MartyManCZ MartyManCZ komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Jako když Vám někdo rozsvítí v tmavé místnosti. Takový to má efekt. Kniha je naprosto boží a hned je vidno, jak se na škole o stromech dozvíte maximálně to že jsou listnaté a jehličnaté. V téhle knize se ale dozvíte věci, které opravdu chcete o stromech vědět. Není to psáno jako nudná učebnice, ale jako by jste se znalcem přímo lesem procházeli a on Vám o tom povídal. Je to srozumitelné i pro laika a asi proto to má takový úspěch. Odpouštím tomu i lehce greenpeace závěr. Prostě bomba! Pokud nejste úplně konzervy, tak do toho jděte!

12.10.2017 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Ačkoliv nejsem věřící, miluju tuhle tématiku, kdy "svatí" pod rouškou víry tropí největší svinstva, zrady a intriky, Je to tajemný a nedotknutelný a špinavý, zabalené do krásy a čistoty. Jak říkal Merovejec: "Je to jako utírat si zadek hedvábím". Miluju ta slova jako sede vacante, camerlengo, ponifex, mozetta apod. takže si vždycky takovéhle knížky s tematikou náboženství rád přečtu.
V podstatě si myslím, že konkláve musí být nuda, ale ta neveřejnost, je samozřejmě rajcovní. Knížka je skvělé napsaná a hlavně přímočaře, což velmi oceňuji. Žádná omáčka kolem a věnujeme se problému. Spoustu twistů, napětí, je to hrozně čtivé, v podstatě všude je nějaký cliffhanger takže nutí číst dál a dál. Ten závěr už je možná zbytečný a takový na sílu šokující, to mě trochu zklamalo, ale jinak super. Zhltnul sem to jak malinu a taky si tak pochutnal. Určitě si od Harrise ještě něco najdu.

28.09.2020 5 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

V jednoduchosti je síla a to jak s metodou tohohle pána, tak se samotnou knihou. Ta jednoduchým a neinvazivním způsobem (což oceňuji) představuje způsob jak zlepšit svůj fyzický i psychický výkon. Věřím že to nemusí tak "fantasticky" a revolučně zapůsobit na každého, ale mě ten styl zaujal, proto jsem v rámci velké transformace svého života prvky z Wim Hofovy metody do života zapojil...některé vlastně už dávno. Nemusíte hned lézt do první díry v ledu kterou uvidíte, ale dát si studenou sprchu nemusí být úplně tak špatný nápad. Pokud Vás to alespoň trochu zajímá, tak si knihu nebojte přečíst, můžete na věci dostat svěží pohled... a to se počítá ne?

13.01.2021 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Návrat do doby povinné literatury, protože tohle byla jedna z mála, které jsem přečetl. Manon mě bavila tehdy a musím říct že mě bavila i teď...a asi bude i v budoucnu. Mám pro ní slabost i když je to taková mrcha na pár facek. Ztvárnění a zrýmování je bravůrní, navíc děj přináší mnoho otázek o kterých se dá diskutovat dlouhé hodiny. Pro mě prostě skvost i když nějaký brutálnější konec by to možná zasloužilo :)) Moje oblíbená knížka.

22.11.2021 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

hodně náročné čtení, spousta postav, názvů, neustálé dialogy, politikaření...ale když si to zamilujete, neni co řešit :) Duna mě provází celý život od té doby co se objevila ve hrách jako první realtime strategie, přes film kterej sem vždycky zbožňoval...a teď sem se konečně odhodlal k tomu tuhle náročnou knihu přelouskat i literárně. A stálo to za to...má to své originání kouzlo, které mě vždycky bude přitahovat...asi to je ta vůně koření, na které sem se stal závislý :)

20.02.2019 5 z 5

Než stromům dojde dech Než stromům dojde dech Peter Wohlleben

Peter Wohlleben již poněkolikáté bije na poplach prostřednicím své knihy a tentokráte s příznačným názvem Dřive než stromům dojde dech. V ní upozorňuje na stále se stupňující krizi lesnictví, ze které jde doslova mráz po zádech. Deprese a pocit beznaděje se dostavuje po většinu času čtení alespoň tomu, komu není osud lesů lhostejný. Bohužel těch lidí kterým lhostejný je, je dostatek. O to hůře se to snáší když mezi nimi je lesnická správa a organizace které by měly činit pravý opak, nebo se tak alespoň tváří. Mnohdy financované přímo státem. Pokud by jste chtěli podpořit nějaké sázení stromků apod. zjistěte si co je to za organizaci a s kým spolupracuje, protože velká většina těchto bohulibých organizací pod rouškou revitalizace lesa stromek vysadí, ale až bude co k čemu, tak půjde okamžitě na pilu. Na žádné udržitelnosti skoro nikomu nezáleží. Člověk ztrácí iluze že by se mělo něco dát dopořádku, jelikož dokud tu budou peníze, budou tu lidé kteří budou lesy těžit až do doby, kdy se “nenadechnou”. Recept na zlepšení situace je přitom prostý:Nechte tu přírodu na pokoji a ona se o sebe hravě postará. To poslední o co stojí, je “pomoc” člověka.
Obrovské doporučení na tuto knihu. Opět by si ji měl přečíst každý, protože dokáže otevřít lidem oči před věcmi, které zkrátka už nemůžeme přehlížet.

24.04.2022 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Vlastně sem čekal něco jiného, ale nakonec jsem se dobře bavil. Deník farářky...tak to mě mohlo napadnout že to budou deníkové zápisky :) Měl jsem za to, že to bude trochu více filosofické a teologické a že se toho trochu více dozvím o myšlenkách, ke kterým sám nedospěji. Nakonec je to příjemně rozděleno mezi srandu a vážnost, což je fajn. Vážnější věci jsou pak přijatelnější pro nevěřící lidi a naopak. Projdeme tak církevním rokem, setkáme se s celebritami náboženského, podíváme se po světě, zamyslíme se, objevíme pár zajímavých knih apod. Uteče to ale bohužel jako voda, dalo by se to číst déle. Viktorii skládám poklonu, kolik toho vlastně už dokázala za tak relativně krátkou dobu ve své službě.

Trochu sem skřípal zubama nad tou grafickou "vtipnou" stránkou knihy, která se mi zdála zbytečná...ale tak, ok no.
Jo a btw. Myslím, že bude pokračování :)

03.11.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Hrozná depka, ale dobře poučné no. Vždycky bude někdo kdo touží po moci a zahodí ideály.

11.06.2018 5 z 5

Sunstone 3 Sunstone 3 Stjepan Šejić

Krásné zakončení série. Scenáristicky i zpracováním je to lahůdka. Ačkoliv je to romantický příběh s očekávaným koncem, tak tam je velká spousta originálních věcí a originálního pojetí těch věcí klasických. Na konci si uvědomíte, že Vám ty holky budou vlastně chybět.

02.09.2020 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Vzal jsem si na dovolenou s příslibem kvalitní detektivky, a sem rád že mi to dovču nezkazilo a fakt to naplnilo očekávání. Velmi poutavé, napínavé a sem rád, že když sem se ke klasické detektivce/thrilleru po hodně dlouhé době vrátil tak to stálo za to. Mělo to jen pár drobných much, které ale v tomto případě úplně v pohodě přejdu (i to opětovné popření Locardova principu)...normálně bych hodnotil asi 4, ale prostě mi to skvěle padlo zrovna, takže přimhouřim očko.

06.03.2020 5 z 5

Sunstone 1 Sunstone 1 Stjepan Šejić

Sexy, milá vztahovka a v jistém slova smyslu "holčičí" pocitovka. Není nikterak náročná, ale fakt milá, odpočinková pohodovka. Kresba Sejiče, je fakt reálná a sexy, nehledě na to, že on musí být kromě spisovatele taky módní návrhář :) ale těch oblečků jeho nápaditost vyprodukovala vážně hodně. Vydání je doplněné o autorovo vyprávění o vzniku tohoto příběhu, což někoho otravuje, ale já zrovna patřím do skupiny která to oceňuje.

29.12.2019 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Já ti nevim Karle... jako jasný, je to v zásadě pro ženy, ale i z druhého břehu se to dá myslím hodnotit. A z toho je tedy můj dojem velmi rozpačitý. Ta protichůdnost vyjádření je rozpolcená tak jak umí názory žen být. Jednou je znásilněná takže hrůza, podruhé chce aby se jí někdo zmocnil. Lepší je bejt sama, ....nebo s někym apod. Nejvíce bodů teda ale strhávám za to, že si to hraje na nějakou rádoby poezii, kterou to podle mého názoru není, přitom, kdyby to bylo popsáno jako tok nějakých zajímavých myšlenek, bylo by to lepší. Ale samozřejmě je to napsané tak, aby se to trefilo všem do života, takže to musí mít logicky úspěch.

25.11.2019 2 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Začátek v podobě velkolepé a dechberoucí básně "The Cremation of Sam McGee" uff. A hned po tom jdeme bez zbytečných průtahů rovnou na věc. To se mi líbí, jednoduchý příběh, bez zbytečných průtahů. Víme o co jde, tak to jdeme rozlousknout. Až na úplný konec nemám co vytknout. Dostaneme atmosferický, drsný a napínavý survival příběh. Úplný konec mi pak přišel jak z jiné knihy. Zbytečně překombinované, roztáhlé a už bez předchozího drajvu. Četl jsem jako audioknihu a mluvené slovo Martina Preisse, to je špička. Vtáhne Vás do toho dvakrát tolik.

10.04.2019 4 z 5

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

U téhle knihy jsem se dověděl, jak některé thrillery přeceňuji, jelikož téhle knize nesahají po kotníky. Naprosto skvělé, chytré, brutální, propracované a se skvělým ne-dobrým koncem. Chvílemi se možná zdá, že děj trochu tápe ale je to jen zdání, vše skvěle zapadá. Kniha se čte velmi dobře a ten konec je epickej :)
Jediné co mě tu štve je popření Locardova principu, je to vysvětlené jak k tomu došlo-nedošlo, ale pro mě prostě ne. Není to možné :) Čili než genialita pachatele spíše nedůslednost vyšetřovatelů...Lincoln Rhyme by Vám dal :))

Co se týče brutality, tak si definitivně můžu říct, že se mnou nic nedělá. Tolik barvitě vyjádřených vražd a jejich bestiálních způsobů, ve mně nevyvolávají hnus, odpor ani strach, asi už jsem definitivně otrlý čtenář :)

14.11.2017 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Tak tohle bylo maso...teda spíš kůže...stažená. Absolutní masterpiece. Tohle je matka thrillerů. Když jsem asi před dvěma lety četl Červeného draka, tak sem se rozplýval a dělám to i s další Harrisovou knihou. Až se mě někdo bude ptát na to, jaký film je stejně dobrý jako kniha a naopak, tak už konečně vím co mám odpovědět. Skvělý film je totiž z 95% naprosto totožný s knihou. Jak scény tak i samotné repliky, jsou v mnohých případech doslovné. Napětí a strach gradují, že sem se na konci bál společně s Clarice, ačkoliv jsem věděl jak to dopadne. O tom si King může nechat zdát :P
Opět po dlouhé době musím zmínit, jak některé knihy nadhodnocuji ve srovnánání s tímto dílem...asi musím být zase přísnější.

13.11.2020 5 z 5

Mají chobotnice duši? Mají chobotnice duši? Sy Montgomery

Chobotnice určitě duši mají, otázka je, jestli si to spisovatelka až příliš neidealizuje a nedává drobným věcem až přílišný význam. Nicméně cesta do hlubin duše chobotnice je to velmi zajímavá. Dozvědět se jak jsou inteligentní, učenlivé, vyčůrané a kolik společných věcí máme. Určitě to člověka donutí se nad nimi zamyslet a pustit si nějaká videa a prozkoumávat jak to u nich funguje. Při takovém sledování videí, jsem narazil na korejskou youtuberku jak si ze zvířecího trhu přinese obří chobotnici, chová se k ní nelidsky a pak ji tam nechutně pojídá. Bylo mi z toho trochu šoufl, ne že bych se musel s chobotnicemi mazlit, ale...no prostě úchylný korejci. Tak to byl třeba velký kontrast k tomu, jak se chovaným chobotnicím dávají jména, vyvíjí se citový vztah a truchlí se nad jejich smrtí. Pokud vydržíte nesnesitelnou autorku tak pak je to hezké čtení :)

02.09.2020 4 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Ty výstupy DC z komfortní zóny mě baví. Je to neotřelé a strašně to tomu hraje do karet. Je vidět, že když se udělá něco jen trochu jinak než klasika tak je z toho hit. OK, tady je toho trochu víc jinak než obvykle, ale ten nápad je skvělý. Pojetí výborné, příběh silný a zasazen do reálných politických dějin. Na druhou stranu nechybí tomu ta "komiksovost", což se mi líbí. eSko je prostě pořád stejnej, ale na druhé straně...no vlastně pak na pozici svrchovaného vládce, ale pořád je to on. A hodně mě bavil chytrý a vtipný Lex a vyvrhel Batman.

19.07.2020 5 z 5

Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Batman: Zkáza, jež postihla Gotham Mike Mignola

Tak tohle byla velká paráda. To je jeden z těch příběhů Batmana který je nezapomenutelný. Noirová detektivka ze starých časů, bez technologických vychytávek, jiné pojetí a vzhled postav. Velmi nápadité, hodně sem si to užil. Prostě Mignola! Kresba k tomu pojetí opět padne jak ulitá. Nádhera. Konec trošičku přepálenej oproti celému průběhu, ale dalo se ještě.

31.01.2020 5 z 5

Povídky podivných Povídky podivných Ransom Riggs

Tohle je zkrátka povedené. Novodobá kniha bajek které jsou originální, dobrodružné i fantasticky pohádkové...jako povídka Báječní kanibalové? nemá chybu, to by si měl přečíst každý...i když lidi by se stejně nepoučili... ale krásně to reflektuje dnešní dobu. Grafické zpracování taktéž na jedničku. Příběhy se mi moc líbily a určitě se ke knize vrátím.

15.11.2018 5 z 5

Harleen Harleen Stjepan Šejić

Jako bych tohle už někde..jooo série Sunstone. Sejič zde začal dost podobně jako v knížkách o dvou kamarádkách vyžívajících se v drsnějším zacházení. Trochu jsem z toho byl otrávený, ale tento pocit brzy pominul, když se rozjel opravdu podmanivý a propracovaný příběh. Sejičův styl se nedá zaměnit, jak již v panelování, velké citlivosti v porozumění ženských příběhů, až do kresby, kde sice všechny ženy maluje stejným stylem a dokonce i Joker je značně zženštilý, ale když ono je to tak hezký a roztomilý, že to rádi spolknete. V Black label příběhu Harleen se trochu hlouběji podíváme na její přerod v Harley a na její toxický vztah s Jokerem končící krásným otevřeným koncem, který Vám nabídne si příběh domyslet podle vašich sympatií.

Harley slaví 30 let a v posledních letech se stává v příbězích samostatnou jednotkou a nikoliv pouhým ocáskem Jokera. Takhle poloha ji velmi sluší a tento příběh budiž razítkem pro tento vývoj. Není to líbivý, barevný, crazy příběh, pro který byla Harley mnohokrát zneužita. Tohle je dospělý vývoj dobře vymyšleného charakteru, tak jak jej umí mistrovsky rozebrat a ztvárnit právě Sejič.

24.10.2022 5 z 5