Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Uražení a ponížení

Dostojevskij je pokládán za romanopisce Sankt Petersburgu, strávil zde řadu let, zde prožil opojení z úspěchu své prvotiny „Chudí lidé“, zde byl také zatčen, souzen a postaven před popravčí četu. A zde také v roce 1881 zemřel. Situoval sem děj většiny svých povídek a několika velkých románů. Z ponurých, sychravých zákoutí města na Něvě, ze zatuchlých příbytků, které jsou sídlem prostopášnosti, neřesti a utajených zločinů, jako by se vynořily i postavy románu Uražení a ponížení, jejichž osudy autor spojil s osudy obyvatel petrohradských paláců. A jako v ostatních románech Dostojevského, ani zde nenajdeme nekomplikovaný vztah dvou bytostí, nýbrž složitý obrazec mučivých milostných vztahů a propletenců, kterých nejsou ušetřeny ani děti. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12712/urazeni-a-ponizeni-12712.jpg 4.3149

Unižennyje i oskorblennyje

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1875 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Ivaksa24.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Míra sebeponižování hlavních postav, byla pro mě velmi nepochopitelná. Romance, která má rvát za srdce, až příliš tone v kýčovitosti. Nutná a nesmyslná figura hlavního vypravěče je nelogicky vynucována jako hlavní svědek i těch nejbizarnějších rozhovorů, které mají zůstat mezi čtyřma očima. Jenže kdo by nám události pak detailně předkládal !?
Příběh hrdého ale milujícího otce, kterému je možno otevřít oči až srovnáním podobného osudu, vyznívá příliš předvídatelně a pateticky.
Knihu považuji však za celkem zajímavý zážitek.

Netopyr0722.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Na "klasiku" mě velmi mile překvapila. Žvanila jsem o tom, že to čtu a že je to VÁŽNĚ DOBRÉ snad na každém kroku :-)

Kee15.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Nemám slov. Dech beroucí popis veškeré špíny a lesku, bídy a bohatství člověka, se všemi odstíny jeho charakteru.

Pink Martini24.06.2015Hodnocení knihy 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Ponížení a uražení. Uražení a ponížení. Jedna z posledních knih, které mi zbývají, abych naplnila svůj cíl přečíst celého FMD. Strávily jsme spolu několik černých nocí v nemocničním pokoji a nehledě na astronomický začátek léta mě regulérně mrazilo.

FMD píše 'jeden z těch ponurých a bolestných příběhů, které se tak často a přitom nepostižitelně, skoro tajemně dějí pod olověnou oblohou, ve skrytých zákoutích velkoměsta, uprostřed ztřeštěného životního kvasu, tupého egoismu, rozporných zájmů, chmurné neřesti, tajných zločinů..'

To je náš Dostojevskij, proto ho čteme, proto ho tak milujeme. Jeho postavy jako by vystoupily z listopadového dne v Pitěru. Jsou zamlklé, mrtvolně bledé až nažloutlé, bloudí v horečkách špinavými ulicemi, nad nimiž se smrákají olověná mračna nacucaná deštěm, chodí místy, kde se honí krysy, od Něvy táhne smrad, chlad a hrůza, ony nemají potuchy, jestli jsou tak ožralý nebo už blouzní v nemoci a zažívají příběhy, které můžou být stejně dobře halucinacemi jako pravdou.

V Ponížených a uražených je všechno, proč miluju FMD. Dostojevského ženy. Hrdé hysterky, které chcípají hlady, ale v záchvatu šílenství mrští všechny peníze svému przniteli do očí a vysmějí se mu. Jeho muži. Pokašlávající chudé socky, které píší básně nestojící ani za oharek cíga, v jejichž hlavách bublají fantastické plány měnící svět x zvrhlíci s plnýma kapsama peněz, hříšní milovníci žen a luxusu, kteří už se odřekli Boha a je jim to všechno už fakt jedno. Jeho jazyk. Příběhy přerušené náhlým odskokem do doby před padesáti lety, postavy, jejichž dialogy nikdy neskončí anebo zůstávají navždy nevyřčeny, nesouvisející historky, které prostě musejí být sděleny teď a tady. Jeho popisy duše. Lidské dno, hnus, odpornost, podlézání, sebetrýznění a touha po absolutní destrukci sebe sama konaná s takovou vášní, až se tají dech. Vše líčeno s cynismem a soustrastí. Takový je i příběh Ponížených a uražených, Váni, Nataši, Alexeje, Nelly a Ichmeňevových.

Pokud parafrázuju Něžnou, co budu dělat, až dočtu poslední Dostojevského knihu? Kdo mi ho nahradí? Ne vážně, co budu sakra dělat? 5/5

AdélaV.31.03.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Moje první od Dostojevského - možná trochu netradiční začátek setkávání s tímto spisovatelem, nicméně naprosto ohromující. Bavilo mě, že mě napadaly různé možné konce. Je to sice docela dávno, co jsem ji četla, ale nedám na ní dopustit....

Thereza28.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších románů. Je to výborně napsané, Dostojevskij se hodně soustřeďuje na popis vnitřního světa postav, jejich myšlenek a pocitů, což mi přijde úžasné. Také realisticky popisuje tehdejší dobu, obzvlášť rozdíl mezi bohatými a chudými v Rusku. Příběh je velmi napínavý, zábavný a trošku melodramatický, ale to k autorovi prostě patří. Naposledy jsem to četla asi před 3 lety, ale doteď si vybavuji, jak mi během i na konci knihy tekly slzy. Bravo!

K.accka22.07.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Velice čtivá kniha. Z dílny Dostojevského ovšem nelze šlápnout vedle při výběru na čtení, jedna kniha lepší, než druhá.

Prateri19.03.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Mám vydání této knihy z roku 1964. V té době jsem ji i přečetla. Vzpomínám si, že jsem byla velmi nešťastná kvůli malé Nelle.
Příběh se mi tehdy nezdál nudný ani zdlouhavý.

Daffodila24.11.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Mé první setkání s ruským autorem. Kniha se mi líbila, překvapivě se to četlo velmi dobře.

Aniikki26.10.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Na to, jak moc mám Dostojevskiho ráda, mi tahle knížka přišla zdlouhavá a občas nudná. Na druhou stranu tam byly i pasáže, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Mám vydání z roku 1919 a ten překlad se mi hodně líbil. Obzvlášťě často používané slovo podlec :)

realjan05.06.2013Hodnocení knihy 5 z 5

kniha balancuje mezi sladˇákem a kýčem, kdo hodnotí rozumem, tak odsoudí, kdo hodnotí srdcem přečte jedním dechem, není lepší knihy o tom jak bolí láska a jak si s člověkem hraje
jak to, že tu není žádný jiný komentář????????????, musel jsem se kvůli tomu zaregistrovat, což není mým zvykem

jardadr09.04.2013Hodnocení knihy 1 z 5

Pokud by Dostojevskij psal knihy jako tato, zřejmě by už dávno, zaslouženě, byl zapomenut. Se skvělým Zločinem a trestem, který jsem četl hned předtím, se tohle nedá vůbec srovnávat. Myslím, že kritici v tomto případě mají pravdu - ale aspoň z tohoto románu zůstalo něco světu; označení chudých a utlačovaných jako uražených a ponížených, což se používá doposud.
Chápu, že se to mohlo někomu líbit, ale já jsem asi po třetím hysterickém Natašině záchvatu, knihu znechuceně zavřel a věnoval příbuznému. Z hlouby duše mi byla Nataša i ta druhá protivná, ten jejich ustavičný brek. A většina ostatních postav také. Nechápal jsem jejich naprosté odevzdání, poraženectví. Navíc se mi postavy vůbec zdály šablonovité, předem odhadnutelné neživotné.
Prostě je mi líto, snad to Běsi spraví :-)

Petruše9030.01.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Mám ráda Dostojevského, jeho styl psaní, jeho charakteristiky postav ( jejich myšlení, pocity, psychika ), napínavý příběh, nepominul morálku jak je jeho zvykem. Stojí za přečtení :)

Atuin23.01.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Dostojevsij zde píše, tak aby šel s duchem svého hrdiny, tudíž je vypjatý, spádovitý, dalo by se říct svižný,ale kniha je to velice krásná. Příběh do sebe nasákl všechno co jak hrdinu tak samotného autora rvalo na kusy. Čte se doslova jedním dechem.

Sajdeman04.10.2012Hodnocení knihy 4 z 5

Dostojevkij je jeden z autorů, které mám vážně moc rád.
Tahle kniha se mi zdá trochu jiná, než ostatní Dostojevského knihy. Někde jsem dokonce četl, že je doslova špatná, že ji autor napsal strašně rychle, pod tlakem .... protože potřeboval peníze. Tak-že jsem k této knize přistupoval původně dost skepticky.
Vůbec to není pravda. Kniha je moc hezká. "Zločin a trest" to není, ale je to čtivé a ta sentimentalita (jak psal Weil) na kvalitě neubrala.

panjan07.10.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Některé části knihy, v nichž typická vášnivost, krutost a vypětí v lidských vztazích působily reálně a dodávaly knize napětí a spád, byly čtivější. V jiných částech toto působilo poněkud teatrálně. Nelze opomenout morální podtext, bez kterého by to ani nebyl Dostojevkij. Četlo se to velmi pěkně a celkově jsem spokojen.

Langosh09.08.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Pěkná kniha, hlavně tragický příběh Nelly, u kterého se mi na konci chtělo brečet, hlavně při větě: Maminka umírá a volá vás! Nelly pak svým příběhem zachrání rodinu Natašy. Spousta vyjímečných postav, intriky, naivita, láska, tragičnost života.

WEIL29.06.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Typický Dostojevskij.
Román je místy až sentimentální, a co já s tím jako čtenář?

WEIL29.06.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Tohle vydání se ke mě nějak zatoulalo, román z nás z jiného vydání, a vybavuji si z této knihy boj o lepší život, a surovost boháčů.

Zajímavostí tohoto vydání je název - Ponížení a uražení, ačkoli v jiných vydáních je obvyklejší - Uražení a ponížení.

dusin24.03.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Perfektní kniha. Bavila mě od začátku do konce a v závěru ve slušném tempu. Nádherně dá nahlédnout do nitra hlavních postav a mě nutila do srovnávání, jak bych se v podobné situaci choval sám. Ukázala mi, že se asi vůbec nevyznám v lidech :)) Doporučuji všem!

alper11.03.2011Hodnocení knihy 5 z 5

je těžké napsat že Dostojevskij vytvořil něco špatného...a to je právě tato kniha....nudné ,musela jsem přeskakovat...spojené dva nesourodé příběhy.zkrátka Fjodorovi se nepovedlo...

knedlik17.02.2011Hodnocení knihy 4 z 5

Nevím, zda jsem vůbec hodna komentovat Dostojevského díla, nicméně tato kniha, stejně jako všechny ostatní, které jsem přečetla, mě dostala. Ať už příběhem jednotlivých postav, nastíněním konfliktu nebo popisem duševního stavu a pocitů hlavních hrdinů.
Obzvlášť postava Jeleny je mistrným vykreslením hrdého utrpení, jaké u dítěte snad ani nelze očekávat. Hodnotila bych tak čtyřmi a půl hvězdičkami.

tanHodnocení knihy 4 z 5

Všichni se občas cítíme poníženi, ještě častěji jsme uraženi. Kniha s výbornou atmosférou, při čtení mi bylo něják víc zima a úzko. Aljoša mi sice byl svým chováním vyloženě protivný, ale jeho otec a malá Jelena to bohatě vyvažovali.

Autor a jeho další knihy:

F. M. Dostojevskij

Fjodor Michajlovič Dostojevskij