martin8550 martin8550 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha kterou čtenář brzy odhodí nebo naopak je jí zcela pohlcen. Pohlcení ale nepřijde hned, nastává polehoučku od samého začátku a pak se neustále zvětšuje, ke konci už knihu nemůžete upustit z ruky, jako b byla očarovaná magií. Položky z archivu dodávají knize autentičnost, že už se ztrácí rozdíl mezi skutečností a fikcí, to se autorce dokonale povedlo.

30.03.2022 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Za mě nejlepší příběh celé série. Skvělou a velmi dobře promyšlenou zápletku doplňují akční scény a napjaté vztahy hlavních hrdinů. Neobyčejně strhující finále překoná všechno, což už hlavní hrdinové zažili. Barbarič unikne utopení, rozdrcení, probodnutí a dokonce roztrhání divokými zvířaty a jeho sedmihlavňovka opět vychrlí svůj pekelný obsah. Stein je protivnější než obvykle, ale nakonec uzná, že bez pomoci jeho parťáků se neobejde. Jaroš je zde nočním přízrakem, ale i jeho dvouruční meč vykoná užitečnou službu. Dusnou atmosféru celé knihy vyčistí takřka apokalyptická bouře ve finále, přežijí jen silní a spravedliví. Na závěr musím opět ocenit snahu o historickou věrnost a skvělé podání reálií hornických měst na Slovensku na počátku 17. století.

11.09.2023 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Tak tohle byla jízda. Po přečtení první poloviny série je tento díl můj favorit. Pěkně zamotaná zápletka, atmosféra rudolfinské Prahy, akční scény , honičky. Dozvíme se něco o legendárním pražském golemovi, o rodině kaprála Jaroše a o tom, kde je v Praze nejlepší pivo. Barbarič se setká se svým pražským známým ze studií a kapitán Stein se spolubojovníkem z tureckých válek, V obou případech je setkání doprovázeno střelbou a bojem.

28.05.2023 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Skvělá zábava. Spousta akčních scén, ale také nečekané a vtipné rozuzlení. K tomu atraktivní prostředí šťiavnicích dolů. Vadnoucí Barbarič je donucen vzpomenout si na své lepší já a stane se hrdinou. Kapitán Stein je akčním hrdinou od začátku a jeho karabina je smrtelně nebezpečná, ve slabých chvilkách projeví i smysl pro humor. Kaprál Jaroš humor neumí, za to dokonale zná lidské tělo a chladné zbraně.

18.04.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Velmi originální příběh, kterému nechybí atmosféra valčíkových melodií nad tlejícími mrtvolami na největším vídeňském hřbitově, napětí, zajímaví hrdinové, efektní rozuzlení. Doufám, že to není poslední příběh komisaře Leopolda. Zápletka je poněkud příliš efektní a možná až drastická, to je snad jediná výtka té knize, ale všechna vlákna děje a příběhy postav jsou umně zapletené a velmi čtivě vyprávěné. Velmi zajímavé je zapojení i skutečných postav rodiny krále valčíků Johanna Strausse a jejich role v příběhu a samozřejmně též postavy hrobníka. Jelikož jednoho současného hrobníka znám osobně, velmi oceňuji vylíčení této románové a zároveň skutečné historické postavy.

24.01.2023 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Kdo má rád akční bojové scény, drsné hlášky, dobrodružství, exotiku a tajemno si přijde na své. Zároveň precizně zapracována historická realita, terminologie zbraní, popis měst a hradů. Poctivě a umně napsaný brak.

25.08.2023 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Zpočátku jsem se čtením knihy váhal, počet stránek mě děsil. Obavy ale nebyly na místě. Co se děje týče, kniha jede už od samého začátku ve vysokém tempu, někoho může zaskočit akorát velké množství pojmů světa Arrakis, ale pochopit to není až tak obtížné. Tyto pojmy lépe vtáhnou čtenáře do specifického světa a nejsou tedy samoúčelné, navozují dobře atmosféru tohoto světa s využitím jazyka čerpajícího z oblasti pouští našeho světa.

Každá stránka příběhu vybízí k přečtení té další. kromě ústředního tématu boje o moc nad planetou se zázračným kořením je strhujícím tématem zápas o přežití v podmínkách kruté pouště, kdy musíte zužitkovat každou kapku vody. Voda je zde podstatou náboženství, hybatelem boje o přežití. Voda a moc. Rozvíjí se zde několik témat, některá jsou jen naznačena a řešení jsou pak v dalších knihách. Skvělé jsou všechny pasáže z pouště, přežití a soužití v poušti, oběh vody. Naopak nepřesvědčivé jsou erotické a milostné vztahy a psychologie hlavních postav, postavy nejsou vlastně moc lidské, což je v knize vysvětleno speciální výchovou a výcvikem všech postav v extrémních podmínkách, který je zaměřen na získávání a udržení moci, je to trochu slabá stránka knihy, naopak skvělé a dech beroucí jsou bojové scény a napínavé scény z pouště. Intriky jsou důmyslné a jejich rozuzlení je překvapivé. Kdo osedlá červa, stává se plnohodnotným členem smečky. Svět techniky je zde jen nastíněný, principy cestování mezi planetami se zde neřeší, všemocná Gilda to řeší za Vás, když jí poskytnete pytle s kořením. Svět mystiky a politiky se zde prolíná, zásadní je téma velkého a jasnozřivého vůdce.

Vůdce není ten, jehož cílem je vládnout lidem, ale ten, kdo je k vládnutí povolán. Strach zabíjí myšlení.

Ve finále ale skvělé strhující čtení se spoustou námětů k přemýšlení.

09.05.2023 5 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Byl jsem natěšený na strhující souboj s Birindži a spol., který se nakonec konal tak nějak z nutnosti. Bylo to takové kostrbaté. Knize dominoval tajemný Malkovič a rytířská výprava trojlístku sympatických dobrodruhů pro lék na strašidelný Vračigrad. Možná měl Namtar zůstat na dně mořském. Bylo fajn spláchnout všechny útrapy jantarovou whisky. Kapitán si konečně zašuká, ale není to zadarmo. Každopádně i tentokrát stínání pohanských kebulí, pro změnu na soutoku Muru a Drávy, mělo atributy zábavného a napínavého čtiva.

25.09.2023 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Enzo McLeod a postavičky kolem něj mě baví. Jako vždy u Mayových knih je kriminální zápletka poněkud nereálná a vykonstruovaná, ale vždy se těším na zajímavé reálie z místopisu a historie místa činu. Kromě toho jsou nezanedbatelnou složkou Mayových románů peripetie vztahů postav a erotika. Takže autor velmi umně míchá koktejl napětí, poučení, červené knihovny a vtipu a humoru (scéna s brýlemi rektora univerzity je skoro kultovní) což z jeho knihy činí ideální lehké odpočinkové čtení.

01.07.2022 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejlepší kniha autora. I když ani zde se nevyhnul takových laciných a předvídatelných scén a osudů některých postav a trochu kostrbatému splétání skutečných postav s těmi románovými. Bavila mě atmosféra knihy, postupně narůstající tempo děje, i idée fixe. Je to skvělá pozvánka pro návštěvu tohoto objektu jakož úvod k funkcionalismu. I když z Corbusierova muzea v Paříži jsme byl trochu zklamaný.

10.01.2023 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Vynikající klasika světové literatury. Autor velmi zábavně předkládá učebnici politiky a diplomacie na pozadí rozpadu Galaktické Říše v několika kratších povídkách či novelách. Spojovacím prvkem je psychotronický model geniálního matematika, který postavy povídek velmi přesně naplňují i když většina z nich to vůbec netuší. Mnohé teze z této knihy by se daly tesat do kamene. Oproti současným hloupoučkým distopickým románům na obehranou notičku klimatických změn je Mistrovo dílo čistou studánkou radosti a požitku.

21.11.2022 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Po několikarém poslechu audio verze s Janem Werichem mám na tomto díle závislost. Je neskutečné, že se všemi postavami románu se setkáváme i v dnešním životě, i s různými drobnými specifiky, které Švejk ve svých povídačkách uvádí. Galérka postav je dokonalým rozborem české společnosti platným jak ve 20. tak i v 21. století. Švejk je dokonalý znalec lidských vlastností a díky tomu se dokáže vysekat s každé šlamastiky. Taková postava by byla hvězdou každého psychologického pracoviště. Kniha mi hodně připomíná psychologická dramata Dostojevského, zde však k vystižení povahy postav místo depresivního drsného dramatu nastupuje vtipná karikatura, mráz z požitku a pochopení však běhá po zádech v případech Haška i Dostojevského.

31.03.2022 5 z 5

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tolik podob lásky s podrobným psychologickým rozborem jsem v žádné jiné knize nenašel. Hodně dialogů. které uvolňují na světlo nejrůznější zákoutí hnutí mysli, ať už v oblasti nevědomé nebo naopak vědomé manipulace. Překvapilo mě, kolik je v románu krásných ženských postav. A pak spoustu skvělých postřehů a nenapodobitelných vět trefně popisujících osoby i místa. A nakonec ta zloba a podlost ze které nejspíš pramenil revoluční výron v roce 1917. Tady lze nalézt ty zdroje nenávisti, které pak dovedně využili bolševici. Jinak děj se stupňuje a stránky k závěru se obracejí neuvěřitelně rychle.
Nevím jestli vůbec mám právo hodnotit takové dílo, nicméně ubírám jednu hvězdu za rozvleklejší první polovinu knihy.

05.08.2021 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Kniha je vrcholem Kulhánkovy tvorby, výborná směs napětí, humoru, romantiky, akce založená na renesančním Dantově vidění světa. Bohužel to byl můj první Kulhánek. Pak ještě Noční Klub .. zbytek už jsem ani nedočetl. Po této knize se Kulhánek odmlčel, a celkem to chápu, napsat cokoliv dalšího po takovém díle je těžké, laťka je vysoko. Nakonec jsem dal "jen" čtyři hvězdy, protože i po třetím přečtení mi některé pasáže přišly lepší..jiné horší

06.01.2021 4 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Určitě jeden z vrcholů série. Nacisté získávají rozhodující převahu, zbytek Německa zírá v němém zděšení. A do toho vraždy a honba za pokladem.

09.11.2020 5 z 5

Brána Irkally Brána Irkally Juraj Červenák

V tom to díle jsme se přenesli do divokého Kurdistánu a ze stránek téhle knihy na mě vykoukli Kara ben Nemsí a Hadži Halef Omar, a to i přesto, že děj této knihy se odehrává o dvě stě let dříve. Ale dobrodružství v říši Stříbrného lva vrcholící vypouštěným zlem z Pandořiny skřínky má v Karlu Mayovy jasnou inspiraci. I zde se družina hrdinů probíjí pouští a kurdskými horami, aby splnili úkol pro slávu osmanského velkovezíra. Je to však mnohem děsivější a temnější dobrodružství, než zažijí hrdinové mayovek. A počet uťatých kebulí převyšuje počet prstů na rukou i na nohou. Alláh akbar.

11.09.2023 4 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Souběžně s touto knihou jsme četl knihu Olivera Potzsche - Katova dcera a je tam spousta paralel, obojí čtivé, sympatičtí hlavní hrdinové, podzemí labyrint, postava kata akční scény, násilí. Dokonce u obou najdeme tajné večírky v maskách se zvrhlou sexuální zábavou. Červeňák je malinko brutálnější, ale má zas spoustu jalových stránek, které se dají přeskočit. To mi na té knize vadilo vlastně nejvíce, je sice počtem stran objemnější, než předchozí příběhy, ale forma vyprávění by možná potřebovala trochu doladit tak, aby příběh hladce plynul. Ale jinak fajn prázdninové čtivo. Nejvíce mě bavily pasáže s otcem kapitána Steina a jeho psem Zoubkem. Samotný kapitán mi přijde ze všech postav nejméně zábavný, je přímočarý a předvídatelný. Scény s Barbaričem nebo Jarošem mají tak nějak větší šťávu.

09.07.2023 4 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Tento díl je dost akční , nicméně nějak mi nesedla ta zápletka, do které jsou zamotáni nejmocnější v říši. Palné zbraně jednoznačně získávají převahu nad zbraněmi chladnými, ale ani ty, v tomto díle nezahálejí. Vůbec, vůně spáleného střelného prachu a také těl upálených kacířů dominují tomuto příběhu. Barbarič si pořídí kapesní kanón. Zatímco Stein s Barbaričem vedou teologické disputace a řeší otázku spravedlnosti a svědomí, tak kaprál Jaroš nezahálí a velkou měrou přispěje k řešení případu. Spíš než detektivka je tento příběh akčním thrillerem.

28.05.2023 4 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Zábavná béčková literatura. Potěšilo mě trochu exotické prostředí Bratislavy, postavy vyšetřovatelů i barvité akční scény. Zápletka trochu kostrbatá, po velmi dobře rozehrané úvodní scéně jsem očekával trochu složitější napínavější pátrání a rafinovanější nástrahy hlavního zla, nakonec to bylo dost přímočaré, ale fakt dobré akční příhody hlavních hrdinů v druhé polovině knihy to nakonec dobře kompenzovaly.

13.01.2023 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Neuvěřitelně dobrý

21.08.2021 5 z 5