné, místy jsou tam zbytečnosti (spodní prádlo hrdinky mě fakt nezajímá), je to dost předvídatelné (i když jako vraha jsem tipovala i někoho jiného).
Ale co mi tam opravdu vadí jsou neustále zmínky o předešlé knize a případu při kterém se Josefina dala dohromady s Tvrdíkem ("to ona schovala tu misku" a podobné narážky). Normálně mi to nevadí, naopak (pokud to není moc spojlerové, když jsem tu předešlou knihu nečetla). Jenže tady žádná předešla kniha není, tohle je snad první díl? Nebo chyba všude, kde je to takhle uvedeno?

28.05.2021 3 z 5

Záhada žlutého pokoje Záhada žlutého pokoje Gaston Leroux

Tuhle knihu jsem objevila díky letošní výzvě a je to focela fajn čtení. Trochu to připomíná Sherlocka Holmese (hlavní hrdina by se proti tomu ohradil), autor úspěšně předhazuje čtenáři falešne stipy. Já měla od začatku vytipovaného pachatele. A on to byl někdo jiný. Vysvětlení klasické záhady zamčeného pokoje taky dobré.

15.06.2023 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Rozhodla jsem si doplnit mezery ve vzdělání a konečně si přečíst něco o té slavné Zeměploše. A začít pokud možno od začátků. Můj první dojem byl: "to je teda fakt blbost a snůška nesmyslů". (Než mně fanatičti fanoušci, za ten názor odsoudí, prosím, aby se podívali kolik hvězdiček jsem tomu dala ;) , opravdu nenacházím jiná slova, kterým bych to pochválila, právě ta vtipná absurdita se mi na tom líbí. Určitě si přečtu další díly.
Jedno bych tomu vytkla, v některých místech si postavy vykají a v dalším odstavci si tykají, v dalším opět vykají, anglický umím velmi málo, ale z toho co o tom jazyku vím, předpokládám, že je to chyba překladatele.

27.12.2018 5 z 5

Chtěla jsem si doplnit mezery v vzdělání a přečíst si tuto knihu, ale prozatím tyto mezery zůstanou u mně nevyplněné. (Možná to někdy zase zkusím). Nevím jestli ten zvláštní jazyk je nápad autora nebo překladatele, ale ten zvláštní slovosled se čte špatně. Předpokládám, že to má působit starobyle. Občas to tak působí, ale občas to vypadá jakoby vypravěč parodoval mistra Yodu z Hvězdných válek, a hlavně se to kvůli tomu zvláštnímu jazyku špatně čte.

22.08.2018

Druhá šance Druhá šance Adam Pýcha

Jsou knihy, kterým na těch internetech člověk neunikne. Třeba když knihu napíše šéf nějaké fejsbukové skupiny, tak je skoro povinnosti takovou knihu přečíst pokud jste v té skupině. No ale konec srandy, bo to se k té knize moc nehodí, svět v ní vykreslený je, jak už to v dystopiich býva, ponurý a brutální. A tím světem putuje muž zvaný Pětka s dcerou Jenny. Je to všechno dobře vymyšlené a kupodivu, byť děj přeskakuje tam a zpět v čase, nepůsobí to chaoticky. A nárůstájí další a další otázky. Ta hlavní je: kdo je Pětka? Když už si čtenář myslí že se při dalším flashbacku dozví odpověď tak se ukáže, že (spojler) ne. A konečné zjištění je fakt (spojler) překvapivé. Tohle je fakt hodně dobře vymyšlene. Jenže nakonec těch nezodpovězených otázek zůstalo docela dost. Pokud autor nezamýšlí druhý díl tak to působí až moc překombinovaně.
A co mi tam dost vadí je nadměrný výskyt zájmena "svoje".

23.12.2023 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Po dlouhé době jsem musela odolat nutkání podívat se na konec knihy (což normálně nedělam). Stejně by to nebylo nic platné, na konci se člověk dozví jen to co ví od začatku: že Snow je záporák. A přitom dost velkou část knihy bylo těžke ubránit se tomu aby byl člověku sympatický. A to se mi na te knize líbí.

07.08.2022 5 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

(SPOILER) Nebýt toho, že mi byly půjčený hned tři díly najednou, asi bych po prvním dílu dál nečetla. Druhý byl v něčem lepší. Vraha jsem tentokrát neodhadla, ale problém je v tom, že ani hlavní hrdinka nebo policie. Dotyčná postava se jen tak náhlé přiznala.
Pokud jde o to v knize skoro hlavnější a to milostné problémy hlavní hrdinky, asi nejsem cílová skupina takových knih, což soudím podle toho, že ze všech postav mi byla nejsympatičtější Lída Tvrdiková.

29.05.2021 2 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Tohle od vždycky bylo u nás doma v knihovně a opravdu netuším proč jsem to nepřečetla dřív. Je to vtipné a zajímavé a jak nemám ráda v knihách ilustrace, tak u Čapka naopak, skvělé to doplňují.

15.07.2020 5 z 5